به‌روز شده در: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
logo
کد خبر: ۲۵۱۳۴
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
او نوردهنده ابرار و نیکوکاران بی چشمداشتی بود که مزد خود را لبخند ایتام سادات وبازیافت سلامت بیماران بی بضاعت و بازشدن گره از کار مردم قرار داده بود
حمیدرضا ترقی- درگذشت مرحوم سید رضا نیری از یاران امام و رهبری و ازسابقون در نهضت اسلامی که بالغ بر 50 سال از عمر خودرا درراه آرمان های امام و انقلاب بویژه محرومیت زدائی و فقرزدائی و تحقق عدالت اجتماعی گذراند , بواقع ثلمه ای را همچون علما در میان نیکوکاران مخلص جامعه اسلامی ایجاد کرد که جایگزینی با این اخلاص و مجاهدت برای او نمیتوان پیدا کرد .

او نوردهنده ابرار و نیکوکاران بی چشمداشتی بود که مزد خود را لبخند ایتام سادات وبازیافت سلامت بیماران بی بضاعت و بازشدن گره از کار مردم قرار داده بود .

او خیر و نیکوکار پایدار وسمجی بود که علی رغم بیماری و ناتوانی در راه رفتن وحتی برروی ویلچر دست از نیکوکاری و کارخیر برنمی داشت و براین توفیق خدمت اصرار می ورزید

اینجانب یعنوان یکی از همگامان این مرد مبارز و فعال اجتماعی که نزدیک به 40 سال درکنارایشان توفیق خدمت به محرومین و نیازمندان جامعه اسلامی در ایران و خارج از کشور را داشته ام باز اذعان نمایم که مرحوم نیری از چند ویزگی ارزشمند و درس آموز برخوردار بود

1- خدمت بی منت

آقای نیری برای خدمت خودبه محرومان ارزشی قائل نبود که بخواهد بخاطر آن بر نیازمندان منت گذارد و همیشه خودرا بدهکار آنان میدانست ؛ منتظر تشکر مددجو نبود وهیچ وقت کمک و مساعدتش به نیازمندان را به به رخ آنها نمیکشید؛ درمصاحبه ها بر بضاعت ناچیز خود و امداد درحل مشکلات محرومان اعتراف و خودرا شرمنده عزت و کرامت آنان می دانست ؛خود با مستمری ناچیزی بازنشست شدوحتی از حق خوددفاع و آنرا مطالبه نکرد.

2-کرامت بی اذیت

آقای نیری به تبعیت از هدایت الهی که لاتبطلوا صدقاتکم بالمن و الاذاء کرمش در عطا به محرومان بزرگوارانه و بالا و بدون زحمت و اذیت بروکراسی ومعطلی بود . او به سرگردان کردن محرومان در پیچ و خم اداری و بروکراسی آزار دهنده اداری اعتقادی نداشت و همیشه کوتاهترین راه را برای خدمت رسانی به نیازمندان انتخاب میکرد ؛ بخل هیچکاه دست او را لمس نکرده بود وندارم و نمیتوانم برزبانش جاری نمیشد چون توکلش به خدا و غنی مطلق بود .

3-لطافت باشرافت

آقای نیری از دولب امام خمینی ره شنیده بود که کار امداد لطیف و ظریف و شریف است , لذا لطافت مددکاری را در عطوفت و مهربانی و شنیدن درد و مشکلات نیازمندان و حفظ عزت و شرافت آنان رادرسرکشی مستمر به خانه های محرومان و حشر و نشر بافقرا رعایت میکرد.

4-امدادگر ریاست گریز

آقای نیری هیچگاه حاضر نشد خودرا رئیس کمیته امداد بنامد و علی رغم مغایرست سرپرستی بر مسئولیت دائم وی خودرا سرپرست امداد می نامید زیرا نمیخواست خودرا رئیس محرومان بداند بلکه خورا خدمتگزار نیازمندان میدانست و نمیخواست خودرا درقالب نظامات اداری محصور کند .

5-مدیریت با برکت

آقای نیری همیشه که به آغاز کار امداد اشاره میکرد میگفت ما امدادرا با یک کیسه پول خردی که امام خمینی به ما داد شروع کردیم و همان یک کیسه پول خورد امام آنچنان برکتی کرد که با همت این مرد مخلص و دیگر یاران و همراهان او به میلیاردها تومان ثروت و امکانات مالی و جنسی برای حمایت از محرومان افزایش داد.او مدیری کم هزینه و صرفه جو برای امدادگران و دست ودل بازی برای محرومان بود.

6-یتیم نواز سالمند دوست

آقای نیری با ایتام مثل پدری دلسوز و خیر خواه برخورد میکرد و به سالمندان نیازمند تکریم و احترام میگذاشت .امکان نداشت در جمع جوانان یتیم قرار بگیرد و هدیه ای ویژه به آنها تقدیم نکند .هرجاو شهر و روستائی میرفت بچه و نوجوانان یتیم برای خیرمقدم گفتن به او سبقت میگرفتند .

7- پدری برای مددکاران

آقای نیری امدادگران مخلص و مدیران خدمت رسان به محرومان در امیته امدادرا مثل فرزندان خود میدانست و اورا پدر امدادکران میدانستند و ارتباط عاطفی عمیقی بین او و میران و مسئولان امداد در سراسرکشور برقرار بود و تماس کارکنان با او براحتی میسر بود و دور خودش دیواری حائل با مردم نمیگذاشت .

درماموریتها ی جمعی امدادگران با اتوبوس آنها میرفت وبه خانواده امدادگران توجه داشت و از دید وبازدید با آنها که عامل تقویت و استحکام کار و خدمت آنان میشد غفلت نمیکرد.امنیت شغلی زیردستان را مراعات واز عزل و نصب های سیاسی و سلیقه ای و آبروبرنده پرهیز میکرد و از گره گشایی برای کارکنان دریغ نمیورزید.

8- الگوی مدیریت شورایی

یکی از نهادهایی که براساس اساسنامه مورد تایید امام قریب به 30 سال شورایی اداره میشد کمیته امداد بود که حضرت امام با انتصاب اعضای شورای مرکزی آنها را ماموررسیدگی به محرومان و موظف به برنامه ریزی و اداره امور محرومین کرده بودند , سرپرست امداد خود عضو شورای مرکزی بود که باید با نظر شورا و نظارت دقیق آنها این نهاد را اداره نماید ,

اعضا شورا در عزل و نصبها و هزینه کردها و حتی مسئولیت پذیری در امور اجرایی امدادسهیم و دخیل بودند , چنین مدیریت طولانی در نهایت صمیمیت و برادری جز با حفظ انگیزی معنوی و خدمت خالصانه به محرومان و درک عظمت این خدمت علی وار میسر نبود .

9-الهام بخش برای جهان

آقای نیری همانطور که مقام معظم رهبری در پیامشان فرمودند , دامنه فعالیتش را به بیرون از مرزهای کشور بویژه لبنان و سوریه و عراق و افغانستان و تاجیکستان و آذربایجان کشاند و الگوی امدادامام را به خیرین و نیکوکاران مسلمان در آن کشور عرضه وحمایت مسلمانان دیگر کشور ها رانسبت به فرزندان یتیم کشورمان جلب کرد .کمیته های امداد در آن کشور ها بردی بسیار بیشتر از دیپلماسی سیاسی داشت و توانست دیپلماسی حمایت راوارد عرصه تعاملات بین المللی کند .

10-مجاهدی پرتلاش

مدیریت جهادی و بدور از تشریفات اداری و سرشار از عشق و خستگی ناپذیری اش چه در دوران بحرانی جنگ , چه در پشتیبانی از جبهه ها و کمک به رفع آسیبهای ناشی از بمب باران تهران وچه درایجاد ایستگاههای صلواتی و چه حضور فعال و جهاد گونه اش در حوادث زلزله ها و سیل ها ی کشور و چه در شناسائی و دگرگونی در اوضاع نقاط محروم کشور مثل بشاگرد و جنوب خراسان و کرمان و سیستان و بلوچستان وچه در جذب خیرین و نیکوکاران به میدان تلاش برای محرومیت زدائی و فقر زدائی، تا اخرین لحظه عمر بابرکتش ، در امداد و در خیرین سلامت علی رغم مشکلات جسمی اش، مصداق واقعی مدال (مجاهد پرتلاش ) مقام معظم رهبری به این مرد بزرک و چهره ماندگار نیکوکاران کشور مان است .

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز . مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

یادش گرامی باد

عضو هیئت امنا کمیته امداد امام خمینی ره

برچسب ها: حمیدرضا ترقی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: