به‌روز شده در: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۳۹۰۸
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

ایران به دنبال موشک‌هایی است که تا آمریکا برد داشته باشند!
بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با شبکه «فاکس‌نیوز» ضمن انتقاد از عملکرد دولت اوباما و توافق هسته‌ای ایران و جامعه جهانی در اظهاراتی ایران‌هراسانه گفت: «توافق (برجام) اساساً می‌گوید که امروز بمبی در کار نیست؛ اما در سال‌های آینده [ایران] صد بمب خواهد داشت.» نتانیاهو در این مصاحبه همچنین با اشاره به توسعه برنامه موشکی ایران، مدعی شد: «آنها می‌خواهند موشک‌های بالستیک قاره‌پیمایی با قابلیت رسیدن به کشور شما [آمریکا] داشته باشند. ایرانی‌ها باور دارند که رهبری جهان برای‌شان مقدر شده است. آنها فکر می‌کنند می‌توانند هر کسی را که با آنها مخالف باشد، تحت انقیاد خود درآورند یا بکشند. ایرانی‌ها برای به دست آوردن لوازم [چنین تفکری] تلاش می‌کنند.» این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که با روی کار آمدن دونالد ترامپ، رژیم صهیونیستی به بازسازی مناسبات دوجانبه با آمریکا امیدوار شده است.

۵۴ درصد درآمدهای یک بانک از محل جریمه دیرکرد!
این روزها بانک‌ها روزگار خود را از طریق جریمه دیرکرد مشتریان سپری می‌کنند. بررسی آخرین صورت‌های مالی یک بانک نشان می‌دهد، ۵۴ درصد کل درآمد این بانک، یعنی ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خود را مدیون جریمه دیرکرد است. این در حالی است که مجموع درآمدهای مشاع این بانک تنها ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. البته این تنها بانکی نیست که از جریمه دیرکرد ارتزاق می‌کند و سایر بانک‌ها نیز کم‌وبیش به جریمه دیرکرد وابسته‌اند و این یعنی بازی باخت ـ باخت بین مشتریان و بانک‌ها. هر چند افزایش سهم وجه التزام در رکود طبیعی به نظر می‌رسد، بالا رفتن ریسک مؤسسات مالی خطری است که آنها را تهدید می‌کند. گذشته از این مسائل، حرمت شرعی وجه التزام از سوی بیشتر مراجع اعلام شده است.

بدهی‌ دولت ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی شد
در راستای شفا‌ف‌سازی مطالبات و بدهی‌های دولت، وزارت اقتصاد در جدیدترین آمار ارائه شده، میزان بدهی‌های دولت تا دی ماه سال جاری را ۷۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد. این بدهی‌ها شامل بدهی‌ دولت، بدهی شرکت‌های دولتی و بدهی دولت به شرکت‌های دولتی است. بر اساس این گزارش، نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص داخلی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است. در حال حاضر، بر اساس قانون رفع موانع تولید، وزارت اقتصاد دفتر مدیریت بدهی‌ها و تعهدات عمومی راه‌اندازی کرده است که وظیفه آن ساماندهی این بدهی‌هاست. گفتنی است، پیشتر وزیر اقتصاد رقم بدهی دولت و شرکت‌های دولتی را ۵۶۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود.
ریزگردها و تهدید سلامتی مردم خوزستان
بحران گردوخاک سبب مشکلات تنفسی ساکنان شهر اهواز شده و سازمان بهداشت جهانی، این شهر را یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان معرفی کرده است. احتمال آلوده بودن این ریزگردها نگرانی‌های گسترده‌ای را درباره تأثیر این پدیده بر سلامت شهروندان به وجود آورده است. سالیانه حدود ۲۲ هزار نفر در استان خوزستان به دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هوا و ریزگردها به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. در برخی از روزهای سال میزان گردوغبار در آبادان ۲۲۵، سوسنگرد ۷۶۷، امیدیه ۶۵۴، بهبهان ۵۸۹ و شوش ۴۶۰ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شده است؛ این در حالی است که میزان آلایندگی استاندارد ۱۵۰ تا ۲۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است. شدت ریزگردها در اهواز نیز از نهایت قدرت سنجش آنالیزورهای سازمان محیط‌زیست ایران بیشتر است. گفته می‌شود، طبق آخرین آمارها ابتلا به سرطان در خوزستان با افزایش ۵ برابری همراه است. این در حالی است که جمعیت خوزستان در این مدت حداکثر ۲۵ درصد رشد داشته است. در سال‌های ۸۰ تا ۹۱ که پدیده گردوغبار در استان اتفاق افتاده است؛ افزایش آلودگی هوا حدود ۸۰۰ درصد بوده است؛ بنابراین میان افزایش تعداد بیماران سرطانی و تعداد روزهای وقوع پدیده گردوغبار به یک ارتباط منطقی و مستقیم وجود دارد.

کم‌‌کاری دولت در اقتصاد مقاومتی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه با وجود ابلاغ اقتصاد مقاومتی، هنوز شاهد افزایش وابستگی به نفت و عدم رونق تولیدات داخلی هستیم، دولت را مسئول اجرایی نشدن اقتصاد مقاومتی دانست. علی قربانی درباره مسئولیت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: مسئول اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی دولت است. وی ادامه داد: افزایش صادرات غیر نفتی، رونق تولیدات داخلی، کمک به ورود سرمایه‌گذار داخلی، کاهش وابستگی به محصولات خارجی و تولید محصولات استراتژیک در داخل از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی است. عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه بعضی بخش‌ها و قوانین در حال اجرا است اما هنوز با افزایش وابستگی به نفت و رونق نیافتن تولیدات داخلی روبه‌رو هستیم، گفت: دولت در راستای تسهیل اقتصاد مقاومتی در دوره جدید مجلس پیشنهادی برای تصویب قانون ارائه نکرده است.

الجبیر انسانی عصبی و غیر متعادل
«
حسین امیرعبداللهیان» دبیرکل نشست بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین گفت: اظهارات مقامات سیاست خارجی سعودی واقعاً غیر سازنده و اقدامات آنها خصمانه است. من با عادل الجبیر (وزیر خارجه سعودی) درباره توافق‌مان با سعود الفیصل گفت‌وگو کردم؛ ولی الجبیر انسانی عصبی و غیر متعادل است؛ بهتر است الجبیر وزیر دفاع شود نه وزیر خارجه، زیرا رفتار وی همانند رفتار یک فرد دیپلمات یا فردی که دیپلماسی را می‌فهمد، نیست. وی افزود: از عادل الجبیر چیزی غیر از سخنان غیر سازنده انتظار نمی‌رود. طبق سخنان الجبیر سعودی‌ها هیچ‌گونه اقدام مثبت را نمی‌خواهند. امیرعبداللهیان در ادامه گفت: این سعودی‌ها بودند که روابط خود را با ایران قطع کردند و ما اعلام کردیم که چنین کاری انجام نمی‌دهیم و درها را باز گذاشتیم. متأسفانه صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها، سعودی‌ها را در جنگ علیه یمن فریب دادند.

رسیدگی به واگذاری‌های خاص قشم
حمیدرضا مؤمنی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ارتباط با پرونده زمین‌های واگذار شده خاص در قشم گفت: در سال ۱۳۹۴ که به منطقه آزاد قشم آمدم، ۴۱ پرونده مسئله‌دار از قبل وجود داشت؛ در این راستا کمیته‌ای متشکل از مشاوران حقوقی به منظور دستیابی به راهکارهای مناسب ایجاد کردیم. وی با اعلام اینکه ۴۱ پرونده مذکور، رقمی معادل ۳۰۰۰ میلیارد تومان داشت، تصریح کرد: تاکنون موفق شده‌ایم ۱۳۵۰ میلیارد تومان از این ۳۰۰۰ میلیارد تومان را بازگردانیم که این موفقیت را در عودت بیت‌المال مرهون کمک دوستان در دستگاه قضایی هستیم. مؤمنی همچنین افزود: پرونده‌های باقی‌مانده نیز در دست بررسی است.
سفارش خاص و پدرانه رهبر انقلاب به دختر خانم‌ها

کانال تلگرامی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای بخشی از بیانات رهبر انقلاب خطاب به دختر خانم‌ها را منتشر کرده است.

در این مطلب به نقل از رهبر انقلاب آمده است؛

*به دختر خانم‌ها سفارش می‌کنم که خواست خانواده را یکسره به عنوان یک شیء مزاحم تلقّی نکنند. شما مثل فرزند من هستید و من نصیحتی که به شما می‌کنم، از موضع یک پدر است.

*شما این را از من بپذیرید که اغلب اوقات تشخیص پدرها و مادرها در این که چه چیزی برای این جوان یا نوجوان مصلحت است و چه چیزی مصلحت نیست، از تشخیص خود آنها بهتر و روشن تر است. بدانید که آنها دلسوزند.

وقتی سفر ابتکار صدای موافقان دولت راهم درآورد

انجمن اسلامی دانشجویان معتدل دانشگاه بوعلی سینا همدان در آستانه سفر ابتکار به این استان در نامه ای خطاب به وی اعلام کرد: با توجه به اولویت داشتن مسئله ی خوزستان، حضورتان در استان همدان در این زمان، نادرست و نابجا بوده است. از سرکار عالی میخواهیم به خاطر مردم خوزستان سفر به همدان را لغو و به جای آن به اهواز سفر کنید. برنامه هایتان را برای حل این بحران به مردم خوزستان اعلام کنید و بیش از این سکوت نکنید
پرواز همه این پرنده‌ها در تهران ممنوع شد

پس از ماجراهایی که در ماه‌های گذشته بر اثر پرواز پهپادها در تهران ایجاد شد تسنیم از ممنوعیت پرواز کوادکوپترها و هلی‌شات‌های شخصی و خصوصی در تهران خبر داد. جانشین عملیات قرارگاه ثارالله گفت: پرواز کوادکوپترها و هلی‌شات‌های شخصی و خصوصی در تهران ممنوع شد. سردار سید علیرضا ربیعی جانشین معاونت عملیات قرارگاه ثارالله تهران با اشاره به اقدامات قرارگاه ثارالله تهران در خصوص ساماندهی استفاده از کوادکوپترها و پهپادهای خصوصی گفت: با توجه به اینکه تامین امنیت تهران به عهده قرارگاه ثارالله است، فضای امنیتی تهران را هم برعهده قرارگاه ثارالله گذاشته‌اند. براین اساس صدور هرگونه مجوزی برای پرواز این گونه پرنده‌ها، مسئولیت و صدور مجوز به عهده این قرارگاه است.

تحلیلگر عرب: خطر ایران ساختگی است
عبدالباری عطوان»، از تحلیلگران عرب با اشاره به تحرکات همسوی برخی کشورهای عربی و اسرائیل و امریکا علیه ایران در روزنامه «رأی الیوم» نوشت: ما بر این باوریم که چیزی به نام خطر ایران وجود ندارد بلکه تلاشی برای احیا و بزرگ کردن آن توسط دولت جدید امریکا با تحریک بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل است به منظور ایجاد «خاورمیانه جدید».به گزارش جماران، او افزوده است: «به نظر ما، این اوج حماقت است که برخی از حاکمان عرب مسلمان به ترامپ که دو نهاد قوی در امریکا یعنی نهادهای رسانه‌ای و امنیتی با او می‌جنگد و بشدت به دنبال تضعیف پایه‌های حکومتش هستند، تکیه کنند علاوه بر آن، این اوج حماقت آنهاست که با نتانیاهو که تجسد شنیع‌ترین چهره نژادپرستی اسرائیل است و شب و روز در زمینه یهودی‌سازی شهر اشغالی قدس فعالیت می‌کند، همپیمان شوند
اعترافات هولناک یک داعشیِ اسیرشده

یک داعشی که اکنون در زندان اداره اطلاعات اقلیم کردستان عراق است، گفت که مفتیان و سران داعش به او و دیگران اجازه داده بودند به هر تعداد از زنان ایزدی و دیگر اقلیت‌ها که خواستند، تجاوز کنند. او افزود که در اوج پیشروی‌های داعش، در بسیاری از شهرهای عراق، برای تجاوز به زنان ایزدی و دیگر اقلیت‌ها، از این خانه به آن خانه می‌رفته و به بیش از 200 زن و دختر اسیر تجاوز کرده است. این داعشیِ دستگیرشده، همچنین گفت که از زمان پیوستن به داعش در سال 2013 تعداد 500 نفر را نیز کشته است. این جوان 21 ساله گفته که از 14 سالگی به افراط گرایی جذب شده است. این کار به دست مفتی محله‌شان در موصل انجام و سبب شد او به القاعده و در ادامه به داعش بپیوندد. پیشتر، بنگورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور خشونت جنسی گفته بود که شبه‌نظامیان داعش دختران را برهنه می‌کنند و آن‌ها را پس از ارزیابی در بازار به حراج می‌گذارند. به گفته وی، شبه‌نظامیان تروریست داعش حتی به قاچاق انسانی، رواج روسپی‌گری و باج‌گیری به عنوان راهی برای درآمدزایی متوسل شده‌اند. داعش از خشونت جنسی به عنوان روشی برای مجازات، تحقیر و کنترل ساکنان موصل استفاده می‌کند و از این راه آسان‌تر می‌شود از آن‌ها اطلاعات دریافت و آن‌ها را بی‌خانمان کرد
اصلاح مشکل قانونی مصوبه دولت پس از 100 روز
در حالی که بر اساس مصوبه 25 مرداد امسال دولت، مقرر شده بود صدور مجوزهای معافیت گمرکی ماشین آلات مستعمل خارجی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها، مشروط به برخی شرایط توسط کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان صورت بگیرد، این مصوبه مورد ایراد قانونی نهادهای نظارتی قرار گرفته بود که بالاخره طی روزهای اخیر و با گذشت حدود 100 روز از ایراد مذکور، با ابلاغیه یک مسئول ارشد اجرایی به 10 عضو کابینه، این ایراد برطرف و مصوبه مذکور مجددا ابلاغ شد.
اتهام زنی دوباره وزیر خارجه سعودی علیه ایران

ادعاهای عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی گفت: ایران هنگام حمله آمریکا علیه القاعده، میزبان سران این گروه بود. ایران تنها کشور خاورمیانه است که القاعده و داعش هیچ حمله ای به آن نکرده اند وی گفت: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است. عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در کنفرانس امنیتی مونیخ: ایران همچنان از تروریسم حمایت می‌کند و در امور سایر کشورها دخالت می‌کند. عصر ایران این خبر را منتشر کرد. آموزش تیم های تروریستی در بحرین نشان می دهد گفتار و رفتار ایران یکی نیست. پسر بزرگ بن لادن به ایران پناه برد تا در امان باشد. ایران به حوثی ها موشک های بالستیک می دهد تا عربستان را مورد هدف قرار دهد
فریاد «من هم مسلمانم» درآمریکا
همزمان با تلاش «دونالد ترامپ»، رئیسجمهور آمریکا، برای ارائه یک فرمان اجرایی جدید علیه ورود مسلمانان به این کشور، آمریکایی‏ها در میدان تایمزِ شهر نیویورک برای نشان دادن حمایت خود از مسلمانان تظاهرات کردند.اهالی نیویورک در برنامه‌ای از پیش تعیین شده علیه اقدامات ترامپ برای ممانعت از ورود مسلمانان به آمریکا، به خیابانها رفتند. در این تظاهرات که با عنوان«من هم مسلمانم» برگزار شد، معترضان پرچم‏ها و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها شعارنوشتههایی در حمایت از مسلمانان نگاشته شده بود.

مرخصی مهدی هاشمی تمدید شد

مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت که مرخصی مهدی هاشمی تا هفتم اسفندماه تمدید شده است.وی در خصوص خبر منتشره مبنی بر رد درخواست اعاده دادرسی مهدی هاشمی، اظهار بی اطلاعی کرد.وکیل مهدی هاشمی نیز درباره صحت خبر رد درخواست اعاده دادرسی موکلش گفت که فعلا چیزی در این زمینه مبنی بر موافقت یا رد درخواست به ما ابلاغ نشده است.
هزینه میلیاردی «مطالعات بهبود مدیریت» در دولت
بر اساس تصمیم جدید هیئت وزیران در خصوص مشخص شدن نحوه تخصیص بخشی از اعتبارات هزینه ای امسال، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شده است به استناد اصل 138 قانون اساسی بابت موضوع "مطالعات بهبود مدیریت و توسعه منابع انسانی"، مبلغ 31 میلیارد را از محل اعتبارات ردیف 15- 550000 جدول شماره 9 قانون بودجه سال 1395 به سازمان اداری و استخدامی کشور اختصاص دهد.
تناقض در اجرای یک دستور دولتی!

در حالی که هیأت دولت با صدور مصوبه‌ای بازدید راهنمایان گردشگری از اماکن تاریخی را رایگان اعلام کرده، اما به تازگی با دستور مدیرکل موزه‌ها، این حق از راهنمایان گردشگری سلب شده است.محمدرضا کارگر - مدیر اداره‌کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی - به ایسنا گفت، بخشنامه و یا آیین‌نامه جدیدی در این‌باره صادر نکرده، بلکه در حال اجرای همان مصوبه سال ۹۵ دولت هستند.در سال ۹۵ هیات وزیران با صدور مصوبه‌ای که تیرماه امسال ابلاغ شد، بازدیدهای دانش‌آموزان، دانشجویان (به صورت گروهی به همراه معلمان و سرپرستان)، بازنشستگان (به همراه یک نفر از اعضای خانواده)، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، آزادگان، جانبازان، خانواده‌های شهدا و بسیجیان را در صورت ارایه کارت شناسایی و یا معرفی‌نامه از مراجع ذیربط، نیم‌بها اعلام کرد.

ترامپ به مرض دروغگویی دچار است

«برنی سندرز» سناتور دموکرات مجلس آمریکا در حساب توئیتری خود نوشت :«از نظر ترامپ مردم فقط باید خبرهایی که به طور مستقیم از طرف وی مطرح می‌شود را درست بدانند که این نظام استبدادی است. ما دونالد ترامپ که به مرض دروغگویی دچار است را داریم تا حقیقت را برای ما بازگو کند


اخبار کوتاه
*
یک منبع آگاه اعلام کرد: اتحادیه اروپا می‌گوید، ایران فولاد بیشتری را به کشورهای اروپایی با قیمت پایین صادر کرده است که از نظر آنها دامپینگ محسوب می‌شود؛ از این‌رو می‌خواهند ایران را جریمه کنند. طی روزهای گذشته، مقامات ایرانی اعلام کرده بودند، قصد دارند میزان صادرات فولاد خود را تا سال ۲۰۲۵ به ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن برسانند، این در حالی است که ایران هم اکنون ۱۰ میلیون تن صادرات فولاد دارد.
* «
پیتر آلتمایر» رئیس کارکنان دفتر صدراعظم آلمان از آمادگی کلیه دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور برای خنثی‌سازی هرگونه دخالت و دستبرد اطلاعاتی به سازوکار انتخابات این کشور خبر داد. گفتنی است، رسانه‌های آلمان ماه گذشته گزارش دادند دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی و داخلی این کشور از ظن خود نسبت به نیت روسیه برای دخالت احتمالی در انتخابات این کشور که قرار است در سال جاری میلادی برگزار شود، خبر داده‌اند.
*
فؤاد معصوم، رئیس‌جمهور عراق ضمن تقدیر از تلاش نیروهای مسلح عراقی در پیشروی‌های پیروزمندانه در ساحل راست موصل، پیش‌بینی کرد کار داعش به زودی در عراق یکسره شود. وی ضمن تمجید از فداکاری‌های نیروهای عراقی در حمایت و پذیرایی از شهروندانی که از جهنم داعش گریخته‌اند، بر ضرورت تلاش برای آسیب نرسیدن به مردم در جریان جنگ تأکید کرد.
*
بیش از ۶۰ شخصیت استرالیایی شامل سیاسیون این کشور با امضای بیانیه‌‌ای خواستار جلوگیری از ورود بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به کشورشان شدند. بنابر اعلام رسانه‌های صهیونیستی، قرار است نتانیاهو روز چهارشنبه به استرالیا سفر کند و مقامات استرالیا با وی درباره شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و شرق قدس گفت‌وگو کنند.
*
بر اساس نتایج نظرسنجی مؤسسه گالوپ، که در پایان ماه اول ریاست‌جمهوری ترامپ انجام شده است، میزان محبوبیت وی در آمریکا حدود ۴۰ درصد است که در نوع خود بدترین در تاریخ رؤسای‌جمهوری آمریکا محسوب می‌شود. در حالی که بیشتر رؤسای‌جمهور آمریکا در ابتدای دوران ریاست خود از میانگین محبوبیت (۶۱ درصد) برخوردار بودند.
*
محمدرضا قاهری، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهران با اشاره به اهمیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در توسعه صنایع استان تهران، گفت: امسال در استان تهران موفق به جذب ۲۳۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی شده‌ایم و درصدد هستیم بستر مناسبی را برای مشارکت خارجی و انتقال تجربیات بین‌المللی به صنایع فراهم کنیم.
* مجید فراهانی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان درباره برخی کاندیداهای انتخابات ۹۶ گفت: گمان و حدس من این است که محمدرضا باهنر نامزد اصولگرایان خواهد بود و روی وی اجماع لازم صورت می‌گیرد؛ هر چند خود وی می‌گوید نامزد نخواهم شود. وی همچنین در زمینه اعلام کاندیداتوری بقایی گفت: بقایی هم اصولاً آمده که ردّ صلاحیت شود. وی با توجه به محکومیتی که دارد، قطعاً ردّ صلاحیت خواهد شد.
* عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درباره دعوت برخی گروه‌های سیاسی از آقای رئیسی، عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری برای نامزدی در انتخابات ۹۶ و احتمال قبول این دعوت به کاندیداتوری گفت: هر عضو هیئت نظارت بر انتخابات که بخواهد نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود، طبق قانون باید از مسئولیت خود در هیئت نظارت استعفا دهد و شخص دیگری جایگزین او شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: