به‌روز شده در: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۴۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

ابعاد گسترده فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان
حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی، دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره آخرین نتایج تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار داشت: ابعاد کار سنگین و گسترده است و در هر مرحله، ابعاد جدیدی از این فساد رونمایی می‌شود که تکان‌دهنده است. وی افزود: به تازگی سندی در این تحقیقات کشف شده است که نشان می‌دهد یکی از مدیران صندوق که از دو بخش حقوق می‌گرفته است، در یکی از دریافتی‌های خود سالیانه یک میلیارد و صد میلیون تومان حقوق گرفته که فیش آن به دست ما رسیده است. سلیمی با اظهار تأسف و تعجب از ابعاد بزرگ این فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان، بیان داشت: این فرد از صندوق ذخیره نیز حقوق می‌گرفته است و فیش یک میلیارد و صد میلیون تومانی وی مربوط به شرکت پتروشیمی وابسته به صندوق ذخیره است. دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: احتمال افزایش میزان تخلفات به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز وجود دارد، البته یک‌شنبه این هفته، جلسه تحقیق و تفحص برگزار می‌شود و ابعاد دیگری در گزارش‌ها مطرح خواهد شد.

تجاوز آمریکا عزم ما را برای پاکسازی تروریست‌ها تقویت کرد
بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه با صدور بیانیه‌ای حمله موشکی آمریکا به فرودگاه الشعیرات در ریف حمص را تجاوزی آشکار و ستمکارانه دانست و اعلام کرد: اقدام آمریکا به این تجاوز شرم‌آور که در آن فرودگاه کشوری با حاکمیت مستقل را هدف قرار داد، به روشنی و قطعیت نشان داد آنچه سوریه همواره درباره تغییر نیافتن ماهیت آمریکا اعلام کرده، صحیح است و تغییر دولت‌ها در آن، سیاست ثابت این کشور در تجاوز به کشورها و تلاش برای سیطره بر جهان و ملت‌ها را تغییر نخواهد داد. بشار اسد ادامه داد: اگر آمریکا تصور می‌کند با این تجاوز توانسته است از مزدورانش در گروه‌های تروریستی حمایت کند، باید با صراحت تأکید کنم که این تجاوز موجب تقویت تصمیم و عزم دمشق برای هدف قرار دادن این مزدوران تروریست و خرد کردن آنها و پاک کردن خاک سوریه از لوث وجودشان در هر جا که پیدا شوند، شده است.

روحانی درباره دستاورد توافق «غلو» کرد
نشریه فارن‌پالیسی در تحلیلی به قلم «ایلان گلدبرگ» از مقامات دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نوشت: روحانی، رئیس‌جمهور ایران درباره مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای غلو کرده است. گلدبرگ در این تحلیل نوشته است: در واقع، ایران از سرعت کاهش تحریم‌ها در دوران اوباما ناراضی بود که بخش زیادی از این موضوع تقصیر دولت ایران است، چرا که روحانی این توافق را با غلو در مزایای اقتصادی آن به عموم مردم فروخت. گلدبرگ افزوده است: تردید شرکت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در ایران در دوران پسابرجام پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از گذشته هم بیشتر شده است. گفتنی است، شرکت‌های اروپایی، رسانه‌های غربی و مقامات غربی در ماه‌های گذشته بارها به این موضوع اذعان کرده‌اند که بانک‌های بین‌المللی از بیم نقض تحریم‌های آمریکا از انجام تراکنش‌های بانکی مربوط به ایران امتناع می‌کنند.

ماجرای استرداد هدیه‌های «صفدرحسینی» به نمایندگان
احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس نهم برخی از نمایندگان برای جلسه‌ای به صندوق توسعه ملی رفته بودند که در آن زمان صفدرحسینی ریاست این صندوق را بر عهده داشت؛ پس از آن جلسه مسئولان این صندوق به نمایندگانی که در آن جلسه حضور داشتند، «لپ‌تاپ» هدیه داده بودند. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پس از دادن این لپ‌تاپ‌ها به نمایندگان، آقای احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس نهم در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار بازگرداندن این هدیه‌ها به صندوق توسعه ملی شد. امیرآبادی اظهار داشت: پس از نامه توکلی به علی لاریجانی، لپ‌تاپ‌ها به دستور هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی به صندوق توسعه ملی بازگردانده شد.
وقتی دولت با «هیچ» بدهی خود را تسویه می‌کند!

دولت از محل درآمد کاغذی و صوری تسعیر دارایی‌های ارزی و بدون توجه به متن مصوبه مجلس بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان صرف افزایش سرمایه بانک‌های دولتی و ۱۳ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان تسویه بدهی خود به بانک‌های دولتی کرد. افزایش سرمایه‌ای که تقریبا به هیچ نمی‌ارزد چرا که سرمایه نقدی این بانک‌ها هیچ گونه تغییر نکرده و تنها حجم دارایی‌های ثابت بانک بیشتر می‌شود. با این همه، نهادهای نظارتی و هیات تطبیق مصوبات، بسیار عجیب است که دولت به راحتی مصوبه مجلس را نقض کرده و سخنگوی دولت هم به راحتی مُهر «برای نخستین بار» روی این اقدام خلاف قانون و کم ارزش از بُعد اقتصادی و مالی می‌زند.
شکایت پلیس از بازپرس پرونده تصادف زنجیره‌ای خراسان رضوی

سخنگوی نیروی انتظامی گفت: ضمن ابراز تأسف از حادثه تصادف پی در پی در خراسان رضوی برای پلیس راهور در این حادثه قصوری متصور نیستیم و عوامل راهور وظایف خود را با توجه به شرایط موجود در قبل، حین و بعد از واقعه به درستی انجام داده است. معاونت حقوقی پلیس راهور از بازپرس پرونده تصادف در آزادراه شهید شوشتری مشهد به علت رفتار و قضاوت شتابزده و اظهارات خارج از دایره عرف و قانون، نزد مراجع صالحه شکایت کرد. اصلی‌ترین علت تصادف در شرایط مه آلود جاده، سرعت غیرمطمئنه وعدم رعایت فاصله طولی از جانب برخی رانندگان بوده و رئیس پلیس راه استان هیچ اقراری مبنی بر قصور پلیس نکرده است
منتظری: تعدادی از مدیران بازداشت شده کانال‌های تلگرامی بزودی آزاد می‌شوند

حجت‌الاسلام منتظری از آزادی تعدادی از مدیران دستگیر شده کانال‌های تلگرامی در روزهای آینده خبر داد. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور درخصوص دستگیری ۱۲ نفر از مدیران شبکه‌های تلگرامی در روزهای پایانی سال گذشته گفت: به تشخیص قاضی پرونده تعدادی که کانال‌های تلگرامی داشته‌اند، به اتهام اعمال برخلاف امنیت ملی و اقدامات مجرمانه‌، بازداشت و کانال‌های آنها نیز بسته شد. وی افزود: برای ما تفاوتی نمی‌کند که این شبکه‌ها به چه جریانی وابسته باشند و دستگاه قضایی طبق قانون عمل می‌کند و هم دستگیری، هم ادامه بازداشت آنان طبق قانون بوده است. منتظری درخصوص درخواست برخی از مسئولان دولتی و مجلس برای آزادی این افراد نیز افزود: در هر حال افرادی که دستگیر می‌شوند، خواه ناخواه دوستان و هوادارانی دارند که درخواست آزادی آنان را می‌کنند و دستگاه قضایی سعی می‌کند در روند دستگیری و ادامه بازداشت طبق موازین قانونی عمل کند

رفتن به سوریه به معنای جنگ جهانی سوم است

ریچارد بلک، سناتور آمریکایی گفت: متهم کردن بشار اسد رئیس جمهور سوریه به دست داشتن در "حمله شیمیایی" به منطقه خان شیخون در این کشور را بی معنی است. "اسد در آستانه شکست دادن داعش است، پس چه توجیهی دارد که ناگهان به استفاده از گاز علیه زنان و کودکان متوسل شود؟ "اگر به سوریه برویم این بدان معناست که وارد یک جنگ جهانی سوم براساس اطلاعاتی می شویم که تروریست ها ارایه داده اند. اگر اسد را سرنگون کنیم، با این کار به داعش کمک می کنیم"
اینترنت؛ عامل اصلی مرگ و میر جاده ای در اروپا

شبکه پنج تلویزیون فرانسه با پخش گزارشی درباره رانندگی مردم اروپا اعلام کرد بررسی ها درباره علل مرگ و میر در جاده ها موجب شد انگشت اتهام به سوی رانندگانی نشانه رود که در حین رانندگی به اینترنت متصل هستند.پاسخ به پیام، ارسال ایمیل و برنامه دادن به سامانه موقعیت یابی (جی پی اس) در حین رانندگی از عوامل اصلی مرگ و میر جاده ای در اروپا شناخته شد که در مقابل مصرف الکل و سرعت بالا بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.اصلی ترین این عادات در حین رانندگی از این قرار است. ۳۹درصد رانندگان در حین رانندگی در حال دستکاری در سامانه موقعیت یابی خود هستند. ۳۲درصد رانندگان از هندزفری استفاده نمی کنند.نزدیک به ۲۵ درصد رانندگان در هنگام رانندگی پیغام رد و بد می کنند. ۹درصد رانندگان هم اخبار را دنبال می کنند.این آمار در ایتالیا بیش از دیگر کشورهای اروپایی است و رانندگان ایتالیایی بدترین رانندگان اروپایی محسوب می شوند. لوازمی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند، هم اکنون مهمترین دغدغه دستگاههای اجرایی کشورهای اروپایی است اما این گونه برآورد می شود که عدم رعایت برخی قوانین از جمله نبستن کمربند ایمنی و سرعت بالا از اصلی ترین عوامل مرگ و میر محسوب می شود.
چشم‌پوشی از درآمد ۷۰۰ میلیونیِ استادیوم آزادی

در صورت فروش اصولی تمام بلیت‌های ورزشگاه آزادی برای یک بازی فوتبال، درآمدی بیش از ۷۰۰ میلیون تومان کسب خواهد شد.روزنامه «دنیای اقتصاد» نوشته است: بازی ایران و چین رایگان شد، مردم از سر و کول استادیوم پیر آزادی بالا رفتند و نگرانی‌های زیادی به‌وجود آمد. خوشبختانه در آن مسابقه حادثه خاصی پیش نیامد، اما در روزهای بعد از بازی مسوولان زیادی از جمله مدیر ورزشگاه آزادی به انتقاد از این رویکرد پرداختند.
نشست غیرقانونی یک مقام دولتی با فعالان رسانه‌ای برای انتخابات

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور و جنتی وزیر مستعفی ارشاد با مدیران کانال‌ها و صفحات خریداری شده توسط دولت برای فعالیت انتخاباتی دیدار کردند. دیدار شریعتمداری با مدیران کانال‌ها و صفحات خریداری شده برای فعالیت‌های انتخاباتی در حالی است که سخنگوی دولت هفته گذشته در نشست خبری در پاسخ به این سؤال که محمد شریعتمداری بنا به برخی خبرها به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در جلسات اصلاح‌طلبان حضور می‌یابند و آیا وی برای عهده‌داری این مسئولیت از سمت خود استعفا داده‌اند؟ تاکید کرد: ابتدا آقای رئیس‌جمهور باید ثبت‌نام کند سپس ستاد تشکیل دهند و بعد از آن رئیس ستاد منصوب شود هر کسی هم رئیس ستاد منصوب شود در چهارچوب‌های قانونی عمل خواهد کرد بنابراین چون هنوز این اقدامات صورت نگرفته فکر می‌کنم این‌ها همه پیش‌داوری است.با انتشار خبر حضور معاون اجرایی روحانی در جلسه مدیران کانال‌ها و صفحات خریداری شده توسط دولت برای فعالیت انتخاباتی انتظار این است که سخنگوی دولت به این سوال پاسخ دهد که آیا روحانی در انتخابات ثبت نام کرده و ستاد وی تشکیل و محمد شریعتمداری برای اداره این ستاد استعفا داده است؟! با این وجود دولت بایستی به این سوال پاسخ دهد که آیا فعالیت‌های انتخاباتی محمد شریعتمداری تخلف و تمرد از قانون نیست؟

چه کسانی از حمله موشکی ترامپ به سوریه حمایت کردند؟

اولین تصمیم جنگی دونالد ترامپ در سوریه با اعتراض روسیه و بسیاری از محافل بین المللی روبه رو شده است اما متحدان سنتی امریکا از این اقدام حمایت کردند. دولت انگلیس، نتانیاهو و نخست وزیر استرالیا این تصمیم ترامپ را تایید کردند. دولت های عربی و ترکیه که جبهه مشترک نظامی علیه اسد تشکیل داده اند؛ از این حمله با خبر بوده و مراتب حمایت خود را به کاخ سفید اعلام کرده بودند. شاه اردن نیز اخیرا در دیدار با ترامپ خواستار حذف اسد شده بود.
بانک‌های اروپایی حاضر به همکاری عادی با ایران نیستند

یک روزنامه حامی دولت نسبت به عدم انجام همکاری‌های عادی با ایران از سوی بانک‌های اروپایی در پسابرجام اظهار نگرانی کرد.احمد حاتمی‌یزد اقتصاددان در گفت‌وگو با روزنامه آرمان گفت: «مسترکارت‌ها و ویزاکارت‌ها بیشتر توسط شرکت‌های بزرگ آمریکایی مدیریت می‌شود. به رغم توافق برجام، آمریکا ادعا کرده معاملات دلاری ایران از قبل از قضیه هسته‌ای ممنوع بوده و بانک‌های اروپایی هم که مبادلات ایرانی را مدیریت کرده‌اند، جریمه‌های بسیار هنگفتی پرداخت کرده‌اند. بیشترین جریمه هم مربوط به بانک‌ بی‌ان‌پی پاریباس فرانسه با مبلغ حدود 9 میلیارد دلار بوده است. تصمیم بانک‌های اروپایی و آسیایی تا حدی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا است، یعنی اگر بدانند آمریکا آنها را به واسطه همکاری با ایران مورد مجازات و تحریم قرار می‌دهد، ترجیح می‌دهند از سود مختصری که از بانک‌های ایران می‌برند، صرف‌نظر کنند تا منافع بیشتری که در آمریکا دارند، محفوظ بماند. در نتیجه بعد از برجام برخی بانک‌های آمریکایی و اروپایی حاضر به همکاری با ایران، حتی در حد مراودات معمولی هم نشده‌اند، چه برسد به مسترکارت و ویزاکارت.


موضع تازۀ ایران به پیشنهاد مذاکره با شورای همکاری خلیج فارس

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت با اشاره به رد و بدل پیام های کتبی میان مقامات ایران و شورای همکاری خلیج فارس و سفر اخیر رییس جمهور کشورمان به کویت، از رایزنی های مشترک میان طرفین استقبال کرد . علیرضا عنایتی در نشستی رسانه ای تصریح کرد : مقامات جمهوری اسلامی ایران از پیام کتبی اخیر شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت در زمینه انجام گفت و گوهای مشترک میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس استقبال کردند چرا که این پیام از رایزنی های دوجانبه حمایت کرده و سفر اخیر دکتر حسن روحانی به کویت نیز در همین راستا انجام شد. عنایتی گفت: این گونه سفرها و پیام ها برای منطقه از اهمیت شایانی برخوردار است و باید با پیگیریهای مستمر ادامه یابد تا آثار مثبت آن برای منطقه نمایان شود. وی تصریح کرد: گفت و گو میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس تنها راهکار برای غلبه بر مشکلات است و تهران به موفقیت این تلاش ها امیدوار است چرا که منطقه شخصیت های حکیم و با درایتی دارد که با خرد خود نیازهای موجود را به خوبی می دانند
دستور جدید دولت درباره ممنوعیت شنود تلفنی و اینترنتی
بر اساس بخشنامه جدید یک مسئول ارشد اجرایی به اعضای کابینه، تاکید شده است دستگاه‌های اجرایی باید تدابیر ضروری برای پیشگیری از افشا یا سوء استفاده از اطلاعات افراد را اتخاذ کرده و «رهگیری و شنود» ارتباطات اینترنتی، تلفنی و کلامی – حضوری افراد، در دستگاه‌های دولتی ممنوع خواهد بود. این بخشنامه در عین حال افزوده است که در صورت ضرورت، موارد مذکور در چارچوب قوانین مربوطه انجام خواهد گرفت.

واکنش ظریف به بمباران شیمیایی در سوریه

محمد جواد ظریف در صفحه تویتری خود نوشت: به عنوان تنها قربانی استفاده وسیع از تسلیحات شیمیایی در دوران اخیر (توسط صدام)، ایران استفاده از تمام انواع تسلیحات کشتار جمعی توسط هر کسی علیه هر کس دیگر را محکوم می‌کند
طرح جدید مسئولان برای سهولت اهدای عضو

بر اساس گزارش 2 عضو کابینه به مدیران ارشد دولتی، اعلام شده حدود نیمی از موارد مرگ مغزی، به دنبال حوادث ترافیکی اتفاق می افتد و با توجه به اینکه اطلاع خانواده متوفی از رضایت آن فرد، در اهدای عضو وی بسیار موثر است، خواستار درج علامتی مبنی بر موافقت دارنده گواهینامه رانندگی به اهدای عضو در صورت فوت به علت تصادفات رانندگی شده اند که بر این اساس، مقرر شده یک تبصره در این خصوص به ماده 16 آیین نامه صدور انواع گواهینامه های رانندگی الحاق و این موضوع عملیاتی شود.

امام چگونه نوه‌هایش را از نتیجه مسابقه فوتبال مطلع کرد؟

جماران خاطره‌ای نقل شده از مسیح بروجردی (نوه امام) در کتاب پدر مهربان را منتشر کرد. مجبور شدیم تماشای مسابقه فوتبال را نیمه‌کاره رها کنیم، اما آقا ما را از ادامه بازی مطلع کردند.

با پسرخاله ام علی[1] مشغول دیدن مسابقه فوتبال بودیم که مجبور شدیم برای انجام کاری برویم، آن روز آقا[2] هم کنار ما نشسته بودند، وقتی ما برگشتیم، آقا که نام بازیکنان را نمی دانستند و چون می دانستند ما با علاقه مسابقه را دنبال می کنیم برای اینکه ما را از جریان بازی مطلع کنند، گفتند: آن بزرگه گل زد.

وزیر ورزش: قرار نبود ماراتن تهران مختلط باشد

مسعود سلطانی‌فر در حاشیه برگزاری دوی بین‌المللی پارس، اظهار داشت: خوشبختانه از ساعات ابتدایی امروز حضور گسترده مردم و ورزشکاران را شاهد بودیم و دوندگانی از 40 کشور جهان حضور دارند و شور و شعف خوبی وجود دارد. وزیر ورزش و جوانان در مورد اینکه قرار بوده مسابقه مختلط برگزار شود، گفت: از ابتدا قرار نبود مسابقه این طور برگزار شود و چنین چیزی مطرح نبود.

پیام رهبر کره شمالی به بشار اسد

روزنامه رودونگ سینمون ارگان حزب حاکم کره شمالی روز جمعه با انتشار این پیام نوشت: رهبر کره شمالی در این پیام از حمایت و همبستگی خود با ملت سوریه خبر داد و گفت که این حمایت ها همچنان ادامه خواهد یافت.«کیم جونگ اون» در عین حال یادآور شد که حزب حاکم سوریه در مدت 70 سال گذشته به موفقیت های بزرگی دست یافته که ایجاد کشور مستقل و تامین صلح و امنیت در منطقه از جمله دستاوردهای آن است.رهبر کره شمالی در بخش دیگری از پیام تبریک خود که دیروز برای «بشار اسد» ارسال شده، مبارزه قاطعانه ارتش سوریه با نیروهای متخاصم خارجی و داخلی به رهبری وی را ستود و تصریح کرد که این مبارزه در راستای تامین استقلال و تمامیت ارضی سوریه صورت می گیرد.

اخبار روزانه:
* جنگ‌افروزی آمریکا در خاورمیانه، به ویژه در سوریه بیش از شش میلیارد دلار برای واشنگتن هزینه در پی داشته است. دو ناوشکن آمریکایی که در شرق دریای مدیترانه نزدیک سواحل غربی سوریه حضور دارند، حدود ۵۹ موشک تام‌هاوک به سوی پایگاه هوایی الشعیرات استان حمص شلیک کردند که هزینه شلیک هر یک از این موشک‌ها یک‌ونیم میلیون دلار است. گفتنی است، هزینه کلی عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷ به شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسیده که معادل حدود ۴۸۰ هزار دلار در هر ساعت است.
* مردم در روزهای ابتدایی‌ سال جاری با افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی و غیر اساسی مواجه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایل این افزایش قیمت به بالا رفتن دستمزدها در سال جاری گره خورده است، به گونه‌ای که بسیاری از اصناف و اتحادیه‌ها دلیل این افزایش قیمت یا تقاضا برای افزایش قیمت محصولات خود را بالا رفتن هزینه‌های تولید در سال ۹۶، از جمله دستمزدها می‌دانند.

* هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر الزام توجه دستگاه‌های مختلف به اصول اقتصاد مقاومتی، گفت: وزارت نفت با واردات ۶۰ هزار تن لوله که مشابه داخلی داشته و اکنون کارخانجات آن با ظرفیت ۱۰ درصد کار می‌کنند، ۲۰ هزار شغل را از بین برد که این کار جنایت است.
* منابع آگاه هندی خبر دادند: ایران در پاسخ به برنامه هند برای کاهش واردات نفت از این کشور، مهلتی را که به پالایشگاه‌های هندی برای پرداخت پول نفت خریداری شده از این کشور می‌داد، ۳۰ روز کاهش و هزینه حمل‌ونقل محموله‌های نفتی برای دهلی نو را ۲۰ درصد افزایش داد.
* سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تأکید کرد: در بافت فرسوده ۴۹۵ شهر به مساحت ۵۴ هزار هکتار ۱۱ میلیون نفر و در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی ۹۱ شهر به مساحت ۵۳ هزار هکتار ۹ میلیون نفر زندگی می‌کنند.
*محمدرضا عارف با اشاره به نامه جمعی از نمایندگان اصلاح‌طلب برای انصراف برخی از کاندیداهای انتخابات شوراها به منظور رسیدن به اجماع، گفت: نامه‌ای را که فرستاده‌اند در دستور کار هیئت‌رئیسه قرار داده‌ایم، از این رو اطمینان می‌دهم لیست‌ها براساس ضوابطی که اعلام کرده‌ایم، بسته می‌شود. وی خاطرنشان کرد: قطعاً افراد ذی‌نفع در تصمیم‌گیری نقشی نخواهند داشت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: