به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۱۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۳
یادداشت شفاهی
در ترکیه شورایی وجود دارد که تمامی تحولات در ترکیه زیر نظر این شورا که شورای امنیت نام دارد انجام می دهد. اکثریت این شورا را نظامیان تشکیل می دادند ، اردوغان طی دوران حکومت خود تا بحال ، این شورا را از نظامیان تخلیه و افراد سیاسی را جایگزین آنها نمود و از طرف دیگر اکثریت منابع اقتصادی در ترکیه در اختیار نظامیان بود که باز هم اردوغان بنا بر سیاستی که در پیش گرفته بود ، این منابع را از دست نظامیان خارج ساخت.
حسن لاسجردی- یکی از نکات بسیار مهم در خصوص اتفاقات اخیر ترکیه این است که به نظر کارشناسان آیا کودتایی در این کشور رخ داده است یا نه و ثانیا این کودتا محصول کار چه افراد و طیفی می باشد؟

در خصوص سوال اول باید اذعان داشت که بروز کودتا در هر کشور ماحصل اعتراض است و این اعتراض در مواقعی بوجود می آید که اوضاع بر وفق مراد نباشد و در این حالت اقدام متقابل و کودتا پیش می آید.هر کودتایی با یک اقدام ناگهانی و بوسیله سلاح گرم امکان پذیر خواهد بود.

در ترکیه این سه عامل شامل اعتراض، اقدام ناگهانی و استفاده از سلاح گرم جمع بودند و اکثر کارشناسانی که تحولات ترکیه را دنبال میکنند بر این عقیده بودند که این اتفاق یک کودتا بود.اما در مورد سوال دوم ، به عقیده بنده عوامل داخلی در ترکیه از عوامل خارجی در کودتای اخیر بسیار موثر تر بودند .

کشور ترکیه در سالهای اخیر رشد اقتصادی فزاینده ای داشته و رونق اقتصادی در آن کشور موجب شده تا متغیرهای زندگی مردم تغییر کند.

پدر اقتصاد ترکیه ، آقای اوزال طرح بزرگ اقتصادی را در این کشور پایه نهاد بطوریکه اکنون ترکیه در رده هفدهم کشورهای جهان از لحاظ رشد اقتصادی قرار دارد.

در کشوری که شاهد مردمی با ذهنیت اسلام سنتی هستیم شاهد مواردی مانند جذب توریسم،آزادیهای بی حد زنان و ... نیز هستیم و همین موارد موجب شده تا دنیا نیز به عنوان یک کشور اقتصادی به ترکیه نگاه ویژه ای داشته باشد. اما باید پرسید در کشوری که اینچنین عمل کرده است چرا باید کودتا اتفاق بیافتد.

از سال 2000 که اردوغان دراین کشور قدرت را به دست گرفت تا سال جاری شاهد سه دوره خاص بودیم: در دوره اول و تا سال 2008 شاهد یک رشد اقتصادی بی نظیر در این کشور هستیم . بنیان های اقتصادی ترکیه بصورت صحیح در این دوره پایه ریزی شد و شتاب توسعه اقتصادی در کشور ترکیه بسیار بالا بود.

از سال 2008 تا 2013 ترکیه بدلیل قرار گرفتن در مسیر دیگر ، رشد اقتصادی بسیار کندی را در پیش گرفت. در این سالها بیشتر اقدامات ترکیه در سوریه و عراق و حتی مصر بود و حمایت از تروریسم نیز موجب شد ترکیه تا حدودی در انزوا قرار گیرد. اردوغان برخلاف آنچه که مدعی است انسان بسیار خودرایی است و تصمیم گیریهای او در کلیه مراحلی که قدرت را در دست داشته است شاهد این مدعا است.مثلا تصمیم میگیرد که حکومت ترکیه را از پارلمانی به ریاست جمهوری تبدیل کند و انجام هم می دهد.

در ترکیه شورایی وجود دارد که تمامی تحولات در ترکیه زیر نظر این شورا که شورای امنیت نام دارد انجام می دهد. اکثریت این شورا را نظامیان تشکیل می دادند ، اردوغان طی دوران حکومت خود تا بحال ، این شورا را از نظامیان تخلیه و افراد سیاسی را جایگزین آنها نمود و از طرف دیگر اکثریت منابع اقتصادی در ترکیه در اختیار نظامیان بود که باز هم اردوغان بنا بر سیاستی که در پیش گرفته بود ، این منابع را از دست نظامیان خارج ساخت.

از طرف دیگر اردوغان تمامی مخالفان خود را با روشهای گوناگون از قدرت کنار زد ، حتی نخست وزیری را که خود انتخاب نموده بود یعنی آقای اوغلو را نیز برکنار نمود و با نفوذ در هیئت مدیره های رسانه های گروهی ، باعث شد همه به سمت آنچه مورد نظر اوست،حرکت نمایند .

این مسائل موجب شد تا شعله های اعتراض و کودتا در کشور ترکیه روشن شود ،از طرف دیگر مواجهه اسلام متجدد و اسلام متسلم نیز از عوامل دیگر این نارضیاتی برای بروز کودتا بود.

اسلام گرایانی که زیر نظر فتح ا... گل آموزش دیده بودند در برابر اسلام گرایان متجدد فعلی در ترکیه ایستادگی نمودند . البته در این میان عوامل خارجی هم در این قضیه دخالتهایی داشتند اما مسائل داخلی در کشور ترکیه بسیار موثرتر بود.

علی ایحال این اتفاق در ترکیه افتاد و موجب دستگیری بسیاری از افراد شد و به طور قطع تغییراتی در سیاستهای اردوغان بوجود خواهد آمد من جمله تلاش ایشان برای مادام العمر کردن ریاست جمهوری خود و مسائل بسیاری دیگر که در ترکیه اتفاق خواهد افتاد . از طرف دیگر مواجهه ترکیه با همسایگان خود مانند ایران ،بدلیل وجود بازارهای اقتصادی بسیار در آن کشور دارای اهمیت است .

عذرخواهی آنها از روسیه نیز به همین دلیل است زیرا بر طبق گزارشهای غیر رسمی سالانه 4 میلیون نفر از روسیه بصورت توریست وارد ترکیه می شوند و یا مبادلات اقتصادی آنها با ایران نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. از طرف دیگر روابط کشور ایران بدلیل نزدیکی های فرهنگی بین دو کشور بسیار بهتر از روابط ایران با اعراب است و این مسئله نیز موجب نزدیکی کشورهای ایران و ترکیه شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: