به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
logo
کد خبر: ۲۲۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴
دکتر حسن لاسجردی:
ظر توده عامه ترکیه با اردوغان در ایجاد ارتباط با اسرائیل همسو نیست و اردوغان هم این نگرانی را دارد که مبادا ایجاد ارتباط با اسرائیل باعث از دست دادن محبوبیتش در نزد مردم ترکیه شود.
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، گفت: راهی که اردوغان در ایجاد ارتباط با اسرائیل انتخاب کرده است یک راه مبهم و بی فرجامی است چراکه هنوز معلوم نیست که ترکیه در مسیر راه بتواند با اسرائیل کنار بیاید یا خیر؟

حسن لاسجردی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در گفتگو با خبرنگار هفته نامه شما، با بیان این مطلب که سیاستهای اردوغان در تحولات منطقه ای با چالش ربه رو شده است ، گفت: اردوغان در روزهای اخیر و بعد از پیروز شدن در انتخابات و ترمیم کابینه به دنبال این است شرایط خود در منطقه را بازسازی کند و به همین دلیل به دنبال باز طراحی ارتباط با کشورهای منطقه همچون ایران، عراق سوریه و عربستان میباشد از سوی دیگر نیز برقراری ارتباط با اسرائیل را در برنامه دارد.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در ادامه به ایجاد ارتباط ترکیه و اسرائیل اشاره و بیان داشت: ترکیه قرار داد تجاری امنیتی و مسائل بانکی پولی با اسرائیل دارد اردوغان با تدوین چنین قراردادهایی در صدد است تا روابط خود با اسرائیل را بهبود بخشد.

وی افزود: با ایجاد قراردادها ترکیه با اسرائیل در منطقه شاهد این موضوع هستیم که در نگاه اسرائیل به ترکیه نگرش و تغییراتی حاصل شده است.

لاسجردی اذعان داشت: ترکیه به دنبال بهبود روابط خود با کشورهای منطقه است و از طرفی می خواهد خود را به نوار غزه نزدیک کند.

وی در ادامه به تلاش ترکیه جهت پیوستن به اتحادیه اروپا اشاره و بیان داشت: برای پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا کشور درخواست کننده باید یک سری استانداردهایی را از قبیل بحثهای پولی، قضایی و تجاری داشته باشد و دارا بودن استانداردهای لازم از گذشته نیز مطرح بوده است و ایجاد ارتباط برقرار کردن با اسرائیل شرط پذیرش در اتحادیه اروپا محسوب نمیشود.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: معتقدم ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا میبایست در زمینه حقوق بشر همچون آزادی مطبوعات و نویسندگان بیشتر از گذشته دقت داشته باشد چرا که را رعایت موازین حقوق بشری از شروط اصلی پذیرش در اتحادیه اروپا محسوب میشود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه به تبعات ایجاد رابطه با اسرائیل در منطقه اشاره و بیان داشت: ترکیه در منطقه به عنوان کشور غیر عربی از آن یاد میشود از گذشته نیز با اسرائیل ارتباط داشته و شاهد هستیم برخی از کشورهای عربی منطقه همچون عربستان و قطر و امارات به دنبال این هستند تا بتوانند بصورت محرمانه در زمینههای تجاری امنیتی و اقتصادی با رژیم اسرائیل ارتباط برقرار کنند.

وی گفت: هرگونه ایجاد ارتباط مستمر کشورهای منطقه بویژه ترکیه با اسرائیل باعث خواهد شد تا رویکرد ضد اسرائیلی و ارتباط نداشتن با اسرائیل در میان مردم و کشورهای منطقه از بین برود.

این عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی در ادامه به تشریح نقش بیداری اسلامی و روند عقب نشینی اسرائیلیها از مواضع خود در کشورهای منطقه پرداخت و اذعان کرد:

اسرائیل به دلیل این که از بیداری اسلامی در معرض آسیب بود از کشورهای منطقه فاصله گرفت و ایجاد ارتباط ترکیه و دیگر کشورهای منطقه با اسرائیل و عادی سازی روابط میتواند به اسرائیل کمک کند تا بار دیگر خود را به کشورها و مردم منطقه نزدیک سازد.

لاسجردی تأکید کرد: هرچقدر اسرائیل بتواند خود را با کشورهای منطقه نزدیک کند به همان میزان نیز کشورهای منطقه از محور مقاومت فاصله خواهند گرفت. وی اظهار داشت: راهی که اردوغان در ایجاد ارتباط با اسرائیل انتخاب کرده است یک راه مبهم و بی فرجامی است چراکه هنوز معلوم نیست که ترکیه در مسیر راه بتواند با اسرائیل کنار بیاید یا خیر.؟ این کارشناس مسائل غرب آسیا اذعان داشت: اسرائیل امروز به نقطه ای رسیده است که میخواهد بار دیگر خود را به کشورهای مسلمان منطقه نزدیک کند از این رو ایجاد ارتباط و عادی سازی روابطش با ترکیه پیش قراول نفوذ اسرائیل در کشورهای منطقه محسوب میشود.

لاسجردی در ادامه به تحرکات ضد اسرائیلی مردم ترکیه اشاره و بیان داشت: ایجاد گسل میان مردم ترکیه و دولتمردان یکی از تهدیدات اردوغان به شمار میرود که امروز وی در ارتباط با اسرائیل با آن ربرو است، چراکه مردم ترکیه بر خلاف دولتمردانشان از ایجاد ارتباط کشورشان با اسرائیل راضی و خشنود نیستند و در مناسبتهای مختلف همچون کودتا و روز قدس نشان دادند که رفتارهای ضد اسرائیلی دارند.

وی در ادامه به نگرانیهای حزب اعتدال توسعه ترکیه اشاره و ذعان داشت: اگرچه دولت ترکیه در تلاش است تا روابط خود را با اسرائیل تحکیم بخشد اما یکی از نگرانیهای حزب اعتدال و توسعه ترکیه این است که ایجاد ارتباط ترکیه با اسرائیل تا چه میزان میتواند برمحبوبیت و جایگاه این حزب در منطقه و کشور تأثیر بگذارد.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: معتقدم نظر توده عامه ترکیه با اردوغان در ایجاد ارتباط با اسرائیل همسو نیست و اردوغان هم این نگرانی را دارد که مبادا ایجاد ارتباط با اسرائیل باعث از دست دادن محبوبیتش در نزد مردم ترکیه شود.

لاسجردی گفت: بخاطر این که اسرائیل بتواند ارتباط خود و ترکیه را حفظ کند احتمال دارد در جهت جذب افکار عمومی به ترکیه اجازه دهد تا از نوار غزه به راحتی عبور کند و تجهیزات و ضروریات اولیه مورد نیاز مردم غزه را از این گذرگاه عبور دهد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: