به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۴۹۴۴
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکانی که قبل از خواب از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند به‌طور متوسط ۲۰ دقیقه خواب کمتری دارند که می‌تواند به دلیل ساطع شدن سطح بالای نور آبی از صفحات نمایشی باشد که ترشح ملاتونین هورمونی مربوط به چرخه خواب‌وبیداری را با اختلال مواجه می‌کند. استفاده زیاد از صفحات نمایش در طول شب ساعت بیولوژیک بدن را در جهتی تنظیم می‌کند که فرآیند خواب با مشکل مواجه می‌شود.
معصومه کرمی- چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی امروزه ما با فناوری و روند روزافزون پیشرفت آن عجین شده است. فناوری به بخش جدانشدنی از زندگی ما تبدیلشده و نقش مؤثری در مناسبات اجتماعی ایفا کرده است. بشر بیش از هر زمان دیگری به کسب مهارت در دنیای فناوری نیازمند است و این منطقی است که کودکان از سنین پایین با این دنیا آشنا شوند. موضوعی که بهطور فزاینده موردبحث کارشناسان است، سن مناسب برای استفاده از گوشیهای هوشمند و تبلت هاست. برخی از روانشناسان سن ۱۰ سالگی را مناسب میدانند برخی دیگر سن ۱۲ سالگی و گروهی هم بر این باورند که هیچ عدد جادویی وجود ندارد چراکه سطح مسئولیتپذیری و بینش کودکان با یکدیگر متفاوت است. به یاد داشته باشیم هیچ نوع از صفحات نمایشی برای کودکان زیر ۲ سال مجاز نیست.

امروزه گوشیهای هوشمند و تبلتها به بهترین وسایل برای آرام و مشغول نگهداشتن کودکان تبدیلشده است، مخصوصاً زمانی که والدین مشغول انجام امور مهمی هستند و وقت کافی برای وقت گذراندن با فرزندان خود را ندارند. شروع و تشدید استفاده مداوم کودکان از تلفنهای همراه هوشمند در عوامل خانوادگی نهفته است و این مشکل بهواسطه پیامدهایش، خانواده را نیز تحت تأثیر قرار میدهد. گاهی اوقات از این وسایل بهعنوان ابزاری برای رشوه دادن استفاده میشود. متأسفانه برخی از پدر و مادرها از این ابزار بهره میجویند تا کودکان خود را برای مدت طولانی ساکت نگهدارند. استفاده بیشازاندازه از تلفنهای همراه هوشمند و تبلتها در حال حاضر به یک مشکل جدی در میان کودکان تبدیلشده است که باعث آشفتگی یا اختلال در عملکرد آنها میشود.

بسیاری از کارشناسان در مورد اثرات گوشیهای هوشمند و تبلت ها در کودکان زیر ۳ سال اظهار نگرانی کردهاند چراکه مغز کودکان در حال رشد است و صفحات نمایشی اثرات منفی بسیاری میتواند داشته باشد. در سالهای اولیه زندگی، مغز کودکان با سرعت در حال رشد است و یادگیری به بهترین شکل خود زمانی اتفاق میافتد که کودک با محیط اطراف خود دائماً در تعامل باشد پایین بودن سر و نداشتن رابطه چشمی با اطرافیان میتواند در رشد مغزی کودکان تأثیرات زیان باری به همراه داشته باشد. باید توجه داشت صفحات نمایشی در تعامل کودکان یک یا دوساله با والدین، خواهر و برادرها و کودکان دیگر اختلال ایجاد میکند. پژوهشهای انجامشده در مراکز تحقیقاتی نشان میدهند استفاده از این وسایل مانع رشد زبانی، اجتماعی و عاطفی در کودکان میشود. همچنین بر شناخت کودک از خود، همدلی کردن و نحوه ارتباط با دیگران تأثیر میگذارد.

از طرفی کودکان نوپا نیاز دارند فعالیت فیزیکی داشته باشند و محیط اطراف خود را کاوش کنند. اینکه آنها بدون تحرک به کسب محرکت از طریق صفحات نمایشی بپردازند بههیچعنوان توصیه نمیشود. کودکان نوپا از طریق لمس آنچه در اطراف آنها وجود دارد به کشف جهان میپردازند بنابراین برای رشد شناختی کودکان بررسی مفاهیم در سه بعد بهمراتب بهتر از دو بعد میباشد. واقعیت این است که تلفنهای هوشمند کودکان را از سایر فعالیتها دورنگه میدارد، فرزندان ما نیاز دارند زمان بیشتری را به بازی در فضای باز، خواندن کتاب، پرداختن به سرگرمیها و استفاده از قدرت تخیل خود اختصاص بدهند چراکه بازیهای اجتماعی این فرصت را برای کودکان مهیا میسازند تا قدرت تخیل و مهارتهای حل مسئله خود را تقویت کنند.

مطالعات نشان میدهد گوشیهای هوشمند و تبلتها نهتنها تعامل رودررو را محدود میکند، بر مهارتهای اجتماعی کودکان تأثیر منفی میگذارد و درک عواطف دیگران را با مشکل مواجه میسازد. در نظر داشته باشیم هوش اجتماعی و هیجانی برای داشتن یک زندگی موفق از اهمیت زیادی برخوردار است.

توجه داشته باشیم که کودکان در حال یادگیری زبان هستند و احساسات خود را میشناسند همچنین باید بیاموزند چگونه احساسات خود را تنظیم کنند. کودکان از ما اصول مکالمه را میآموزند و یاد میگیرند حالات چهره دیگران چه معنایی میتواند داشته باشد. چنانچه این اتفاق نیافتد نقطه عطف مهمی را در مراحل رشدی خود از دست میدهند.

روانشناسان معتقدند کودکان نیاز دارند خیالبافی کنند با اضطرابهای خود روبه رو شوند، افکار خود را پردازش کنند و با والدین خود در میان بگذارند. اتفاقی که در بازی با گوشیهای هوشمند و تبلت ها هرگز نخواهد افتاد.

بررسیها نشان میدهد کودکانی که قبل از خواب از گوشیهای هوشمند استفاده میکنند بهطور متوسط ۲۰ دقیقه خواب کمتری دارند که میتواند به دلیل ساطع شدن سطح بالای نور آبی از صفحات نمایشی باشد که ترشح ملاتونین هورمونی مربوط به چرخه خوابوبیداری را با اختلال مواجه میکند. استفاده زیاد از صفحات نمایش در طول شب ساعت بیولوژیک بدن را در جهتی تنظیم میکند که فرآیند خواب با مشکل مواجه میشود.

توصیه میشود تا برای اوقات فراغت فرزندان خود برنامه‏ریزی کنیم و تفریح‏های دسته‏جمعی را در برنامه کودکانمان بگنجانیم چراکه تفریحات دسته‏جمعی باعث می‏شود تا رفتار اجتماعی صحیح جایگزین رفتار منفعلانه استفاده از گوشی و تبلت ها شود. در آخر به یاد داشته باشیم کودکان همواره والدینشان را سرمشق خود قرار میدهند اگر فرزند ببیند شما بیشازاندازه سرگرم تلفن همراه خود هستید، او نیز احتمالاً همین کار را خواهد کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: