به‌روز شده در: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
logo
کد خبر: ۲۵۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

برخی نان حصر را می‌خورند!
عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه آقای موسوی‌لاری مصاحبه کرده و گفته است ملاقات رهبر معظم انقلاب برای طرح مسائل شخصی بود، اظهار داشت: این تعبیر اشتباه و توهین است. چه مسئله شخصی بین ما و رهبری وجود دارد که ایشان یک ساعت، برای این بحث وقت گذاشتند. محسن رهامی همچنین افزود: در حصر بودن آقایان موسوی و کروبی به نفع برخی افراد است؛ چون نان حصر را می‌خورند؛ بنابراین نمی‌خواهند رفع حصر را پیگیری کنند. از این جهت می‌گویند کار ما برای دیدار با رهبری شخصی بوده و هیچ ارتباطی با اصلاحات ندارد.

آشنا بین جلیلی و روحانی مردد بود!

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی گفت: من یک روایتی شنیدم که دوره قبل انتخابات ریاست‌جمهوری آقای حسام‌الدین آشنا مردد بود با جلیلی کار کند یا روحانی؛ یعنی با آقای جلیلی رفاقتی داشت و پیش او رفت و ملاقاتی با هم داشتند؛ اما به توافق نرسید، بعد رفت از آقای روحانی حمایت کرد. حالا این روایت را چطور می‌شود تحلیل کرد؟ یعنی جلیلی کجا، روحانی کجا. بنابراین رابطه آقای آشنا با آقای روحانی مبتنی بر قرارداد است. در رابطه براساس قرارداد طرف به این نتیجه می‌رسد که با یک نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کار کند، چون آورده بیشتری برایش دارد، به این می‌گویند رابطه مبتنی بر قرارداد.

ایران قادر است تا صدها کیلومتر دورتر از مرزهایش اعمال قدرت کند
اندیشکده صهیونیستی «بگین‌ ـ سادات» در تحلیلی درباره حملات موشکی ایران به مواضع داعش نوشت: به دنبال حمله تروریستی هفت ژوئن داعش به تهران، جمهوری اسلامی قول انتقام از آنها را داد و در این انتقام‌جویی در 17 ژوئن موشک‌های نقطه‌زن بالستیک خود را به برخی مقرهای داعش در دیرالزور شلیک کرد. ایران از این مسئله برای نمایش قدرت موشکی خود استفاده کرد؛ نمایشی که طراحی شده بود تا نشان دهد نیرویی هم‌تراز با روسیه و آمریکا است. در ادامه تحلیل آمده است: ایران می‌تواند تا صدها کیلومتر دورتر از مرزهایش اعمال قدرت کند و اراده و عزم راسخی برای حل بحران ‌با استفاده از نیروی خود برای پیشبرد منافعش در منطقه دارد. در پایان این مطلب آمده است: برتری نیروی زمینی و هوایی در حال محو شدن است و کشورهایی، مانند ایران و کره شمالی بر روی توان موشکی به منزله موردی حیاتی در حفظ امنیت‌شان تمرکز کرده‌اند.

برجام در دیدار خصوصی سران آمریکا و انگلیس
خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: در حالی که اظهارنظرهای ضد ایرانی رئیس‌جمهور آمریکا ادامه دارد،‌ او در دیدار دوجانبه با نخست‌وزیر انگلیس در حاشیه نشست گروه 20 باز هم از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام و گروه 1+5 انتقاد کرد. بر پایه این گزارش، دیدار خصوصی بین دونالد ترامپ و ترزا می در هامبورگ بیشتر از زمان‌بندی که از قبل در نظر گرفته شده بود، طول کشید. به گفته یک مقام انگلیسی،‌ ترامپ در این دیدار دوجانبه بر مخالفتش با برجام تأکید و نخست‌وزیر انگلیس حمایت کشورش از توافق هسته‌ای را تکرار کرد. بلومبرگ در گزارش مذکور آورده است: هر چند به ‌صورت رسمی اظهارنظری درباره صحبت‌های این دو رهبر غربی در زمینه برجام منتشر نشده، اما پیش از این، ‌ترامپ بارها در مخالفت با توافق هسته‌ای و ترزا می در حمایت از آن حرف زده بود.

ترامپ واقعی با ترامپ تلویزیونی فرق دارد
«
ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در پایان نشست گروه 20، از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تعریف کرد و گفت: مسکو و واشنگتن می‌توانند روابط خود را احیا کنند. وی که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، درباره دیدارش با ترامپ گفت: دو طرف توانسته‌اند رابطه‌ای شخصی با یکدیگر ایجاد کنند. پوتین افزود: ترامپی که در تلویزیون می‌بینید، با ترامپ واقعی فرق دارد. او آدم خاصی است، منظور شما را درک می‌کند، کلمات شما را بسیار سریع تحلیل می‌کند و می‌تواند به پرسش‌ها پاسخ دهد. رئیس‌جمهور روسیه گفت: در ابتدای نشست، به ترامپ توضیح داده است که هیچ دخالتی در انتخابات آمریکا نداشته است. او گفت: تصور می‌کند ترامپ پس از پرسیدن چند سؤال، از توضیحات وی قانع شده، اما «بهتر است که از خود او بپرسید

78 قاضی در سال 95 تعلیق شدند
مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه اعلام کرد: در سال گذشته 78 قاضی تعلیق شدند که در مقایسه با سال پیش از آن 20 درصد افزایش داشته است. مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه انجام اقدامات حفاظتی، اطلاعاتی و نظارتی، از قبیل حفاظت کارکنان، اطلاعات، اسناد، تجهیزات، ایجاد امنیت و مقابله با فساد را در راستای حفظ سلامت و استقلال دستگاه قضایی به عهده دارد. بر همین اساس، در سال گذشته 27 هزار و 920 گزارش خبر به این مرکز واصل شد که در مقایسه با سال پیش از آن 41 درصد رشد داشته است. در سال گذشته با 178 وکیل، 64 کارشناس و 103 کارچاق‌کن و جاعل برخورد شده است.
هیئت 7 نفره تأیید قرارداد توتال دولتی است نه منصوب نظام

پس از چند روز فضاسازی محافل و رسانه‌های دولتی در انتساب هیئت هفت نفره تأیید قرارداد توتال به نظام، وزیرنفت اذعان کرد این هیئت دولتی است.زنگنه در مصاحبه با ایلنا در رابطه با نامه چندی پیش برخی از تشکل‌های دانشجویی منتقد دولت به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر تخلف و غیرقانونی بودن قراردادهای نفتی تصریح کرد: آنها اشتباه می‌گویند. قانون، مسئول و مرجع تشخیص تخلف یا عدم تخلف در قراردادها را مشخص کرده است.زنگنه خاطر نشان کرد: براساس مصوبات دولت، مرجع رسیدگی و رسمی قانونی برای تطبیق و عدم مغایرت قراردادها تعیین شده و آن مرجع، این کار را انجام می‌دهد.

او در پاسخ به این سوال که این مرجع کیست؟ ابراز داشت: این مرجع یک گروه هفت نفره است که آقای رئیس‌جمهور آن را مشخص کرده است.

هشدار به مدیران استانی درباره ادغام یواشکی!

بر اساس گزارش یک نهاد مسئول در دولت به تعدادی از مدیران استانی، با اشاره به گزارش ها و مکاتبات واصله با مضمون تغییرات تشکیلاتی و اجرای طرح های پایلوت ادغام در برخی سازمان های استانی، تاکید شده است حسب پیگیری های صورت گرفته از وزارتخانه های مربوطه، مجوزی برای اجرای چنین ادغام هایی صورت نگرفته و اجرای آن بدون هماهنگی با سازمان مرکزی، ممنوع خواهد بود، لذا مدیران در صورت اطلاع یافتن از چنین اقدامی، آن را به دفاتر روسای سازمان مربوطه ارسال کنند.

تحلیل فایننشیال تایمز از قرارداد توتال
روزنامه فایننشیال تایمز در گزارشی با عنوان «ماجراجویی توتال در ایران» قرارداد توتال به همراه یک شرکت بزرگ چینی در ایران را نشان دهنده دو چیز دانست؛ اعتماد به نفس تازه به دست آمده فرانسه و تحرکات سیاسی همیشه در حال تغییر در خاورمیانه، در حوزه تجارت بین‌الملل نفت و گاز. به گزارش ایسنا، این روزنامه افزوده است: چین و فرانسه با این قرارداد نشان دادند که تعامل در مقایسه با انزوا، بهترین رویکرد در قبال ایران است. خطرات ورود به کشوری همچون ایران واقعی است اما «پویانه» (مدیرعامل توتال) با مشارکت شرکت چینی «سی ان پی سی» که به طور قطع از حمایت پکن برخوردار است، به نوعی توازن ایجاد کرد. به نوشته فایننشیال تایمز در این میان، شرکت‌های امریکایی که نمی‌توانند با ایران تعامل کنند باید خشمگین باشند. دیگر شرکت‌های بین‌المللی مستقر در غرب نیز که برای حرکت تعلل ورزیده‌اند و از تحریم‌های امریکا ترسیده‌اند، تنها باید خود را سرزنش کنند.
ضرب الاجل فوری دولت برای پرداخت آنلاین مالیات

بر اساس ابلاغیه جدید یک مسئول ارشد اجرایی به وزیر اقتصاد،سازمان امور مالیاتی کشور مکلف شده به منظور کاهش تعداد و زمان پرداخت های مودیان مالیاتی، ظرف 2 ماه پس از ابلاغ این بخشنامه، امکان ارسال فهرست و پرداخت انواع مالیات اعم از مالیات های مستقیم و ارزش افزوده کارکنان بنگاه های اقتصادی (شامل مراحل اخذ، ابلاغ و پرداخت) را به صورت الکترونیکی فراهم و گزارش آن را هر 6 ماه یکبار به دولت ارائه کند.
وام دانشجویی صرف انفجار سالن کنسرت منچستر شد!

پلیس انگلیس امروز شنبه "عجیب ترین منبع درآمد عملیات تروریستی" در آن کشور را فاش کرد. پلیس انگلیس اعلام کرد: سلمان العبیدی متهم ردیف اول انفجار منچستر، با استفاده از وام دولت انگلیس به دانشجویان اقدام به تأمین مالی عملیات تروریستی و ساخت بمب مورد نیاز کرده بود.عبیدی مدتی با هزاران پوند وام ارائه شده از سوی دولت انگلیس به دانشجویان هزینه های زندگی اش را تأمین و برای انجام حمله تروریستی خودش را آماده کرد.ممکن است برای تحقیقات بیشتر درباره حمله تروریستی مذکور، افراد دیگری که احتمالا با العبیدی همکاری کرده اند دستگیر شوند، همچنین ممکن است دولت انگلیس از دولت لیبی بخواهد هاشم العبیدی برادر سلمان العبیدی را دستگیر کند و به ما تحویل دهد

ادعای بی‌اساس یک مقام سعودی علیه ایران

بعد از افشاگری سفیر قطر در واشنگتن درباره حمایت‌های ریاض از گروه‌های تروریستی و تأکید بر عربستانی بودن متهمان حمله تروریستی 11 سپتامبر، سفیر عربستان در مصر مدعی شد که ایران حامی تروریسم در جهان است. به گزارش ایسنا به نقل از المنظار، «احمد قطان» مدعی شد: تمام دنیا می‌داند که ایران نخستین کشور حامی تروریسم و افراط‌ گرایی در جهان است.از تمام کشورهای عربی و غربی می‌خواهم که در یک صف بایستند و با کشورهای حامی تروریسم مقابله کنند.
درخواست عراقچی از مهاجم ناراضی پرسپولیس

سید عباس عراقچی در گفت‌وگویی، از علاقه شدید خود به باشگاه پرسپولیس سخن گفته و در خصوص حواشی مهاجم ناراضی قرمزها می‌گوید: به عنوان یک هوادار از آقای طارمی خواهش می‌کنم در پرسپولیس بماند به خاطر اینکه خیلی خوب است و من هم خیلی خوشم می‌‌آید از این بازیکن. عرق و انگیزه زیادی دارد و خیلی باغیرت بازی می‌کند و شم گلزنی هم دارد. خیلی خوب خودش را در موقعیت گلزنی قرار می‌دهد هرچند که در ضربات آخر یک مقداری آدم را حرص می‌دهد (با خنده) ولی فکر می‌کنم آینده درخشانی دارد و می‌تواند یکی از مهاجمان درجه یک کشور باشد. خیلی دوست دارم که در پرسپولیس بماند.
درخواست توئیتری نماینده تهران از روحانی

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران از روحانی خواست که با توجه به خواست مردم کابینه را ترمیم کند. غلامرضا حیدری با هشتگ «خواسته ملت» نوشت: «انتظار می‌رود آقای روحانی با ترمیم کابینه در راستای احقاق حقوق اساسی ملت و رفع فقر و محرومیت و نیز ارتباط سازنده با جهان گام بردارد.»
بازگشت تورم دو رقمی

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از اقتصاد ایران پیش‌بینی کرد، رشد اقتصادی ایران در سال ۹۶ به چهار درصد کاهش یابد. این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ را 4/6 درصد برآورد کرده بود. بر اساس این گزارش، تورم تک‌رقمی بیش از یک سال دوام نیاورده و در سال ۹۶ تورم دو رقمی به ایران بازخواهد گشت. در سال ۹۵ نرخ تورم ایران به ۹ درصد رسید؛ اما پیش‌بینی شده است این رقم در سال ۹۶ به 5/11 درصد افزایش یابد.

شهری بدون بیکاری در ایران

شهر سردرود در نزدیکی تبریز قرار دارد، که پایتخت تابلو فرش در جهان به شمار می‌آید. در این شهر میزان بیکاری برابر با صفر است. گفتنی است، ارزآوری صادرات تابلو فرش به همت سردرودی‌ها به کشورهای اروپایی، آمریکا و شرق آسیا برابر با صادرات یک میلیون بشکه نفت خام در سال برآورد می‌شود. فرش سردرود با وجود تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان، در پایگاه‌های فروشگاه‌های آمریکایی به صورت بر خط و با برند اختصاصی «سردرود» به فروش می‌رسد.


رکود اقتصاد آمریکا

به گزارش بلومبرگ انگلیسی، شاخص‌های رکود اقتصادی در آمریکا در حال بالا رفتن و فهرستی از نشانگرهای رکود در حال نمایان‌شدن است. در حال حاضر، صنعت آمریکا فقط با 6/76 درصد از کل ظرفیت خود کار می‌کند. این در حالی است که طی شش ماه گذشته شاخص اعتماد مصرف‌کننده به فضای کسب‌وکار در آمریکا با روند نزولی روبه‌رو شده است؛ ضمن اینکه روند کاهشی مصرف در ایالات متحده که دو سوم تولید ناخالص داخلی این کشور را در بر می‌گیرد، نگران‌کننده است.

افزایش اجاره‌بهای مسکن

به تازگی حامد مظاهریان، معاون ساختمان و مسکن وزارت راه‌وشهرسازی گفت: «نسبت اجاره‌نشینی در ایران هنوز هم پایین‌تر از میانگین جهانی است.» وی افزود: «سود بازار اجاره‌بها در ایران حدود شش درصد بوده که نسبت به دیگر بازارها در ایران سود کمتری دارد. این در حالی است که در ابتدای تابستان امسال اجاره‌بهای مسکن 12 درصد رشد داشته است

واکنش مکانی به توهین برنامه خندوانه

دروازه‌بان سابق پرسپولیس به توهین برنامه خندوانه واکنش نشان داد. الف نوشت؛ «سوشا مکانی در مورد تمسخر فامیلی‌اش در برنامه خندوانه گفت: من مدت‌هاست که اصلا تلویزیون نگاه نمی‌کنم و این موضوعات برایم اهمیتی ندارد. افرادی برای بزرگ‌شدن دست به هرکاری می‌زنند و فقط این را بگویم که سوشا مکانی به خاطر قلب پرسپولیسی که دارد حد تحملش بسیار بیشتر از اتفاق‌هایی است که در یک برنامه طنز افتاده است. جنبه من بسیار بسیار بالاست و با این مسائل ناراحت نمی‌شوم.»
افزایش قدرت ایران

فارین‌پالیسی نوشت: «ادامه دشمنی عربستان با ایران، موجب تقویت جبهه منسجم طرفداران ایران در منطقه و به‌‌هم‌‌ریختگی بیش از پیش جامعه اعراب و به تبع آن، تضعیف ریاض خواهد شد.» نشریه «فارین‌ پالیسی» در مقاله‌ای به پیامدهای ادامه خصومت عربستان با ایران پرداخته و نوشته است: «افزایش حملات تند زبانی علیه ایران و همزمان اعمال تحریم علیه قطر، قدرت موجود عربستان و بقایای نظم سیاسی عربی را به خطر خواهد انداخت

ترامپ با دست گذاشتن روی مشکلات داخلی شورای همکاری خلیج‌فارس و تقویت این گفتمان که «ایران منشأ اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه است» یک موقعیت عالی راهبردی برای ایران ایجاد کرد. این همان کاری است که جرج بوش پسر با حمله به عراق و پایین کشیدن صدام حسین از مسند قدرت، برای ایران کرد.

شلیک سه فروند خمپاره از سوی ایران به منطقه بلوچستان
یک رسانه پاکستانی مدعی شده که ایران جمعه شب سه فروند خمپاره را به سمت منطقه پنجگور در بلوچستان شلیک کرده است. مقامات محلی پاکستان اعلام کردند که این حادثه هیچ تلفات یا خساراتی در پی نداشته است.پاکستان دیلی مدعی شد که این سه فروند خمپاره در عمق 8 کیلومتری مرز پاکستان و در منطقه «پنج‌گور» فرود آمده‌اند.این پایگاه خبری در ادامه مدعی شده است که تنها در ماه می 6 شلیک خمپاره‌ای از سوی ایران به مناطق مرزی پاکستان انجام شده که پنج خمپاره در روز 21 می به سمت منطقه «تفتان» و یک خمپاره نیز روز 26 می به منطقه پنجگور شلیک شده و به یک خودرو برخورد کرده است.

برای برخی شکستن هیبت و صلابت رهبری یک اصل شده

آیت الله سیداحمد علم الهدی در دیدار با جمعی از فرماندهان سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی در مشهد گفت: برای برخی جریان‏های سیاسی مقابل ما شکستن هیبت و صلابت رهبری یک اصل شده است. برخی از افرادی که از ابتدا انقلاب را باور نداشتند و عده ای نیز که با شرایط جامعه و زندگی خود تغییر می کنند از جمله کسانی هستند که در جامعه امروز در مقابل انقلاب ایستاده اند
دور زدن محرمانه‌ها

دولت در زمینه ایجاد تعهدات خارجی برای کشور، به دور زدن مجلس علاقه دارد و این رویکرد را در ماجرای برجام و سپس سند 2030 یونسکو و امضا و اجرای FATF و امضای قراردادهای جدید نفتی (IPC ) بروز داده است.

اکنون که قرارداد 20 ساله با شرکت فرانسوی توتال و ابهامات مهم آن (مانند سهم ۱/۵۰درصدی توتال و سهم ۹/۱۹ درصدی ایران)، انتقادات رسانه‌ها و کارشناسان را برانگیخته، عده‌ای دوباره بر آنند که با پیش کشیدن نام «هیئت تطبیق مصوبات»، نمایندگان مجلس را دور بزنند و از ماجرا دور نگه دارند.


اخبار روزانه:
*سیدعمار حکیم، رئیس ائتلاف ملی عراق با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران طرحی را برای آغاز گفت‌وگوها با عربستان پیشنهاد داده و از امیر کویت خواسته بود در این چارچوب ایفای نقش کند، گفت: عراق نیز می‌تواند در نزدیک کردن دیدگاه‌های ایران و عربستان نقش مثبت ایفا کند. باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. این کشورها باید با هم سر میز گفت‌وگو بنشینند و نگرانی‌های هم را رفع کنند. در غیر این‌صورت همه متضرر خواهیم شد.
*رجب طیب‌اردوغان در حاشیه نشست گروه 20 در هامبورگ با بیان اینکه انتظارات از اقدامات مشترک مسکو و آنکارا در زمینه سوریه بالاست، گفت: اقدامات فراوانی صورت گرفته است تا روابط روسیه با ترکیه گسترش یابد. وی همچنین خطاب به پوتین گفت: شخصاً و از جانب مردم کشورم از نقشی که شما در سوریه ایفا می‌کنید، تقدیر می‌کنم.
*مشاور وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه دو و نیم میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد، گفت: بانک مرکزی فشار زیادی برای فروش خانه‌های خالی به بانک‌ها وارد کرده است؛ چون بخش قابل ملاحظه‌ای از خانه‌های خالی در تملک بانک‌هاست. وی افزود: مازاد مسکن نشان‌دهنده این نیست که خانه لازم نداریم، برای خانه اولی‌ها نیازمند مسکن هستیم.
*وزیر خارجه عربستان اعلام کرد که در دیدار با همتای آمریکایی خود درباره بحران قطر و آنچه «دخالت‌های ایران» نامید، گفت‌وگو کرده‌اند. «عادل الجبیر» با بیان اینکه دیدارش با وزیر خارجه آمریکا نتیجه‌بخش بوده است، اعلام کرد: بیانیه اجلاس سران گروه ۲۰ که در هامبورگ آلمان برگزار شد، درباره مبارزه با تروریسم شفاف و واضح بود.
*اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌ دولت یازدهم در همایش روز ملی صنعت و معدن گفت: رئیس‌جمهور با مشورتی که با نهادها و ارکان حکومت می‌کند، دولتی را انتخاب می‌کند که با وعده‌هایی که به مردم در انتخابات در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داده، سازگار باشد و بتواند پاسخگوی مطالبات مردم باشد.
*با توجه به قطعی بودن تداوم حضور رحمانی‌فضلی در وزارت کشور و همچنین معرفی شدن نهاوندیان در مقام وزیر بازرگانی در دولت دوازدهم، یکی از دو گزینه واعظی یا شریعتمداری رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دولت دوازدهم خواهند بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: