به‌روز شده در: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۴۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
گذری بر شب‌شعر شاعران در محضر مقام معظم رهبری
امسال دیگر گفتم با خیال راحت می‌نشینم و شعر می‌شنوم. شعرهای خوبی هم خوانده شد از خود علیرضا قزوه که اول جلسه غزلی خوش‌ساخت خواند با ردیف سلام تا علی‌محمد مؤدب که مثنوی معروف بابا رجب را خواند و مهدی جهاندار که غزل فتنه‌اش را و سید حمید برقعی و محمد زارعی و محمد سهرابی و محسن ناصحی و آرش پور علیزاده و عبدالحسین انصاری و ... همه که خواندند آقا گفت فاضل نظری هم شعر بخواند و فاضل غزلی شیوا خواند و به قول خودش تقریباً عاشقانه.
سید حسین قائمی- هرسال یکی از دیدارهای جذابی که رهبر معظم انقلاب با اقشار و گروههای مختلف دارند، دیدار با شاعران است. این دیدار ازجمله دیدارهایی است که بعضاً در تمام طول سال محتوایش در رسانهها منتشر یا بازنشر میشود. امسال هم دیدار طبق سنوات گذشته در ایامی نزدیک به نیمه رمضان و ایام ولادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد. در دیدار امسال بیش از 25 شاعر، اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند. در این جلسه خانمها، هدیه طباطبایی، طیبه عباسی، زهرا شعبانی و آرزو سبزواری و آقایان موسوی گرما رودی، جواد محقق، کیومرث عباسی قصری، مهدی جهاندار، حمیدرضا برقعی، فاضل نظری، قادر طهماسبی، اخلاق آهن از هندوستان، محمدعلی مجاهدی، اسماعیل امینی و علیمحمد مؤدب و تعدادی دیگر از جوانان شعر خواندند.

فراموشی شعر در محضر آقا

محمدمهدی سیار از شاعران حاضر در دیدار اخیر رهبر انقلاب با شاعران، ماجرای شعرخوانی خود را چنین روایت کرده است: ردیف دوم نشسته بودم، تقریباً روبهروی آقا. سال گذشته وقتی شعرخوانیها داشت تمام میشد آقا خواستند من هم شعر بخوانم و خواندم: دو نیمایی کوتاه و آن غزل عاشقانه (چگونه در خیابانهای تهران زنده میمانم...)

امسال دیگر گفتم با خیال راحت مینشینم و شعر میشنوم. شعرهای خوبی هم خوانده شد از خود علیرضا قزوه که اول جلسه غزلی خوشساخت خواند با ردیف سلام تا علیمحمد مؤدب که مثنوی معروف بابا رجب را خواند و مهدی جهاندار که غزل فتنهاش را و سید حمید برقعی و محمد زارعی و محمد سهرابی و محسن ناصحی و آرش پور علیزاده و عبدالحسین انصاری و ... همه که خواندند آقا گفت فاضل نظری هم شعر بخواند و فاضل غزلی شیوا خواند و به قول خودش تقریباً عاشقانه.

ساعت از ۱۱: ۳۰ هم گذشته بود. این جای جلسه آقا معمولاً از دکتر حداد عادل و جناب محمدی گلپایگانی میخواست شعری بخوانند و بعد هم که سخنرانی، آقا با لبخند گفت حالا نوبت خاصهخرجیهای خود ماست! و اشاره کرد به صندلیهای سمت راست که دکتر حداد و آقای گلپایگانی نشسته بودند، اما چون وقت گذشته بود فقط دکتر حداد شعر خواند. یکمرتبه آقا چشم گرداند سمت من: آقای سیار! شما چیزی نمیخوانید؟ حسابی غافلگیر شده بودم اما ازآنجاکه در طول جلسه مدام یک رباعی از کتاب یادآوری (مجموعه رباعی در دست چاپ) توی سرم چرخ میخورد و از وقت جلسه هم گذشته بود، بیدرنگ گفتم چشم فقط یک رباعی میخوانم. میکروفن را آوردند، بسماللهی و سلامی و فراموشی و فراموشی!

چندثانیهای سکوت کردم اما رباعی کاملاً از ذهنم پریده بود! از چهارگوشه مجلس هم همهمه غزل بخوان غزل بخوان در گوشم بود و مزید حواسپرتی. عذر خواستم و گفتم از ذهنم رفت!

آقا با مهری پدرانه بیتی خواند در ستایش فراموشی. اجازه خواستم غزلی بخوانم که مکتوبش همراهم بود غزلی ۵ بیتی آخرسر هم عذرخواهی کردم بابت اینکه من هم جزء خاصهخرجیها شعر خواندم و آقا گفتند البته استثناء! و سخنرانی را شروع کردند.

به یادِ بابا رجب

علیمحمد مؤدب که در این مراسم یک مثنوی با مطلع «مرا مبین که چنین آبرفته لبخندم / هنوز غرقه امواج سرد اروندم» به یاد شهید بابا رجب محمد زاده خواند، بعدازاین دیدار در گفتگو با یکی از رسانهها گفت: توفیقی بود و عنایتی از ارواح طیبه شهدا که این شعر را سرودم و خوشحالم که در این جلسه هم خواندم و به لطف خدا هم حضرت آقا و هم اساتید و شاعرانی که حاضر بودند عنایت داشتند و موردتوجه قرار گرفت. وی در پاسخ به سؤالی درباره تفاوت این دوره با سالهای قبل چنین گفت: به نظرم اشعار این جلسه دلچسب تر بود بهویژه ازنظر اینکه حرفهای اصلی گفتمان انقلاب اسلامی زده شد. اشعار شاخص جلسه حرفهای اصلی و بهروز جمهوری اسلامی بود و شعرهای خوبی هم بود.

مثلاً شعر آقای جهاندار هم زیبا بود و هم مضمون بهروزی داشت. شعر بنده هم درباره یک شخصیت کمتر دیدهشده انقلاب اسلامی بود. همین ویژگیهایی که گفته شد باعث شد فضای جلسه خاص بشود و همین نکته را هم حضرت آقا اشاره کردند. فرمودند که شعر خوب شنیدیم و شعر خوبی که در خدمت حرفها و آرمانهای انقلاب بود. امسال در بین سالهایی که در این جلسات حضور داشتم جزء خوبها بود.

هدف را باید بلندمرتبه دید

مؤدب درباره برخی شاعران جوان که سقف آرزوهایشان را همین جلسه میدانند و پس از شعرخوانی و دیده شدن، دیگر شعر خوبی از آنها نمیشنویم معتقد است: بعضاً دیدهشده است که جوان شاعری 5 شعر خوب و قابلارائه داشته و در این جلسه شعر خوانده و سپس تا چند سال دچار بحران شده است زیرا میزان توقع خودش و محیط از او بالاتر رفته و اذیت هم شدند. برخی البته میتوانند راهشان را ادامه دهند اما بعضی بچههای بااستعداد بودند که روند رشدشان متوقف شد. اگر شاعر جوانی هم شعر میخواند شاعری باشد که در عین جوانی جاافتاده باشد. در جلسه اخیر جوانان خوبی شعر خواندند مثلاً آقای محمدجواد الهی پور یا خانمها عباسی و سبزوار قهفرخی بااینکه جوان بودند اما کارشان جاافتاده است و ازلحاظ سیر رشد انشاءالله دچار مشکل نخواهند شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: