به‌روز شده در: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۵۱۰۲
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۷
جلیل مهدی عراقی مطرح کرد:
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان کردستان گفت: دولت با دامن زدن به بیکاری قاچاق را در استان کردستان تقویت می‌کند.
جلیل مهدی عراقی، دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان کردستان در گفتگو با خبرنگار هفته نامه شما در خصوص وعده‌های تبلیغاتی روحانی در آستانه دولت یازدهم گفت: دولت در زمان تبلیغات انتخاباتی یک بیانیه 10 ماده‌ای در باره اقوام و مذاهب در این استان توزیع کرد و قول دادند حتماً این بیانیه را اجرایی می‌کنند، از جمله اجرایی شدن اصل پانزدهم و نوزدهم، عنایت ویژه به نیروهای بومی و راه‌اندازی مراکز تولیدی بود. نهایتاً بالای 90 درصد این وعده‌ها تحقق پیدا نکردند.

وی در ادامه یادآور شد: در تبلیغات انتخاباتی دوره دوازدهم ریاست جمهوری می‌گفتند درست است آن وعده‌ها هیچ‌کدام عملی نشدند، ولی سعی می‌کنیم در دولت جدید برای استانتان کارهایی انجام بگیرد. در دو سفری که رئیس‌جمهور به کردستان کرد و همچنین سفر معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به این استان هیچ‌یک از وعده‌هایشان عملی نشد.

عراقی تأکید کرد: در حال حاضر مراکز تولیدی شهرک‌های صنعتی بسته هستند و میزان بیکاری به‌شدت بالاست. در نتیجه متأسفانه مردم شهرهای مرزی روی به کول‌بری آورده‌اند. این کول‌بری‌ها مستعمره عده‌ای سرمایه‌دار هستند که از این طریق اجناس قاچاق وارد مملکت می‌کنند. اینها نتیجه عملکرد دولت یازدهم است.

وی خبر از نرخ بیکاری بالای 35 درصد طبق آمار رسمی کشور در استان کردستان داد و خاطرنشان ساخت متأسفانه عدم اشتغال ضربات بسیار بدی را به این استان وارد کرده است.

دبیر حزب به پتانسیل‌ها و زمینه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی در استان کردستان اشاره کرد و عنوان ساخت: این استان توانایی‌های بالقوه‌ای در زمینه معدن، کشاورزی، آب، نیروی انسانی و صنایع کوچک دارد. این پتانسیل‌های بالقوه نیاز داشتند با سرمایه‌گذاری‌های اندک بالفعل شوند که نشدند. در اینجا همه محصولات خام‌فروشی می‌شود، اعم از فرآورده‌های معدن و کشاورزی.

وی در خصوص مصادیقی از خام‌فروشی و عملکرد ضعیف دولت یازدهم در این زمینه بیان داشت: مثلاً وقتی توت‌فرنگی‌ استان کردستان بعد از یک سال می‌رسد کشاورزان زحمتکش ما باید بلافاصله آن را بچینند و به استان‌های دیگر بفرستند. در غیر این‌صورت خراب می‌شوند. یک مرکز برای فرآوری و تبدیل اینها به محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر وجود ندارد. سیب‌زمینی استان ما از بهترین نوع است، اما چون هیچ‌ کارخانه‌ای برای فرآوری آن نیست، دلال‌ها با قیمت‌های بسیار ارزان از کشاورزان ما می‌خرند و در استان‌های دیگر با قیمت‌های بالاتر می‌فروشند. متأسفانه به بنیادهای اقتصادی کشاورزی در استان عنایت نشده است، مخصوصاً از سوی دولت یازدهم.

عراقی یکی از زمینه‌های اشتغال و صادرات کردستان را صنایع دستی کوچک دانست و افزود: در استان کردستان صنایع دستی کوچک حرف اول را می‌زند، مثل قالیبافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، گیوه‌بافی، صنایع چوبی و خراطی. این استان 200 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد. این بهترین فرصت است تا صنایع کوچک استان تقویت شوند و محصولاتشان را به عراق، کردستان عراق و کشورهای دیگر صادر کنند. متأسفانه دولت یازدهم از این امکان بومی برای اشتغال‌زایی و در آوردن استان از رکود هیچ استفاده‌ای نکرده و آن را به کار نگرفته است.

وی در خصوص عملکرد دولت یازدهم در زمینه عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی مطرح ساخت: در سال 1394 یک ستاد اقتصاد مقاومتی در استان کردستان تشکیل شد و یکی دو بار مصاحبه و راجع به اهداف صحبت کردند و بعد از آن موضوع ابتر ماند و ادامه نیافت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: