به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۴۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
مروری به کارنامه مؤسسه فرهنگی شهید حاج احمد کاظمی؛
موسسه شهید کاظمی پس از عروج سردار نجف، شهید حاج احمد کاظمی به‌منظور زنده نگه‌داشتن یاد این شهید والامقام و همچنین احیای امر ایثار و شهادت راه‌اندازی شد تا در بستر فرهنگی بتواند نسل جوان و نوجوان را باارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آشنا کند. از همین رو پس از چندی این موسسه به‌صورت رسمی در شهرستان نجف‌آباد زادگاه سردار شهید حاج احمد کاظمی آغاز به کارکرد و اکنون پس از گذشت 10 سال از آغاز فعالیت بیش از 3200 عضو نخبه جوان و نوجوان در زمینه‌های فرهنگی، هنری، علمی، ورزشی و ... دارد که رمز موفقیت این موسسه فعالیت جهادی بوده است.
حسام آبنوس- «حرکت جهادی»؛ مهمترین مؤلفهای است که انقلاب 38 ساله ما به خود دیده و از آن ثمراتی نیز عایدش شده و ردپایش را در تمام موفقیتها میتوان به نظاره نشست. روی همین اصل نیز شاهدیم که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها و به مناسبتهای مختلف روی این موضوع تأکید داشته و آن را رمز موفقیت فعالیتها دانستهاند. تا جایی که ایشان خصیصه «حرکت جهادی» را در کنار انقلابی بودن قرار داده و اینطور اهمیت حرکتهای جهادی را گوشزد کردهاند.

کم نیستند مؤسسات و گروههایی که این ویژگی را در کارهای خود برجسته و مسیری را برای خود مشخص کرده و در آن حرکت میکنند. موسسه «شهید حاج احمد کاظمی» یکی از همین گروههاست که در مسیر تحقق اهداف خود دست به فعالیتی جهادی زده و در طول سالهای اخیر توانسته به موفقیتهایی نیز دست پیدا کند.

موسسه شهید کاظمی پس از عروج سردار نجف، شهید حاج احمد کاظمی بهمنظور زنده نگهداشتن یاد این شهید والامقام و همچنین احیای امر ایثار و شهادت راهاندازی شد تا در بستر فرهنگی بتواند نسل جوان و نوجوان را باارزشهای اصیل انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آشنا کند. از همین رو پس از چندی این موسسه بهصورت رسمی در شهرستان نجفآباد زادگاه سردار شهید حاج احمد کاظمی آغاز به کارکرد و اکنون پس از گذشت 10 سال از آغاز فعالیت بیش از 3200 عضو نخبه جوان و نوجوان در زمینههای فرهنگی، هنری، علمی، ورزشی و ... دارد که رمز موفقیت این موسسه فعالیت جهادی بوده است.

مخاطب جوان و نوجوان

حمید خلیلی از مسئولان این موسسه در این زمینه میگوید: «این موسسه از ابتدا با رمز اقدام و عمل در تمام زمینهها وارد فعالیت شده و در زمینه علمی توانسته علاوه برجذب جوانان و نوجوانان نخبه، در فعالیتهای علمی استانی و کشوری نیز صاحب موقعیت و موفقیت شود که این نشان از درست بودن مسیر آنها دارد. طراحی هواپیمای بدون سرنشین، ربات زیردریایی، حضور در مسابقات روبوکاپ و کسب موفقیت در مسابقات بتن دانشجویی کشور، فقط گوشهای از دستاوردهای اعضای این موسسه است.» ازآنجاکه بخش عمده اعضای موسسه شهید کاظمی جوانان و نوجوانان هستند، گردانندگان این موسسه تلاش کردهاند تا با ایجاد زمینههای معنوی مناسب و صحیح، اعضا را با معارف اصیل اسلام آشنا کنند تا در کنار فعالیتهای فرهنگی و علمی از توجه به امور معنوی غافل نشوند. برگزاری اعتکاف و راهاندازی هیئت هفتگی از این اقدامات است که بهواسطه آنها سعی شده در افزایش معنویت همراه باشعور و درک مباحث دینی اعضا، حرکت شود.

خلیلی در ادامه گفتگوی خود میگوید: «موسسه شهید کاظمی در طول یک دهه فعالیت جهادی خود توانسته برای طیفهای مختلف مخاطبان جذابیت ایجاد کند و آنها را به سمت هدف اصلی خود که همان تقویت روحیه جهاد و ایثار است، سوق دهد. طراحی و اجرای فعالیتهای هنری یکی از شاخههای فعالیت موسسه شهید کاظمی است. تولید و آمادهسازی فیلم مستند یکی از فعالیتهایی است که بهواسطه آن سعی شده اعضا را در مسیر رشد استعداد هنری قرار دهد و از این رهگذر جوانانی بااستعداد و دارای بینش جهادی را به جامعه معرفی کند. تولید 5 فیلم مستند و همچنین 5 فیلم از سرگذشت شهدا فقط بخشی از فعالیتهای هنری موسسه شهید کاظمی به شمار میرود.»

موفقیتهایی که موسسه شهید کاظمی کسب کرده به یک حوزه محدود نبوده بلکه در حوزههای گوناگونی واردشده که رشتههای ورزشی و علمی تنها بخشی از آنهاست. تیم ورزشی متشکل از اعضای موسسه شهید کاظمی توانسته در مسابقات گوناگون داخلی و خارجی شرکت کند و تنها در یک مورد از عرصههای ورزشی در هندوستان موفق به کسب سه مدال طلا شده است.

ازآنجاکه اقتصاد اسلامی زیربنای تمام فعالیتها قرار دارد، این موسسه با راهاندازی صندوق قرضالحسنهای در نظر داشته با ایجاد فرهنگ پسندیده قرضالحسنه علاوه بر جاری کردن سنت الهی در زمین، زمینه گرایش به سنتهای الهی را در میان اعضای خود بهویژه جوانان و نوجوانان پایهگذاری کند.

اهمیت تولید محتوا

گردانندگان موسسه شهید کاظمی در طول فعالیت خود از تولید محتوا نیز غافل نبودهاند و از ابتدا تاکنون دست به تولید محتوا نیز زدهاند؛ زیرا در فعالیتهای تشکیلاتی یکی از رئوس موردنیاز تولید محتوای متناسب با نیاز تشکیلات است. تولید نشریه در کنار انتشار کتاب از اقداماتی است که بهمنظور تولید محتوای مکتوب صورت گرفته است. نشریه از آن حیث که بهصورت مستمر در دسترس قرار میگیرد میتواند اهمیت پیدا کند زیرا اعضا پیوسته بهواسطه آن در معرض اطلاعاتی هستند که موسسه در نظر دارد دررسیدن به هدفش از آن استفاده کند.

در کنار تمام این فعالیتها باید به نشر شهید کاظمی نیز اشاره کرد. این نشر که از دل این موسسه خارجشده از ابتدای فعالیت خود از سال 1391 تاکنون که زمان زیادی از آن نگذشته توانسته عناوین متعددی درزمینههای دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، استکبارستیزی، تربیتی، خانواده، سبک زندگی اسلامی ایرانی و... منتشر کند که بسیاری از آنها تاکنون به چاپهای متعدد رسیده و مجموع شمارگان کتابهای نشر شهید کاظمی به رقمی بالغبر نیم میلیون نسخه میرسد که این نشان از میزان استقبال عمومی به کتب منتشرشده این موسسه دارد.

خلیلی در ادامه با اشاره به حضور مستمر این موسسه با مرکز پخش «شهید کاظمی» در عرصه توزیع کتاب و محصولات فرهنگی میگوید: موسسه با راهاندازی فروشگاه اینترنتی «من و کتاب» بهصورت مجازی نیز در این زمینه فعالیت دارد.

همچنین ازآنجاکه رهبر معظم انقلاب در عرصه گسترش ویترین کتابفروشیها نیز توصیههایی داشتهاند موسسه شهید کاظمی با ایجاد دو فروشگاه کتاب در شهرهای قم و نجفآباد نسبت به فروش کتاب و رساندن دیگر کتب جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به دست مخاطبان گامهای مؤثری برداشته است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: