به‌روز شده در: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۱۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۷
اهمیت غدیر در کلام پیامبر اکرم (ص)
پس از آنكه پيامبر (ص) به فرمان الهى، على (ع) را در غدير خم به جانشينى خود منصوب كرد، در فرصت هاى گوناگون آن را يادآورى مى نمود. اما فعاليت بسيار زياد گروه هاى متعددى كه سعى در به دست گيرى حكومت داشتند، پيامبر را مجبور ساخت تا براى تثبيت جانشينى على (ع)، اقداماتى انجام دهد. يكى از اين اقدامات، آماده كردن لشكرى براى مبارزه با روم بود. اين لشكر در آخرين روزهاى حيات پيامبر(ص) شكل گرفت و حضرت اسامة بن زيد را به فرماندهى آن برگزيد و به عموم بزرگان مهاجر و انصار امر كرد تا تحت فرمان اسامه درآيند و با تأكيد فراوان از آنان خواست تا از مدينه خارج شده و به سرزمينى كه پدر اسامه در آنجا به شهادت رسيده، رهسپار شوند.
شخصیت امیرالمؤمنین علی (ع) مجموعه ای از اخلاقیاتی است که هر کدام به تنهایی سرشت یک انسان کامل را رقم میزند. زهد امیر المؤمنین (ع) و بی اعتنایی او نسبت به شهوات زندگی و زخارف دنیایی؛ علم آن بزرگوار و دانش وسیع او عبادت آن حضرت، فداکاری او، عدالت آن امام همام، مهربانی آن امام نسبت به زیردستان و کم توانان همه و همه از شخصیت کامل ایشان حکایت می کند.

اگر چنین کسی در رأس جامعه باشد، اوج مطلوب همه رسالت هاست؛ این معنای غدیر است. در غدیر چنین کاری اتفاق افتاد. مدت کوتاه کمتر از پنج ساله حکومت حضرت به عنوان نمونه و الگو و چیزی که بشریت آن را هرگز فراموش نخواهد کرد در طول قرن ها همچنان می درخشد و باقی مانده است؛ این نتیجه درس و معنا و تفسیر واقعه غدیر است.

پس از آنكه پيامبر (ص) به فرمان الهى، على (ع) را در غدير خم به جانشينى خود منصوب كرد، در فرصت هاى گوناگون آن را يادآورى مى نمود. اما فعاليت بسيار زياد گروه هاى متعددى كه سعى در به دست گيرى حكومت داشتند، پيامبر را مجبور ساخت تا براى تثبيت جانشينى على (ع)، اقداماتى انجام دهد. يكى از اين اقدامات، آماده كردن لشكرى براى مبارزه با روم بود. اين لشكر در آخرين روزهاى حيات پيامبر(ص) شكل گرفت و حضرت اسامة بن زيد را به فرماندهى آن برگزيد و به عموم بزرگان مهاجر و انصار امر كرد تا تحت فرمان اسامه درآيند و با تأكيد فراوان از آنان خواست تا از مدينه خارج شده و به سرزمينى كه پدر اسامه در آنجا به شهادت رسيده، رهسپار شوند. پيامبر با اين كار اهدافى را دنبال مى كرد، يكى از آن اهداف همان طور كه شيخ مفيد بیان کرده اين بوده كه در مدينه كسى نباشد تا در رياست على (ع) نزاع كند. از اين مهم تر، انتخاب اسامه جوان، كه 17 سال بيشتر نداشت به فرماندهى اين لشكر بود در حالى كه بسيارى از بزرگان و مشايخ باسابقه در اين لشكر حضور داشتند. اين انتخاب پيامى بسيار عظيم و گويا براى همه مسلمانان داشت كه مبادا در امر خلافت خدشه كنند و جوان بودن على بن ابیطالب (ع) را بهانه اى براى اطاعت نكردن از او قرار دهند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: