به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
logo
کد خبر: ۲۳۱۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۶
امروز دستگاه دیپلماسی در برابر بدعهدی آمریکا قرار دارد. در گفتگوهای زیر سقف و رد و بدل شدن ایمیل ها و نیز نامه به موگرینی، حرف های خوبی زده می شود، اما مردم همچنان از آن بی خبر هستند. اگر اینها را به مردم بگویید و مسیر صداقت و «دانستن، حق مردم است» را طی کنید، مشکل برجام حل می شود. مقام معظم رهبری دوم تیر ماه 94 در دیدار با مسئولین نظام فرمودند: «اگر حقایق امور با صداقت لازم و درستی برای مردم بیان شود، مردم خواهند ایستاد و مقاومت خواهند کرد.»
محمد کاظم انبارلویی-وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی، صادقانه به دو اشتباه در گفتگوهای دیپلماتیک پیرامون برجام اعتراف کرد؛ 1- اعتماد به جان کری اشتباه بود 2- اینکه تنها با آمریکا مذاکره کردیم هم اشتباه بود جریان رسانه ای وابسته به غرب و بزک کنندگان چهره کریه آمریکا در مقام لاپوشانی این دو اعتراف برآمدند و به تکذیب آن پرداختند، اما کار از کار گذشته و ظریف چنین حرفی را زده بود و کافی است به نوار ضبط شده در کمیسیون مراجعه کرده و حقیقت را دریافت.
در اینکه نمی شود به آمریکایی ها اعتماد کرد، شکی نیست. پنجاه سال است آمریکایی ها با ملت ایران سابقه خصومت، بدعهدی و پیمان شکنی دارند. از فتح لانه جاسوسی به این طرف، بارها آنها را آزموده ایم. چرا به آنها اعتماد کردیم، معلوم نیست! بارها رهبر معظم انقلاب در خلال مذاکرات به دولت و تیم مذاکره کننده هشدار دادند. این هشدارها باید در مفاد متنی که امضاء کردیم خود را نشان می داد، اما غفلت و عجله رئیس جمهور اجازه نداد به این هشدارها توجه شود.
امروز دستگاه دیپلماسی در برابر بدعهدی آمریکا قرار دارد. در گفتگوهای زیر سقف و رد و بدل شدن ایمیل ها و نیز نامه به موگرینی، حرف های خوبی زده می شود، اما مردم همچنان از آن بی خبر هستند. اگر اینها را به مردم بگویید و مسیر صداقت و «دانستن، حق مردم است» را طی کنید، مشکل برجام حل می شود. مقام معظم رهبری دوم تیر ماه 94 در دیدار با مسئولین نظام فرمودند: «اگر حقایق امور با صداقت لازم و درستی برای مردم بیان شود، مردم خواهند ایستاد و مقاومت خواهند کرد.»
در گفتگوهای 1+5،روسیه و چین نادیده گرفته شدند، در حالی که همان هنگام، آنها تقاضای روابط راهبردی با تهران داشتند. درست است اروپا دنباله روی آمریکا در گفتگوها بود، اما ما برای آنها شأنی قائل نبودیم و تحت پوشش 1+5 تنها با آمریکا گفتگو کردیم، در حالی که آمریکا احدی از 1+5 بود. اکنون گرفتار آمریکا هستیم که چه دموکرات وچه جمهوری خواه، در خصومت ورزی با ملت ایران، یک ذره تردید ندارند و در اعمال و اجماع تحریم های جدید، خود را نشان داده اند.
رهبر معظم انقلاب در روز دوم فروردین 94 فرمودند: «فریب لبخند طرف مقابل را نخورید، به وعده ای که می دهد اعتماد نکنید. چون وقتی خرش از پل گذشت برمی گردد و به ریش شما می خندد. اینها این قدر وقیح اند!» اما متأسفانه به این هشدارها توجه نشد. رئیس جمهور با آنکه صریحاً گفته بود «ما چیزی را امضاء نمی کنیم مگر اینکه در همان روز همه تحریم های ظالمانه برداشته شود»، اما به وعده خود عمل نکرد. ما به تعهدات خود عمل کردیم اما آمریکا ما را به وعده های نسیه دلخوش کرد و آخر هم به آن عمل نکرد.
وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی گفته است: «اگر استراتژی خودم را دنبال می کردم اکنون با مشکل مواجه نمی شدیم.» باید از ایشان پرسید استراتژی شما چه بود؟ برای مردم توضیح دهید چه کسی بر خلاف استراتژی شما چیزی را تحمیل کرد تا اینکه امروز این گونه به بن بست برسیم؟
رئیس جمهور و دستگاه دیپلماسی کشور باید صادقانه با مردم، پشت پرده گفتگوهای برجام را بگویند و مسیر اشتباهی را که رفته اند، اصلاح کنند. دیپلمات های ما باید بدانند این مقوله که «همه مسیرها به آمریکا ختم می شود»، اشتباه است و از یک سوراخ نباید چند بار گزیده شوند. این به معنای نفی مذاکره و گفتگو نیست، بلکه به معنای هوشیاری و هوشمندی در مذاکرات است. اگر توافقی هست نباید چندپهلو باشد. نباید قبل از اینکه طرف به عهد خود عمل می کرد، ما عهدی را به منصه ظهور و عمل درمی آوردیم. ما در این مذاکرات با عمروعاص طرف بودیم و نبایستی سادگی و اشتباه ابوموسی اشعری را تکرار می کردیم.
دولت در مقوله شکست برجام باید به این درک برسد که برجام یک مدل برای حل مشکلات نبوده، بلکه خود مشکلی شده افزون بر مشکلات کشور، که باید آن را به نوعی حل کرد. چرا که آمریکایی ها
علاوه بر حفظ تحریم های قبلی برای تحریم های جدید در چارچوب برجام، کارسازی صورت می دهند.
دولت باید دور جدیدی از هزینه اعتماد به آمریکا را بپردازد اما باید سعی کند این هزینه را از جیب ملت پرداخت نکند. عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی، دولت را از این کار، نهی می کند. به همین دلیل امسال، سال اقدام و عمل به سیاست های اقتصاد مقاومتی است. امروز برجام یک دردسر برای سیاست خارجی و سیاست داخلی و اقتصاد کشور است. سخن گفتن از دستاوردهای آن توهین به شعور مردم است. ما باید از برجام عبور کنیم و همان مسیر درست گذشته را ادامه دهیم. مشکلات ما قبل از برجام به مراتب کمتر از بعد برجام بود.
آمریکا کوچک تر از آن است که به انقلاب ما آسیب برساند. نباید فریب دکور نظامی آنها در منطقه و ویترین اقتصادی شان در جهان را بخوریم. این ویترین و آن دکور به زودی از هم می پاشد. انتخابات اخیر آمریکا گوشه ای از این فروپاشی را نشان داد. مشکلات و مصیبت های درونی آمریکا اجازه نمی دهد آنها بیش از این جلو بیایند. فتح حلب نشان داد آنها ضعیف تر از آنند که فکر می کنیم.
اخیراً آقای هاشمی رفسنجانی در مورد دستاوردهای برجام گفته است؛ «آنها که می گویند برجام اثری نداشته، پاسخ خدا را چگونه می دهند؟» خوب بود آقای هاشمی در فضایی که وزیر امور خارجه گفته است تحریم ها روی کاغذ برداشته شده و در اعتماد به کری اشتباه کردم! سیف می گوید دستاورد برجام تقریباً هیچ بود! و آقای صالحی می گوید آمریکایی ها بارها دبه کرده اند و دستاوردی نداشتیم! چند دستاورد یا اثر برجام را ذکر می کردند و حد اقل جواب مردم را می دادند. خوب بود ایشان در حالی که برجام فتح الفتوح نامیده شده، یکی از فتوحات آن را ذکر کرده یا اینکه گفته شده برجام معجزه قرن است، یک چشمه از این معجزه را بیان می کردند.
برجام بخشی از بیت المال را که مصروف سرمایه گذاری در صنعت هسته ای شده بوده، بر باد داد و فرصت های نظام و امکانات آن را برای مقابله با زورگویی قدرت های جهانی نادیده گرفت. آیا نباید در مورد این خسارت ها به خدا پاسخی داد؟ پاسخ به مردم را که فعلاً تعطیل کرده اید!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: