به‌روز شده در: ۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۱۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
دست‌اندرکاران فدراسیون در اقدامی جالب و البته در نوع خود قابل تأمل جوایزی را برای تماشاگران حاضر در سالن تعیین کرده بودند. تماشاگرانی که طی سالهای اخیر به کلی با سالن رقابت‌های کشتی قهر کرده و تقریباً تعداد آنان به صفر رسیده بود!
دکتر محمدرضا کاظمی- رقابتهای انتخابی تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی طی روزهای پنجشنبه و جمعه در سالن 12 هزار نفری ورزشگاه ازادی برگزار شد. در این رقابتها نیز همانند سنوات گذشته شاهد شکست و پیروزی قهرمانان و فراز و فرود بسیار بودیم. صرفنظر از این حوادث و رخدادها در این دوره از رقابتها شاهد یک اتفاق تازه بودیم. اتفاقی که در نوع خود جالب و شاید برای نخستین بار در تاریخ مسابقات این ورزش رقم خورد. دستاندرکاران فدراسیون در اقدامی جالب و البته در نوع خود قابل تأمل جوایزی را برای تماشاگران حاضر در سالن تعیین کرده بودند. تماشاگرانی که طی سالهای اخیر به کلی با سالن رقابتهای کشتی قهر کرده و تقریباً تعداد آنان به صفر رسیده بود! اینکه چرا ورزش اول کشور و رشتهای که با رسم و آیین مردم گره خورده چنین سرنوشتی یافته دلایل متعددی دارد. با این وجود مدتها بود عواقب این مسئله و پیامدهای ناگوار قهر سرمایههای کشتی را به دستاندرکاران فدراسیون یادآور و آنان را به چارهجویی در این رابطه دعوت نموده بودیم.

به هر حال کار به جایی رسید که مسئولین فدراسیون کشتی دست به دامن حامی مالی و اختصاص جوایز برای تماشاگران شدند. در واقع این ترفند یکی از راههای پیشنهادی ما به آقایان طی سالهای گذشته بود. ضرورت دارد برای پایداری حضور علاقهمندان در سالنهای مسابقات اقدامات زیربنایی دیگر در دستور کار قرار گیرد. در روزگاری نه چندان دور همین سالن 12 هزار نفری گنجایش علاقهمندان پروپاقرص کشتی را نداشت و جمع کثیری از مردم، مسابقات را ایستاده تماشا میکردند. اما در سالهای اخیر اگر دوستداران و حامیان کشتی مازندران نبودند چه بسا تعداد حاضرین در همین سالن به عدد 100 و 200 هم نمیرسید. در هر حال امیدواریم سیاستهای دربسته فدراسیون جای خود را به همراهی و همدلی بادوستداران کشتی و اصحاب رسانه و ارباب جراید بدهد تا مگر در آینده، شاهد بازگشت همان علاقهمندان پرهیاهوی ورزش اول باشیم.

مثلث قدرت در کشتی پهلوانی

رئیس فدراسیون ملی ورزش باستانی اخیراً طی مصاحبهای اظهار امیدواری کرده وزارت ورزش بتواند اختلافات فیمابین آنان و فدراسیون کشتی را حل و فصل کند. اختلافی که پس از یک دوره آرامش بین مدعیان مالکیت کشتی پهلوانی و مثلث قدرت بار دیگر مجال ظهور پیدا کرده است. حکایت اختلافات و کشمکشهای دو فدراسیون باستانی و فدراسیون بینالمللی که از قضا هر دو تشکیلات متعلق به کشورمان هستند، سالها نقل محافل بود. این اختلافات در نهایت منجر به کنارهگیریهای مختلف و فراز و فرود فراوان شد تا اینکه با پادرمیانی بزرگان و مسئولین و البته جا به جایی رئیس فدراسیون باستانی اندکی فروکش کرد اما با پیدا شدن ضلع سوم قدرت بین فدراسیون کشتی یکبار دیگر اوضاع کشتی پهلوانی رو به وخامت گذاشت. در واقع اتحادیه جهانی کشتی در راستای سیاستهای فراگیر خود به فدراسیون ملی کشورها اجازه داد تا رشتههای سنتی را تحت مالکیت خویش در آورند. اینچنین بود که در میان دعوای همیشگی فدراسیون ملی باستانی و فدراسیون بینالمللی یک قدرت برتر یعنی فدراسیون کشتی، کشتی پهلوانی را مصادره به مطلوب کرد! سپردن مسئولین به قهرمان شاخصی چون علیرضا حیدری عملاً دهان دیگر مدعیان مالکیت اضلاع مثلث قدرت در کشتی پهلوانی را بست اما گویا اکنون دستاندرکاران فدراسیون باستانی به این باور رسیدهاند که ورزش باستانی بدون کشتی پهلوانی چنان به مذاق دوستداران این ورزش خوش نمیآید، لذا به تکاپو افتادهاند تا در صورت امکان با رسالت مسئولین ورزش زعامت کشتی پهلوانی را در دست بگیرند. امری که به نظر نمیرسد در شرایط کنونی محقق شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: