به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
logo
کد خبر: ۲۲۹۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۸
آزادی حلب می‌تواند برگ برنده بسیار مهمی در اختیار دولت مرکزی سوریه قرار دهد، اما واقعیت اینجاست که با توجه به عواملی که عرض کردم، احتمال آزادی قریب‌الوقوع حلب بسیار بعید است.
حسن لاسجردی-امروزه نقطه پیکان تحولات در سوریه به سمت حلب است، چرا که هم حجم بسیار زیادی از نیروهای تروریستی در این شهر متمرکز شده‌اند و هم بازیگران خارجی یا بازیگران بیرونی تحولات سوریه به حلب نگاه ویژه‌ای دارند.

مساله‌ای که وجود دارد این است که در حال حاضر به طور کلی آزادی قریب الوقوع حلب با وجود تمام پیشروی‌ها و سرعت پیروزی‌های ارتش سوریه امکان‌پذیر نیست. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد. از یک سو تعداد نیروهای نظامی تروریستی و از سوی دیگر تعداد شهروندان غیرنظامی در منطقه شرق حلب بسیار متمرکز شده‌اند. نکته دیگر تنوع دیدگاه و پراکندگی نظرات بازیگران بیرونی است.

در عین حال حلب در حال حاضر به عنوان مهم‌ترین پایگاه گروه‌های تروریستی و گروه‌های وابسته به گروه‌های معارض دولت شناخته‌می‌شود، این تمرکز نیروها از جناح‌های مختلف باعث شده‌است که تصمیم‌گیری در مورد این منطقه به تأخیر بیافتد.

آزادی حلب می‌تواند برگ برنده بسیار مهمی در اختیار دولت مرکزی سوریه قرار دهد، اما واقعیت اینجاست که با توجه به عواملی که عرض کردم، احتمال آزادی قریب‌الوقوع حلب بسیار بعید است.

شاید اتفاقاتی که در ماه‌های گذشته افتاد از جمله ایجاد منطقه حائل، اجازه دادن به نیروهای مسلح تروریستی برای اینکه حلب را ترک کنند، عفوی که توسط دولت در ازای زمین گذاشتن سلاح اعلام شد، آزادراه‌هایی که دولت برای بیرون رفتن مردم عادی و شهروندان غیرنظامی باز کرده‌است، از جمله مواردی است که می‌تواند به تسریع آزادی حلب آغاز کند. از سوی دیگر اختلاف نظرهایی که میان گروه‌های مختلف مسلح وجود دارد که به مبارزه در حلب ادامه بدهند یا نه نیز، از جمله مسائلی است که پرونده حلب را پیچیده‌تر کرده‌است.

به رقم همه فشارها و به رقم همه پیروزی‌هایی که ارتش سوریه داشته، آزادی کامل حلب از جمله معادلات پیچیده‌ای است که به نظر می‌رسد به زودی حل نشود. باید منتظر بود و تحولات آینده حلب را پیگیری کرد، تا بتوان با گذر زمان کم کم پیش‌بینی دقیق‌تری در مورد آینده حلب داشت.

اما اینگونه نخواهد بود بحران سوریه در همین حالتی که امروز هست به صورت پایدار باقی بماند و حالت هم جنگ هم صلح در خاک سوریه به همین شکل ادامه پیدا کند. این امکان یا این احتمال وجود دارد که شرایط فعلی حلب بدون اینکه نیروهای معارض از هم جدا شوند یا اینکه اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد، ممکن است اتفاقات فرآیندی‌ای طی هفته‌های آینده رخ دهد که پروسه آزادی حلب را تسریع کند.

امروز وقتی شرایط کلی حلب را می‌بینیم، آنچه به نظر می‌رسد این است که روند یا سیر حرکت رویدادها به سمت آزادی کامل حلب نیست، اما برخی رویدادها ممکن است رخ دهد. در حال حاضر پیدا کردن سر نخ و مسیر حرکت تحولات در حلب به علت تعدد و تنوع بازیگرانی که در آن نقش آفرینی می‌کنند بسیار سخت است، نیروهایی که ترکیه وارد کرده‌است، نیروهای کرد سوری، نیروهای کرد مستقل، گروه‌های معارض، ایران، آمریکا، روسیه و ارتش سوریه همگی در این منطقه در حال فعالیت هستند.

اگر هماهنگی بین بخشی از این نیروها به وجود بیاید، مثلاً مانند مذاکراتی که میان آمریکا و روسیه در جریان است یا همکاری‌های میان ایران و روسیه و یا تغییر مواضع ترکیه در مورد سوریه، اگر این هماهنگی‌ها به سمت وحدت نظر میل کند، آنگاه می‌توان پیش‌بینی کرد که تغییر سریع‌تری در مورد حلب رخ دهد. اما روند طبیعی و روند میدانی تحولات نشان می‌دهد که بازپس‌گیری حلب، در شرایط کنونی و عادی، امر ساده‌ای نیست.

به نظر می‌رسد که اگر جریان حلب حل شود، روند سیاسی حل بحران سوریه بسیار تسریع خواهد شد. به این دلیل که گروه‌های مختلفی معارض و تروریستی در حلب حضور دارند، حلب مرکز ارتباطات این گروه‌ها با بیرون است. اگر تمرکز این گروه‌ها به هم بخورد آنگاه فرآیند سیاسی سرعت بیشتری خواهد گرفت. بازیگران خارجی هم تلاش زیادی به خرج می‌دهند که روند سیاسی را بیشتر به گروه‌های تروریستی تحمیل کنند، روس‌ها، از گذشته نه چندان دور ایران و اخیراً هم آمریکا و ترکیه در حال تلاش هستند یا میان گروه‌ها یارگیری کنند یا آنها را از مدار تحولات اصلی جدا کنند، تا جایی که می‌بینیم امروز برخی گروه‌های معارض اعلام می‌کنند که دیگر از هیچ کشور خارجی پیروی نمی‌کنند، چرا که مثلاً آمریکا به وعده‌هایی که به آنان داده عمل نکرده‌است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: