به‌روز شده در: ۰۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۳۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۹
محمد حسن نژاد:
بی برنامگی در اقتصاد کشور از سوی تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید باعث شده تا وضعیت بازار امروز به این شکل در آید.
عضو کمیسیون اقتصادی گفت: افزایش قیمت دلار و ارز از دید کارشناسان اقتصادی غیر طبیعی و غیرقانونی است و این موضوع باید ریشه ای بررسی و رسیدگی شود.

محمد حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم مرند و جلفا، در گفتگو با خبرنگار هفته نامه شما، در مورد افزایش قیمت دلار و ارز، گفت: طبق شاخص های اقتصادی ضرورت دارد که با کاهش نرخ ارز و دلار در جامعه مواجه باشیم و بر طبق شاخصهای اقتصادی افزایش نرخ دلار توجیه اقتصادی ندارد.

وی در ادامه با تأکید بر این مطلب که در گذشته نیز در بازار نوسان قیمت ارز و دلار را شاهد بودیم، افزود: افزایش دلار و ارز خارجی را در دولت های گذشته نیز شاهد بودیم اما نوسانات همواره با شیب کند و ملایم صورت می گرفته است اما افزایش قیمت دلار و ارز که امروز در صرافی ها و بانک ها با آن مواجه هستیم در زمان جنگ و بحران صورت می گیرد.

به گفته حسن نژاد، افزایش قیمت دلار و ارز از دید کارشناسان اقتصادی غیر طبیعی است و باید ریشه ای این موضوع بررسی و رسیدگی شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به پشت پرده افزایش نرخ دلار و سکه اشاره کرد و بیان داشت: که بجای این که بانک مر کزی و بانک ها تنظیم کننده بازار ارز و سکه باشند این بازار است که تنظیم کننده نرخ دلار و ارز و سکه هستند و بانک مرکزی بر اساس قیمت بازار قیمت سکه و ارز را به مردم اعلام می کند.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در خانه ملت اظهار داشت: دولت صبح قیمت ارز را بر اساس قیمت بازار بیان می کند و در عصر قیمت دیگری را اعلام می نماید اما از ترزیق ارز به بازار خود داری
می کند از این رو کاهش ارز در بازار را می توان از دلایل اصلی افزایش نرخ ارز در کشور برشمرد.

وی در ادامه به عملکرد ضعیف بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز اشاره کرد و گفت: عملکرد بانک مرکزی در تنظیم بازار ارز منفی است و این بازار را به امان خدا رها کرده است که به امان خدا رها کردن نرخ ارز به هر بهانه ای به مملکت صدمه وارد خواهد کرد.

حسن نژاد ادامه داد: شاید بتوان افزایش نرخ ارز از سوی دولت را تأمین منابع بودجه دانست تا مسئولان دولت بتوانند با تأمین منابع مالی پروژه های عمرانی را تکمیل کرده و از آنها در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری استفاده کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این مطلب که دولت فرمانده اقتصادی ندارد، گفت:
بی برنامگی در اقتصاد کشور از سوی تیم اقتصادی دولت تدبیر و امید باعث شده تا وضعیت بازار امروز به این شکل در آید.

عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایت مجلس تصریح کرد: نمایندگان در قانون بودجه آورده اند ارز باید تک نرخی و ارزش پول ملی نیز حفظ شود اما دولت از اجرای قانون سر باز می زند و تنها راهکار دولت در تنظیم بازار نرخ ارز و احیای اقتصاد کشور این است که قوانین اقتصادی را بدرستی اجرا کند.

حسن نژاد در خاتمه اظهار داشت: تا زمانی که بانک مرکزی خود را مستقل و مبرا از نظارت مجلس می بیند وضعیت بازار ارز همین گونه خواهد بود که شاهد آن هستیم.

برچسب ها: محمد حسن نژاد
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: