به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۲۳۴۸
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۴
حسن لاسجردی:
ايران از فضاي داخل اوپک توانست پاسخ عربستان و برخي کشورهاي عربي را در ارتباط با افزايش سهم توليد بدهد. علت عقب نشيني عربستان به اين دليل بود که حرف ايران قابل پذيرش بود و خيلي از کشورها حمايت کردند و به نوعي شايد پذيرش عمومي داشتند
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت:چالش هاي ايران و عربستان همچنان باقي مي ماند؛ شايد بخواهند برخي مشکلات را در حوزه محدود حل کنند.

دکتر حسن لاسجردي، تحليلگر مسائل سياسي در گفتگو با خبرنگار سياست خارجي آريا در خصوص تغيير مواضع عربستان در قبال ايران در اجلاس اخير اوپک، گفت: موضع گيري عربستان در اجلاس اوپک که قابل توجه بود، ناشي از شرايط داخلي عربستان بوده است. با توجه به اختلاف نظر در خاندان آل سعود در رابطه با وضعيت اداره کشور، مسائل اقتصادي، سرمايه گذاري امنيت اقتصادي و استفاده از ذخاير ارزي، به نظر مي رسد عربستان وارد بازي شده بود که اگر ادامه پيدا مي کرد، فرجام خوبي نداشت.عربستان اکنون پي برده است که در آستانه ورود به ماه هاي سرد سال قرار دارد و به طور حتم تقاضا براي واردات نفت بالا مي رود و اگر عربستان به روال قبل خود ادامه مي داد، متضرر مي شد. لذا پي برد که شرايط کنوني بر اساس روند ساليانه، فضايي است که مي تواند افزايش قيمت نفت داشته باشد. لذا به نوعي اين عقب نشيني سعودي ها به معناي بازسازي نگاه شان به فضاي مديريت نفت و جبران مباحث اقتصادي است. مجموعه کشورهاي عضو اوپک همواره نسبت به سياست هاي ايران حساس ودقيق بودند. لذا در حال حاضر اعضاي مهم اوپک به اين نتيجه رسيده اند که منطق اوپک قابل شنيدن و پذيرفتني است. به اين معنا که ايران معتقد است بر اساس تصميم اوپک از سبد توليدي برخوردار بود که اين سبد به خاطر تحريم و فشارها افول کرد و ايران تغييري در اين سبد مشاهده ننمود و در خود اوپک هم تصميم نگرفتند که سهم ايران را کاهش دهند، لذا ايران بايد به سهم قبلي خود بازگردد. به نظر مي رسد ايران از فضاي داخل اوپک توانست پاسخ عربستان و برخي کشورهاي عربي را در ارتباط با افزايش سهم توليد بدهد. علت عقب نشيني عربستان به اين دليل بود که حرف ايران قابل پذيرش بود و خيلي از کشورها حمايت کردند و به نوعي شايد پذيرش عمومي داشتند. عربستان تصور مي کرد مي تواند با استفاده از عنصر نفت حمايت کشورهاي بزرگ به ويژه آمريکا را در سياست هاي منطقه اي خود همراه داشته باشد، اما به خاطر سياست هايي که کاخ سفيد در رابطه با منطقه دارد در اين زمينه ميان عربستان و آمريکا تنش ايجاد شد. اين عوامل بيش از همه عربستان را وادار کرد تا در سياست هاي خود تجديدنظر کرده و عقب نشيني کند.

اين کارشناس در خصوص آينده مناسبات عربستان و آمريکا در دولت بعدي آمريکا اظهار داشت: اکنون فضاي روابط آمريکا وعربستان تيره شده و آن طراوت و بده - بستان ها را شاهد نيستيم و در اين ميان مي توان به اجراي طرح جاستا اشاره کرد که مي تواند تاثيراتي بر روابط دو کشور داشته باشد. در برخي حوزه ها به جهت آنکه آمريکا در منطقه با بازيگران مختلف بازي مي کند، ديگر براي واشنگتن، عربستان اولويت نيست. قانون جاستا براي سعودي ها حائز اهميت است چون شکايت خانوده هاي قربانيان 11 سپتامبر مي تواند فضاي داخلي آمريکا و بين المللي را عليه عربستان بشوراند. عربستان از 11 سپتامبر تاکنون تلاش کرده است فضاي بين المللي عليه عربستان شکل نگيرد اما با قانوني که در آمريکا تصويب شد که خانواده هاي قربانيان بتوانند شکايت کنند و به دادگاه بروند، فضاي عمومي بر عليه عربستان پيش رفت. اگر چه عربستان عليه گزارش 28 صفحه اي کنگره اقدامات و تهديداتي انجام داد اما در اين زمينه قانون جاستا مي تواند موثر باشد. از سوي ديگر اگر ترامپ رئيس جمهور شود، مواضع ضد سعودي وي تعديل خواهد شد. فضاي رقابتي انتخابات آمريکا در حال جمع کردن راي است. به اين مفهوم که کساني که انتخابات آمريکا را رصد مي کنند، مي دانند که الان حوزه مناظره ها حوزه جلب افکار عمومي است. لذا اين حرفها، حرفهايي نيست که خيلي در فرداي انتخابات آمريکا اعمال شود و به سياست تبديل شود. نگاهي که در ترامپ است خيلي عملياتي نخواهد بود چرايي آن نيز به جهت پيوندهايي است که عربستان با آمريکا دارد. اگر فرض کنيم ترامپ رئيس جمهور شود و سياست هاي عربستان را اعمال کند، چون آمريکا در خاورميانه با يک پکيج درهم تنيده مواجه است، نمي تواند يک سياست متوازن را بکار نگيرد. صحبت هاي ترامپ دچار تغيير خواهد شد و تعديل مي شود. اما در ارتباط با ايران چالش ما با عربستان به جهت پرونده هايي که در منطقه داريم خيلي از چشم انداز مثبتي برخوردار نيست و با توجه به اختلافات عميق ايران و عربستان حتي اگر آمريکا هم اعمال فشار کند، با توجه به تيم کم تجربه اي که در عربستان حاکم است اين انتظار مي رود که چالش ها همچنان باقي بماند. در حالت خوشبينانه شايد بخواهند برخي مشکلات را در حوزه محدود حل کنند مانند بحث حج و هماهنگي در بحث نفت با عربستان. لذا به جهت تشديد حوزه هاي اختلافات، به سادگي با عربستان به تفاهم نخواهيم رسيد.

دکترلاسجردي همچنين در خصوص مواضع عربستان درباره بحران سوريه نيز گفت: بحران سوريه از فرايند نظامي به فرايند سياسي تغيير فاز داده است. پس از ورود روسيه و ايران در فرايند ميداني، مسائل نظامي و همچنين اتفاقاتي که در حلب و جاهاي ديگر افتاد، بازيگران اصلي به اين نتيجه رسيده اند که فرايند نظامي را خيلي جدي نگيرند و يا حداقل اولويت نخست نباشد.عربستان اکنون در فاز سياسي شکل گيري روش هاي مسالمت آميز، کنار آمدن و مذاکره، پيدا کردن راه حل و نوشتن قطعنامه و رفتن به فرايندي است که در آن گفتگوها انجام شود. نکته دوم اين است که همه هم وغم دو قدرت بزرگ يعني روسيه و آمريکا بر اين مبناست که فرايند سياسي در سوريه شکل بگيرد و در اين راستا آتش بس را تجربه کردند. ورود ايران، ترکيه و ديگر کشورها در فرايند سوريه و تغيير نقش ها موجب شد فرايند سياسي با جديت دنبال شود. مجموعه متغيرها و عناصر نشان مي دهد که روزها و ماه هاي آينده سوريه به طرف فضاي جديد مرتبط با فرايندهاي سياسي مسالمت آميز مانند بحث و گفتگو،جدول انتخابات و تناسب ميان بازيگران موافق و مخالف پيش رود که احتمالا محصول آتش بسي است که در پس توافق آمريکا و روسيه شکل گرفت که يک توافق نامه محرمانه است و برخي از بندها اکنون در حال اجراست. آتش بس ها و کمک هاي انساني نيز در اين فضا معني مي دهد .

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: