به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۳۳۱۲
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۴
امروز در منطقه با این تغییر ترک‌ها، شرایط بهتر از هر زمان دیگری برای صلح است. اما اگر همراه با ترکیه دیگر اتاق‌های فکر و کمک به تروریست‌ها تغییر کنند. داعش در موصل نابود شدنی است، اگر واقعاً ائتلاف آمریکایی پای‌کار بیاید و به‌جای نابود کردن زیرساخت‌های عراق و کمک به تروریست‌ها، پاک‌سازی عراق را در دستور کار قرار دهد.اما حقیقتاً با افشاگری کری، بسیار سخت است که صلح در منطقه را به این زودی باور کرد.
حسن لاسجردی- بذر توافق صلح درسوریه جوانه زد و تروریست‌ها پای‌کار آمدند، اما به‌یک‌باره همه‌چیز تغییر کرد و تروریست‌ها پا پس کشیدند و به ناگاه آمریکا اعلام کرد که از گفت وگوهای صلح سوریه در «آستانه» استقبال می‌کند؛ دراین میان البته انتشار صحبت‌های منسوب به وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه این کشورچشم‌های خود را بر قدرت گرفتن داعش بسته بود تا با قدرت گرفتن داعش اسد مجبور به مذاکره شود این سوال را پیش می‌آورد که واقعاً آینده توافق‌های صلح در منطقه و نیز داعش چگونه خواهد بود؟ آیا هرگز نباید پایانی برای داعش در غرب آسیا تصور کرد؟

امید پدران تروریسم به آمریکا

صادرکنندگان تروریسم جهانی این روزها که توافق مسکو خبری شده است، سکوت مرموزی دارند و ساکت هستند؛ شاید آن‌ها منتظر ترامپ هستند تا بیاید و به دادشان برسد. کشورهایی مانند عربستان، امارات و ... اکنون در کنار گود قرارگرفته‌اند. عربستان درگیر اختلاف‌های درونی و پرونده‌های گوناگون است. همچنین، فشار زیادی را جامعه جهانی در خصوص بحث تروریسم نسبت به عربستان سعودی وارد آورده است. وضع دیگر کشورهای تروریسم پرور نیز به همین شکل است. وضعی که اکنون باعث شده است کشورهای عربی کنار بایستند زیرا ایران و روسیه نظم جدیدی در منطقه ایجاد کرده‌اند، به‌گونه‌ای که از نقش آن‌ها کاسته شده است. امروز کشورهای عربی منتظر یک ناجی هستند تا آن‌ها را نجات دهد، بنابراین آن‌ها منتظر ترامپ هستند. مثل همیشه آن‌ها دنبال فضایی می‌گردند که آمریکا برای آن‌ها ایجاد کند. عرب‌ها می‌دانند که آمریکا برای پدران تروریسم در موقع مناسب برنامه دارد. چیزی که کری نیز به آن اشاره‌کرده است.

داعش و فضای حیاتی آن

درباره آینده داعش، عطوان نویسنده سرشناس جهان عرب استدلال جالبی را مطرح کرد؛ به‌تازگی عطوان در یادداشت خود اشاره داشت که برخلاف دیگر تروریست‌ها داعش ضعیف نشده است و فشاری که به دیگر تروریست‌ها در سوریه واردشده، در برابر داعش آن‌گونه نبوده که این تروریست‌ها را در موضع ضعف قرار دهد. در موصل، همانند دیگر نقاطی که نبرد با داعش کند به‌پیش می‌رود، پاک‌سازی تروریست‌ها بسیار لاک‌پشتی است. به نظر می‌رسد که داعش نسبت به دیگر گروه‌های سیاسی دسترسی‌های بهتری در عرصه میدانی دارد و همچنین، فضای مانور بیشتری دارد. گروه‌های دیگری که در سوریه عملیات تروریستی انجام می‌دهند، محل فرار آن‌چنانی ندارند، اما داعش در دو جغرافیا فعالیت دارد. همچنین، داعش در مدت فعالیت خود توانسته است منابع و امکاناتی را جذب کند که از حیث تدارکاتی آن را قوی کرده است. ازاین‌رو، داعش امروز از دست برتر برخوردار است. در کنار همه این‌ها، باید به امدادهای غیبی دوستانی اشاره کرد که روی کاغذ در حال مبارزه با تروریست‌ها هستند، اما در عمل، به آن‌ها کمک می‌کنند. بهترین سند برای این موضوع نیز گفته‌های اخیر جان کری است. البته پیشتر هیلاری کلینتون نیز در خاطرات خود گفته بود که چگونه آمریکا داعش را به وجود آورده و از آن حمایت کرده است.

واقعیت این است که داعش همانند همه گروه‌های تروریستی در منطقه می‌تواند آینده‌ای معطوف به نابودی داشته باشد و این‌گونه نیست که چون فضای حیاتی بیشتری دارد، دیگر پایانی برای آن نمی‌توان تصور کرد. به نظر می‌رسد که داعش را می‌توان کنترل کرد، اگر مبارزه کنندگان با داعش واقعاً یک‌کاسه شوند و از صداقت بهره‌مند باشند، داعش یک عنصر غیرقابل‌کنترل نیست. باید جلوی تحرک جغرافیایی داعش را گرفت و مسیرهای تدارکاتی آن را قطع کرد. خیلی‌ها معتقد هستند که داعش در عراق محصول شکاف‌های طبقاتی و اجتماعی است و می‌تواند مجدداً خود را در لایه‌های زیرین پنهان کند وازدید خارج شود و در شرایط مطلوب مجدداً ظهور و بروز پیدا کند. اما این ظهور و بروز نیازمند امدادهایی است که اگر به آن‌ها نرسد، دیگر نخواهند توانست توان عملیاتی یافته و در سوریه و عراق از آن‌ها استفاده کنند.

آینده صلح در منطقه؛ آیا واقعی است؟

گروه‌های تروریستی از آغاز این بحران، به‌صورت نیابتی منطقه را به آتش کشیده‌اند. آنچه مهم است، تفکر مدیریتی بیرون از منطقه است که آینده صلح در غرب آسیا را رقم می‌زند. حال اگر این تفکر تغییر کند، قطعاً صلح در منطقه دست‌یافتنی است. ترکیه، یکی از اتاق‌های فکر بیرونی این تروریست‌ها است که همواره به آن‌ها کمک کرده است. اما امروز، تفکرات ترکیه تغییر پیداکرده است؛ به همین جهت به‌اندازه‌ای که تفکرات ترکیه در قبال سوریه تغییر پیداکرده است، بازیگری تروریست‌ها در سوریه نیز دچار تغییر شده است. امروز تغییر ترکیه به گونه‌ای مشهود است که دیگر حذف بشار، جریان اصلی مطلوب آن نیست. شاید بتوان گفت که امروز در منطقه با این تغییر ترک‌ها، شرایط بهتر از هر زمان دیگری برای صلح است. اما اگر همراه با ترکیه دیگر اتاق‌های فکر و کمک به تروریست‌ها تغییر کنند. داعش در موصل نابود شدنی است، اگر واقعاً ائتلاف آمریکایی پای‌کار بیاید و به‌جای نابود کردن زیرساخت‌های عراق و کمک به تروریست‌ها، پاک‌سازی عراق را در دستور کار قرار دهد.اما حقیقتاً با افشاگری کری، بسیار سخت است که صلح در منطقه را به این زودی باور کرد.

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: