به‌روز شده در: ۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۱۲۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
به یاد عطاء اله بهمنش؛
همه آنچه نسل ما از «بهمنش» به خاطر داریم گزارش دوچرخه‌سواری فیلم «خط پایان» با بازی «ایرج طهماسب» و کارگردانی «محمد علی طالبی» بود!
مهدی خرمی- «عطاءاله بهمنش» بزرگ خاندان گزارشگری ورزشی ایران دار فانی را وداع گفت. مردی که دوستان چندین بار با اخبار جعلی او را داخل گور کرده بودند، اما این مرتبه خبر صحت داشت. نابغه گزارشگری ورزشی ایران متولد 1302 در کرمانشاه بود که 94 سال بعد و درست در روز جهانی ورزشینویسان درگذشت! سردبیر ورزشی تلویزیون و رادیو ایران و نویسنده چیرهدست مطبوعات که در بازیهای آسیایی 1374 روزی 18 ساعت کار و گزارش میکرد. از لیاقت، استعداد و نبوغ «عطاءاله بهمنش» همین بس که مربی کشتی بود. فنون بکر و قدیمی را میشناخت و حتی در تلویزیون پیش از انقلاب به همراه عبدالحسین فعلی و «ناصر گیوهچی» آموزش کشتی میداد. مسابقات بوکس حرفهای آمریکا را خاصه دیدارهای «محمد علی کلی» مسلمان با «جوفریزر» و «جورج فورمن» را به زیبایی گزارش میکرد و علاقمندان ایرانی اسطوره مشتزنی دنیا را به وجد میآورد. در گزارش فوتبال نظیر نداشت کما اینکه بعد از «بهمنش» خیلیها سعی کردند ادای او را در آورند ولی سایهای از «عطاءاله» هم نشدند.

دوومیدانی، اسب سواری،وزنهبرداری و... خلاصه هر رشتهای را با به کار بردن الفاظ تخصصی گزارش میکرد تا نبوغ خود را به رخ بکشد. فوتبال را جوری گزارش میکرد توگویی داخل استادیوم مشغول تماشاست و همان حس را به مخاطب میداد. عجب آن که «بهمنش» هیچ الگو و استادی نبود. قبل از استاد گزارش رادیویی یا تلویزیونی مرسوم نبود و او خود آن را به ورزش ایران آورد. استاد بهمنش همان قدر که در گزارشگری رادیو و تلویزیون دست نیافتنی بود به همان نسبت هم قلم شیوایی در مطبوعات داشت. انصافاً کدامیک از بی هنران امروزی را سراغ دارید که یک پنجم تواناییهای «عطاءاله بهمنش» را داشته باشند؟

آیا میتوانند غیر از فوتبال رشته دیگری را گزارش کنند؟ یا اینکه قادرند در مطبوعات قلم بزنند؟

او قله رسانههای ورزشی بود، اما متأسفانه خیلی زود تلویزیون، رادیو و مطبوعات ایران «استاد» را از دست دادند. مردی که تجارب و داشتههایش میتوانست چراغ راه خیلیها باشد اما...

همه آنچه نسل ما از «بهمنش» به خاطر داریم گزارش دوچرخهسواری فیلم «خط پایان» با بازی «ایرج طهماسب» و کارگردانی «محمد علی طالبی» بود!

عجبا در زمان حیات قدر «عطاءاله بهمنش» را ندانستیم، اما در زمان ممات نمیدانیم از بس که مرده پرستیم!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: