به‌روز شده در: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
logo
کد خبر: ۲۵۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

ناله‌های بارزانی پشت تلفن
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بخشی از ناگفته‌های حمله داعش به کردستان عراق و تقاضای کمک از ایران را این‌گونه تشریح کرد؛ سال ۹۳ سردار سلیمانی برای مقابله با داعش به عراق سفر می‌کند. او پس از بازدید میدانی از تحرکات داعش، در دیدار مسعود بارزانی، به وی هشدار جدی می‌دهد که به احتمال زیاد گروه تروریستی داعش به اربیل حمله می‌کند و نیروهای پیشمرگ هیچ‌گونه آمادگی و آشنایی برای مبارزه با تاکتیک‌های داعش را ندارند؛ اما حکومت اقلیم کردستان عراق به این توصیه‌ها توجه نمی‌کند تا اینکه داعش از سه محور استراتژیک به اربیل حمله و سه منطقه مهم (خازر، گویر و مخمور) را به آسانی اشغال می‌کند. پس از حمله داعش، با درخواست بارزانی یگانی از نیروهای ویژه به فرماندهی سردار سلیمانی وارد جبهه‌های جنگ شده و با داعش نبرد کردند. حسن‌بیکی تأکید می‌کند: بارزانی وقتی با ایران تماس می‌گیرد و کمک می‌خواهد، هنگامی که فرماندهی قرارگاه اعلام می‌کند که برای کمک مستشاری باید هماهنگ شود، بارزانی به نوعی پشت تلفن ناله می‌کرد که اگر امشب، صبح شود، اربیل و بعد کرکوک هر دو سقوط کرده و در نهایت کردستان عراق سقوط می‌کند.

خروج فراکسیون نمایندگان ولایی از فراکسیون ولایت
جبار کوچکی‌نژاد، عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، گفت: در جلسه دیروز فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس که بیش از 130 عضو دارد، مقرر شد که ما دیگر زیر چتر فراکسیون ولایت مجلس نباشیم و به صورت مستقل به عنوان فراکسیون نمایندگان ولایی تصمیم‌گیری کنیم؛ البته در صورت ضرورت با دیگر فراکسیون‌ها تعامل خواهیم داشت. نماینده مردم رشت در مجلس گفت: این موضوع مورد تأیید اکثریت اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس قرار گرفت؛ از این رو بنا شد چارچوب و مرام‌نامه مستقل داشته باشیم و از این پس زیرمجموعه فراکسیون‌های دیگر نباشیم.

استقرار نیروهای نظامی روسیه در «مناطق حائل» سوریه
«
الکساندر لاورنتیوف» نماینده روسیه در مذاکرات «آستانه» گفت: مسکو پس از نهایی شدن توافقات با ایران و ترکیه، احتمالاً ظرف دو تا سه هفته آینده نیروهای نظامی خود را در مناطق کاهش تنش(مناطق حائل) در سوریه مستقر خواهد کرد. «لاورنتیوف» افزود: هدف از این اقدام نظارت بر مناطق مرزی در نقاط کاهش تنش است که احتمالاً بر سر آنها میان ایران، روسیه و ترکیه توافق خواهد شد. مذاکره‌کننده ارشد روسیه همچنین گفت: مسکو، آنکارا و تهران هنوز بر سر جزئیات این طرح توافق نکرده‌اند.

اتهامات قاضی کهریزک
غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران درباره «حیدری‌فرد» یکی از قضات پرونده کهریزک که به ۱۵ سال حبس محکوم شده است، گفت: این فرد اتهامات متعددی، مانند تصرفات غیر قانونی، استفاده غیر قانونی از اموال دولت، ارتشا، استفاده از سلاح و درگیری در حوزه‌های مختلف و... دارد و به همین اتهامات محکوم شده است. او ادامه داد: البته این فرد یک پرونده دیگر هم دارد که در حال بررسی است و چون اتهامات هنوز اثبات نشده، من از بیان آن اتهامات معذورم.

واکنش علم‌الهدی به ماجرای سنگ قبر همسرش و قرارداد توتال

آیت‌الله علم‌الهدی در دیدار با مدیران رادیو و تلویزیون‌های اسلامی با اشاره به اینکه امپراتوری رسانه‌ای برای اجرای مقاصد خود در عرصه‌های سیاسی، دو کار انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: مسیر آماده‌سازی جریان‌های اجتماعی برای پیشبرد اهداف استکباری و پیشگیری از بیدارسازی‌ها و توجه مردمی به سلسله مسائل پشت پرده این دو هدف است. وی تصریح کرد: گاهی مطلبی کاملاً بی‌ارزش و کوچک را در شکل حاشیه‌سازی برای جلوگیری از توجه مردم به موضوعات مهم‌تر مطرح می‌کنند، مسأله کوچکی را نسبت به بنده مطرح و عکس سنگ‌قبر همسر مرا در رسانه‌ها منتشر کردند؛ گفتند اسم زوجه من عمداً روی سنگ‌قبر نوشته‌نشده و این نشان یک تحجر از بنده هست که اجازه ندادم اسم همسرم را روی سنگ‌قبرش بنویسند!. علم الهدی با اشاره به اینکه کوچک‌تر از این مسأله در مورد جهان اسلام، جامعه اسلامی و جامعه ایرانی مسأله ای نیست بیان کرد: از این حرکت سازمان‌یافته جمع کثیری از رسانه‌های یک جریان متعجب شدیم. وی تصریح کرد: متوجه شدیم قرارداد ایران با توتال فرانسه منعقدشده و پشت پرده قرارداد، واگذاری 75 درصد این قرارداد به شرکت فرانسوی است، آیا مسأله فناوری استخراج نفت و گاز مهم‌تر از فناوری هسته است؟ برای فناوری هسته‌ایمان، این‌همه سرمایه‌گذاری نکردیم که 75 درصد ثروت ملی را مجانی به دیگری بدهیم. علم الهدی با اشاره به اینکه این در تاریخ کشور ثبت خواهد شد که خواستند مردم از یک حرکت استثماری و استعماری غرب غافل نگه‌ دارند گفت: باید شگردهای دشمن را بشناسیم و در مقابل شگردهای رسانه‌ای امپراتوری رسانه‌ای عمل کنیم و شما در صف اول مقابله با این جریان رسانه‌ای قرار دارید.
رشوه 15 میلیونی یک گدا

حمید ملانوری، فرماندار رفسنجان به طرح جمع‌آوری متکدیان در رفسنجان اشاره کرد و گفت: یکی از متکدیانی که روز گذشته دستگیر شد به ماموران پیشنهاد ۱۵ میلیون تومان رشوه داده است تا او را رها کنند
تولید پراید یعنی صدور مجوز تصادف
عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه با آزادسازی قیمت‌هاست که شرکت‌های خودروساز می‌توانند روی پای خود بایستند، گفت: دادن جواز ساخت پراید ۱۷ میلیون تومانی یعنی جواز تصادف در جاده. به گزارش تسنیم، ولی ملکی با بیان اینکه نباید انحصار در خودروسازی وجود داشته باشد، افزود: زمانی که انحصار در خودروسازی وجود نداشته باشد، تولید خودروهایی که خریدار ندارند پایین می‌آید بنابراین باید روی خدمات پس از فروش خودروهای باکیفیت سرمایه‌گذاری کرد. وی افزود: در سال 85 تولید پیکان متوقف شد و خودروی پراید با کمی کیفیت بهتر جایگزین آن شد.

امکان تعطیلی حج ۹۶ وجود ندارد

نماینده مردم ملایر در مجلس تأکید کرد:‌ پیش بینی ما این است که امسال زائرین ایرانی یکی از امن‌ترین سفرهای حج را خواهند داشت و برخی شایعاتی که در کشور مطرح شده کذب محض است؛ از جمله اینکه گفته اند امام جماعت مسجد حرام خون شیعیان را مهدور دانسته در حالیکه پس از بررسی مشخص شد فردی در مصر سه سال پیش چنین فتوایی داده و هیچ کدام از مفتیان سعودی‌ تا حالا فتوایی علیه تشیع نداشته و خطر و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.آزادی خواه با بیان اینکه امکان تعطیلی حج سال ۹۶ وجود ندارد گفت:‌ این امکان در حداقل غیرقابل اعتنایی است. همچنین شورای عالی امنیت ملی فقط از نظر امنیت تدبیر می‌کند و مسائل مختلف دیگر مثل ترابری، تغذیه و هتلینگ انجام شده است. در دو ماه گذشته سازمان حج در عربستان فعال بوده و کارهای مقدماتی نیز به طور کامل شکل گرفته است.
برداشت 1/5میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی
مجلس شورای اسلامی مجوز برداشت 1/5میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را برای دولت صادر کرد. به گزارش تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه دادند با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیات امنای صندوق توسعه ملی معادل یک میلیارد و 500 میلیون دلار از منابع صندوق برداشت کند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این‌باره اظهار داشت: بنا داریم پس از تصویب این طرح اشتغالزایی، تسهیلات به صورت هدفمند و در یک چارچوب قانونی از طریق بانک‌های کشاورزی، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید پرداخت شود. علی ربیعی افزود: براساس این طرح، برنامه‌ای که در حوزه اشتغالزایی اجرا خواهیم کرد، در قالب تمرکز بر «روستا- مزیت» و «روستا - مهارت» است و اشتغالزایی در روستاها بر مبنای آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مبتنی بر آموزش‌های سیار و الکترونیک است.
اعتراف وزیر بهداشت به ناکارامدی تیم بررسی پرونده کیارستمی

دکتر هاشمی وزیر بهداشت گفت: روند رسیدگی به پرونده پزشکی مرحوم عباس کیارستمی در سازمان نظام پزشکی و دستگاه قضایی که مسئولیت رسیدگی را داشتند، هنرمندان و جامعه را اقناع نکرده است و نباید این موضوع این قدر طولانی می شد و یکسال طول می کشید. همه کسانی که به نحوی با پرونده مرحوم کیارستمی ارتباط دارند باید پاسخگو باشند، چه وزارت بهداشت، چه سازمان نظام پزشکی، چه بیمه ها و به طور کلی دولت، قوه قضاییه و همچنین دستگاه تقنینی کشور همه باید پاسخگو باشیم

۱۴۳ هزار نفر در آذربایجان غربی بی‌سواد هستند
مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی گفت: طبق آخرین آمار ۱۴۳ هزار نفر بی‌سواد ۱۰ تا ۴۹ ساله در آذربایجان غربی وجود دارد. به گزارش تسنیم از ارومیه، فریدون سیدمصطفوی در نشست خبری که در محل اداره کل آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار کرد: امروز روز قلم است و بدین وسیله به تمام افرادی که در این حوزه فعالند تبریک می‌گویم و تشکر ویژه‌ای از خبرنگاران دارم که آموزش‌وپرورش را به صورت جدی یاری می‌کنند. وی گفت: در ایام انتخابات اخیر آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی با یکهزار و 500 مدرسه و 15 هزار معلم توانست به دور از حاشیه‌های سیاسی و با هدف حضور حداکثری فعالیت کند. مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی بیان کرد: همه کار‌ها و هماهنگی‌های لازم در حال انجام است تا اول مهرماه با هماهنگی و نظم لازم سال تحصیلی را شروع کنیم.

طراحی سلاح در مؤسسه فرهنگی

علی اکبر رائفی‌پور با بیان اینکه اسلحه ذوالفقار ساخت موسسه مصاف را با افتخار تقدیم به رهبر انقلاب می‌کنم، گفت: وقتی می‌دیدم که ایشان (رهبری) در نمازجمعه و خطبه‌هایشان اسلحه‌ای غیرایرانی به دست می‌گیرند، به عنوان یک مسلمان ایرانی به من برمی‌خورد زیرا کشوری مثل ایران که از قدرت‌های نظامی و همین الان هم درگیر نبردهای نیابتی است، باید اسلحه بومی خود را داشته باشد.وی افزود: بنده به سبب کارها و سخنرانی‌هایی که دارم به مکان‌های مختلف می‌روم و وقتی اسلحه‌های قدیمی را در دست سربازان می‌دیدم و از طرفی شاهد قیمت بالای سلاحی مثل کلاش در کشورهای درگیر جنگ در منطقه بودم و با توجه به علاقه مندی خودم در این حوزه، این پروژه را آغاز کردیم. رائفی‌پور ادامه داد: ما در مؤسسه مصاف همه چیز را می‌سازیم و اعتقادمان این است که می‌توانیم خودمان تولیدکننده باشیم. این مؤسسه از هیچ کجا بودجه نمی‌گیرد زیرا اعتقاد دارم در ازای این پول‌ها انتظارات سیاسی از ما خواهند داشت.مدیر مؤسسه مصاف گفت: به تبع اینکه بسیاری از جوانان، مخاطب سخنرانی‌های بنده هستند و به من رجوع می‌کنند، یک روز بحثی در دفترمان پیش آمد و با چند نفر از همین دوستان که در حوزه نظامی سررشته داشتند در مورد آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا صحبت کردیم و آنجا مطرح کردم که مگر تولید اسلحه تکنولوژی بالایی را می‌طلبد؟ البته جدا از بحث آلیاژ بدنه و غیره که یکی از این دوستان گفت خیر و در مجموع دلایلی که عرض کردم موجب شد جرقه تولید سلاح همانجا بخورد.
بدرقه حجاج ممنوع شد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: زائرانی که امسال به حج تمتع اعزام می‌شوند، به هیچ وجه نباید بدرقه‌کننده داشته باشند. با توجه به شرایط فرودگاه‌ها، اصلا امکانی برای حضور بدرقه‌کنندگان وجود ندارد، برای همین با استان‌ها هماهنگ شده بدرقه پیش از اعزام به فرودگاه و در مساجد و تکایا انجام شود. طبق تمهیدات صورت گرفته، از شرکت فرودگاه‌ها درخواست می‌شود حداقل ۴۸ ساعت پیش از اعزام بار زائران به فرودگاه منتقل و تدابیر لازم انجام شود، چرا که مقداری نگران شیطنت‌هایی هستیم که ممکن است ما بی‌اطلاع از آن باشیم. هم اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار زائر ایرانی به عراق اعزام می‌شوند که جمعیت آن‌ها پس از تأمین امنیت در عراق و سطح موصل در حال افزایش است.

ناگفته ای از جهانگیری که تازه لو رفت!

حسین مرعشی طی گفت و گویی با ماهنامه اندیشه پویا، ناگفته هایی درباره ثبت نام نامزد پوششی اصلاح طلبان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بیان کرد. مرعشی در بخش هایی از این گفت و گو که گزیده هایی از آن در کانال تلگرامی این نشریه منتشر شده است، با اشاره به روند انتخاب جهانگیری برای حضور در رقابت های انتخابات گفت: «شورای عالی اصلاحات، موضوع برگزیدن افرادی برای ثبت‌نام در انتخابات در کنار آقای روحانی را بر عهده هیأت‌رئیسه نهاد.در جلسه هیئت‌رئیسه آقای عارف گفت که در وضعیتی در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام می‌کند که از صحنه کنار نرود. با منتفی شدن بحث آقای عارف، 4 گزینه به ارکان جریان اصلاحات پیشنهاد دادیم: جهانگیری، ظریف، زنگنه و ایرج ملک‌زاده.» وی افزود: در جلسه با رئیس دولت اصلاحات، ایشان نظر داد که اگر آقای روحانی درباره لزوم حضور یک کاندیدای دیگر در عرصه قانع شد، کاندیدای ما آقای جهانگیری باشد و اگر آقای روحانی بر مخالفت خود پافشاری نمود، کاندیدای ما آقای عارف باشد. رئیس ستاد انتخابات جهانگیری در رقابت های اخیر انتخاباتی افزود: صبح آخرین روز ثبت‌نام، من به همراه آقایان موسوی لاری و کمالی به نمایندگی از اصلاح‌طلبان به دیدار آقای روحانی رفتیم و استدلال‌های خود را درخصوص لزوم ثبت‌نام یک کاندیدای دیگر با ایشان در میان گذاشتیم. آقای روحانی در انتهای بحث گفت که به رغم مخالفت با موضوع، به دلیل اصرار و تأکید رئیسِ دولتِ اصلاحات می‌پذیرد و نظر داد که آقایان جهانگیری و نوبخت ثبت‌نام کنند. این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه به گفت و گوی جهانگیری با دکتر روحانی در این خصوص اشاره کرد و تصریح کرد: عصر روز آخر ثبت نام آقای جهانگیری به دیدار رئیس‌جمهور رفت و آقای روحانی موضوع را با ایشان مطرح نمود اما ظاهراً آقای جهانگیری برای ثبت‌نام زیر بار نرفته بود. آقای روحانی گفته بود اگر قصد ثبت‌نام ندارید، باید رئیسِ دولت اصلاحات را که بر این موضوع اصرار دارد قانع کنید. با توجه به فرصت محدود، آقای جهانگیری با ایشان تلفنی صحبت کرد و ایشان هم به جهانگیری گفته بود اگر شما به جمع‌بندی برای ثبت‌نام نرسیده‌ای باید آقای دکتر ظریف را مجاب به ثبت‌نام کنی. با توجه به ضیق وقت و این‌که تنها نیم‌ساعت به پایان وقت ثبت‌نام باقی مانده بود، آقای جهانگیری در آخرین دقایق آخرین روز ثبت‌نام، به وزارت کشور رفت و در انتخابات ثبت‌نام کرد.

ویلای پسر فوتبالیست مشهور مصادره شد

با حکم قضایی ویلای پسر فوتبالیست مشهور و اسبق تیم ملی واقع در لواسان به نفع دولت مصادره شد.پسر یکی از فوتبالیست‌های مشهور تیم ملی فوتبال که خود نیز سابقه بازی در تیم‌های مختلفی را دارد، بابت خرید برنج وارداتی از دولت به صورت ترهینی حدود ۲۵ میلیارد تومان از سال ۱۳۹۳ به شرکت بازرگانی دولتی باید پرداخت می‌کرد اما با توجه به خلف وعده و نپرداختن آن بالاخره دولت موفق شد به گفته یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی ویلای ۳۵ میلیاردی او واقع در لواسان را مصادر کند. از سال گذشته پرونده بدهی ۲۵ میلیاردی پسر فوتبالیست مشهور و اسبق تیم ملی در رسانه‌ها مطرح شد که این چهره فوتبالی از دولت و وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۹۳ حدود ۲۵ میلیارد تومان برنج به صورت ترهینی و از طریق به رهن گذاشتن ویلای خود در لواسان خریداری کرده و فروخته بود اما همچنان پول دولت را بابت خرید و فروش این برنج‌ها پرداخت نکرده است


اخبار روزانه:
* راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران قراردادی را به ارزش 2/1 میلیارد یورو معادل 36/1میلیارد دلار با شرکت راه‌آهن دولتی ایتالیا برای ساخت خطوط ریلی پرسرعت بین شهرهای قم و اراک به امضا رسانده است. چند ماه پیش ایران و ایتالیا توافق ابتدایی را برای توسعه سامانه‌های ریلی جمهوری اسلامی امضا کرده بودند. بر اساس این توافق‌ها ایتالیا موظف است پنج میلیارد یورو اعتبار برای ایران تأمین کند.
* غلامحسین کرباسچی، با اشاره به گمانه‌زنی‌های اخیر درباره انتصاب شهردار تهران و مطرح بودن نام حسین مرعشی برای قرار گرفتن در این سمت، گفت: تا جایی که می‌دانم تعداد قابل توجهی از اعضای شورای شهر نظر مثبتی به آقای مرعشی دارند و ایشان را از گزینه‌های قابل توجه و مهم شهرداری می‌دانند.
* سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ضمن تأیید خبر تمدید حکم فرماندهی خود، گفت: من با صدای بلند می‌گویم سپاه هم به دنبال صلح است؛ اما صلح تنها در صورتی محقق می‌شود و پایدار می‌ماند که دشمنان از شروع جنگ با ما در هراس باشند و از عواقب آن بترسند.
* میزان دارایی‌های جدید «کاسپین»، از جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس که با حضور رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، به بیرون درز کرد. اموال جدید کشف‌شده از صاحبان کاسپین، ۹۸ آپارتمان و ۷۵ باغچه است که برخی از اموال به اسم دو زن صیغه‌ای آنها شده بود.
* حسين اميرعبداللهيان، دبيركل كنفرانس بين‌المللي حمايت از انتفاضه فلسطين گفت: بر اساس مستندات موجود، چهار ديپلمات ربوده‌شده ايراني در تابستان سال ١٣٦١ در زندان رژيم صهيونيستي به سر مي‌برند و هيچ سندي دال بر شهادت آنان وجود ندارد.
* حمید ملانوری، فرماندار رفسنجان به طرح جمع‌آوری متکدیان در رفسنجان اشاره کرد و گفت: یکی از متکدیانی که روز گذشته دستگیر شد، به مأموران پیشنهاد ۱۵ میلیون تومان رشوه داده است تا او را رها کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: