به‌روز شده در: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
logo
کد خبر: ۱۹۶۳۰
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
انتخابات 7 اسفند در ایران با حضور 62 درصد مردم کشورمان به پایان رسید و تعدادی از نمایندگان مجلس دهم و نمایندگان منتخب مجلس خبرگان رهبری با رای مستقیم مردم در سراسر کشور انتخاب شدند.
دکتر حسن لاسجردی- انتخابات 7 اسفند در ایران با حضور 62 درصد مردم کشورمان به پایان رسید و تعدادی از نمایندگان مجلس دهم و نمایندگان منتخب مجلس خبرگان رهبری با رای مستقیم مردم در سراسر کشور انتخاب شدند.

از آنجا که خاورمیانه در میان تلاطم های جاری مثل جنگ، نزاع و درگیریهای تروریستی و رقابت پیدا وپنهان سیاسی و نظامی برخی قدرتهای روزگار به جلو می رود، به نظر می رسد برگزاری این رویداد مهم در سایه آرامش و ثبات پیام های رسا ومهمی را پیس چشم مردم ، مقامات و دولتها دیگر می گذارد که به برخی از آنها اشاره می شود:

1- حضور پرشور مردم و طبقات مختلف جامعه و انتخاب نامزدهای گوناگون از میان جریانات سیاسی در یک فضای رقابتی نشان از اتکای نظام به رای و نظر مردم و همچنین تمایل جامعه به چرخش نخبگان و سیاستمداران دارد که این مهم بعنوان برگ برنده نظام و نقطه رجحان این سیستم در میان حکومتهای موروثی و بسته خاورمیانه است.

2- برگزاری دو انتخابات سراسری در دل التهابات روزافزون منطقه بدون کمترین مشکل امنیتی، این پیام را به بازیگران جهانی می دهد که با وجود خطر تروریسم در پشت مرزهای ایران، تهران خود را به جایگاهی از قدرت و. اقتدار رسانده که به راحتی این مسابقه نفس گیر را به سلامت سامان دهد و نمایش پرشکوهی از مردم سالاری را به فرجام رساند.

3- نقش افرینی بی بدیل رهبر انقلاب در به میدان اوردن آحاد جامعه در این رقابت سیاسی بر کسسی پوشیده نیست بویژه وقتی که ایشان از همه مردم و حتی مخالفان نظام خواستند تا درصحنه انتخابات حضور یافته و رای دهند، این مهم بدین معناست که رهبر انقلاب خواستار نقش افرینی همه طیف ها و سلیقه ها در هندسه سیاسی کشور بوده و در فکر افزایش مشارکت حداکثری است و در عین حال برای ارتقای وحدت و امنیت ملی بدنبال بسیج اجتماعی در میان عموم جامعه است که این موضوع خود می تواند الگویی از رابطه معنوی بین مردم و رهبری را در خاورمیانه به تصویر بکشد.

4- نتیجه قانونی انتخابات هرچه باشد مورد قبول جناحها وجریانات سیاسی است و با تغییرات حاصله اگرچه آرایش سیاسی مجلس تا حدودی جابجا می شود ولی آنچه مهم است اینکه نمایندگان اصولگرا، اصلاح طلب و معتدل و مستقل همه خود را متعهد به کشور و قانون و حفظ حقوق مردم دانسته و این مهم زمینه هرنوع واگرایی و اختلاف را به حداقل می رساند و با چنین روحیه ای مجلس اینده در خدمت اهداف نظام و حفظ منافع ملی خواهد بود و این همان روح قانونگرایی است که در منطقه ما بسیار کم پیداست .

5- نتایج مرحله اول انتخابات نشان از افزایش تعداد چهره های مستقل و معتدل در مجلس دهم دارد که نوید دهنده همکاری بیشتر دولت و قوه مقننه در اینده بوده و این امر نیز دلیلی بر ارتقای جایگاه ایران اسلامی در روزهای اتی است و چنین نگاهی نشان از بلوغ سیاسی در عرصه کلان کشور با هدف ارتقای جایگاه آن دارد که خود تجربه گرانبهایی از تفاهم سیاسی مورد نیاز منطقه ماست.

6- پذیرش نتیجه انتخابات توسط رقبا و داشتن کمترین شکایت و یا اعتراض خوده پرده ای دیگر از حضور فراگیر مردم است که می تواند ضمن ارائه فضایی از بلوغ سیاست ورزی در کشور و داشتن ظرفیت لازم برای تغییرات، گواهی از اجرای قانون توسط تمامی دست اندرکاران این عرصه باشد که تلاش کردند به الزامات رقابت قانونی تن دهند و اصول آن را نیز بدقت به اجرا گذارند.

سخن آخر اینکه انتخابات 7 اسفند در ایران با وجود فضای رقابتی همانند همیشه به پایان رسید و تمامی جریانات و چهره های سیاسی از فردای انتخابات به فکر همکاری برای ساختن ایرانی قدرتمند در منطقه خواهند بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: