به‌روز شده در: ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۱۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
يكى از كراماتی که برای حضرت علی علیه السلام نقل شده است «ردالشمس» است كه دو مرتبه براى آن حضرت اتفاق افتاده است: يكى در زمان پيغمبر صلى الله عليه و آله و ديگرى پس از آن حضرت.
يكى از كراماتی که برای حضرت علی علیه السلام نقل شده است «ردالشمس» است كه دو مرتبه براى آن حضرت اتفاق افتاده است: يكى در زمان پيغمبر صلى الله عليه و آله و ديگرى پس از آن حضرت.

هاشم رسولی محلاتی در کتاب زندگانی محمد صلی الله علیه وآله این داستان را یکی از حوادث سال هفتم هجری دانسته و شرح آن را از اسماء بنت عمیس روایت کرده است چنین می آورد:

روزی هنگام عصر رسول خدا(ص)سرش را در دامان علی(ع)نهاد و حالت وحی بر آن حضرت عارض شد و طول کشید تا غروب شد و علی نماز عصر نخوانده بود اما به احترام پیغمبر نتوانست از جا برخیزد و چون پیغمبر برخاست به علی(ع)فرمود: آیا نماز عصر خواندهای؟عرض کرد: نه.

پیغمبر دعا کرده گفت: «اللهم ان علیا کان فی طاعتک و طاعة رسولک فاردد علیه الشمس»

پروردگارا علی(بنده تو)در راه اطاعت تو و فرمانبرداری رسول تو بوده پس خورشید را برای او بازگردان. ]اسماء گوید: در این وقت خورشید را دیدم که بازگشت و دیوارها را دوباره آفتاب گرفت تا علی(ع)وضو گرفت و نمازش را خواند، آن گاه غروب کرد.

کتاب احقاق الحق علاوه بر این نقل، داستان «ردالشمس» را از بيست نفر از بزرگان اهل سنت با اختلاف مختصرى نقل نموده است.

نکته: حدیث برخی مفسّران میگویند واقعه ردالشمس در مورد حضرت سلیمان(ع) نیز اتفاق افتاده است. اصل رد الشمس به جهت شهرتی که در میان روایات دارد، قابل استناد بوده و باید بدان اعتنا کرد و این شهرت، به طریقی اشکالات سندی آن را بر طرف میکند، و حتی برخی آن را از متواترات میدانند. و غالب شبهات مربوط به واقعه رد الشمس پاسخ داده شده است از جمله اینکه این امر توسط خداوند باری تعالی انجام شده است. در دامنه قدرت الهی نیز تمام ممکنات عقلی قابلیت وقوع دارند، همانگونه که عصای چوبین بیجان حضرت موسی(ع) تبدیل به ماری شده و سحر ساحران مصری را بلعید، دریایی بزرگ بر روی بنی اسرائیل باز شد، کور مادر زاد شفا یافت و... رد الشمس نیز در حیطهی قدرت الهی بوده و میتواند واقع شده باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: