به‌روز شده در: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
logo
کد خبر: ۲۳۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۶
اخبار 24 ساعت گذشته:


وال‌استریت‌ژورنال: دولت روحانی ۱۰ میلیارد دلار پول نقد و طلا گرفته است

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت‌ژورنال» با استناد به اظهارات مقامات فعلی و گذشته این کشور مدعی شده است، حدود ۱۰ میلیارد دلار از عایدی‌های ایران پس از رفع تحریم‌ها از زمان عقد توافق موقت ژنو بین تهران و گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۴ به صورت پول نقد و طلا و از طریق کشورهای ثالث در خاورمیانه و اروپا به ایران به دولت ایران داده شده است. به نوشته این روزنامه، وجوه آزاد شده به بانک‌هایی در عمان و امارات متحده عربی و گاهی به برخی مؤسسات مالی در سوئیس و ترکیه انتقال داده شد. مقام‌های مورد استناد رسانه آمریکایی ادعا می‌کنند این پول در مرحله بعد به ارز و شمش طلا تبدیل شد. تنها محدودیتی که کاخ سفید در این مرحله بر مبادلات مذکور اعمال کرد، این بود که نباید وجوه نقد به صورت دلار باشند. این نشریه مدعی است، پول‌های کمتر از ۲۰ میلیون دلار همواره از طریق بانک‌های کوچک ایرانی تحریم نشده یا مؤسسات مالی که انتقال‌های مالی، نظیر حواله‌های خانوادگی را انجام می‌دهند، به ایران انتقال داده شده‌اند.

پیش‌نویس لایحه تغییر نظام در پارلمان ترکیه
پارلمان ترکیه مباحثه بر پیش‌نویس لایحه تغییر نظام این کشور از پارلمانی به ریاستی را از ژانویه ۲۰۱۷ در صحن علنی پارلمان ترکیه آغاز خواهد کرد تا در صورت موافقت، دستور برگزاری همه‌پرسی صادر شود. پس از این رأی پارلمان، دولت ترکیه یک همه‌پرسی به منظور تغییر قانون اساسی و نظام این کشور از پارلمانی به ریاستی برگزار خواهد کرد که در صورت رأی آوردن، به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور این کشور اختیارات بیشتری اعطا خواهد کرد. گفتنی است، دولت اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» به رهبری «بینالی ایلدیریم» نخست‌وزیر ترکیه، با به دست آوردن حمایت احزاب مخالف، از جمله «جمهوریخواه خلق» و «جنبش ملی‌گرا» توانستند پیش‌نویس تغییر نظام این کشور را به پارلمان ارائه کنند.

سانسور وحشت!
برنامه سینمایی «هفت» در حالی این هفته با موضوع سینمای پلیسی و اکشن با حضور فخیم‌زاده پخش شد که وی با اشاره به موضوع «سانسور وحشت»، گفت: در ایران چیزی داریم به اسم «سانسور وحشت»، بدین معنی که وقتی کار به دستگاه‌های دولتی می‌افتد، کارگردان از ترس، از پیش با خود می‌گوید برای جلوگیری از سانسور احتمالی بهتر است به سراغ فلان مسئله نروم؛ از این رو ممکن است حتی فرمانده نیروی انتظامی با چنین برخوردها و تصویرهایی از پلیس موافق باشد؛ اما وقتی کار به نیروهای زیردست می‌رسد، آنها برای جلوگیری از تذکر و تنبیه احتمالی، می‌خواهند عریضه‌ای بی‌نقص بنویسند و برخوردهای عجیب می‌کنند.

تورم ۹ درصد است یا ۴۵ درصد؟!
روزنامه هفت صبح (از روزنامه‌های اصلاح‌طلب) نوشت: تا انتخابات ریاست جمهوری کمتر از ۵ ماه مانده است. آمارهای جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد تورم دارد به سمت افزایش می‌رود. برخی حامیان دولت نگرانند تورم دوباره دو رقمی شود.
این روزنامه از قول مسعود دانشمند رئیس اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: باید کمی به بازار نگاه کنیم. آیا در بازار شما نشانی از تورم ۹ درصدی مصرف کننده می‌بینید؟ وقتی قیمت اقلام خوراکی مانند برنج، گوشت سفید یا حبوبات ۴۵ یا ۱۹ درصد افزایش یافته است چطور می‌توان باور کرد که تورم اقتصاد ما ۹ درصد باشد؟ من این اعداد را بر مبنای آمارهای بانک مرکزی می‌گویم. این افزایش قیمت‌ها باید خودش را در تورم نشان دهد. اما با تورم اعلامی بانک مرکزی، این اعداد و ارقام گویا در تورم محاسبه نشده است.دانشمند می‌افزاید: فقط اقلام خوراکی مصرفی مردم نیست. مگر دولت انرژی را گران نکرده است؟ من بعید می‌دانم تورم روی ۹ درصد ایستاده باشد. سؤال من از دولت این است که مبنای محاسبات تورم در بانک مرکزی چیست؟ تقاضای من از مسئولان دولت مانند دکتر مسعود نیلی، نوبخت و سایر دوستان این است که برای ما و مردم توضیح دهند تورم را چطور محاسبه می‌کنند؟
رئیس اتاق بازرگانی همچنین گفته است: پیش‌بینی من از تورم در سال آینده این است که هم تورم مصرف کننده و هم تورم تولید کننده افزایش خواهند یافت. وقتی دلار به ۴۲۰۰ تومان رسیده و دولت دلار رسمی را از ۳۰۰۰ به ۳۳۰۰ در بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده، طبعاً تورم افزایش می‌یابد.

پیشنهاد رهبر انقلاب به میرحسین موسوی چه بود؟

کانال تگرامی رهبر انقلاب به مناسبت ٩دی و برای اولین بار درباره سال 88 یک خبر منتشر کرد. ؛آقا قبول کردند هیاتی برای بررسی اعتراضات موسوی تشکیل شود؛ اما...آیت الله هاشمی شاهرودی میگوید: آقای موسوی و آقای هاشمی را به قوه‌ی قضائیه دعوت کردیم. آقای موسوی برای تظاهرات اعلامیه داده بود. گفتم آقا! اینکار را نکنید و از این کار دست بکشید. گفتم اگر به نتایج انتخابات اعتراضی دارید، آقا قبول دارند و هیئتی را برای بررسی معین می‌کنند.گفت شرط لغو بیانیه این است که به من اجازه بدهند در صداوسیما صحبت کنم. گفتم می‌شود این کار را کرد. به دفتر آقا زنگ زدم. به دبیر وقت شورای امنیت هم زنگ زدم و گفتم آقای موسوی چنین شرطی دارد. گفتند ما ترتیب کار را می‌دهیم.گفتم باید به صداوسیما بگویید که زمان بگذارند تا ایشان صحبت کند. بعد گفتم آقایان با شرط شما موافقند، شما هم تظاهرات را لغو کنید.آنجا پیش ما قول داد این کار را بکند و آنها هم واقعاً حاضر بودند که به ایشان برای صحبت در تلویزیون وقت بدهند، اما از پیش ما که رفت، نمی‌دانم کدام خنّاسان ذهنش را عوض کردند و کار خودشان را کردند...

ایران ورشکست خواهد شد؟

بانک جهانی که پیش‌بینی دلار۴۱۰۰تومانی را در آذر ماه انجام داده بود؛ درگزارشی که روز سه شنبه 7 دي ماه 95 منتشر کرد گفته است كه با رسیدن دلار به ۵۰۰۰تومان اقتصاد ایران کاملا ورشکست خواهدشد.

بیش از یک میلیون سیم‌کارت یک طرفه شد

معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات با تاکید بر اینکه در اجرای طرح احراز هویت به دنبال ایجاد مشکل‌برای مردم نیستیم، گفت:برای جلوگیری از قطع ارتباطات مشترکان این احتمال وجود دارد که مهلت در نظر گرفته شده برای اعلام اطلاعات مشترکان تمدید شود.حسین فلاح جوشقانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره طرح احراز هویت سیم کارت‌های مجهول‌الهویه و ضرب‌الاجعلی که برای اجرای این طرح تا نهم دی ماه در نظر گرفته شده، اظهار کرد: از حدود دو سال قبل بحث ساماندهی سیم کارت‌های بدون هویت آغاز شده و برای این کار یک سامانه نیز ایجاد شد.

چند میلیون نفر یارانه نمی گیرند؟

در حالی آمارهای رسمی نشان می‌دهد که تا پایان بهار امسال جمعیت ایران در مرز ۸۰ میلیون نفر قرار داشته است که اگر این رقم را با تعداد حدود ۷۷ میلیون نفری که در حال حاضر یارانه نقدی دریافت می‌کنند کنار یکدیگر قرار دهیم باید گفت که اکنون فقط سه میلیون نفر یارانه دریافت نمی‌کنند!

ناگفته های کدخدایی از وقایع سال ۸۸

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مدعیان تقلب مدعی بودند که ما به صلاحیت شورای نگهبان و همچنین صلاحیت کاندیدای پیروز شده در انتخابات ایراد داریم! مدعیان تقلب در آن زمان خواهان تشکیل یک کمیته‌ای در خارج از شورای نگهبان با حضور قضات و نمایندگان برخی علما شدند که چنین کمیته‌ای شأن قانونی نداشت. فردی نمی‌تواند مدعی شود چون مرجع رسیدگی را قبول ندارم شیشه آن را نیز خواهم شکست! مدعیان تقلب هیچ‌گاه هیچ مستند محکمه پسندی مبنی بر اثبات ادعای خود به ما ارائه نکردند. معرضین انتخابات 88 می‌خواستند به شرط چاقو نتیجه بگیرند و گفتند اگر شورای نگهبان به نفع ما رأی دهد به شورا خواهیم آمد و ما نیز چنین مسئله‌ای را نمی‌توانستیم تضمین کنیم

عدم علاقه ضرغامی برای نامزدی در انتخابات

رئیس اسبق رسانه ملی گفت: باید بیاموزیم که با داشتن تفکرات متفاوت بتوانیم کارهایمان را باهم پیش ببریم و وحدت خود را حفظ کنیم؛ فضای مجازی می‌تواند وسیله جدیدی برای ایجاد فتنه باشد و دارای اهمیت فراوانی است. عضو شورای عالی فضای مجازی متذکر شد: در چند وقتی که از فضای رسانه‌ای دور شده‌ام با تمرکز تمام راه‌های نفوذ در شبکه‌های اجتماعی را بررسی می‌کنم و حضور فعالی در این شبکه‌ها دارم. ضرغامی تأکید کرد: معتقد هستم که اگر قرار است فتنه‌ای ایجاد شود توسط این شبکه‌ها نشر و توسعه پیدا می‌کند، با استفاده از احساسات دینی و فکری به ایجاد فتنه می‌پردازند و این خبرها در عرض چند ثانیه به تمامی نقاط کشور ارسال می‌شود. وی در پایان بیان کرد: هیچ علاقه و برنامه‌ای برای نامزدی در انتخابات ندارم و ظرفیت خود را در خدمت به جبهه انقلاب گذاشته‌ام؛ فکر می‌کنم این ظرفیت باید در اختیار دوستان ما قرار بگیرد در حدی که بتوانیم صادقانه باشیم و این صداقت چیزی نیست که بخواهیم ادعا کنیم و من از این نظر برنامه خاصی ندارم و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهم

شرط رحمتی برای ماندن در استقلال

هنوز تکلیف سیدمهدی رحمتی و استقلال مشخص نشده است و این بازیکن در بلاتکلیفی به سر می‌برد. علیرضا منصوریان به دلیل برخی رفتارهای دروازه‌بان تیمش، او را در بازی با سپاهان روی نیمکت نشاند تا دامنه اختلافات آنها بیشتر و بیشتر شود. رحمتی در صحبت‌های خود عنوان کرده که با استقلال قرارداد دارد و در این تیم می‌ماند، اما منصوریان در جلسه‌ با رضا افتخاری مدیرعامل باشگاه صحبتی از ماندن رحمتی نکرده است.سیدرضا افتخاری با تأیید این خبر گفت: سرمربی تیم باید در رابطه با رحمتی تصمیم گرفته و نظر نهایی‌اش را اعلام کند. خود رحمتی متوجه شده که اشتباهاتی داشته است. اشتباهات فنی نبوده و بیشتر رفتاری بوده است. این موضوع را بارها منصوریان به ایشان گفته است. فکر کنم رحمتی چاره‌ای ندارد جر اینکه با سرمربی تیم مذاکره کرده و مشکلات را حل کند تا در استقلال بماند

اعتراض قصابها نسبت به کمبود و گرانی قیمت گوشت قرمز

این روزها اعتراض قصابها نسبت به کمبود و گرانی قیمت گوشت قرمز به یک مشکل برای شهروندان همدانی تبدیل شده است. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از همدان حدود 150 واحد صنفی قصابی طی چند روز گذشته در اعتراض به کمبود دام زنده و گرانی قیمت گوشت به ویژه گوشت گوسفندی از کشتار و عرضه خودداری کردند که این مسئله مشکلاتی را برای شهروندان همدان بدنبال داشته است. قیمت گوشت قرمز ظرف یک هفته گذشته در شهر همدان با جهش حدود 4 هزار تومانی در هر کیلو همراه بوده است. برپایه این خبر مشکل ناشی از کمبود گوشت علاوه بر مردم، صدای استاندار همدان را هم درآورد بطوریکه نیکبخت در جلسه ستاد تنظیم بازار استانی که به همین منظور تشکیل شده بود با گلایه مندی شدید از مسئولان مربوطه گفت: نباید نسبت به کالای اساسی مردم بی‌تفاوت باشیم. استاندار همدان افزایش قیمت گوشت به بهانه صادرات و قاچاق دام زنده را پذیرفتنی ندانست و خواستار تسریع در پیگیری این مشکل شد.

ادعای دعوت عربستان از ایران برای بررسی مسائل حج سال آینده

وزیر حج و عمره عربستان سعودی اعلام کرده که این کشور از هیأت سازمان حج و زیارت ایران دعوت کرده در نشست‌های هماهنگی برگزاری مراسم حج حضور پیدا کند.محمد بنتن مدعی شده که عربستان از حضور همه حجاج در مراسم حج و عمره بدون در نظر گرفتن ملیت و مذهبشان استقبال می‌کند.ریاض اعلام کرده با هدف مقدمه چینی حضور حجاج ایرانی در سال آتی و خدماتی که ریاض آماده ‌است به حجاج بدهد از مسئولان ایرانی دعوت کرده در این نشست‌ها حضور پیدا کنند.

تهدید اروپا به انفجار در آستانه سال نو میلادی

گروه تروریستی داعش در پیامی اروپا را به حمله تروریستی تهدید کرد. در این پیام آمده است که داعش آتش بازیهای سال نو اروپایی ها را به کمربندهای انفجاری و مواد منفجره و شادی و دست زدن آنها را به گریه و زاری تبدیل خواهد کرد. این تهدیدات در حالی صورت می گیرد که مسئولان اروپایی اقدامات امنیتی خود را بعد از حمله تروریستی به یک بازار در برلین و کشته شدن 12 تن افزایش داده‌اند

ماموران ایران در خارج مراقب گرفتن پول اضافه باشند

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول به تعدادی از مدیران دولتی، تاکید شده است با توجه به الزامات ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری کارمندانی که در خارج از کشور اشتغال دارند و از فوق‌ العاده اشتغال خارج از کشور استفاده می‌ کنند، حق دریافت مبلغ دیگری نخواهند داشت، لذا به این افراد و مسئولان بالاتر تذکر داده شود دریافت هرگونه هزینه‌ خاصی از کشورهایی که کارکنان ایرانی در آن کشور خدمت می‌ کنند (حتی در صورت تایید مقررات آن کشور)، مجوز قانونی نداشته و قابل قبول نخواهد بود.

چرا رهبر انقلاب بر مردم ایران «درود» فرستادند؟

کانال تلگرامی پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری بخشی از بیانات رهبری انقلاب پیرامون راهپیمایی ملت ایران در روز نهم دی ماه سال ۸۸ را در یک فایل تصویری منتشر کرده است.بخشی از سخنان رهبر انقلاب در تاریخ 14 خرداد سال 90 درباره حماسه مردم ایران در روز 9 دی و بعد از آن را در زیر بخوانید:مردم در روز نهم دی، بعد هم بلافاصله در بیست و دوی بهمن آمدند توی میدان، غائله را ختم کردند. این، هنر مردم است. درود به مردم ایران

۳۰ درصد مدارس کشور خشتی و گلی و کپری است

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در سراوان گفته که ۳۰ درصد مدارس موجود آموزش و پروش، خشتی و گلی و کپری است و جنوب کرمان بیشترین مدارس کپری را دارد.به گفته علی زرافشان برای حل این معضل به ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. او همچنین گفته سه تا چهار درصد دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل به احتمال زیاد دسترسی به آموزش ندارند

تذکر لاریجانی به روحانی درباره انتصاب مدیران مناطق آزاد

بر اساس نامه روزهای اخیر رئیس مجلس به رئیس جمهور تاکید شده است علی رغم مصوبه هشتم، نهم و دهم آبان ماه سال 95 دولت مبنی بر تعیین اعضای هیئت مدیره سازمانهای مناطق آزاد کشور، برخی افراد انتخاب شده برای مشاغل مذکور مشمول ممنوعیت های قانونی ناشی از اشتغال بازنشستگان دستگاه های اجرایی یا ممنوعیت یک تصدی بیش از یک شغل هستند و در صورت عدم اصلاح مصوبات مذکور ظرف مهلت یک هفته، این تصمیمات دولت ملغی خواهد شد.

داعش؛ قطع سر یک نفر به دلیل سحر و جادو

داعش در سوریه سر یک نفر را در ملاء عام قطع کرد.روزنامه انگلیسی دیلی میرور نوشت: داعش این فرد را به سحر و جادوگری متهم کرده بود.این قطع سر در منطقه ای در شمال دمشق روی داده است. در این مراسم، یکی از اعضای داعش با استفاده از بلندگو حکم قربانی را اعلام می کند.چشمان قربانی بسته شده است و قبل از سر بریدن، را خم کرده بودند. افرادی هم با صورت ها پوشیده بسته هم کمک می کردند تا قربانی گردنش را بر روی تخته چوب قرار دادند.تصاویر منتشر شده از این اعدام در ملاء علنی نشان می دهد تعداد زیادی از مردان و کودکان در صحنه حضور دارند و این قطع سر را مشاهده می کنند.داعش انجام سحر و جادو را یک جرم بزرگ اعلام کرده و مجازات آن اعدام است

* اخبار روزانه:
* تحلیلگر روزنامه «هاآرتص» در گزارشی نوشت: تحولات رخ داده در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۶ نشان‌دهنده وضعیت بحرانی نتانیاهو در سال ۲۰۱۷ است. وی تأکید کرد: شخصیتهایی که به تازگی با نتانیاهو دیدار کردهاند، وی را «خسته، رنجور، بدون تمرکز و پریشان» توصیف کردهاند. «یوسی فریتر» افزود: به نظر نمیرسد ترامپ هم بتواند وی را از گردابی که در آن گیر افتاده، نجات دهد.
* وزیر نفت از توافق ایران و ترکمنستان بر سر واردات گاز خبر داد و گفت: فعلاً پیگیری اختلافات گازی دو کشور در داوری بین‌المللی منتفی شده است. بیژن زنگنه افزود: تفاهم‌نامه مشترک گازی بین دو کشور امضا شده و قرار است مذاکرات بین شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز تا دستیابی به توافق نهایی ادامه یابد.
* حقانی، عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران با اشاره به برخی اخبار مبنی بر انتصاب قریب‌الوقوع احمد مسجدجامعی به سمت ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از سوی رئیس‌جمهور، گفت: موضوع پیوستن مسجدجامعی به دولت در اولین جلسه فراکسیون اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران بررسی خواهد شد.
* رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به پیشنهاد اخیر وزارت خارجه کشورش مبنی بر اخراج دیپلمات‌های آمریکایی، اعلام کرد: قصد ندارد نوعی دیپلماسی غیر مسئولانه را اجرا کند. به جای آن تلاش خواهد کرد روابط میان کشورش و آمریکا را پس از مراسم تحلیف دونالد ترامپ بازسازی کند.
* سعیدنژاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: امروز کشتی‌های ما به هشت بندر بزرگ اروپایی تردد دارند و در صورت وجود تقاضای حمل‌ونقل کالا، کشتی‌های ایرانی به دیگر بنادر بین‌المللی هم‌ تردد خواهند کرد.
* با رسانه‌ای شدن حملات هکری روس‌ها به زیرساخت‌های رایانه‌ای آمریکا و شبکه‌های وابسته به احزاب سیاسی این کشور، متخصصان امنیتی آمریکا درباره تشدید این حملات هشدار داده‌اند.
* جدیدترین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد، ذخایر بین‌المللی کشور در سه ماهه اول سال جاری، شش میلیارد و ۱۷۱ میلیون دلار کاهش داشته است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: