به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۴۹۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۹
حبيب الله عسگراولادي
آنچه امروز در غرب بويژه حوزه يورو به عنوان رياضت اقتصادي مطرح است درحقيقت پيدا كردن راهي براي صرفه جويي اقتصادي است .دولت‌هاي دو دهه قبل در اروپا به دليل رونق اقتصادي ناشي از شكل گيري بازار مشترك اقتصادي وحركت به سوي اتحاديه اروپا حركت به سوي دولت رفاه را در پيش گرفتند . اما پس از چندي با كسري بودجه و بدهي‌هاي نجومي روبه رو شدند . آنچه امروز در يونان ، اسپانيا ، پرتغال ، ايتاليا و حتي فرانسه به طور جدي مطرح است كسري بودجه و بدهي روبه تزايد آنها به بانك مركزي اتحاديه اروپاست .

كشورهاي عضو اتحاديه اروپا قرار بود كسري بودجه بيش از يك درصد نداشته باشند اين قرار اصلي ترين شرط شكل گيري مدل رياضي اتحاديه اروپا  بود . يورو با اين قرار ، استقرار مي يافت . اما امروز استقرار خود را از دست داده است . در آمريكا هم بدهي دولت آمريكا و كسري بودجه آنها به عنوان  اصلي ترين تهديد اقتصاد اين كشور و حتي جهان به حساب مي‌آيد. تئوريسين‌هاي اقتصادي غرب كه اكنون در برابر بحران ركود ، بيكاري و بدهي قراردارند مشكل را در اين چند قلم خلاصه نكرده اند بلكه مي گويند مشكل ما اين است كه راه حل نداريم . دم دستي ترين راه حل آنها رياضت اقتصادي و فشار بر مردم است .
كشورهايي كه دست به دست هم در اتحاديه‌هاي مختلف دادند تا مشكل خود را حل كنند و كشورهايي كه نه تهديد داخلي و نه تحريم خارجي دارند به اين روز افتاده‌اند .
طبيعي است روز و روزگار آنها بايد براي ما عبرت باشد .
مشكلات اقتصادي كشور مختصات خاص خود را دارد .
بحمدالله در كشور قطار توليد با سرعت معقول در حال حركت است .
زير ساخت‌هاي اقتصادي كشور شكل گرفته است ، بازار هاي ايران ، بازارهاي با نشاط و پررونقي است و فضاي كسب و كار روز به روز رونق بيشتري به خود مي‌گيرد.
آمار رشد و توليد اميدوار كننده است . مردم مهياي مقابله با تهديدها و تحريمها هستند . اما به هرحال اقتصاد كشور چه دربخش دولتي و چه دربخش خصوصي مشكلات خاص خود را دارد و بايد به آن اهتمام نمود.
مقام معظم رهبري امسال را سال حمايت از توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني ناميده اند مفهوم حمايت از توليد ملي آن است كه ما مصرف ملي را بر مبناي خريد كالاهاي ايراني شكل دهيم . اين رويكرد متضمن حمايت از كار ايراني و سرمايه ايراني است . بر اين مبنا بايد به سمت شعار واردات در حد ضرورت و صادرات در حد امكان پيش رويم .
واردات هر كالا به معناي ايجاد شغل براي يك كارگر در آن سوي مرزهاي كشور و حمايت از سرمايه خارجي است . تشويق و ترغيب به صادرات هر كالا به مفهوم ايجاد شغل براي توليد كنندگان داخلي آن كالا و حمايت از سرمايه گذار داخلي است . ما بايد با آهنگ صرفه جويي از مصرف كالاهاي خارجي بپرهيزيم و حتي مصرف آن كالاها را به صفر برسانيم .
مقام معظم رهبري با طرح اقتصاد مقاومتي ما را به اين سمت فرا مي خوانند بايد به اين ندا لبيك گفت !
ايشان امسال در ديدار هيئت دولت و رئيس جمهور يكي از مشخصات جدي اقتصاد مقاومتي را مديريت در مصرف خواندند.
فرمودند : " اسراف و زياده روي قضيه مهمي دركشور است. بايد جلوي اسراف را گرفت و در اين مورد فرهنگ سازي كرد . متاسفانه ما در زندگي‌مان اهل اسرافيم بخش عملياتي آن هم به نظر من از دولت بايد آغاز شود."(1)
فرمودند : " دولت مصرف كننده بزرگي است، به مصرف توليدات داخلي اهميت بدهيد در وزارتخانه‌ها اگر چيزي خريده مي شود اصرار داشته باشد توليد داخلي باشد ."(2)
دولت با اين رهنمود مقام معظم رهبري بايد به سمت صرفه جويي پيش رود مصرف كالاهاي خارجي براي وزارتخانه‌ها و دستگاههاي دولتي درحالي كه همان نوع كالاها در ايران توليد مي‌شود يك رويكرد غلط است كه بايد اصلاح شود . در مصرف كالاهاي داخلي هم بايد به جانب صرفه جويي پيش برويم .
مسئله ديگري كه مقام معظم رهبري همواره بر آن تاكيد داشتند اصلاح الگوي مصرف است . ما نمي‌توانيم الگوي مصرف خود را از كشورهايي بگيريم كه دچار اسراف و تبذير هستند اكنون " طبقه متوسط شهري" در كلانشهرها به سمتي حركت مي كند كه گويي استانداردهاي مصرف برخي كشورهاي اروپايي را پذيرفته‌است . اين مصرف هم در حوزه اقتصادي و هم در حوزه فرهنگ آثار مخربي روي روحيه انقلابي اين طبقه گذاشته است به گونه‌اي كه گاهي رسانه‌هاي غرب به آنها طمع مي‌كنند و پيامهاي سياسي خود را مخصوص اين طبقه تنظيم مي نمايند .
دولت و ملت با حركت در مسير اقتصاد مقاومتي بايد با يك طرح الگوي مصرف بر اساس آموزه‌هاي مكتب
اهل بيت از دام شيطاني الگوهاي مصرف غربي پرهيز نمايند .
الگوي مصرف غربي در ذات خود " جنون مصرف" را تبليغ و ترويج مي‌كند . ما بايد حد يقفي را در مصرف پيدا كنيم . بايد مفهوم " قناعت" را با بار فرهنگي خاص خود كه در آموزه‌هاي اسلامي وجود دارد درجامعه خود احياء كنيم . مسابقه در مصرف ما را به ناكجا آباد مي برد. چشم و همچشمي براي مصرف در كشور ما را از جاده شكر و ادراك نعمتهاي خدا محروم مي سازد .سخن آخر اينكه جانمايه " مقاوم سازي" ،" آسيب زدايي"
" خلل گيري " و " ترميم " ساختارها و نهادهاي فرسوده و ناكارآمد اقتصادي در گرو فهم نو و عميق از مفهوم صرفه جويي است . اگر اقتصاد سالم مي‌خواهيم بايد ازمسير صراط الهي صرفه جويي عبور كنيم .
پي نوشتها:
1و2- بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با هيئت دولت 2/6/91

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
رمضان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۸
0
0
با سلام.خدا میداند که نه تنها مسئولان بلکه ما مردم عادی هم باید به تک تک جملات مقام معظم گوش جان بدهیم و عمل کنیم که مطمئنا در آخرت باید جواب پس بدهیم....
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: