به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
logo
کد خبر: ۲۴۳۱۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
بررسی یک امپراتوری بی‌محتوا به اسم هالیوود
فساد اخلاقی موجود در آثار و همین‌طور زندگی اهالی هالیوود به‌قدری بوده است که حتی سیطره رسانه‌ای سنگین کمپانی‌های فیلم‌سازی هم نتوانسته است به‌طور کامل جلوی انتقادات و بازتاب بخشی از حقایق درون هالیوود را بگیرد.
سید حسین قائمی- وقتی صنعت سینما مطرح میشود، ناخودآگاه دیده شدن و حواشی پدیدار میشود؛ یکی از ویژگیهای صنعت سینما، پول هنگفت در بدنه تولید است که بخش قابلتوجهی از این سرمایه به جیب عوامل تولید آن آثار، خصوصاً آنهایی که ویترین کار بهحساب میآیند و جلوی دوربین هستند، سرازیر میشود.

ستارههای چند ده میلیون دلاری که برای نقشآفرینی در فیلمهای هالیوودی دستمزد قابلتوجهی دریافت میکنند که عمدتاً در فرآیند تولید کمپانیهای فیلمسازی منطقی بهحساب میآید، زیرا اصطلاحاً باعث بازگشت سرمایه میشوند.
اما همین شهرت و درآمد فوق
العاده در اکثر موارد باعث ایجاد شرایطی میشود که فرد به سمت حواشی و انحرافات اجتماعی، اخلاقی و خانوادگی میرود؛ هرچند نمیتوان لزوماً درآمد بالا و شهرت را عامل این ناهنجاریها دانست اما بههرحال با بررسی تجربی میتوان فهمید که میزان این مشکلات در اقشاری چون بازیگرآنهالیوودی که غرق در شهرت و ثروت هستند بیشتر است پس قطعاً اتمسفر هالیوود در این روند تأثیر بسزایی دارد.

خانهای برای فساد

برای آشکار شدن میزان بالای فساد اخلاقی در میان ستارگآنهالیوودی، به تعدادی از موارد غیراخلاقی رخداده که منجر به طلاق زوجهای سینمایی شده اشاره میکنیم. «اوماتورمن» سال 1998 با «ایتآنهاوک» ازدواج کرد. 6سال پس از ازدواج از شوهر خود جدا شد. شایعه شده بود که «هاوک» با پرستار بچهشان رابطه داشته است. تو رمن هیچگاه خیانت هاوک را تأیید نکرد.

سال 2005 «راد پیت» و «جنیفر اینستون» بعد از پنج سال زندگی مشترک اعلام کردند که از یکدیگر طلاق گرفتهاند. طرفداران این زوج ناراحت شدند؛ درواقع به راد پیت خیانت کرد و در حین فیلمبرداری «آقا و خانم اسمیت» پیت دلباخته همبازیاش «آنجلینا جولی» شد. آنها رابطه مخفیانهای را آغاز کردند و وقتی چهار ماه بعد فیلمبرداری تمام شد، ازدواج پیت و انیستون هم به آخر خط رسید.

«کیت وینسلت» سال 2010 وقتی فهمید شوهرش با «ربهکا هال» رابطه دارد، از او جدا شد. کیت و سام مندز بعد از هفت سال زندگی مشترک از یکدیگر طلاق گرفتند. «جولیا رابرتز» و «کیفرساترلند» سال 1990 نامزد شدند اما درست قبل از مراسم ازدواجشان وقتی رابرتز فهمید ساترلند به او خیانت کرده است، نامزدیشان را به هم زد.
مارچ 2010، «ساندرا بولاک» فهمید «جسی جیمز» که پنج سال است با او زندگی می
کند، به او خیانت کرده است. جسی جیمز با میشل مکگی به زنش خیانت کرده بود و بعد از یک سال از مک‌‌گی هم جدا شد؛ اما این جدا شدن آخر قصه نبود. جسی هنگامی که شوهر ساندرا بولاک بوده، با هفت زن دیگر هم رابطه داشته است.

از نگاه دیگران

فساد اخلاقی موجود در آثار و همینطور زندگی اهالی هالیوود بهقدری بوده است که حتی سیطره رسانهای سنگین کمپانیهای فیلمسازی هم نتوانسته است بهطور کامل جلوی انتقادات و بازتاب بخشی از حقایق درون هالیوود را بگیرد.
فیلم «کوکب سیاه» درامی جنایی به کارگردانی «برایان دی پالما» که درباره داستان زندگی واقعی «الیزابت شورت» دختری است که در دهه 1940 به امید آنکه بازیگر معروفی شود به هالیوود میآید، ولی فقط 7 سال بعد به طرز وحشیانهای به قتل رسید.فیلم «8 میلیمتری» این فیلم محصول سال 2001 میلادی است که کارگردانی آن را «جوئل شوماخر» به عهده داشته و «نیکولاس کیج» نیز در آن ایفای نقش کرده است. این فیلم داستان یک کارآگاه خصوصی است که استخدام میشود تا کشف کند که آیا یک فیلم غیراخلاقی واقعی است یا ساختگی که در این میان به روابط غیراخلاقی پشتصحنه فیلمهای هالیوودی پی میبرد.

فیلم «جاده مالها لند» این فیلم سینمایی در سال 2001 میلادی به کارگردانی «دیوید لینچ» ساخته شد. در این فیلم به روابط غیراخلاقی پشتصحنه پروژههای سینمایی هالیوود که گاه به قتل و خودکشی نیز میانجامد، پرداختهشده است.
اما این افشاگری
ها به آثار نمایشی محدود نیست و در کتابهای زیادی هم به مسائل مربوط به فساد هالیوود پرداختهشده است. کتابهایی مثل «اتفاقات زندگی من در هالیوود و روابط جنسی مخفیانه ستارهها»، «هالیوود بابیلون»، «رسواییهای هالیوود»، «لایههای مخفی هالیوود»، «هالیوود کتاب رسواییها» و «طلاقهای هالیوود» ازجمله آثار مکتوب در این زمینهاند.

خود اعترافیها

نهتنها اشخاص و رسانههای خارج از جریان فیلمسازی در ایالاتمتحده، بلکه بسیاری از اهالی هالیوود هم به این مسائل واکنش نشان میدهند. «هلن میرن» بازیگر برنده اسکار میگوید: هالیوود به قربانگاه جوانان تبدیلشده است؛ در این سینما از پسران 18 تا 25 ساله درصحنههای غیراخلاقی خیلی استفاده میشود، این وضعیت بسیار مشمئزکننده است، البته در این میانبر بازیگران زن نیز فشار زیادی است ولی من مطمئناً نمیخواهم جزو این دسته باشم. «لئوناردو دیکاپریو» بازیگر برنده اسکار: عشق همان چیزی است که من برای آن وارد هالیوود شدم؛ بسیاری از بازیگرآنهالیوود به همین خاطر تحت درماناند چون آنها عشق را در مکانهایی اشتباه جستوجو کردهاند و بسیاری در این میان، گمراهانه، عشق را با سکس اشتباه میگیرند. «مریل استریپ» دیگر بازیگر برنده اسکار هم گفته است: هرکسی بازیگری را بهعنوان حرفه اصلیاش انتخاب میکند، بهشدت احساس بیامنیتی میکند... و متأسفانه این همان احساسی است که همیشه با من است. «وودی هارلسون» هم با اشاره به رواج این موضوع در سینمای هالیوود گفته است: چه بسیار کسانی را دیدهام که فقط برای آنکه به آرزوهایشان برسند مجبور به داشتن روابط غیراخلاقی باکسانی شدند که از آنها متنفرند. در آمریکا، بچههای طلاق دو برابر بچههایی هستند که والدینشان طلاق نگرفتهاند؛ اغلب آنها در زندگی زناشویی خود شکست میخورند و طلاق میگیرند و بیدلیل نیست که الگوهای جامعه بیثبات هم زندگی دگرگونشدهای دارند. در هالیوود که زندگی بازیگران و ستارگانش منبع الهام و الگوی جوانان جامعه آمریکایی است، خانواده هیچ معنایی ندارد و این گروه اغلب به فساد اخلاقی و بیبندوباری تمایل دارند. هدف از این گزارش که فقط به بخشی از فساد درون هالیوود میپردازد، مخالفت مطلق با تولیدات سینمایی هالیوود نیست، بلکه نمایانگر چرخهای فساد خیز است که بهواسطه، ثروت و شهرت باعث میشود تا روابط نامشروع و مصرف مواد مخدر در این قشر رواج پیدا کند و نهایتاً در پشت ویترین جذاب هالیوود، حقیقتی زشت و غیراخلاقی را آشکار سازد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: