به‌روز شده در: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۲۳۸۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۴
محمدرضا ورزی:
ورزی با تاکید بر اینکه بنده و همکارانم ارادت ویژه ای به حزب مؤتلفه اسلامی داریم، گفت: ما همیشه این حزب را به عنوان یکی از سالم ترین احزاب می‌دانستیم.
محمدرضا ورزی کارگردان سریال معمای شاه در مراسم تقدیر از عوامل و بازیگران این سریال، ضمن تقدیر از حزب مؤتلفه اسلامی اظهار کرد: حزب مؤتلفه اسلامی ما را قابل دانست و در میان همه هجمهها و یورشهایی که امروز به سریال معمای شاه وارد میشود این مراسم را برگزار کرد.

وی با بیان اینکه کار پژوهشی سریال معمای شاه با مشاورت آقای دکتر موسی حقانی اتفاق افتاد، گفت: کار پژوهشی و نگارش فیلمنامه طی دوسال و بصورت توامان با یکدیگر انجام گرفت. همچنین ما حدود 5600 نسخه سند و حدود 150 عنوان کتاب را با همراهی یک تیم مطالعاتی رصد کردیم.

ورزی ادامه داد: در چنین کاری نمیتوان تمام زوایای تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشید زیرا آنقدر گستردگی دارد که ما فقط توانستیم یک پلان هوایی از این کار بدست بیاوریم و فقط فرازهایی از اتفاقات مهم مدنظر قرار گرفته شد و آن اتفاقات مهم را هم نتوانستیم بصورت جزئی بررسی کنیم.

کارگردان سریال معمای شاه کار فیلمسازی را انتقال مفهوم عنوان کرد و گفت: در تاریخ فیلمسازی هیچگاه یک فیلم تاریخی در ویترین تاریخ قرار نگرفته است. بنده تنها همین قدر توانستم به نسل چهارم انقلاب فرازهایی از مبارزات شهدای مؤتلفه اسلامی را نشان دهم تا سپس یک فیلمساز دیگر بتواند بطور مفصل در این موضوع بخصوص فیلم بسازد.

وی با بیان اینکه هدف اصلی من در سریال معمای شاه مخاطب قرار دادن نسل چهارم انقلاب بود، اظهار کرد: این نسل طی 37 سال گذشته آگاهی لازم را از تاریخ انقلاب اسلامی بدست نیاورده و اطلاعاتش فقط در حد کتب درسی بوده است.

ورزی تصریح کرد: ما در سریال معمای شاه سعی کردیم بصورت فراجناحی عمل کنیم و فرازهایی از مبارزات اغلب شخصیتهای انقلابی را به تصویر کشیدیم.

کارگردان سریال معمای شاه با تاکید بر اینکه ما ادعا نداریم کار خیلی کاملی انجام دادیم ولی سعی کردیم در حد بضاعت و جرات خودمان این سریال را تولید کنیم، گفت: برخی از همکارانم برای به تصویر کشیدن این مقطع تاریخی پا پیش نمی گذاشتند بنابراین لازم بود علیرغم همه مشکلات، چه درون مرزی و چه برون مرزی، این کار ساخته شود.

وی با بیان اینکه تا 25 روز دیگر فیلمبرداری سریال معمای شاه پایان می یابد، اظهار کرد: بازپخش این سریال از شنبه هفته پیش، هرشب، آغار شده است و فکر میکنم پخش هرشبی تاثیر مطلوب تری را میتواند در جامعه بگذارد.

ورزی در ادامه گفت: رویکرد ما در این سریال فقط محمدرضا پهلوی بود و در حوزه تاریخ دوره رضا شاه بنده سال 87 یک سریال به نام عمارت فرنگی با مشاور پژوهشی آقای عبدالله شهبازی ساختم و دوره رضا پهلوی را در آن سریال کامل به نمایش گذاشتم. سرو صدای سریال عمارت فرهنگی به اندازه معمای شاه نبود زیرا فضاسازی های مجازی که امروز وجود دارد، در آن سال نبود.

کارگردان سریال معمای شاه تاکید کرد: دست ما برای به نمایش گذاشتن فساد دستگاه پهلوی خیلی بسته است و به همین اندازه ای هم که تاکنون به تصویر کشیدیم مورد بازخواست قرار گرفتیم. حتی در مسیر تولید سریال به ما میگفتند صحنه مشروب خواری و مستی محمدرضا پهلوی را به تصویر نکشید زیرا در جامعه اثری عکس خواهد گذاشت چراکه باید شان مخاطب ملی حفظ شود.

وی تصریح کرد: رویکرد ما در سریال معمای شاه نشان دادن فساد در راس حکومت پهلوی و وابستگی این حکومت به دولتهای خارجی واز بین رفتن استقلال کشور بود.

ورزی گفت: حمله به سریال معمای شاه فقط حمله به یک مجموعه تلویزیونی نبود بلکه تخریب و حمله به یک جریان بود. ما یک جریانیم که همگی با یکدیگر در اتحاد و وحدت هستیم. به عنوان مثال ما خودمان را از مؤتلفه اسلامی جدا نمی دانیم. دشمن مواضعی را هدف می گیرد که نظام به لحاظ فرهنگی روی آن دست گذاشته است.

کارگردان سریال معمای شاه تصریح کرد: در مدیریت جدید صدا و سیما کمک های بهتری به سریال معمای شاه صورت گرفت و همچنین در دوره مهندس ضرغامی هم کمک های خوبی انجام شد ولی در دوره میانی مدیریت صدا و سیما اتفاقات خوبی نیفتاد زیرا سریال را حین فیلمبرداری به مرحله پخش رساندند.

یعنی ما هم باید پخش میکردیم، هم فیلمبرداری و هم پاسخ هجمه ها، فخاشی ها و تخریب ها را میدادیم. من طی این مدت چیزی به اسم نقد از سریال معمای شاه مشاهده نکردم.

وی بابیان اینکه من با فانوس در روز روشن به دنبال نقد منصفانه میگشتم، گفت: تنها چیزی که در مورد این سریال انجام شد فحاشی، تخریب و ترور شخصیتی بود اما ما به هرحال سرمان را بالا گرفتیم و سینه مان را سپر کردیم و گفتیم سرباز ولایت، نظام و انقلاب هستیم.

ورزی با تاکید بر اینکه بنده و همکارانم ارادت ویژه ای به حزب مؤتلفه اسلامی داریم، گفت: ما همیشه این حزب را به عنوان یکی از سالم ترین احزاب میدانستیم.

براساس این گزارش، در این مراسم تعدادی از خانواده شهدای حزب مؤتلفه اسلامی و اعضای شورای مرکزی این حزب نقطه نظرات و سوالات خود را با عوامل سریال معمای شاه مطرح کردند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: