به‌روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
logo
کد خبر: ۲۵۰۲۵
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

رزمایش ایران ـ چین قابلیت‌های نظامی جدید ایران را نشان داد

چندی پیش تمرین مشترک نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و ارتش جمهوری خلق چین در محدوده آب‌های شرق تنگه هرمز تا دریای عمان برگزار شد. در این تمرین مشترک 700 نفر از کارکنان نیروی دریایی ارتش با ناوشکن‌های «الوند» و «البرز» و یک بالگرد و 700 نفر از کارکنان ناو گروه چینی حضور داشتند. که در آن تبادل اطلاعات، عملیات نقل و انتقالات عمودی و نشست و برخاست بالگرد صورت گرفت. به دنبال این رویداد، نشریه تخصصی نظامی «شفرد میدیا» چاپ انگلیس در تحلیلی با توجه به تصاویر ناوشکن الوند و قیاس آنها با هم نوشت: دیدار ناوگان دریایی چین از ایران ارتقا یکی از کشتی‌های جنگی جمهوری اسلامی را آشکار کرد. این نشریه در ادامه نوشت: توانایی رهگیری، شناسایی و کشف امواج الکترونیک دشمن، ناوگان دریایی ایران را تواناتر کرده و امکان جمع‌آوری اطلاعات گسترده از رقبا را فراهم می‌آورد.

در وضعیت پیش از بحران ارزی هستیم
بهروز هادی زنوز، اقتصاددان حامی دولت درباره حفظ ثبات مالی و رشد اقتصادی گفت: بحران ارزی که سال‌های گذشته در کشور پیش آمد، به ‌دنبال یک رونق نفتی بود؛ در آن دوران، سیاست دولت تزریق منابع حاصل از نفت به اقتصاد بود و مازاد منابع در ترازنامه رسوب می‌کرد. وی افزود: سیاست‌های مالی انضباطی و سیاست‌های اتخاذی بانک مرکزی دولت یازدهم و همچنین وضعیت رکود شدید و امیدواری به برجام سبب تثبیت نرخ ارز شده، اما این شرایط باثبات نیست و وضعیت پیش از بحران است؛ در دو سال اخیر دولت متحمل استقراض شده و تقاضای کل را افزایش داده است، بانک مرکزی منابع پولی را تزریق کرده و تثبیت نرخ ارز شاید به این دلیل باشد که در سایر بازارها رکود داریم؛ اما سود بانکی بالا است که اگر این وضعیت به هم بخورد و دولت سیاست‌های مالی انبساطی را ادامه دهد، نرخ ارز افزایش می‌یابد.

امیدواریم روزهای مبادا هیچ‌گاه پیش نیاید
سردار کوثری، جانشین جدید قرارگاه ثارالله در اولین اظهار نظر پس از انتصاب در این پست با بیان اینکه قرارگاه ثارالله هیچ‌گاه در کار ناجا، وزارت اطلاعات و دیگر دستگاه‌های امنیتی یا اطلاعاتی دخالت نمی‌کند، بلکه در جهت ایجاد هماهنگی و به ‌لحظه ‌بودن برای روزهای بحرانی ایفای نقش می‌کند، اظهار داشت: قرارگاه ثارالله بر اساس تشخیص شورای عالی امنیت ملی، همه دستگاه‌های امنیتی، غیر امنیتی و اطلاعاتی را در جهت برقراری امنیت به کار می‌گیرد و به همین دلیل مسئولیت بسیار خطیری را بر عهده دارد. وی با بیان اینکه امیدواریم آن روزهای مبادایی که قرارگاه ثارالله باید در آن نقش‌آفرینی کند، هیچ گاه پیش نیاید، خاطرنشان کرد: در سال‌های ۷۸ و ۸۸، عملکرد قرارگاه ثارالله برای مردم عزیز تهران امنیت‌آفرین بود.

ادعای جدید آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران
دادستان‌های آمریکا مدعی‌ شدند، مشاور اسبق نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد که در آمریکا بازداشت ‌شده، مقدمات دیداری بین یک دانشمند هسته‌ای مستقر در آمریکا با مقامات ایرانی را فراهم آورده است. دادستان‌ها اشاره‌ای به نام دانشمند مورد ادعا نکرده‌اند، اما گفته‌اند وی از اتباع ایران است که در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای آمریکا کار کرده است. گفتنی است، احمد شیخ‌زاده مشاور نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد فروردین‌ ماه سال گذشته در آمریکا بازداشت شد. وی قرار است ۱۷ جولای در بروکلین دادگاهی شود؛ اما وکیل وی با توجه به سند دادگاهی جدید خواستار به تعویق افتادن جلسه دادگاه وی شده است.
کارنامه وزارت راه و شهرسازی افزایش 37 درصدی اجاره‌نشینی
!

گزارش یک روزنامه حامی دولت، از بی‌کفایتی و ناکارآمدی سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن خبر می‌دهد.روزنامه شرق در گزارشی خاطرنشان کرد که به خاطر گرانی مسکن، اجاره‌نشینی 37 درصد افزایش پیدا کرده و بهای مسکن، 45 برابر درآمد خانوارهای ضعیف است.این روزنامه در گزارشی نوشت: طبق پیش‌بینی‌ها امسال اجاره‌بها 10 تا 12 درصد افزایش می‌یابد. 30 درصد هزینه خانوارها به بخش مسکن اختصاص دارد.سیاست‌های تعدیل ساختاری و تراکم‌فروشی در سال‌های گذشته به گفته کارشناسان سبب شده بهای مسکن حداقلی از حدود 18 برابر در دهه 70 به حدود 45 برابر درآمد سالانه خانوار اقشار سه دهک پایین تا امروز برسد.شرق در عین حال می‌نویسد: به نظر می‌رسد مسئولان مسکن در وزارت راه و شهرسازی از خواب طولانی بیدار شده‌اند(!)

وعده 970 هزار شغل با کدام حساب و کتاب؟

دولت در حالی می‌گوید بنا دارد امسال 970 هزار شغل جدید ایجاد کند، که از آبان و آذر سال گذشته به خاطر تب انتخابات نیمه تعطیل است و در چند ماه آینده نیز تغییر جابه‌جایی‌های کابینه و استقرار وزرای جدید خواهد بود.نشریات حامی دولت در یک آگهی تبلیغاتی با عنوان «برنامه فراگیر اشتغال» عنوان کردند؛ دولت بنا دارد در سال جاری نزدیک به یک میلیون شغل جدید ایجاد کند. بر این اساس برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396 برای ایجاد 970 هزار شغل در سال جاری منتشر شده است.هم‌اکنون که یک ماه از انتخابات می‌گذرد، هنوز تحرکی در بخش حمایت از تولید و اشتغال مشاهده نمی‌شود. در بازار و تولید و بورس نیز آن‌چنان که نشریات حامی دولت اذعان دارند، به اعتبار احتمال تغییرات در کابینه، حالت تعلیق و انتظار و تردید حاکم است.دولت جدید تازه شهریور ماه تشکیل می‌شود و با توجه به اینکه محمدعلی نجفی مشاور ارشد روحانی و دیگران از تغییر حداقل 50 درصد کابینه خبر داده‌اند، نیمی از کابینه نو خواهد شد و منطقاً وزیران و معاونان جدید، حداقل 6 ماه را به آشنایی با شرایط و جابه‌جایی مدیران و تدوین برنامه اختصاص خواهند داد؛ یعنی تا پایان امسال. با این وصف باید پرسید دولت چگونه وعده ایجاد 970 هزار شغل جدید را می‌دهد در حالی که پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد اقتصادی امسال به نسبت پارسال نصف شود. دولت پارسال ادعا کرد 700 هزار شغل ایجاد کرده است و البته در همان سال 500 هزار شاغل، کار خود را از دست دادند و بیکار شدند. بنابراین چگونه می‌توان با رشد 2 تا 3 درصدی، وعده ایجاد 970 هزار شغل را در 8-9 ماه باقی مانده داد؟!

ابلاغ خط قرمز دولت درباره جمع آوری اطلاعات شخصی مردم

بر اساس ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به همه ادارات و سازمان های دولتی، تاکید شده است دستگاه های اجرایی باید اطلاعات شخصی افراد را فقط در جهت منظور و هدف اولیه از جمع آوری آنها، به کار برده و نباید برای اهداف و مقاصد دیگر از آنها استفاده و یا در اختیار سایر دستگاه ها و اشخاص غیر مسئول قرار دهند. همچنین در این بخشنامه تذکر داده شده که این اطلاعات تا حد امکان، باید از خود اشخاص اخذ و جمع آوری شود.
هشدار نشریه امریکایی علیه جنگ با ایران

مجله امریکایی نشنال اینترست در گزارشی به دلایل عدم ورود امریکا به یک جنگ تمام عیار با ایران و روسیه و بشار اسد در سوریه پرداخته و گفته هدف امریکا جنگ با ایران نیست. به گزارش ایلنا، این گزارش با بیان اینکه طرح‌ریزی اهداف بلند پروازانه کارشناسان تروریسم در امریکا و برخی افراد نزدیک به دولت ترامپ علیه ایران، بشار اسد و روسیه در سوریه خطرناک و غیرضروری است یکی از دلایل اجتناب از رویارویی با این سه قدرت در سوریه را عدم توانایی امریکا در شکست داعش در سوریه خواند. این گزارش دلیل دیگری را که امریکا باید از رویارویی با ایران، روسیه و بشار اسد خودداری کند نبود چشم‌انداز ثبات در سوریه دانسته و نوشته: حتی اگر امریکا وعده حذف بشار اسد را داده باشد، این وعده در نهایت به آشوب خواهد انجامید و هیچ نیروی جایگزینی از سوی غرب در میان گروه‌های موجود در سوریه وجود ندارد. به اعتقاد نویسنده: تلاش برای کاهش نفوذ ایران در سوریه شاید روی کاغذ آسان به نظر برسد اما در عمل این طور نیست.


گریه خطیب داعش برای ابوبکر البغدادی

شبکه سومریه نیوز به نقل از یک منبع محلی اعلام کرد که یکی از اعضای داعش که اصطلاحاً جزو «خطیبان نماز جمعه» این گروه تروریستی است به هنگام آوردن نام «ابوبکر بغدادی» سرکرده داعش گریه کرده است. این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: ابوقتیبه، خطیب نماز جمعه شهر تلعفر و از نزدیکان بغدادی به هنگام ذکر نام وی ناگهان به شدت گریه می‌کند و پس از آن برای لحظاتی ساکت می‌شود. به گفته این منبع، برغم اینکه داعش هنوز کشته شدن بغدادی را تأیید یا تکذیب نکرده ولی گریه این خطیب نماز جمعه و لغزش زبانی وی نشان می‌دهد که خبر کشته شدن سرکرده داعش احتمالا صحت دارد. وزارت دفاع روسیه دو هفته پیش از کشته شدن ابوبکر بغدادی خبر داده بود.
حمله هکرهای داعش به دو سایت خبری ایران

دو سایت خبری متعلق به خبرگزاری میراث آریا و سازمان میراث فرهنگی هک شدند. به گزارش ایسنا، روز گذشته - شنبه - سایت‌های خبرگزاری میراث آریا (chtn.ir) و پورتال سازمان میراث فرهنگی (ichto.ir) مورد حمله هکرهای ناشناس قرار گرفتند. تصاویر قرار گرفته روی این دو سایت‌ نشان می‌دهد، این اقدام احتمالاً ازسوی عوامل وابسته به گروهک داعش انجام گرفته است.

ادعای جدید آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران

دادستان‌های آمریکا مدعی‌اند، مشاور اسبق نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد که در آمریکا بازداشت‌شده مقدمات دیداری بین یک دانشمند هسته‌ای مستقر در آمریکا با مقام‌های ایرانی را فراهم آورده است. دادستان‌ها، اشاره‌ای به نام دانشمند مورد ادعا نکرده‌اند، اما گفته‌اند که وی یکی از اتباع ایران است که در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای آمریکا کار کرده است. شیخ‌زاده قرار است، ۱۷ جولای در بروکلین محکوم شود، اما وکیل وی با توجه به سند دادگاهی جدید خواستار به تعویق افتادن جلسه دادگاه وی شده است. احمد شیخ زاده مشاور نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد فروردین‌ماه سال گذشته در آمریکا بازداشت شد
اهوازی‌ها در معرض سرطان پوست و آب مروارید

مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت درباره حالت هشدارِ اشعه فرابنفش در اهواز گفت: با توجه به خطرات ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشیدی یا UV برای انسان سازمان هواشناسی باید شدت پرتوهای فرابنفش خورشید را مانند هر پارامتر دیگری اعلام کند.علی گورانی، مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت درباره افزایش دما در اهواز و حالت هشدارِ اشعه فرابنفش در این شهر اظهار کرد: جزو کشورهایی هستیم که مقدار پرتوگیری پرتوهای فرابنفش خورشیدی به صورت طبیعی زیاد است، اما متاسفانه این موضوع به عنوان یک پارامتر پرخطر کمتر اطلاع‌رسانی شده است.وی با اشاره به شاخص پرتوهای فرابنفش گفت: شاخص پرتوهای فرابنفش دارای ۵ سطح است که از کم‌خطر تا پرخطر مشخص شده است؛ این شاخص‌ها از ۱تا ۳، ۳ تا ۵، ۵ تا ۸، ۸ تا ۱۱ و ۱۱ به بالا تقسیم بندی شده است. از سطح دوم یعنی عدد ۳ به بعد ما به حفاظت نیازمندیم و هر چقدر این عدد بیشتر می‌شود، حفاظت باید به صورت جدی‌تری انجام شود.او ادامه داد: پرتوهای فرابنفش خورشیدی یا UV به اعضای سطحی بدن مانند پوست و چشم آسیب می‌رسانند و این پرتوها تقریبا اولین و شایع‌ترین عامل آسیب‌های پوستی و سرطان پوست هستند. همچنین باعث بروز آب‌مروارید در افراد می‌شوند و عامل پیر پوستی زودرس نیز هست


مدیر تلگرام: حتی یک بایت اطلاعات شخصی تحویل دولت ایران نشد

پاول دوروف، مدیر و بنیانگذار تلگرام روز جمعه در فیسبوک روسی مطالبی درباره پیام‌رسان تلگرام و حریم شخصی کاربران متذکر شد.او با بیان اینکه هنوز اختلاف بین شرکت تلگرام و دولت روسیه کاملا برطرف نشده است نوشت: "اصول تلگرام در سراسر جهان یکی است و ما از آن عدول نمی‌کنیم".دوروف در این مطلب به جمهوری اسلامی ایران نیز اشاره کرد و نوشت: "در ایران که شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر فیلتر است، تلگرام حدود 40 میلیون کاربر دارد. دولت این کشور حتی یک بایت اطلاعات شخصی کاربرانش را از ما دریافت نکرده است".وی به این نکته اشاره کرد که "صرفاً برای جذب بازار در کشورهای مختلف حاضر نیستیم اصول‌مان را زیر پا بگذاریم".


در تمتع امسال،‌ دولت سعودی را آزمایش می‌کنیم

جت‌الاسلام سید‌علی قاضی‌عسگر، نماینده ولی‌فقیه در سازمان حج و زیارت در همایش "اسرار و معارف حج و پاسخ به شبهات" در مسجد مصلی امام خمینی (ره) با بیان اینکه در مذاکره با عربستان از مواضع خود عقب نشینی نکردیم گفت: در این سفر حج تمتع دولت سعودی را آزمایش می‌کنیم. وی با بیان اینکه در مذاکرات قید کردیم که ویزای زائران نباید در کشور دیگر تحویل داده شود بیان داشت: در مذاکرات تاکید کردیم که هواپیما از داخل کشور حجاج ما را منتقل کنند و از مواضع خود عقب نشینی نکردیم و همه موارد مورد نظر را در تفاهم‌نامه قید کردیم.


اخبار روزانه:
*
«عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا» تهران پس از پایان عملیات مرمت، توسط صندوق بازنشستگی کشور برای فروش به مزایده عمومی گذاشته شد. قیمت پایه این بنا ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام شده است
* منابع آگاه در کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس به روزنامه العرب، چاپ لندن گفتند دونالد ترامپ فشارهای بسیاری را به قطر وارد کرده است تا شروط عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر را بار دیگر مطالعه کند و تا پیش از پایان مهلت تعیین شده آنها را بپذیرد. این در حالی است که مقامات دوحه همچنان به سیاست‌ها منطقه و ملی خود اصرار دارند و حاضر به تغییر آنها نیستند.
* استاندار خوزستان نسبت به کاهش جمعیت این استان هشدار داد و گفت: آمار جمعیتی سال‌های 90 تا 95 نشان می‌دهد، خوزستان یک استان مهاجرفرست بوده است و در پنج سال گذشته 200 هزار نفر از استان مهاجرت کرده‌اند. شریعتی تأکید کرد: البته با اجرای طرح‌هایی، همچون 550 هزار هکتاری کشاورزی (موسوم به طرح رهبری) برای ایستایی جمعیت در روستاها یا بازگشت مردم به روستاها تلاش شده است.
* ناو هواپیمابر غول‌پیکر «جورج بوش» برای توقف چهار روزه در ساحل حیفا در فلسطین اشغالی لنگر انداخت. قرار است نخست‌وزیر، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی و سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی از این ناو بازدید کنند. ناو هواپیمابر جورج بوش پنج هزار و 700 خدمه و ده‌ها هواپیما و بالگرد داشته و با هزینه‌ای بالغ بر شش میلیارد دلار ساخته شده است.
* «کُمشچه» یا شهر نان و برکت در ۲۵ کیلومتری شمال شهر اصفهان احتمالاً تنها نقطه‌ای از کشورمان است که در آن به برکت تنورهای پخت نان هیچ‌کس بیکار نیست. کمشچه شش هزار نفر جمعیت دارد که از این میزان، دو هزار و 500 نفر در 300 نانوایی سنتی و نیمه صنعتی روزانه بین 60 تا 80 تن انواع نان با کیفیت را تولید می‌کنند.
* وزیر خارجه روسیه از قطع مشارکت مسکو در تأمین بودجه شورای اروپا به دنبال آزار و اذیت نمایندگان این کشور در شورای اروپا به علت الحاق شبه‌جزیره «کریمه» به روسیه خبر داد. قطع مشارکت روسیه در تأمین بودجه شورای اروپا مرحله‌ای جدید در تنش‌های موجود میان مسکو و این نهاد حقوق‌بشر اروپایی خواهد بود.
* سازمان منافقین به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان پیشنهاد کرد 300 هزار دلار دریافت کرده و در ازای آن در گردهمایی منافقین سخنرانی کند. گروهک منافقین هر ساله متن‌هایی را تهیه می‌کند و با پولی که به عناصر سیاسی بین‌المللی می‌دهد، از آنها می‌خواهد آن متن‌ها را در گردهمایی این گروهک بخوانند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: