به‌روز شده در: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
logo
کد خبر: ۲۳۱۱۵
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

تورم ۲ رقمی می شود یا همین حالا بالای ۲۰% است؟
اعتماد می‌نویسد: نرخ تورم دوباره دو رقمی می‌شود. پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از نرخ تورم در سال آینده افزایش این نرخ به ۱۱ درصد است. پیش از این نیز پیش‌بینی می‌شد تورم تک‌نرخی دوامی نداشته باشد و حال خانم پرفیلد، رئیس هیئت مشاوره صندوق بین‌المللی پول به مسئولان پولی ایران طی نامه‌ای هشدار می‌دهد که مراقب افزایش نقدینگی و سیاست‌های بودجه‌ای باشند.در سال ۱۳۹۵ کنترل تقاضا موجب عدم افزایش تورم شد، در حالی که نقدینگی به شدت افزایش یافته است. در واقع تنگنای مالی موجب شده نرخ سود بانکی در رقمی بالا و بدون تناسب با شرایط روند کاهشی تورم در اقتصاد ایران قرار بگیرد. از سوی دیگر، نرخ بالای سود بانکی، مصرف‌کننده را به تعویق مصرف تشویق می‌کند و باعث می‌شود تقاضای مصرف‌کننده غیرفعال باقی بماند. در مجموع شرایطی رقم می‌خورد که مصرف‌کننده منابع خود را جای خرید، به شکل سپرده نگهداری کند. اما این شرایط تا کی می‌تواند تداوم یابد. در دوره‌های گذشته نیز که نرخ تورم تک‌رقمی شده بود؛ تداوم این نرخ ممکن نشد. این‌بار هم به عقیده تحلیلگران فشار رشد بالای نقدینگی سرانجام فنر تورم را آزاد می‌کند.

دام‌های تابلودار

شبکه‌های فساد و قاچاق زنان و دختران در گوشه و کنار شهر و با عنوان آرایشگاه‌های زنانه مشغول فعالیت هستند.10 هزار آرایشگاه غیر مجاز در کوچه پس کوچه‌ها با خیال راحت بر سر راه زنان و دخترانی که به آنها مراجعه می‌کنند، دام پهن کرده‌اند و با تجویز شیشه به عنوان داروهای لاغری یا کشیدن زنان و دختران در باندهای فساد، ‌شبکه‌های قاچاق زنان و دختران را ساماندهی می‌کنند. اینها بخشی از اتفاقات خاموشی است که در آرایشگاه‌های زنانه، ‌زنان و دختران جوان را هدف قرار داده است.

اندلسی کردن ایران

شبکه‌های جِم‌تی‌وی مجموعه‌هایی اقماری‌اند که درصدد نفوذ به داخل ایران و براندازی اجتماعی هستند. در حقیقت، پروژه «اندلسی کردن ایران» در ابتدا هویت‌زدایی، معنویت‌زدایی و اخلاق‌زدایی از همه سنین، همه قومیت‌ها و همه دیدگاه‌ها را پیگیری می‌کنند. در همین راستا، شبکه جم به‌ظاهر جهت‌گیری ملموسی در موضوعات سیاسی ندارد و خود را رسانه‌ای غیر سیاسی معرفی می‌کند؛ زیرا مأموریت تعریف‌شده‌اش تلاش برای اضمحلال فرهنگی توده مردم ایران با هر گرایش سیاسی است. راهکار بعدی در این مسیر، بومی کردن فساد و عادی جلوه دادن آن است. سهل‌ترین روش برای حصول چنین خواسته‌ای، استفاده از نیروهای بومی کشور هدف، یعنی ایراناست.

دلار قرار بود ۵۰۰ تومان شود اما از ۴۰۰۰ تومان هم گذشت!
روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: دلار دیروز (پریروز) با ثبت نرخ سه هزار و ۹۸۵ تومان، رکوردی دیگر به نام خود ثبت کرد و چهار راه استانبول را در شوک فرو برد؛ شوک افزایش قیمتی که دلیلی برای خود نمی‌دید و فقط افزایش قیمت می‌یافت. به گفته یکی از صرافان بازار آزاد، «زمزمه‌ای برای افزایش قیمت در بازار وجود ندارد اما خریدار در بازار هست و قیمت‌ها هم صعودی استیک صراف می‌گوید: «نرخ سه هزار و ۹۸۵ تومانی دیروز صبح، بالاترین نرخ بوده و دلیل خاصی هم ندارد. مردم انتظار داشتند که قیمت‌ها کاهش پیدا کند اما نکرد و خرید از سر گرفته شد؛ البته دلال بازی هم در بازار هست و همین امر به روند صعودی قیمت‌ها کمک کردهاو ارزش حواله‌های دلاری را در روزهایی که پیش‌بینی‌ها از شکسته شدن رکورد چهار هزار تومانی دلار در آینده نزدیک حکایت می‌کنند، بالای چهار هزار تومان اعلام می‌کند، «اسکناس دلار، این روزها کمتر از چهار هزار تومان ارزش دارد اما حواله آن، حدود چهار هزار و ۶۰ تا چهار هزار و ۷۰ تومان استصعود قیمت دلار به بالای ۴ هزار تومان در حالی است که اوایل سال گذشته در جشن و هیجان‌های خیابانی برانگیخته شده از سوی دولتمردان، کاهش قیمت دلار به هزار یا پانصد تومان (یک چهارم یا یک هشتم قیمت فعلی) القا می‌شد.

فهرست اموال

پس از گذشت سه سال‌ونیم هنوز برخی از وزرا اموال خود را اعلام نکرده‌اند. بر اساس اصل 142 قانون اساسی، «دارایی رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران، همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط قوه قضائیه رسیدگی می‌شود که برخلاف حق افزایش نیافته باشد

الیاس نادران از جمله افرادی است که به عدم شفافیت دولت اذعان کرده است. وی با بیان اینکه چند وزیر دولت بین 800 میلیارد تا هزار میلیارد تومان ثروت دارند، ادامه داد: «آیا وزرا حاضرند دارایی‌های‌شان را اعلام کنند، اگر خیر، پس چرا توقع انصراف مردم از دریافت یارانه و ارائه اطلاعات اقتصادی خود را

دارند؟»

عارف: مشکل فعلی کشور ضعف مدیریتی است
رئیس فراکسیون امید مجلس گفت: مشکل کنونی کشور پول نیست، بلکه ضعف مدیریت و بروکراسی اداری است. به گزارش فارس،‌ محمدرضا عارف دیروز چهارشنبه در بدو ورود به کرمان در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در این استان، با اشاره به اینکه وضع کرمان خوب شده، عنوان کرد: در استان‌های کرمان، یزد و سمنان مردم همکاری خوبی با استانداران و دولت دارند و بخشی از توسعه کرمان با همکاری مردم اتفاق افتاده است. وی درباره بحث کمبود اعتبارات بیان کرد: مشکل کنونی کشور پول نیست، بلکه ضعف مدیریت و بروکراسی اداری است.

انتخاباز بخش خصوصی

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، رکس تیلرسون، مدیرعامل و رئیس غول نفتی اکسون‌موبیل(ExxonMobil) را به عنوان وزیر خارجه و دیپلمات ارشد کشور در دولت آتی معرفی خواهد کرد. این انتخاب که هفته گذشته در صفحه رسانه‌ها قرار گرفت، از چند جنبه منحصربه‌فرد بوده و انتظار می‌رود نمایندگان سنای آمریکا مباحث زیادی را حین تأیید این گزینه مطرح کنند. یکی از مهم‌ترین واقعیت‌ها درباره تیلرسون این است که وی از سال 1975 تاکنون، هیچ کار دولتی انجام نداده است.

رأی روحانی کمتر از سال 92 خواهد بود

صادق زیباکلام استاد دانشگاه: تصور نمي‌كنم آقاي روحاني همان ١٨ ميليون راي سال ٩٢ را بياورد. ليكن با همان ميزان راي نيز شانس پيروزي آقاي روحاني در انتخابات آتي بسيار بالاتر است. با وجود تمام حملات و تهاجماتي كه عليه دولت آقاي روحاني انجام مي‌شود، اين تخريب‌ها به پيروزي منجر نخواهد شد.

مهدی ‌هاشمی از شکایت خود علیه رسایی گذشت کرد

مهدی ‌هاشمی از شکایت خود علیه حمید رسایی مدیرمسئول نشریه «۹ دی» صرفنظر کرد. به گزارش تسنیم، سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع مهدی‌ هاشمی گفت: روز سه‌شنبه جلسه رسیدگی به شکایت مهدی‌ هاشمی از حمید رسایی در دادگاه ویژه روحانیت بود که موکل با توصیه رئیس دادگاه و اعضای هیأت منصفه، از شکایت خود گذشت کرد. به گفته وی، پرونده شکایت مهدی‌ هاشمی از رسایی به اتهام توهین، افترا و نشر اکاذیب تشکیل شده بود. علیزاده طباطبایی همچنین گفت که مهدی‌ هاشمی از زندان مرخصی گرفته و فکر می‌کنم مرخصی وی تا آخر هفته ادامه داشته باشد.

توصیه به رئیس‌جمهور

«تقی آزاد ارمکی» از جامعه‌شناسان اصلاح‌طلب به تازگی در مصاحبه‌ای به رئیس‌جمهور توصیه کرده است: «روحانی باید به ناکامی‌های خود در طول چند سال اخیر اعتراف کند تا مورد پذیرش مردم قرار بگیرد

تاکید آیت‌الله مکارم بر استفاده از اینترنت ملی

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در درس خارج فقیه در مسجد اعظم قم گفت: بارها درباره فضای مجازی صحبت کردم، دیروز با تعدادی از مسئولان قضایی کشور صحبت کردم، مسئولان اعلام کردند بسیاری از مشکلات جامعه و پرونده‌های قضایی از جمله اختلافات خانوادگی و طلاق از شبکه‌های مجازی است، شبکه ملی نیم بند است و باید توسعه یابد و پهنای باند را به آن تخصیص دهند. آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: مسئولان باید ابزار شبکه ملی سالم و مفید فراهم کنند، چرا مسئولان برای مسئله شبکه‌های مجازی دل نمی‌سوزاند؟

میراث اوباما

پایگاه آمریکایی بریت بارت در گزارشی با سرزنش جبهه متحد غرب نوشت: «اوباما تصور می‌کند که توافق هسته‌ای با ایران میراث سیاست خارجی او است، اما این‌طور نیست. حلب میراث اوباما است.

تاریخ، اقدام اوباما را به عنوان نمادی از عقب‌نشینی و نتایج اجتناب‌ناپذیر آن به خاطر خواهد سپرد

فاتحان استراتژیک

فرانسوا ایسبورگ، مشاور مخصوص رئیس بنیاد تحقیقات استراتژیک(اف‌. ار. اس) در فرانسه نوشت: «فاتحان استراتژیک بحران سوریه، روسیه و ایران‌‌ هستند. روسیه به لطف مداخله‌ نظامی‌ای محدود نشان داد که قدرتی جهانی و اجتناب‌ناپذیر در منطقه است.» ‌وی در ادامه نوشت: «تهران نیز به لحاظ استراتژیک به اهدافش که شامل حفظ خط ارتباط و پیوند با حزب‌الله لبنان تا مدیترانه بود، دست یافته است. به واسطه‌ نقشی که پاسداران انقلاب اسلامی، حزب‌الله لبنان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی شیعی در خاک سوریه و عراق بازی کرده‌اند، اکنون حضور ایران در منطقه ضروری و اجتناب‌ناپذیر شده است

صفارهرندي: بازرگان معارض انقلاب بود

محمدحسین صفارهرندی، وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد، گفت: در اوایل انقلاب برخی افراد با عنوان اصلاحگری و با ساده‌انگاشتن مسائل راه را برای ورود محافظه‌کاران هموار کردند و همین موضوع عامل ورود برخی افراد ناشایست به قدرت شد. در اوایل انقلاب برخی افراد با عنوان اصلاحگری و با ساده‌انگاشتن مسائل راه را برای ورود محافظه‌کاران هموار کردند و همین موضوع عامل ورود برخی افراد ناشایست به قدرت شد. وزیر فرهنگ و ارشاد دولت نهم با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران از همان ابتدا معارضینی داشت که آن را حرکتی احساسی دانسته و با آن همراهی نکردند، تصریح کرد: مهندس بازرگان از جمله این افراد بود و به همین دلیل دوام زیادی نداشت.

تدوین راهکارهای فقهی برای «مقابله با ازدواج زودهنگام دختران»

معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده از تدوین راهکارهای فقهی برای «مقابله با ازدواج زودهنگام دختران» خبر داد.سوسن باستانی در ارتباط با اقدامات معاونت امور زنان و خانواده در زمینه ازدواج زودهنگام دختران گفت: ما گزارش " آسیب‌شناسی قانونی ازدواج‌های زودهنگام زیر سنین قانونی" را در سال 94 تهیه و به وزیر دادگستری به عنوان رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری ارائه کردیم و به دنبال این گزارش جلسه حقوقی با حضور مسئولان ذیربط در محل مرجع برگزار و منجر به طرح چند راهکار قانونی شد.وی ادامه داد: علاوه بر آن در اردیبهشت سال 95 برگزاری نشست علمی " امکان‌سنجی ازدواج کودکان از منظر موازین دینی، موازین حقوقی و تعهدات بین‌المللی" با مشارکت کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد که خروجی این نشست تهیه مجموعه راهکار مقابله با مساله ازدواج‌های زیر سنین قانونی و بدون رعایت ترتیبات قانونگذار، به ویژه از منظر فقهی بود.

خشنودی آیت‌الله جنتی از رونق صله رحم در شب یلدا

آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، با اشاره به حوادث تروریستی اخیر ترکیه و آلمان و پیش از آن حوادث مشابه در فرانسه گفت: بسیاری از تکفیری‌ها و داعشی‌ها، دست‌پرورده همین کشورها هستند و اکنون این کشورها، خود نیز طعم ترور را می‌چشند. او در جلسه هفتگی اعضای شورای نگهبان، با ابراز خشنودی از رونق صله رحم در شب یلدا گفت: بسیاری از مردم، در گردهمایی‌ها و مراسم سه‌شنبه‌شب محیط گرم و صمیمانه‌ای در خانواده‌ها داشتند که جای خوشحالی دارد.

واکنش آمریکا به سفر سردار سلیمانی به سوریه

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه‌ شب در کنفرانسی مطبوعاتی، مدعی شد که سفر سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران به سوریه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. «جان کربی» در اشاره به سفرهای متعدد سردار سلیمانی به سوریه و تصاویری که از وی در جریان این سفرها در پایگاه‌های اینترنتی منتشر شده است، اعلام کرد، ما نگرانی‌های خود در این‌باره را با شرکای‌مان در شورای امنیت مطرح خواهیم کرد.

نجفی به جای رحمانی فضلی منصوب می شود؟

شنیده ها حکایت از آن دارد که قرار است در روزهای آینده اتفاقات جدیدی در کابینه روحانی رخ دهد، از جمله تغییراتی که در این خصوص مطرح شده است خبر جانشینی محمد علی نجفی به جای رحمانی فضلی بود اما، محمد علی نجفی خبر جانشینی وی به جای رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور را تکذیب کرد.

آمانو باز هم مدیرکل می‌شود

بنا به گفته چند دیپلمات آگاه، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای یک دور دیگر نیز ریاستش بر این سازمان را ادامه خواهد داد زیرا اصلی ترین رقیب او تصمیم گرفته برای این پست کاندیدا نشود. یوکیا آمانو ۶۹ ساله یک دیپلمات کهنه کار ژاپنی است که از سال ۲۰۰۹ تا کنون رهبری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر عهده داشته است. او پیش از این در ماه سپتامبر اعلام کرده بود که تمایل به تداوم کار در این سمت را دارد و در این راستا به اهمیت تداوم نظارت بر توافق هسته‌ای ایران با قدرتهای جهانی و مسائل دیگر اشاره کرده بود. یک دیپلمات غربی که نامش را فاش نساخت گفت: هیچ کاندیدای دیگری برای رقابت با آمانو به منظور تصدی مدیر کلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود نخواهد داشت. وی همچنین تاکید کرد: آمانو از حمایت قاطعی برای تداوم کارش برخوردار است و دور بعدی مدیرکلی او نیز قطعی خواهد بود.

تقدیس ضارب سفیر روسیه از سوی جماعت اسلامی پاکستان

در تظاهرات دیروز حامیان گروه " جماعت اسلامی " پاکستان در شهر پیشاور که در محکومیت وضعیت موجود در شهر حلب و کشتار مسلمانان میانماری برگزار شد، تصاویری از " مولود مرت آلتین تاش " ضارب سفیر روسیه در ترکیه در دست تظاهرات کنندگان دیده می شد. روی پلاکاردی که تصویر ضارب سفیر روسیه روی آن دیده می شود؛ عبارت " انتقام حلب " در بالا و جمله ای از اظهارات ضارب پس از شلیک به سفیر روسیه در زیر پلاکارد دیده می شود که نوشته است: "ما در حلب کشته می شویم و شما اینجا"

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: