logo
تازه های سایت
کد خبر: ۲۰۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۱
راهکارهای اقتصاد مقاومتی(3)
راهکار سوم مقام معظم رهبری خودداری جدی از خریدهای خارجی است که قدرت تولید داخلی را تضعیف می‌کند. اگر اراده قوی و جهادی و مستمری در دولت و قوه قضائیه و مجلس وجود داشته باشد، در اولین گام باید فهرستی از وارداتی که باید انجام شوند و نباید انجام شوند، تهیه، دسته‌بندی و سازمان متولی و متبوع آنها مشخص گردد. این اقدام در دستگاه‌های دولتی سابقه دارد و معمولا همه اطلاعات آن درچند مجلد تهیه و راهنمای عملی بوده است
نصر عزیزی- راهکار سوم مقام معظم رهبری خودداری جدی از خریدهای خارجی است که قدرت تولید داخلی را تضعیف میکند. اگر اراده قوی و جهادی و مستمری در دولت و قوه قضائیه و مجلس وجود داشته باشد، در اولین گام باید فهرستی از وارداتی که باید انجام شوند و نباید انجام شوند، تهیه، دستهبندی و سازمان متولی و متبوع آنها مشخص گردد. این اقدام در دستگاههای دولتی سابقه دارد و معمولا همه اطلاعات آن درچند مجلد تهیه و راهنمای عملی بوده است در شرایط جدید فهرست اقلام وارداتی باید دارای ویژگیهای زیر باشند تا تولید داخلی را تضعیف نکنند:

1- اطلاعات همه واردات کشور به روز باشند. بدیهی است بخش زیادی از اطلاعات سال گذشته در سال جدید قابل استفاده نیستند.

2- بایدها و نبایدهای وارداتی باید منطبق بر چارچوب قانون بودجه سال، برنامه پنج ساله و سیاستهای کلی و بخشی نظام باشند.

3- اطلاعات اقلام وارداتی باید در پایگاه مستقل اطلاعرسانی وزارت مسئول و متولی و یا سایر دستگاههای مربوطه به روزرسانی و منتشر شوند. اطلاعات محرمانه واردات که قابل انتشار نیستند، باید توسط دستگاهی نظیر شورای عالی امنیت ملی به تأیید برسند تا از سوء استفاده جلوگیری شود.

4- گزارش اقدامات وارداتی پایان هر ماه و بدون از دست رفتن زمان به مجلس ارائه و در پایگاه اطلاعرسانی مجلس منتشر و خلاصه آن در صحن علنی مطرح شود.

5- از نظر کمی باید دولت میزان و تعداد و کیفیت اقلام وارداتی را با ذکر اولویتدار بازارها و یا کشورها و یا شرکتهای بزرگ مجددا اعلام نماید تا تکلیف همگان مشخص باشد.

در خصوص نوع اقلام وارداتی باید ملاحظات حتمی زیر در دستور کار باشد:

1- در شرایط تولید مشابه در داخل کشور هیچ کالایی اجازه ورود نداشته باشد مگر اینکه بر اساس برنامه و آمار از پیش ارائه شده میزان نیاز به یک کالا از نظر کمی و کیفی و نیاز ضروری به مصرف از پیش برای حداقل یکسال مشخص شده باشد.

برای ترویج شفافیت و پاسخگویی و نظارت مردمی و پیشگیری از فساد لازم است معیارها و شاخصها و استانداردهای کالا در پایگاه اطلاعرسانی مربوطه منتشر شود.

2- اولویت به کالاهایی داده شوند که در زنجیره واسطه تولید نقش کلیدی داشته باشند و از ورود محصولات صرفا مصرفی حتیالامکان خودداری شود.

3- کالاهایی که تولید انبوه آنها در داخل با وجود ظرفیتهای مستعد به صرفه نیست، با ذکر دلایل و توجیهات لازم در پایگاههای اطلاعرسانی مرتبط اعلام شوند.

4- نگاه به کالاهای وارداتی تولید محور و اشتغالزا و تقویت شرکتهای تولیدی داخلی باشد. در واقع این نوع نگاه باید جنبه ورود سرمایه داشته باشد که در قالب فناوری و ابزار و تجهیزات مرتبط با آن انجام میشود.

5- دولت بر اساس شناسایی موانع تولید تا کارخانه و یا شرکتی تولید به هر دلیلی در زمینهای فعال نبوده و تعطیل یا نیمه تعطیل گردیده، آن شرایط را فعال و به تولید رسانده و از واردات غیرضرور کالا در آن زمینه خودداری نماید. هر چند که کمبود آن منجر به میزانی از افزایش تورم شود، به صرفهتر از رکود واردات اشتغالشکن و تولیدشکن خواهد بود و با مدیریت صحیح و جهادی اقتصادی سامان لازم را بدست خواهد آورد.

6- برای پیشگیری از فساد اداری و رانتبازی فهرست کلیه وارد کنندگان با مجوزهای قانونی آنها و ثبت سفارشها در پایگاههای اطلاعرسانی مربوطه، منتشر شوند. این اقدام گام مهمی به جلو برای تثبیت امنیت روانی و شفافسازی اطلاعات و امنیت اقتصادی و جلوگیری تبعیضهای احتمالی خواهد بود.

دو اقدام مهم دولت برای تقویت تولید داخلی:

1- اراده جدی برای پیشگیری از ورود و قاچاق کالاهایی که سم مهلک اشتغال و تولید و خودکفایی هستند. شناسنامه دار نمودن کالای وارداتی نظیر طرح شبنم اقدام خوبی بود که به نظر میرسد با نفوذ مافیای وارداتیها این طرح متوقف گردید.

2- کالاهای بنجل و بی رویه و بی کیفیت و حامل انواع امراض روحی و روانی و ظاهری و جسمی نظیر لوازم آرایش محدود و مسدود شوند و الگوی مصرف در این حوزه بر اساس داشتهها و سرمایههای طب سنتی و گیاهی و طبیعی داخلی هدایت شوند.

پیشنهاد این است بر اساس ضرورت و نیاز و زمان و چارچوب برنامه پنج ساله و قانون بودجه دولت برنامههای جایگزین تولید داخلی به جای واردات عمده را اعلام و از مشارکت سرمایهگذاران خرد و کلی داخلی بهرهجویی نماید.

ادامه دارد...

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: