به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۴۵۴۵
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
نگاهی به فعالیت‌های تالیفی سیدمصطفی آقا میرسلیم
سیدمصطفی آقا میرسلیم که در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده، از اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. او که تجربه وزارت در دولت‌های سوم، چهارم، پنجم و ششم را دارد دارای تالیفاتی در زمینه‌های فرهنگی و علمی است.
سیدمصطفی آقا میرسلیم که در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده، از اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. او که تجربه وزارت در دولتهای سوم، چهارم، پنجم و ششم را دارد دارای تالیفاتی در زمینههای فرهنگی و علمی است. «حیات طیبه»، «دریغا فارسی»، «جریانشناسی فرهنگی بعد از انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷۱۳۸۰)»، «چشمانداز توسعه»، «سرنوشت انسان»، «دعوت یار»، «از واژه بیگانه تا واژه فارسی»، «زندگی سیاسی اجتماعی« و »موتورهای درونسوز» عناوین برخی از تالیفات این استاد دانشگاه است. او در سال 1368 برنده جایزه بهترین کتاب سال و کتاب برتر دانشگاهی شد، در سال 1381 عنوان بهترین کتاب در حوزه بهینه سازی مصرف سوخت به تألیف وی تعلق گرفت و در سال 1387 نیز بهترین تألیف فنی مهندسی، اثر وی شناخته شد.

در ادامه نگاهی به برخی از آثار این کاندیدای انتخاباتی کردهایم.

نگاهی به جریانهای فرهنگی در تاریخ انقلاب

كتاب «جريانشناسي بعد از انقلاب اسلامي ايران 1357 تا 1380» اثری است که در آن روند تحولات فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بررسی شده است.

در این کتاب که تحت نظارت سيدمصطفي آقاميرسليم تالیف شده، در 5 فصل و مشتمل بر 640 صفحه تهيه و تدوين شده که انتشارات باز آن را منتشر کرده است. ميرسليم در مقدمه، با اشاره به جريانات فكري و فرهنگي منحرفي كه پس از آتشبس، سر برآوردند و با سوءاستفاده از امكانات مردم سالاري ديني، به ايجاد اغتشاش و تقلا براي براندازي دست يازيدند، خاطر نشان ساخته است: «مجموعه شگردهاي به كار رفته مرا بر آن داشت كه روند تحولات فرهنگي بعد از پيروزي انقلاب را با موشكافي و دقت بيشتر بررسي كنم، مگر از آن بررسي جامع به راهبردي كه در وراي آن نهفته است پي ببرم اما گستردگي موضوع چنان مينمود كه رسيدگي جامع و دقيق آن از توان يك نفر خارج است، پس گروهي مأمور گردآوري و دستهبندي موضوعي اطلاعات شدند و محصول آن مأموريت، كتاب حاضر يعني گزارش جريانشناسي فرهنگي بعد از پيروزي انقلاب است.»

پاسخ به پرسشهایی در باب خلقت انسان

هرچند بین زیستشناسان درباره آغاز خلقت بهویژه آفرینش بشر اتفاق نظر نیست، اما مدتها فرضیه تکامل منتسب به داروین در دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی پذیرفته تلقی میشد و بقیه نظریهها را با آن میسنجیدند. امروز گرایش برخی متخصصان زیستشناسی به نظریه آفرینش مستقل انواع جانداران است. با توجه به اینکه در قرآن آیات و سورههای متعددی به آفرینش انسان اشاره میکند، این سؤالها مطرح میشود که: از دیدگاه قرآنی انسان چه موجودی است و چگونه خلق شده است، از کجا آمده است و به کجا میرود؟ چه تحولی از ابتدای خلقت خود تاکنون داشته و هدف از آفرینش انسان چیست؟ آموزش و رشد آدم چه مراحلی را طی کرده است؟ و در کتاب «سرنوشت انسان« با استناد به آیات قرآن کریم، به پرسشهایی از این دست درباره آفرینش و خلقت انسان پاسخ داده شده است. موضوعات این کتاب عبارتند از: اهداف خلقت انسان، مراحل خلقت انسان، دستور سجده، نافرمانی شیطان، اسکان آدم در جنت، طراحی ابلیس در جنت، گمراهی آدم، ندامت آدم، اغوای بنیآدم.

پژوهشی در باب ارتباط با خدا

مؤلف در کتاب «دعوت یار» سعی کرده است طی مباحثی، با استشهاد و استناد به آیات قرآنی، یاد خدا و دعوت و اجابت او را تشریح نماید. برخی از این مباحث عبارتند از: نتایج و آثار یاد خدا، علل و عوامل غفلت از خدا، سرچشمههای یاد خدا، مفهوم لغوی دعوت و اجابت، زمان دعوت، هدف دعوت، جواب دعوت، نتایج استجابت دعوت حق، عواقب عدم استجابت، مفهوم تزکیه، سرمنشأ تزکیه، پاداش تزکیه. در بخشی از مقدمه کتاب میخوانیم: «اگر انسانها خدا را از روی بیاعتنایی فراموش کنند، خدا هم خودشان را از یادشان خواهد برد. نتیجه مستقیم غفلت از خدا، فراموش کردن خویش است و هر آن کس که خود، یعنی انسانیت خود را فراموش کند، توقعی از او نباید داشت جز آنکه حتی از چهارپایان گمراهتر بشود. رمز انسانیت در یاد خداست؛ انسان به هر درجه از معنای انسانیت برسد، به یمن یاد خداست. آدم اگر هبوط کرد، بر اثر فراموشی بود: او عهد و پیمان خدایی را فراموش کرد و در اراده خود سستی نشان داد؛ وسوسه در او کارگر شد: توصیه شیطانی را به کار بست و اغوا شد.»

روایتی از تخریب زبان فارسی

نویسنده در کتاب «دریغا فارسی» بر آن است که بهکارگیری لجامگسیختة واژههای بیگانه در زبان فارسی، بهویژه در گفتار و نوشتار کارشناسان و متخصصان و کارمندان و دولتمردان، کیان این زبان زیبا، شیرین و مقدس را با خطر جدی مواجه کرده است. براین اساس، بررسی عوامل و تحلیل علتهای تداوم نفوذ واژههای بیگانه در زبان فارسی و شیوع آن نزد عام و خاص ضروری به نظر میرسد.

با این توضیحات نگارنده از هفت فصل نخست کتاب، واقعیتهای تلخ و برخی مسائل تخریبی و ناصواب در حوزه زبان فارسی، همچنین راههای مقابله با آن را مطرح کرده است. در بخش دوم کتاب سه پیوست به چاپ رسیده که عبارتند از: ۱ـ قانون ممنوعیت بهکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه،آییننامه اجرایی قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه، مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی به هنگام تصویب طرح ممنوعیت بهکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه.

درآمدی بر سیاستگذاری

سیاستگذاری تدبیری است که پس از انتخاب هدف و قبل از برنامهریزی اندیشیده میشود. آن تدبیر در برگیرنده شناخت کامل یا هرچه کاملتر از وضع موجود است، بهویژه شناخت روندی که سیر تحولات در گذشته داشته و نیز مستلزم آیندهنگری است. شناخت وضع دیگران و روند تحولات آنها و آیندهای که برای خود ترسیم میکنند، به لحاظ مقایسه میتواند سودمند باشد. اینها نشان میدهد که سیاستگذاری فرآیندی است علمی. در مقالات کتاب «درآمدی بر سیاستگذاری» نمونههایی انتخاب شده تا مصداقا اهمیت سیاستگذاری نشان داده شود. تحلیلها، سؤالها و پیشنهادها، همه مثالهایی است برای مشخص کردن ضرورت سیاستگذاری در بخشهای مختلف.

برچسب ها: میرسلیم
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: