به‌روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۳۳۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
به مناسبت سالروز وفات کریمه اهل بیت
عصمت، محدثه بودن، ورود زیارتنامه مخصوص و... باعث شده که آن حضرت از دیگر امامزادگان وبرادران وخواهران پیشی گیرد و همچون ستاره‌ای درخشان در این آسمان بدرخشد و صاحب شأن و مقام خاصی بشود همان‌طوری که امام رضا (علیه السلام) در فقره‌ای از زیارت نامه آن حضرت می‌فرماید: ‌«فإنَّ لَکِ عِندَ اللهِ شَأناً منَ الشَّأن» یعنی تو در محضر الهی شأن و منزلت وصف ‌ناپذیری داری، که بر خاک ‌نشینان این عالم قابل تصور نیست و تنها خدا و پیامبر و اوصیاء طاهرینش بر آن واقفند.
در کشور عزیز ما امامزادگان فراوانی وجود دارد که مورد احترام و تعظیم اهالی شهرهای مختلف ایران قرار دارند. اما در بین همه آنها یکی از فرزندان امام کاظم (ع) نورافشانی و درخشانی ویژه ای دارد. همو که آب حیاتی در کویر قم و شفیعه روز جزاست. بانویی که نشان پرافتخار کریمه را از معصومین دریافت نموده و با وجودی که نامش در بین 14 نور تابان معصومیت نیست ولی به فرموده برادرش امام رضا (ع) معصوم از خطاست. حضرت فاطمه معصومه (س) از جهت شخصیت فردی و کمالات روحی در بین فرزندان موسی بن جعفر (ع) بعد از برادرش، علی بن موسی الرضا (ع) در والاترین رتبه قرار دارد. این در حالی است که شیخ مفید و دیگران فرزندان دختر امام کاظم (ع) را حداقل هجده تن دانسته اند و فاطمه در بین این همه بانوی مکرمه سرآمد بوده است. شیخ محمد تقی تستری در «قاموسی الرجال» فضیلت وی را نه تنها در بین دختران، بلکه پسران حضرت غیر از امام رضا (ع) بی نظیر میداند و مینویسد: «در میان فرزندان امام کاظم (ع) با آن همه کثرتشان، بعد از امام رضا (ع) کسی همشأن حضرت معصومه(س)نیست.»

او فضایلی را به ارث برد که تنها امام رضا(علیه السلام) آنها را دارا بود بی گمان این نحوه اظهار نظرها و نگرش به شخصیت فاطمه دختر امام موسی بن جعفر (ع) بر برداشت هایی استوار است که از متن روایات وارده از ائمه به دست آمده است. روایاتی که مقام هایی را برای فاطمه معصومه (س) برشمردهاند. مقامی که نظیر آن برای دیگر برادران و خواهران وی ذکر نشده است و به این ترتیب نام فاطمه معصومه (س) را در شمار زنان برتر جهان قرار دادهاند. که به برخی ویژگی های این بانوی بزرگ اشاره می نماییم.

شرافت خانوادگی

تأثیر شخصیت پدر و مادر در روح و جسم فرزندان را نمیتوان انکار کرد. این تأثیرپذیری در وجود فاطمه معصومه (س) از برجستگی خاصی برخوردار است. او از هر دو طرف (پدر و مادر) فضایلی را به ارث برد که تنها برادرش آنها را به صورت کامل در خود جمع کرده بود و به نظر میرسد بتوان سر برتری شخصیت والایش بر دیگر فرزندان امام کاظم (ع) را در همین نکته یافت که فاطمه معصومه (س) مانند برادرش از هر دو طرف پاکیزه ترین خصائل و ویژگیها را به ارث برد با وجود بانوان دیگری در خاندان امام کاظم (ع) گویی «نجمه» ستاره پر نور بانوان امام کاظم است که به سان پرفروغ ترین ستارهها میدرخشد و به راستی که تمام فروغش را به دو پاکیزه گوهرش، علی بن موسی الرضا (ع) و فاطمه معصومه (س) منتقل کرد.

سعادت حضرت معصومه(سلام الله علیها) این بود که مادرش، مادر امام رضا (ع) نیز بود مطالعه سیره ائمه گواهی میدهد که طهارت و پاکی مادر شرط اساسی برای گزینش مادران امامان بوده است و سعادتی که نصیب فاطمه معصومه (س) شد این بود که مادرش، مادر امام رضا (علیه السلام) نیز بود. لذا از هر آلودگی در هر اندازهاش به دور ماند.

شفاعت گسترده

بالاترین جایگاه شفاعت از آن رسول گرامی اسلام (ص) است، اما دو تن از بانوان خاندان رسول مکرم شفاعت گستردهای دارند که بسیار وسیع و جهان شمول است و میتواند همه اهالی محشر را فرا گیرد:

1- خاتون محشر، صدیقه اطهر، حضرت زهرا(س)

2- شفیعه روز جزا حضرت فاطمه معصومه (س)

در مورد شفاعت گسترده حضرت فاطمه زهرا (س) طبق احادیث منقول از اهل سنت و شیعه هیچ شکی نیست. اما در مورد حضرت معصومه (س) از جهت گستردگی شفاعت، هیچکس -حداقل هیچ بانویی- به شفیعه محشر معصومه نمیرسد، که امام جعفر صادق (ع) در این رابطه میفرماید: «تدخل به شفاعتها شیعتنا الجنه باجمعهم» با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت میشوند.

منزلت وصف ناپذیر

عصمت، محدثه بودن، ورود زیارتنامه مخصوص و... باعث شده که آن حضرت از دیگر امامزادگان وبرادران وخواهران پیشی گیرد و همچون ستارهای درخشان در این آسمان بدرخشد و صاحب شأن و مقام خاصی بشود همانطوری که امام رضا (علیه السلام) در فقرهای از زیارت نامه آن حضرت میفرماید: «فإنَّ لَکِ عِندَ اللهِ شَأناً منَ الشَّأن» یعنی تو در محضر الهی شأن و منزلت وصف ناپذیری داری، که بر خاک نشینان این عالم قابل تصور نیست و تنها خدا و پیامبر و اوصیاء طاهرینش بر آن واقفند.

کراماتی که از آن حضرت به مسلمانان و علاقمندان اهل بیت (علیهم السلام) و اهل علم و مراجع عظام رسیده برتری و فضل آن حضرت را به اثبات میرساند که باتامل در ابعاد مختلف گوشههایی از انوار ملکوتی و شعاع آسمانی روشن خواهد شد.امام رضا (ع) فرمود: هرکس خواهرم معصومه را در قم زیارت کند (با معرفت وشناخت) بهشت براو واجب میشود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: