به‌روز شده در: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۲۳۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

دیدار نکردن روحانی با اوباما تاکتیک سیاسی بود
«
گری سیک» عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دوران دولت‌های «جرالد فورد»، «جیمی کارتر» و «رونالد ریگان» در گفت‌و‌گو با «صدای آمریکا» از تاکتیکی بودن ملاقات نکردن رئیس‌جمهور ایران با اوباما خبر داد. وی در این باره گفت: حسن روحانی برای رهایی از دام راستگراها که در تلاشند از انتخاب مجدد وی جلوگیری کنند، از این اقدام دوری جست. وی اظهار داشت: اگر به نظر بیاید که روحانی به آمریکا خیلی نزدیک شده است، برای او در تهران دردسرساز می‌شود. او روزانه به شدت مورد حمله راستگراها قرار می‌گیرد. بارها گفته‌اند که نزدیک شدن روحانی به آمریکایی‌ها به معنای امتیاز دادن به آنهاست. حالا اگر او با اوباما دیدار می‌کرد و این دو از هم تعریف می‌کردند، این امر به نفع راستگراها و به ضرر تلاش‌های روحانی برای انتخاب مجدد بود.
کوچ خبرنگاران رادیکال اصلاحات به روزنامه دولت
خبرهای رسیده حاکی است، به دلیل نارضایتی نیروهای رادیکال اصلاحات از عملکرد روزنامه دولتی «ایران»، چندی پیش مدیرمسئول این روزنامه تغییر کرد و «محمد فاضلی» جایگزین «محمدتقی روغنی‌ها» شد. فاضلی از افراد نزدیک به مرحوم بورقانی از مدیران عطاءالله مهاجرانی در وزارت ارشاد دولت اصلاحات است. پس از انتصاب وی، روند تغییر در این روزنامه دولتی به نفع جریان تند اصلاحات شدیدتر شده است؛ به‌گونه‌ای که «داود محمدی» که پیشتر در شورای سردبیری روزنامه «شرق» بود، به سردبیری روزنامه ایران منصوب شده است. همچنین، «شبنم.ر» دبیر رادیکال بخش اجتماعی و «پژمان.م» از بخش فرهنگی روزنامه «شرق» به روزنامه ایران منتقل شده‌اند. «احسان.ب» از نیروهای رادیکال دفتر تحکیم وحدت نیز چندی پیش به بخش مجلس روزنامه ایران پیوست. وی قبلاً به دلیل همکاری و تبلیغ با برخی نیروهای رادیکال گروهک ملی مذهبی نیز بازداشت شده بود.

اردوغان: چگونه ممکن است وارد موصل نشوم!
رئیس‌جمهور ترکیه در کنگره جهانی حقوق آنکارا با بیان اینکه نظامیان کشورش شمال عراق را ترک نکرده و در عملیات آزادسازی موصل شرکت خواهند کرد، گفت: «به من می‌گویند در عملیات موصل شرکت نکن. چگونه ممکن است وارد موصل نشوم؟ چه بخواهند و چه نخواهند به ‌منزله بخشی از ائتلاف در عملیات موصل حضور دارموی با اشاره به عملیات موصل و حضور نیروهای مختلفی، از جمله پیشمرگه و بسیج مردمی (الحشد الشعبی)، ادامه داد: «غیر ممکن است ترکیه در عملیات موصل شرکت نکند؛ زیرا در غیر آن صورت اتفاقاتی خواهد افتاد که نتایج وخیمی خواهد داشت. چگونه است آمریکا یا نیروهای تحت حمایت ایران به این عملیات دعوت شده‌اند؛ اما ترکیه نه؟»
موشک‌های سپاه، راهبرد‌های دشمنان ایران را مختل می‌کند
نشریه ویژه بررسی تحولات منطقه نوشت: نیروهای سپاه و موشک‌های آنها اساس راهبرد دفاعی و بازدارندگی مستحکم این کشور را شکل می‌دهند. «عرب ویکلی» چاپ لندن با اشاره به تحریم‌های تحمیلی علیه صنایع نظامی ایران در سی‌واندی سال گذشته و تلاش‌ برای رهایی از وابستگی مطلق به تسلیحات غربی، نوشت: با تحلیل کامل می‌توان متوجه شد که بخش دفاعی و بازدارندگی ایران مستحکم است و نیروهای سپاه پاسداران، موشک‌های آنها و دکترین همراهی با عوامل غیردولتی منطقه، آنها را به یکی از پیچیده‌ترین تهدیدهایی مبدل کرده است که یک کشور می‌تواند با آن مقابل رقبایش خودنمایی کند.
حمایت از روحانی باید مشروط باشد
صادق زیباکلام در همایش اصلاح‌طلبان لرستان با بیان اینکه معتقدم حمایت از روحانی باید همراه با شروطی، مانند معاون اولی روحانی یا انتخاب سه تا پنج وزیر از اصلاح‌طلبان باشد، اظهار داشت: اگر حمایت جدی اصلاحات در سال ۹۲ نبود، روحانی ۱۹ میلیون رأی نمی‌آورد. در انتخابات آینده هم اگر وی حمایت جدی اصلاحات را نداشته باشد، رأی سنگینی نمی‌آورد. وی با اعلام عدم حمایتش از عملکرد دولت روحانی و وزارت ارشاد، عنوان کرد: ما همچنان از روحانی می‌خواهیم که رفع حصر را پیگیری کند.
بازگشت زنی که ارتباطات ویژه با کلینتون دارد!
«
لیلی صرافان» پس از سال‌ها اقامت در کشور آمریکا به همراه جمع قابل‌توجهی از ایرانیان چندتابعیتی به کشور بازگشته و بدون کوچک‌ترین مشکل امنیتی به عنوان مربی داوطلب کارآفرینی در دو مجموعه «تک» و «آواتک» مشغول به کار شده است. وی از اعضای هیئت‌مدیره مجموعه ضدامنیتی «نایاک» وابسته به وزارت خارجه آمریکاست که به اصطلاح برای تحقق هدف بزرگ «سازش ایران، آمریکا و اسرائیل» تلاش می‌کنند. صرافان همچنین از اعضای کمپین انتخاباتی «هیلاری کلینتون» در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به شمار می‌رود.
از سال آینده بنزین وارد نمی‌کنیم
بیژن زنگنه، وزیر نفت در دومین کنگره راهبردی نفت و نیروی ایران گفت: فاز اول ستاره خلیج فارس امسال به بهره‌برداری می‌رسد. فازهای بعد نیز در سال آینده بهره‌برداری خواهند شد که در این صورت دیگر وارد کننده بنزین نخواهیم بود. زنگنه در ادامه خاطرنشان کرد: فاز ۱۲ به بهره‌برداری رسیده و فاز ۱۹ امسال به بهره‌برداری می‌رسد. فازهای ۲۰ و ۲۱ نیز بهره‌برداری خواهند شد؛ اما سایر فازهای پارس جنوبی با مشکلاتی روبه‌رو هستند.
رژیم صهیونیستی توانایی حمله به ایران را ندارد
در میان افشاگری‌های اخیر «ویکی‌لیکس» درباره هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفت‌وگویی از وی در سال ۲۰۱۳ وجود دارد که در آن گفته است رژیم صهیونیستی قادر نیست به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله کند. کلینتون تأکید کرده است، آمریکا باید برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای ایران با اسرائیل[رژیم صهیونیستی] همکاری کند. وی در ادامه افزوده است، بدون حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران نمی‌توان از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای جلوگیری کرد.

تشدید اختلاف میان عربستان و دولت مستعفی یمن
پس از انتشار بیانیه کمیته عربستان برای تحقیق درباره جنایت صنعا و مسئول دانستن ارتش تحت فرمان دولت «هادی» در این حادثه، اختلافات دولت مستعفی یمن و ریاض بالا گرفت. «عبدالعزیز جباری» یکی از اعضای دولت مستعفی هادی با حمله به فرماندهان ائتلاف عربی- سعودی، اعتراف کرد عربستان در یمن مرتکب جرایم و جنایت‌های جنگی شده است. وی افزود: هادی و نیروهای تحت امر او هیچ دخالتی در حادثه صنعا نداشتند؛ به همین دلیل بهتر است ائتلاف مسئولیت خود را بر عهده بگیرد. کمیته‌ای که عربستان برای تحقیق و بررسی جنایت صنعا تشکیل داده بود، ضمن تمجید از آنچه همکاری عربستان نامیده بود، اعلام کرده بود که ستادکل ارتش یمن [بخش وابسته به هادی] با دادن اطلاعات غلط مسبب وقوع این فاجعه شده است.

گزینه‌های جایگزین جنتی چه کسانی هستند؟
تازه‌ترین عبارت درباره رفتن یا ماندن علی جنتی از وزارت ارشاد را خودش بر زبان آورد. او که روز گذشته از ستاد انتخابات «نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر انتخابات» بازدید کرده بود، درباره طرح خبر استعفایش در رسانه‌ها گفت: «قرار نیست در این باره صحبتی کنم، اما در چند روز آینده همه ‌چیز مشخص خواهد شد». با وجود این اظهارات، گمانه‌های متعددی درباره جانشین احتمالی علی جنتی در رسانه‌ها مطرح شد؛ از جمله این گزینه‌ها می‌توان به افرادی، چون سیدرضا صالحی‌امیری(رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی)، حجت‌الله ایوبی(معاون سینمایی وزارت ارشاد)، احمد مسجدجامعی (عضو شورای شهر تهران)، حسام‌الدین آشنا (مشاور فرهنگی حسن روحانی)، محمدحسین ایمانی‌خوشخو(رئیس دانشگاه علم و فرهنگ)، سیدعباس صالحی(معاون فرهنگی وزیر ارشاد) و حتی مصطفی کواکبیان اشاره کرد.

ایرانی ها روزانه چند میلیارد تومان سیگار می کشند؟

رئیس کل مبارزه با مصرف دخانیات کشور گفت: در کشور ما هزینه روزانه مصرف سیگار ۱۰ میلیارد تومان است و دولت دو برابر این رقم را خرج بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار می‌کند.به گزارش فارس، محمدرضا مسجدی رئیس کل جمعیت مبارزه با مصرف دخانیات گفت: متأسفانه مسئله‌ای که در کشور ما در حال رخ دادن است، همه‌گیری استفاده از قلیان در بین دختران و مادران است و باید گفت این یک برنامه تهاجمی فرهنگی و از پیش‌طراحی‌شده است.

آمریکا به دنبال جنگ فرسایشی در سوریه است
«
حیان سلمان» تحلیلگر سیاسی سوریه اظهار داشت: تشدید اقدامات سیاسی و نظامی روسیه در سوریه، اعم از افزایش شمار نیروهای هوایی خود در سوریه یا اعلام راه‌اندازی سامانه اس ۳۰۰ یا استفاده از حق وتوی خود برای پنجمین بار در مخالفت با قطعنامه‌های شورای امنیت درباره سوریه، نتیجه فریبکاری‌های سیاسی آمریکا و ضد و نقیض بودن رفتار و گفتار این کشور با یکدیگر است، به گونه‌ای که در سخن مدعی مبارزه با تروریسم هستند؛ اما در عمل از تروریسم حمایت می‌کنند. وی افزود: روسیه به خوبی متوجه شده است آمریکا در حالی که همه رؤیاهای خود برای سوریه را بر باد رفته می‌بیند، گزینه‌ای جز طولانی‌تر کردن جنگ برای به فرسایش کشاندن توان روسیه و جبهه مقاومت در اختیار ندارد.
مصرف الکل در ایران غیرقابل انکار است

مدیر گروه اعتیاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان با اشاره به اینکه "مصرف الکل در ایران غیرقابل انکار است"، تاکید می‌کند که «در ایران آمار وابستگی به الکل و الکلیسم پایین است».محمدباقر صابری زفرقندی در گفت‌و‌گو با روزنامه «شهروند» توضیح بیشتری درباره شیوع اختلالات روانی در میان معتادان به مواد‌مخدر و الکل می‌دهد.
اصرار رئیس‌جمهور بر برگزاری کنسرت‌ها در مشهد
سیدمحمد حسینی، وزیر ارشاد دولت دهم درباره موضع دولت تدبیر و امید نسبت به برگزاری کنسرت‌های موسیقی در دو شهر مقدس قم و مشهد که ماه‌های اخیر اعتراض علما، استادان حوزه، امامان جمعه و قشرهای مختلف مردم را به همراه داشته است، گفت: بعید است با توجه به اینکه دولت اهتمام ویژه‌ای در راضی نگه‌داشتن مراجع دارد و همواره وزرا و اعضای دولت به دیدار مراجع می‌روند و گزارش می‌دهند، این خطرپذیری را داشته باشند و خلاف نظر مراجع بخواهند خواستار برگزاری کنسرت در قم بشوند؛ اما درباره مشهد موضع دولت متفاوت است و شخص رئیس‌جمهور بر ادامه برگزاری کنسرت‌ها در این شهر اصرار دارد.

حدادی:به زودی درباره حاشیه‌ها صحبت می‌کنم

در ماه‌های اخیر اخبار زیادی درباره زندگی شخصی احسان حدادی منتشر شده اما او هنوز واکنشی به این شایعات نشان نداده است. تنها زمانی که شایعه عدم بازگشتش به ایران مطرح شد، به منتقدانش واکنش نشان داد و اعلام کرد وطنش را به هر جای دیگری از دنیا ترجیح می‌دهد. او هنوز هم دوست ندارد به حاشیه‌های پیرامونش پاسخ مشخصی بدهد: «نمی‌خواهم درباره اتفاقات گذشته صحبتی کنم و در حال حاضر حرف جدیدی ندارم. در رابطه با شایعات به وجود آمده نیز به‌ زودی صحبت خواهم کرد. قرار است در آینده‌ای نزدیک یک نشست خبری برگزار کنم و پاسخ تمام این شایعات را بدهم تا خیلی از مسائل برای مردم روشن شود.»

جروزالم ‌پست: برنامه هسته‌ای سکوی تبدیل ایران به قدرتی بزرگ است

یک روزنامه صهیونیستی نوشت، برنامه هسته‌ای متوقف شده ایران می‌تواند، سکوی تبدیل ایران به قدرت بزرگ شود.جروزالم پست نوشت: ایران، با توجه به چشم‌انداز بلندمدت تاریخی خود، هیچ‌گاه از آرزوهای خود برای تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ دست نکشیده است و برنامه هسته‌ای متوقف شده این کشور در آینده می‌تواند به مثابه سکوی پرتابی برای دسترسی به این هدف عمل کند.
این روزنامه افزود: ایران اکنون سرگرم انتخابات آینده ریاست جمهوری و مشکلات و چالش‌های داخلی و رعایت توافقنامه هسته‌ای امضا شده در ژویه ۲۰۱۵ است.

جروزالم‌ پست نوشت: هم‌اکنون این توافقنامه، عملی انجام شده دست‌کم برای هشت سال و هشت ماه است و توانایی ایران را کم کرده است.

واكنش ازغدي به سخنان هاشمي

حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در همایش عبرت‌های عاشورا در دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اظهارات یکی از بازیگران در رابطه با گلشیفته فراهانی، گفت: مگر می‌شود ما هم به گناه و هم به حق احترام بگذاریم؟ این سخنان چه فرقی می‌کند با سخن آن کسانی که می‌گفتند هم امام حسین اجتهاد کرد و هم یزید؟! نمی‌شود گفت ما به انتخاب کسی که به طور علنی گناه کرده است، احترام می‌گذاریم. وی افزود: فرق شیعه با غیرشیعه در حُب حسین(ع) و عزای حسین(ع) نیست بلکه در مسئله امامت است؛ شیعه می‌گوید حسین(ع) امام ماست.رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه از کربلا می‌شود صدها درس آموخت، گفت: فقط غصه خوردن برای کربلا مفهوم تشیع نیست شیعه متحرک است و کنار امامش حرکت می‌کند.

پیشنهاد فرزند کیارستمی برای حفظ سلامت

بعد از درگذشت زنده‌یاد عباس کیارستمی در تاریخ چهاردهم تیرماه واکنش‌ها به عملکرد پزشکان در جریان درمان این هنرمند به سرشناس آغاز شد.انتشار نتیجه بررسی پرونده پزشکی این هنرمند و صدور حکم محرومیت از مطب به مدت سه ماه برای پزشک معالج موج انتقادها به روند درمان را گسترده‌تر از گذشته کرد.یکی از انتقادهای جدی به ماجرای روند درمان کارگردان «طعم گیلاس» تناقض‌ها در ادعاست و از همین رو بهمن کیارستمی، در یک گروه تلگرامی با پیشنهاد راه‌اندازی هشتگ «#صدای_پزشکتان_را_ضبط_کنید» از افراد خواسته برای حفظ سلامت خود در مراجعه به پزشکان صدای آنان را ضبط کنند

پیشنهاد یک سازمان دولتی برای خرید ۶۰۰ خودرو!

در حالی که بر اساس ابلاغیه دولت به عنوان ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۵، مقرر شده خرید هرگونه خودروی سواری خارجی ممنوع بوده و خرید خودروی داخلی هم حداکثر به تعداد خروج خودروهای سواری انجام شود، بر اساس درخواست رسمی رئیس یکی از سازمان‌های مهم دولتی از دولت، پیگیری ورود یا خرید بیش از ۶۰۰ دستگاه خودرو صورت گرفته و پیشنهاد شده است این خودروها تا پایان سال ۱۳۹۷ وارد این سازمان شوند.


اخبار کوتاه

* حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان معتقد است، نیروهای طالبان به‌مثابه شهروندان این کشور حق دارند بخش‌هایی از افغانستان را به تصرف خود درآورند. رئیس‌جمهور سابق افغانستان تأکید کرد: هم در زمان ریاست‌جمهوری خود و هم در حال حاضر به‌شدت مخالف عملیات هوایی نیروهای افغانستان و خارجی بوده و هستم، حتی اگر یک ولایت یا چند ولایت به‌ دست طالبان سقوط کند.
*جمعی از نمایندگان مجلس دهم درباره وضعیت نرگس محمدی به رئیس دستگاه قضا نامه نوشتند و تقاضای نقض حکم و رسیدگی مجدد این فعال سیاسی را مطرح کردند. متن این نامه به امضای نمایندگانی، همچون علیرضا محجوب، علی مطهری، پروانه مافی، ‌فاطمه ذوالقدر، ناهید تاج‌الدین، حمیده زرآبادی، پروانه سلحشوری، احمد مازنی و... رسیده است.
* بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس گفت: سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی یکشنبه آینده در این فراکسیون حضور می‌یابند. وی ادامه داد: اعضای فراکسیون امید مجلس با تمامی افرادی که در موضوعات سیاسی، امنیتی و اقتصادی تأثیرگذار هستند، گفت‌وگو خواهند داشت.
* دونالد ترامپ ضمن مطرح کردن این ادعا که «هیلاری کلینتون» دوپینگ می‌کند، تأکید کرد پیش از برگزاری آخرین مناظره انتخاباتی باید از او و کلینتون آزمایش دوپینگ گرفته شود. نامزد جمهوریخواه گفت: هیلاری در دومین مناظره انتخاباتی بسیار سرحال بود؛ اما پایان مناظره به زور خود را به خودروَش رساند.
* روزنامه «نیویورک‌تایمز» نوشت: در حالی که محمدبن سلمان در عربستان، دستمزدها را کاهش می‌دهد و قراردادها را معلق می‌کند، در تعطیلات، قایق تفریحی ۵۵۰ میلیون دلاری برای خودش خریده است.

*دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در راستای ائتلاف اصولگرایان با دبیرکل جامعه روحانیت مبارز دیدار کرد.در این دیدار که در روزهای اخیر انجام شده است، محمدرضا باهنر برنامه ها،راهکارها و پیشنهادات تشکل متبوع خود را برای فعالیت های اصولگرایان در انتخابات آتی به اطلاع آیت الله موحدی کرمانی رسانده است.در این دیدار همچنین بر رسیدن به یک ائتلاف منسجم و همه جانبه در جریان اصولگرایی تاکید شده است.

*چهارمین جلسه بازپرسی محمدیاسین رامین به اتهام مسائل مالی با شکایت سازمان هلال احمر روز گذشته در شعبه ۸ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت برگزار شد. به گزارش ایسنا پیش از این، سه جلسه بازپرسی برای رسیدگی به پرونده محمد یاسین رامین برگزار شده است. محمد شعبانی، وکیل‌مدافع یاسین رامین پیش از این گفته بود: موکلم همچنان در بازداشت است و هنوز نتوانسته وثیقه ۲۹ میلیارد تومان را تأمین کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: