به‌روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸
logo
تازه های سایت
رئیس‌جمهور فردا به دانشگاه می‌رود تحقق 311 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی رئیسی بنزین ارزان به خارجی‌ها می‌دهد؟ زمان واریز سود سهام عدالت‌ اعلام شد بازدید دبیر ستاد حقوق بشر از زندان‌های تهران علت نبود بنزین سوپر چیست؟ پلمب طلافروشی علی دایی به‌دلیل همراهی با فراخوان ضدانقلاب پلمب یک شهربازی در تهران به دلیل هنجارشکنی احضار دو چهره مشهور به دادسرا عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: نتیجه اقدامات برخی سلبریتی‌ها مستقیماً به جان و مال مردم آسیب زد رشد تولید غلات در ایران انجام مذاکره ایران و عربستان درباره حج
پاسخی به یک شبهه افکنی استاندار کردستان:با سفر رئیس جمهور به سنندج ضد انقلاب آچمز شد معوقات بازنشستگان کارگری تا پایان سال تسویه می‌شود دستگیری ۲ نفر از عوامل ترور بسیجی اصفهانی خسارت ۱۷۰۰ میلیارد تومانی اغتشاشات واردات طلا به هر میزان آزاد شد ۸۰ درصد بازداشت‌شدگان در اغتشاشات دچار آسیب‌های اجتماعی بودند شکست کمپین‌های دروغین سردار نقدی: شعارها، از جنس مسائل اقتصادی نبود مهلت یک ماهه وزارت کار برای ساماندهی مشاغل غیرمستمر چند منظوره
کد خبر: ۱۹۶۸۲
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
بر اساس تحلیل فاتح این وضعیت نشان‌دهنده آن است که خشکسالی‌های بلندمدت و انباشته‌شده به هیچ‌وجه در کوتاه‌مدت و دفعتی و با بارش‌های کوتاه‌مدت جبران نمی‌شود، بنابراین رعایت راهکارهای لازم و مواجهه منطقی با پدیده خشکسالی و کمبود آب در کشور به طور دائمی ضرورت دارد.
حمیدرضا موحد- چندی پیش رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی گفته است که ۶۸ درصد جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی هستند. به گفته شاهرخ فاتح، مناطقی از اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، خراسان جنوبی، شمال کرمان، سیستان و بلوچستان، بخشهایی از خراسان رضوی و سمنان و مناطقی از استان مازندران با خشکسالیهای ضعیف تا شدید مواجه بودهاند.

او پس از اعلام این خبر متذکر شده است که بررسی شاخص بلندمدت خشکسالی نشاندهنده این است که به استثنای جنوب سیستان و بلوچستان و شمال آذربایجان شرقی و اردبیل، عمده مناطق کشور با خشکسالیهای خفیف تا بسیار شدید مواجه هستند.

بر اساس تحلیل فاتح این وضعیت نشاندهنده آن است که خشکسالیهای بلندمدت و انباشتهشده به هیچوجه در کوتاهمدت و دفعتی و با بارشهای کوتاهمدت جبران نمیشود، بنابراین رعایت راهکارهای لازم و مواجهه منطقی با پدیده خشکسالی و کمبود آب در کشور به طور دائمی ضرورت دارد.

سازمان فضایی ناسا، به صورت جدی با رصد فرایندهای حاکم بر منظومه شمسی و کره زمین، میکوشد با ارائه مدلهایی هشداردهنده، رهبران و نخبگان جهان را متوجه درجه آسیبپذیری و شکنندگی یگانه بستر قابل زیست در کهکشان راه شیری کند.

این سازمان فضایی در پیش بینی که ۳ سال پیش آن را اعلام کرد از خشکسالی ایران و برخی دیگر کشورها طی ۳۰ سال آینده خبر داد. این پیش بینی ناسا با واکنشهای بسیاری از سوی محافل محیط زیستی و حتی سیاسی مواجه شد.

هرچند واکنش معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی به انتشار این خبر منفی بود و با غیرعلمی خواندن پیشبینی جدید ناسا مبنی بر وقوع خشکی ۳۰ ساله در ایران گفت: نظام طبیعت به صورت مداوم خود را کنترل میکند و اگر قرار بود اقلیم کره زمین با کارهای انسان تغییر کند زندگی بشر سالها پیش تمام میشد اما دادهها و اطلاعاتی که طی سه سال گذشته از سوی مسؤلان منتشر شده نشان میدهد که قسمت قابل توجهی از ایران به سمت خشکسالی پیش میرود.

به عنوان مثال عیسی کلانتری، وزیر کشاورزی سابق و معاون امور آب و کشاورزی اسحاق جهانگیری اردیبهشت امسال اعلام کرد: در سالهای گذشته وزارت نیرو جرأت اعتراف به واقعیت را نداشت؛ اما حالا بحران خشکسالی به اندازهای رسیده که مسئولان متوجه بحران شدهاند، زیرا درحال حاضر ٧٠درصد جمعیت کشور با سرانه زیر ٩٠٠ مترمکعب آب در سال زندگی میکنند و این از نظر استانداردهای جهانی یعنی رخداد فاجعه بزرگ.

او با تأکید بر اینکه ایران با بهرهبرداری از ٩٧درصد آبهای سطحی خود عملا تمام رودخانههای خود را خشک کرده است، افزود: دیگر آبی در طبیعت باقی نمانده است. این موضوع به معنای آن است که اگر به همین وضع ادامه دهیم حدود ٧٠درصد ایرانیان یعنی جمعیتی معادل ۵٠میلیون نفر برای زنده ماندن ناچار به مهاجرت از کشور هستند. کلانتری میگوید که سرانه آب تجدیدپذیر کشور به ١٠١میلیارد مکعب رسیده است.

به گفته کلانتری تنها دو کشور در جهان وجود دارد که با بهرهبرداری بیرویه از منابع آبهای سطحی در معرض بحران جدی قرار گرفتهاند و آن دو کشور ایران و مصر است.

وزیر کشاورزی در دولت سازندگی همچنین تاکید کرد که مطابق برآوردهای علمی، منابع کشش تأمین نیازهای جمعیت فعلی ایران را ندارد و در آینده نهچندان دور حدود ٧٠درصد جمعیت ایران باید از کشور مهاجرت کنند اما با وضع دیپلماسی خارجی ایران، کدام کشورها حاضرند ۴٠ تا ۵٠میلیون ایرانی را اسکان دهند؟!

بررسی رسانهای اخبار و اطلاعاتی که در مطبوعات منتشر میشود و تنها بخشی از آن در این گزارش مورد استناد قرار گرفته نشان میدهد که اذعان به خشکسالی از سوی مقامات مربوط از معاونت نهاد ریاست جمهوری گرفته تا مرکز خشکسالی سازمان هواشناسی اتفاق افتاده اما کماکان اقدامات عاجل و لازم برای اتخاذ تدابیری جهت مواجه با این بحران محیط زیستی صورت نگرفته است.

اما چگونه میتوان این صحبتهای فاتح را نشنیده گرفت که حدود ۲۸ درصد مساحت کشور با خشکسالی متوسط و حدود ۳۰ درصد از مساحت کشور با خشکسالی خفیف مواجه است؟

برچسب ها: خشکسالی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: