به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۲۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۴
نگاه آرمانی به ورزش الگوی اسامی
در شماره گذشته آوردیم زاویه نگاه مسلمانان به ورزش و تربیت بدنی برخاسته از متن قرآن کریم و سایر متون از روایات و منبع عظیم فقه ورزشی بنام «فقه الرضیه» است.
غلامحسین زمان آبادی- در شماره گذشته آوردیم زاویه نگاه مسلمانان به ورزش و تربیت بدنی برخاسته از متن قرآن کریم و سایر متون از روایات و منبع عظیم فقه ورزشی بنام  «فقه الرضیه» است.

از مجموعه این متون ورزشی برای ورزش اصالت ندارد، بلکه ورزش نیز همچون سایر امور ابزاری است برای رسیدن به بندگی خدا، لذا بر خلاف نگاه جهانیان که ورزش حرفه ای و قهرمانی را ترویج میکنند و با ویترینهایی همانند مسابقات المپیک، بازیهای جهانی و جامهای جهانی ورزش جهان را هدایت و حمایت میکنند. زاویه نگاه مسلمانان مقولهای بنام ورزش پهلوانی است و تفاوت این نگاه بسیار مهم و اساسی است. امروزه جامعه ورزشی کشورمان نیز تحت تاثیر نگاه قهرمانی جهانیان از نداشتن ساختار اصیل ورزش پهلوانی رنج میبرد. با اینکه نزدیک به 35 سال از عمر پربرکت نظام اسلامی میگذرد لیکن هنوز نتوانستهایم نگاه اصیل ساختار اسلامی ورزش را به جهانیان ارائه کنیم. در این سلسله مقالات بنابر این داریم با نشان دادن برخی جلوههای تربیت بدنی اسلامی در متون اصلی قرآن، کتب روایی، کتب فقهی پژوهشگران و صاحبنظران راحساس تا نسبت به طراحی نظام تربیت و ورزش پهلوانی اقدام نمایند چرا که جهان علیرغم رشد و توسعه ورزش قهرمانی به شدت از خلاء معنوی نظام پهلوانی و ورزش اسلامی رنج میبرد و این خلاء را میتوان با رجوع به رهنمودهای اسلامی در ورزش کشف، تدوین و ارئه کرد. به عنوان نمونه عرض میکنیم در جهان غربیها جزء اصول بازی و جهت رفع مشکل اصالت نفس در قهرمانی بازی «فرپلی» را پیشنهاد میکنند. این کمه در کشور ما به بازی جوانمردانه اتلاق میشود در صورتی که ترجمه دقیق آن بازی منصفانه است. حال اگر با مصامحه آن را بازی جوانمردانه بپذیریم ببینیم متون اسلامی پیرامون همین کلمه در ورزش چه میگوید: کلمه «فت» یا «فتیان» یا فتوت در فرهنگ ورزش و تربیت بدنی اسلامی بسیار نقشپذیر است در قرآن کریم پیرامون همین واژه در سوره کهف آمده است: «اذاوی الفتیه الی الکهف فقالوا ربناء اتنا من لدنک رحمه و هیی لنا من امرنا رشداً»آن گاه که آن جوانمردان به سوی غار پناه جستند و گفتند ما را از جانب خود به ما رحمتی بخش و کار ما را برای ما به سامان رسان(کهف10)یا در دنباله آن آمده است:«نحن نقص علیک نباهم بالحق انهم فتیته امنوا بربهم و زدهم هدی» ما خبرشان را بر تو درست حکایت میکنیم آنان جوانمردانی بودند که به پروردگارشان ایمان آورده بودند و بر هدایتشان افزودیم(کهف13) همانطور که عنایت میفرمایید در هر دو آیه پس از حرکت انقلابی این گروه علیه ظلم و ستم فساد هیئت حاکمه و اعتراض به کفر و شرک حاکم، قرآن اشاره به ایمان آنان و هدایتشان میکند و یا در قرآن کریم اشاره به قدرت و قوه مینماید.«واعدوا لهم ما استطعتم من قوه» و یا در قرآن کریم میفرماید: «الله لطیف بعباده یرزق من یشاء و هوالقوی العزیز»(شوری19) قال ان الله الصطفه علیکم و زاده بسطه فی العلم و الجسم» (سوره بقره247و دهها آیه پیرامون قوت جسمانی اما با جوهر ایمان رحمانی الفبای بحثهای فقه الرضیه در درسهای خارج علاقمندان به ورزش باشد و پس از استخراج چهارچوب نگاه اسلامی برخاسته از متون آموزههای دینی اساتید ساختارنویس، ساختار نظام پهلوانی را بر معیار اسلامی در اختیار کارشناسان ورزش و تربیت بدنی قرار دهند تا طرحی قابل ارائه برخاسته از نگاه ارزشی اعتقادی نظام اسلامی ارائه گردد. در شماره آینده با استفاده از 6 جلد کتاب دانشنامه جوانمردی استاد دکتر علی اکبر ولایتی به بحث بیشتر پیرامون واژگان ارزشی از نگاه قرآن، روایات و... خواهیم پرداخت.

*عضو کارگروه ورزش حزب

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: