به‌روز شده در: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۴۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
نگاهی به کتاب «چادر وحدت»
این کتاب درواقع در نظر دارد روایتی از بخش کمتر دیده‌شده تاریخ انقلاب را روایت کند و خواننده را وارد بخشی از تاریخ کند که کمتر به آن پرداخته‌شده است. در این کتاب خواننده شاهد درگیری­های خیابانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اردوکشی ­های خیابانی گروهک­ ها است.
فهیمه اسماعیلی- حمید داوودآبادی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس را با کتاب ­های مختلفی در عرصه دفاع مقدس می ­شناسند. او با کتاب­هایی نظیر «از معراج برگشتگان»، «دیدم که جانم می­رود»، «سید عزیز»، «تفحص» و ... در فضای نشر و کتاب فعال بوده است.

این نویسنده که آثارش مستند به مشاهدات خود است و تجربیاتش در نگارش آثارش بسیار کمکش می ­کند کتابی با عنوان «چادر وحدت» دارد که در آن روایتی از مشاهدات خود از سال­ 58 تا خرداد 60 را برای خواننده بازگو کرده است. داودآبادی در «چادر وحدت»، دیدهها و خاطرات خود را از حوادث و وقایع سال­های بحرانی اول پیروزی انقلاب اسلامی، درنبرد با گروههای ضدانقلاب ارائه داده است. «چادر وحدت» محل تجمع بچههای حزباللهی در جلوی دانشگاه تهران در آن سالها بوده است که نام کتاب به آن اختصاص دادهشده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «در اولین روزهای سال 1358 که جلوی دانشگاه شده بود پاتوق گروهکهای ضدانقلاب، از منافقین گرفته تا حزب توده و چریکهای فدایی، چادری قرار داشت که محل تجمع بچه حزباللهیها بود. «چادر وحدت»، جایی بود که طی دو سه سال اول پیروزی انقلاب اسلامی، توانست به مقابله با فتنهها و توطئههای دشمنان قسمخورده انقلاب اسلامی بپردازد.»

ویژگی نثر حمید داوودآبادی روانی و بیتکلفی است و او با زبانی روان و بی حاشیه مشاهدات خود را برای خواننده بازگو می­کند. در این کتاب نیز خواننده با همین زبان روبه رو است و حین خواندن کتاب انگار که پای صحبت ­های داودآبادی نشسته و او مشغول تعریف کردن ماوقع است.

این کتاب درواقع در نظر دارد روایتی از بخش کمتر دیدهشده تاریخ انقلاب را روایت کند و خواننده را وارد بخشی از تاریخ کند که کمتر به آن پرداختهشده است. در این کتاب خواننده شاهد درگیری­های خیابانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اردوکشی ­های خیابانی گروهک­ ها است. گروهک ­هایی که دعوای مبارزات خلقی داشتند اما وقتی به امیال خود دست نیافتند اقدام به کارشکنی کردند و زیر میز زدند. در این کتاب ماجرای درگیری­های گروهک­های منافق با نیروهای مسلمان در خیابان­ها را می­ خوانیم. خواننده شاهد است که چطور در مباحث آنجا که به تنگنا می­رسیدند دست به ضرب و شتم می ­زدند و مسیر گفت­ وگو را منحرف می­ کردند. این کتاب برای تماشای تصویر واقعی روزها و شب­ های اواخر دهه 50 و ماه­ های اولیه سال 60 اثری است که خواننده را در موقعیت قرار می­دهد.

تسخیر لانه جاسوسی یکی از تصاویری است که در این کتاب خواننده به روایت یک شاهد عینی با آن روبه رو می­شود. در این کتاب خواننده بهدوراز روایت­های رسمی با وقایع روبرو می­شود و در اصطلاح روایت شناسانه روایتی از پایین را می­خواند. در «چادر وحدت» خواننده شاهد تصویری از تمام شئون اجتماعی در آن سال­ ها را می­بیند و شاهد است که چگونه آن روزها گروه ک­ها تمامیت ­خواهانه مردم را به خاک و خون می­کشیدند و به بهانه مبارزه برای خلق، دست به ترور همان خلق می­زدند. صراحت یکی از ویژگی­ های حمید داودآبادی است که کتاب «چادر وحدت» نیز بابیانی روان و صریح خواننده اتفاقات را می­خواند و شاهد رفتارهای سیاسی افراد و گروه­های مختلف است. از این حیث باید این کتاب را تاریخ شفاهی روزهایی دانست که نویسنده خود شاهد آن روزگار بوده است. روزهایی که به ادعای بسیاری از روزهای خاموش تاریخ معاصر است و کمتر کسی پیرامون آن روزها سخن گفته و نوشته است.کتاب «چادر وحدت» اثر حمید داوودآبادی در 645 صفحه باقیمت 19 هزار 500 تومان از سوی نشر یا زهرا (س) روانه بازار کتاب شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: