به‌روز شده در: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۳۳۴۶
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۲
عباس پاپی زاده:
وقتی محصول و کالایی در بازار از سوی خریدار، خریداری نشود باعث انباشت کالا در بازار می شود در این زمان است که ما کاهش قیمت کالاها را شاهد هستیم که از نظر کارشناسان و اقتصاد دانان این نوع کاهش قیمت، کاهش مناسبی برای جامعه و کشور محسوب نمی شود.
عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی گفت: زمانی می توان بیان کرد که کاهش تورم در کشور صورت گرفته است که تولید در حجم انبوه در واحدهای تولیدی و صنعتی تولید و سرمایه گذار قیمت تولید خود را کاهش دهد و با این کاهش کالا در اختیار مردم و خریدار قرار گیرد.

عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی و نماینده مردم دزفول در خانه ملت، در گفتگو با هفته نامه شما، در واکنش به اظهارات روحانی در خصوص کنترل شیب تورم، گفت: کنترل تورم زمانی مفید است که همراه با رونق اقتصادی و ارزان شدن محصولات تولیدی داخل باشد.

وی در ادامه با تأکید بر این مطلب که کنترل تورمی که دولت از آن صحبت می کند بیشتر در مورد کاهش قدرت خرید مردم است تا افزایش قیمت کالاها، اظهار داشت: دولت با این نوع رفتار تنها رکود را در کشور حاکم کرده است و با رکود فزاینده در کشور تولیدات واحد های تولیدی و صنعتی در کارخانجات بر روی هم انباشته شده است.

پاپی زاده ادامه داد: دولت ضرورت دارد تا در جهت کنترل تورم در وهله اول تعریفی از تورم ارائه دهد تا بتوان از طریق تعریف ارائه شده میزان قدرت خرید مردم را ارزش گذاری کرد.

نماینده مردم دزفول در خانه ملت با تأکید بر این مطلب که صنعت گر همواره با فروش محصولاتش است که می تواند هزینه های تولید و کارگر خود را پرداخت کند، گفت: کنترلی که امروز روحانی از آن صحبت به میان می آورد ناشی از کاهش قدرت خرید مردم است نه این که تورم اصلی را کنترل کرده باشد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایت مجلس ادامه داد: وقتی محصول و کالایی در بازار از سوی خریدار، خریداری نشود باعث انباشت کالا در بازار می شود در این زمان است که ما کاهش قیمت کالاها را شاهد هستیم که از نظر کارشناسان و اقتصاد دانان این نوع کاهش قیمت، کاهش مناسبی برای جامعه و کشور محسوب نمی شود.

وی گفت: زمانی می توان بیان کرد که کاهش تورم در کشور صورت گرفته است که تولید در حجم انبوه در واحدهای تولیدی و صنعتی تولید و سرمایه گذار قیمت تولید خود را کاهش دهد و با این کاهش کالا در اختیار مردم و خریدار قرار گیرد.

نماینده مردم دزفول در خانه ملت به روش دوم کنترل تورم اشاره کرد و یادآور شد: در روش دوم دولت بجای این که تولید را رونق دهد به سمت تضعیف تقاضا قدم می گذارد و با این روش مردم تقاضایی برای خرید ندارند و واحدهای صنعتی یکی پس از دیگری ورشکسته خواهند شد.

وی افزود: دولت با انتخاب روش دوم کنترل تورم تنها بر تعداد بیکاران افزوده است و کارگری که در زمان فعالیتش می توانست با دریافت دستمزدش، کالایی را با قیمت هزار تومان خریداری کند اما متاسفانه پس از بیکار شدن با نصف قیمت کالا نیز نمی تواند همان محصول را خریداری کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایت در خانه ملت بیان کرد: از آنجایی که هزینه خام تولید امروز در کشور بالا است و سود تسهیلات بانکی بر قیمت خام کالای تولید شده می افزاید تولید کننده حاضر است بجای این که خود را با بانک درگیر کند کالای خود را به ده درصد زیر قیمت تولید شده در بازار به فروش رساند تا بتواند سود بانکی را پرداخت کند و مقروض بانک ها نشود.

پاپی زاده خاطرنشان کرد: در روش دوم کنترل تورم از سوی دولت، در آینده ای نزدیک شاهد ورشکستگی کارخانجات و واحدهای تولیدی صنعتی خواهیم بود و کشور با کاهش شدید تولیدات ربرو خواهد شد و با این کاهش باید منتظر تورم صعودی در کشور باشیم، چراکه تولید کننده ای دیگر وجود ندارد که بخواهد کالا تولید کرده و کالای تولید شده را جهت فروش بازار عرضه کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: