به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۱۴۸۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۷
دکتر حسن لاسجردی:
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با بیان اینکه عربستان سعودی روی اسب بازنده سوار شده است، گفت: دیدار ابومازن و سرکرده منافقین تحت تأثیر سعودی‌هاست و ابومازن خواسته است در قبال وعده‌های سعودی‌ها، کاری کرده باشد.
حسن لاسجردی در گفتگو با خبرنگار سیاسی «ایرنا» با بیان اینکه سابقه فعالیتها و اقدامات سازمان منافقین معلوم و روشن است، افزود: این گروه در بسیاری از کشورها و سازمانها در لیست گروههای تروریستی قرار دارد و این سازمان اگر سازمان کارآمدی بود، قاعدتا نباید آواره و سرگردان میشد.

وی افزود: این سازمان بعد از تحولات عراق و نداشتن وجاهت، دچار استیصال شده و تلاش میکند به هر ابزاری دریوزگی و مزدوری کند تا به حیات خود ادامه دهد.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه همچنین گفت: از سوی دیگرعربستان هم با شکست پروژههای منطقهای خود ناچار شده به هر وسیله و ابزاری خود را برنده نشان دهد.

به گفته لاسجردی به نظر میرسد دیدار اخیر محمود عباس و مریم رجوی از سفارشهایی است که با هدف ایجاد فضای جدید، حیات تشکیلاتی منافقین را به چشم بیاورد و برای عربستان سعودی فرصتسازی کند.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی از همه ابزارها و مخالفین ایران استفاده کرده است، تصریح کرد: عربستان سعودی بر اسب بازنده سوار است؛ چراکه چنین سازمانهایی حتی در ادامه حیات سیاسی خود دچار مشکل هستند.

تحلیلگر مسائل خاورمیانه با اشاره به تحرکات عربستان سعودی در نهادهایی مانند شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی که علیه ایران انجام میدهد، اظهار داشت: این سازمانها در ماهیت اولیه دچار مشکل هستند و بسیاری از اعضا برای حضور و هزینهکردن در این سازمانها دچار شک و تردید هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: عربستان تلاش میکند که نشان دهد دیپلماسی فعالی دارد؛ اما ظاهرا نتایج ملموس و راهگشایی نگرفته است.

به گفته وی، سعودیها خیلی به آب و آتش میزنند تا از پیامدهای شکستهای پیاپی در سوریه، عراق، یمن و لبنان بکاهند؛ اما چنان که گفته شد سعودیها روی اسب بازنده سوار شدهاند و هرچه بیشتر تلاش میکنند بیشتر در دام شکستها گرفتار میشوند.

لاسجردی با اشاره به تلاشهای عربستان سعودی برای همراهکردن قدرتهای منطقهای همچون ترکیه با خود اظهار داشت: سعودیها تلاش کردند در منطقه جنگ مذهبی و طایفهای راه بیندازند؛ اما امروز این امر برای همه روشن شده است که چنین جنگهایی به نفع هیچ مذهب و طایفهای در منطقه نیست.

وی همچنین در خصوص رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال گروههای فلسطینی تصریح کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران درباره فلسطین شفاف و معلوم است، در فلسطین بین دو دیدگاه جریان مقاومت و جریان سازشکار، اختلافات بنیادینی در مسائل مختلف وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار جریان مقاومت قرار داشته و دارد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه جریان سازشکار و میانهرو احساس کرده شاید نتواند امتیازی از ایران بگیرد، گفت: دیدار اخیر ابومازن با رجوی هم بیش از اینکه اقدام چالش برانگیزی باشد، متأثر از روابط ایران و عربستان سعودی است و ابومازن خواسته است در قبال وعدههای سعودی کاری کرده باشد.

لاسجردی با بیان اینکه دیپلماسی، ادبیات خاص خود را دارد، اظهار داشت: دست منافقین به خون ملت ما و ملتهای منطقه آلوده است و این گروه تروریستی کارنامه ننگینی دارد. حتما باید به این اقدام ابومازن اعتراض و واکنش مناسب نشان داده شود.

به گزارش ایرنا، طی روزهای اخیر خبرهایی از دیدار محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین با مریم رجوی از سرکردگان گروهگ ترورریستی منافقین منتشر شده است که ناظران مسائل منطقه این اقدام را در راستای سیاستهای تنشزای عربستان سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران ارزیابی میکنند.

چندی پیش نیز ترکی فیصل از شخصیتهای سعودی که مناصب بلند پایه امنیتی داشته در اجتماع گروه تروریستی منافقین حضور یافت و از فعالیتهای این گروهک تروریستی حمایت کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: