به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۲۰۲۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
حسن لاسجردی:
بهترين نحوه مواجهه، نسخه اي است که برخي از سياستمداران ما که سياست خارجي را خوب مي فهمند، به درستي ارائه کرده اند؛ ايجاد رابطه سالم و خوب با کشورهاي عربي براي تحت فشار قرار دادن عربستان نسخه شفابخش است چون عربستان در منطقه چهره موجهي ندارد و تلاش مي کند به زور مسائل مالي و جايگاه برادر بزرگ جهان عرب و فشار قومي قبيله اي اين جايگاه را حفظ کند.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت:در مقابل ادعاهاي مقامات عربستان به همان شدتي که آنها صحبت مي کنند حتي تندتر بايد پاسخ داد.

دکتر حسن لاسجردي، عضو شوراي سردبيري خبر آنلاين، در گفتگو با خبرنگار سياست خارجي آريا در ارزيابي خود از شکايت عربستان سعودي از ايران به شوراي امنيت سازمان ملل درباره يمن گفت: کليت مناقشه ايران با عربستان يک رقابت منطقه اي است و به همين جهت دو طرف از هر اتفاقي عليه يکديگر استفاده مي کنند تا بتوانند طرف رقيب را تحت فشار قرار دهند يا رقيب را از هر نوع اقدامي باز دارند و به نوعي اهرم فشار باشند تا رقيب اقدامات ديگري را انجام ندهد. لذا به نظر مي رسد مجموعه تحرکات عربستان که در ماه هاي اخير عليه ايران در جريان بحران يمن، سوريه ، عراق و منافقين انجام شده است، در چارچوب رقابت هاي منطقه اي است. در رابطه با موضوع يمن آنچه که مسلم است چون در پرونده يمن سعودي ها يک طرف بازي و منازعه هستند، لذا مناقشه با عربستان بسيار جدي تر خواهد بود چون جنگ يمن با مديريت عربستان و دخالت مستقيم آن همراه است. آنچه که شايد در رابطه با يمن خيلي مهم باشد مجموعه ادعاهاي عربستان در رابطه با اعزام نيرو يا حضور نيروهاي ايراني يا بحث سلاح يا بحث کمک به انصارلله يمن است که هنوز هيچ نشانه اي ارائه نکرده است. به نظر مي رسد طي مدتي که از بحران يمن مي گذرد، سعودي ها خيلي تلاش کردند که اولا بحران يمن را بحران شيعه وسني جلوه دهند و با طرح اين موضوع در شوراي امنيت پاي ايران را به منازعه بکشانند که نتوانستند. در حال حاضر مهمترين مسئله يمن اين است که عربستان ادعايي را عليه ايران مطرح کرده که اين ادعا مدرکي ندارد. به طور حتم اگر تا کنون سند و مدرکي بود با توجه به اينکه سعودي ها در يمن خيلي گرفتار شده اند و هنوز نتوانستند موفقيت چنداني کسب کنند، به طور حتم رو مي کردند و عليه جمهوري اسلامي ايران فضاسازي را افزايش مي دادند. لذا در حال حاضر آنچه که خيلي مهم است مناقشه با عربستان منطقه اي و يک رقابت تنگاتنگ است. عربستان تلاش مي کند از هر اتفاق مربوط به يمن، سوريه، منافقين و بحث نفت به نفع خود استفاده کند لذا اين منازعه ادامه خواهد داشت.

اين استاد دانشگاه در خصوص سابقه عربستان در پرداختن رشوه براي خروج از ليست سياه و در پاسخ به اين سوال که آيا عربستان با پراخت پول به شوراي امنيت خواهد توانست شکايت ضد ايراني خود را به نتيجه برساند؟، گفت: موضوع حقوق بشري واقدامات ضد بشري يک موضوع حيثيتي است و براي يک کشوري که ذيل اين موضوع قرار مي گيرد و بيانيه يا قطعنامه عليه آن کشور صادر مي شود، گران تمام مي شود و عربستان تلاش کرد اين اقدام صورت نگيرد. سعودي ها به دنبال آن هستند که در موضوعات منطقه اي به حساسيت هاي بين المللي دقت کنند لذا هزينه مي کنند و نمي خواهند جايگاه خود را در منطقه و افکار عمومي از دست بدهند چون اگرعربستان محکوم چنين جرياني مي شد، به شدت در ميان افکار عمومي تحت فشار قرار مي گرفت. در سازمان هاي بين المللي، لابي ها و پشت پرده ها مي تواند موثر باشد. در رابطه با بحث سلاح چون موضوع حقوق بشري بوده و افکار عمومي به طور مستقيم دخيل است لذا حيثيتي است. در موضوع سلاح به نظر نمي رسد سعودي ها بتوانند چنين اقدامي کنند چون برخي کشورهاي عربي در آن موضوع و موضوع سلاح همراه ما هستند و خيلي از کشورهاي ديگر و کشورهاي اروپايي در خصوص بحث يمن نگاهي متفاوت و گاها ضد عربستان دارند. لذا به نظر مي رسد اين موازنه که عربستان در رابطه با يمن دارد در رابطه با موضوع قبلي نيست و فضا کمي متفاوت است.

دکتر لاسجردي در پاسخ به اين سوال که جمهوري اسلامي با موضوع عربستان و تحرکات سعودي ها چگونه بايد برخورد کند؟، گفت: آورده هاي مختلف جمهوري اسلامي در مواجه با عربستان آورده هاي مناسبي است. در مجموع بايد با عربستان برخورد کنيم که صرفا منازعه و چالش نيست. از يک طرف مي توانيم در مقابل ادعاهاي مقامات عربستان به همان شدتي که آنها صحبت مي کنند حتي تندتر بايد پاسخ داد اما در عين حال بهترين نحوه مواجهه، نسخه اي است که برخي از سياستمداران ما که سياست خارجي را خوب مي فهمند، به درستي ارائه کرده اند؛ ايجاد رابطه سالم و خوب با کشورهاي عربي براي تحت فشار قرار دادن عربستان نسخه شفابخش است چون عربستان در منطقه چهره موجهي ندارد و تلاش مي کند به زور مسائل مالي و جايگاه برادر بزرگ جهان عرب و فشار قومي قبيله اي اين جايگاه را حفظ کند. کشورهاي عربي به طور مشخص عراق، سوريه، لبنان و مصر در طول زمان با عربستان دچار مشکل بودند و به نظر نمي رسد موضوع عربستان صرفا يک اراده باشد به اينکه کشورهاي عربي پشت عربستان ايستاده اند. عربستان براي اينکه بتواند اقناع کند هزينه هاي زيادي مي کند. اين در حالي است که خيلي از کشورهاي منطقه به ايران نگاه مثبتي دارند. جمهوري اسلامي پس از انقلاب با کشورهاي عمان، کويت و قطر مناسبات خوبي داشت و تماس تلفني که هفته گذشته امير قطر گرفت نشان مي دهد برخي کشورهاي عربي با فضاي موجود فعلي منطقه به دليل خسارت هاي فراوان آن همراه نيستند و مي خواهند فضاي جديدي را تجربه کنند. در مقابل عربستان بايد سياست محکم اتخاذ کنيم که نبايد ما را از فعاليت ديپلماسي عمومي و فضاي افکار عمومي غافل کند. بايد آن فضاها را داشته باشيم و در مقابل ادعاهاي عربستان پاسخ محکم دهيم.

برچسب ها: حسن لاسجردی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: