به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۹۵۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۷
حمیدرضا ترقی:
باید مجلسی درست کنیم قوی‌تر از دولت و مجلس باید متصل به کانون‌های تفکر مردم شود و ظرفیت عظیم فکری مردم را برای توسعه کشور به کار گیرد.
حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در حاشیه بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران این خبرگزاری در بیرجند اظهار داشت: شعار انتخابی اصولگرایان بر سه محور اصلی که منطبق بر مطالبات مردم و نیازهای امروز کشور است تکیه دارد.

وی با اشاره به شعارمعیشت، امنیت و پیشرفت از سوی اصولگرایان افزود: این شعار منطبق بر توقع مردم و نیازهای امروز جامعه است.

رئیس مرکز امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اینکه توجه به اقتصاد خرد تنها راه حل فوری مشکلات مردم است، گفت: اگر توجه به اقتصاد خرد در کشور مورد توجه قرارنگیرد می‌تواند به یک بحران اجتماعی تبدیل شود.

حل مشکلات فقرا و نیازمندان جامعه در اولویت اول نیست

ترقی گفت: اشکالی که در حال حاضر بر مسائل اقتصادی وارد است این است که دولت اقتصاد بازار مازاد و سیاست‌های دولت سازندگی را دنبال می‌کند و در این نوع نگاه اقتصاد کلان بیشتر و توجه به بنگاه‌های اقتصادی بزرگ مورد توجه است و نگاه به اقتصاد خرد و کارگاه‌ای زود بازده و حل مشکلات فقرا و نیازمندان جامعه اولویت اول نیست.

رئیس مرکز اموربین الملل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه در صنایع بزرگ به ازای هر اشتغال باید بیش از یک میلیارد تومان هزینه کنیم، بیان کرد: این در حالی است که در صنایع خرد و کوچک بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان سرمایه بیشتر نیاز نیست.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به کمبود بودجه و اعتبارات کشور و ضرورت حل مشکلات مردم گرایش به این نوع اقتصاد الزامی است، تصریح کرد: تنها راه حل فوری برای حل مشکلات مردم توجه به اقتصاد خرد است.

ترقی افزود: به طور مرتب هر سال طبق برنامه یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کردیم و در پایان برنامه ۵ ساله پنجم باید نرخ اشتغال به ۷٫۵ درصد کاهش پیدا می‌کرد که در حال حاضر نه تنها این نرخ بالای ۱۲ است بلکه در بعضی مناطق کشور به خصوص در کلان شهرها و استان‌های مرزی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد نرخ بیکاری است و در مرکز کشور هم میانگین آن ۱۴ درصد است.

تعداد تحصیل کرده‌های بیکار تا پایان سال ۹۵ به حدود ۵ میلیون نفر می‌رسد

رئیس مرکز امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه میزان اشتغال بیکاری نرخ جوان ۲٫۵ برابر عموم جامعه است، گفت: تعداد تحصیل کرده‌های بیکار تا پایان سال ۹۵ به حدود ۵ میلیون نفر می‌رسد که در این راستا توجه به اقتصاد خرد در کشور و حل مشکل این قشر در جامعه اگر مورد توجه قرار نگیرد می‌تواند به یک بحران اجتماعی تبدیل شود.

ترقی افزود: جوانی که تحصیل کرده اگر سن ازدواجش است و نتواند به کاری مشغول شود به یک بحران در جامعه تبدیل می‌شود و حل این بحران بسیار سخت خواهد بود و توجه اصولگرایان به این برهه از اقتصاد بیشتر بوده و بحث معیشت را مطرح کرده و نه رونق اقتصاد که در شعار دیگران بیشتر به آن توجه شده است.

وی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی رویکرد آن توجه به ظرفیت‌های داخلی است که اهداف ویژه‌ای دارد که در بحث معیشت به همه این مسائل پرداخته شده هم تقویت ظرفیت داخل، تقویت تولید، خروج از رکود و کاهش تورم که به آن توجه شده و برنامه‌های خوبی هم تیم اقتصادی نمایندگان اصول گرا برای آن تهیه کردند و آمادگی دارند در مجلس آن را دنبال کنند.

تمام دنیا غبطه امنیت ایران را می‌خورند

رئیس امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: بحث امنیت یکی از مهم‌ترین مسائل در کشور ما است که مورد توجه نظام و رهبری بوده و تنها کشوری که در منطقه از امنیت خوبی برخوردار است و همه غطبه این امنیت را می‌خورند ایران است.

ترقی افزود: حفظ این امنیت مستلزم استراتژی فعلی نظام در دور نگه داشتن خط تماس ما با دشمنان است و اگر این خط تماس با دشمنان نزدیک دشمن شود این امنیت وجود نخواهد داشت در این راستا حفظ امنیت داخلی مستلزم حفظ امنیت در منطقه است و نوع سیاست‌هایی که ما در حمایت از مقاومت در منطقه داریم برای این است که بتوانیم امنیت داخلی کشور را حفظ کنیم و اجازه ندهیم به گروه‌های تروریستی که وارد کشور شوند.

وی بیان کرد: از طرف دیگر در سیاست داخلی همزیستی مسالمت آمیز قومیت‌ها و مذاهب مختلف و قشرهای گوناگون جامعه از سیاست‌های مهم کشور است که به عنوان یک الگو به کشورهای اسلامی جهان این همزیستی مسالمت آمیز را بتواینم ارائه دهیم.

رئیس مرکز امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: در کشور ایران اهل سنت و شیعه با آرامش در کنارهم زندگی می‌کنند در صورتی که در کشورهای دیگر مثل عراق و سوریه دارند کشتار می‌کنند و این امر نشان دهنده سیاست درست نظام جمهوری اسلامی است.

غربی‌ها پروژه‌های اسلام هراسی زیادی علیه انقلاب و بیداری اسلامی ایجاد کردند

وی با بیان اینکه نگاه به امنیت از بعد توطئه‌های بیگانه است و ما در معرض توطئه‌های مکرر غرب و آمریکا علیه کشور خود هستیم، گفت: طراحی غربی‌ها از سال‌های اول انقلاب تا الان همه علیه انقلاب اسلامی است و پروژه‌هایی که برای اسلام هراسی ایجاد می‌کنند علیه انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی در منطقه است.

وی تصریح کرد: تأثیری که جمهوری اسلامی در منطقه دارد و تحریم‌های اقتصادی همه علیه انقلاب است و خسارات سنگینی دشمن دارد به خود وارد می‌کند که جمهوری اسلامی قدرت نگیرد و نفوذ جمهوری اسلامی در جامعه کاهش پیدا کند و آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی عمومیت پیدا نکند و اسلام و وحدت در بین جهان اسلام شکل نگیرد.

رئیس امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی تاکید کرد: در برابر این‌ها ما اگر ذهن امنیتی نداشته باشیم و عمق امنیتی به کار خود ندهیم نمی‌توانیم توطئه‌های آنها را خنثی کنیم.

ترقی افزود: مرزهای ما به طور مرتب درگیر متجاوزان و تروریسم هستند و دستگاه‌های اطلاعاتی کشور اعلام می‌کنند چقدر عناصر و تیم‌های تروریستی را دستگیر کردند و وقتی با چنین شرایطی رو به ور هستیم نمی‌توانیم در حفظ امنیت بی‌توجه باشیم.

می‌توانیم با استفاده از دانشمندان گام‌های بزرگی در همه حوزه‌ها برداریم

وی بیان کرد: علی رغم همه مشکلاتی که در کشور داریم و تحریم‌هایی که علیه ما اعمال شده و مشکلات اقتصادی که در کشور داریم دست از پیشرفت نباید برداریم و همچنان که تا الان کشور در ابعاد مختلف پیشرفت داشته و دستاوردهای عظیمی را به دست آوردیم نشان دادیم که با دست خالی می‌توانیم با استفاده از دانشمندان گام‌های بزرگی در همه حوزه‌ها برداریم و توفیقات خوبی به دست آوریم.

رییس مرکز بین الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: بی‌توجهی به این پیشرفت ضربه‌زدن به ظرفیت ملی کشور است و اگر در چند سال اخیر افت علمی، اختراعات و هوا فضا را در کشور داشتیم این‌ها قابل قبول نیست و به غرور ملی کشور لطمه می‌زند.

ترقی افزود: در بحث هسته‌ای صدها مهندس هسته‌ای داریم بنابراین ما نباید در مرحله پیشرفت گامی به عقب برداریم بلکه باید مرتب به سمت جلو حرکت کنیم و نمایندگان ما باید شعاری دهند که بتوانند عملی کنند.

وی با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی گفت: دولت ادعا کرد که بعد از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۶۰۰ برنامه برای اجرای آن تهیه کردیم که عملا هیچ کاری در مورد آن انجام نشده است.

رییس مرکز بین الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: در برنامه ششم تصور می‌کردیم دولت اقتصاد مقاومتی را پررنگ مطرح کند اما مشخص شد چنین برجستگی‌هایی در برنامه ششم نیز وجود ندارد و اگر بخواهیم این کم توجهی را ریشه‌یابی کنیم شعاری برخورد کردن با آن را بر بررسی کنیم متوجه می‌شویم که نگاه دولت به بحث اقتصاد که عمدتا تکیه آن به بیرون بوده است و به ظرفیت‌های داخلی اعتماد لازم را ندارد در این راستا به نظر می‌رسد که روند تصمیم‌گیری در دولت به سمتی است که با اقتصاد مقاومتی کاملا مغایرت دارد.

تعطیلی کارخانه‌ها ۲۰۰ هزار کارگر در کشور را بیکار کرد

ترقی تصریح کرد: ما در اقتصاد مقاومتی باید به سمت کاهش نقش نفت در بودجه حرکت کرده و بخش تولید را در داخل تقویت و تولید را به سمت رقابتی شدن در منطقه می‌بردیم و در حال حاضر در اثر عدم حمایت دولت از تولید در کشور متاسفانه شاهد ورشکستی بیش از ۱۴ هزار کارخانه در سطح کشور و صدها هزار بنگاه اقتصادی کوچک هستیم که ۲۰۰ هزار کارگر را بیکار کرده است.

وی افزود: در حال حاضر هزینه تولید پایین آمده و نمی‌توانیم با کارهای تولیدی دیگر کشور‌ها رقابت کنیم و به نظر می‌رسد دستی در دستگاه‌های تصمیم گیر کشور است که می‌خواهند تولید داخل را ضربه بزنند و قاچاق هم چند برابر گذشته شده به طوری که ۳۰۰ درصد افزایش قاچاق در دو سال اخیر داشتیم.

رئیس مرکز امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی گفت: در حال حاضر به ظرفیت داخلی توجه نمی‌شود و این اشکال اگر در ساختار تصیم گیری دولت حل نشود توجه به اقتصاد مقاومتی در کشور نخواهد بود و مجلس باید با تشکیل اتاق فرمان اقتصاد مقاومتی مصرانه دنبال ایجاد این سیاست‌ها در کشور باشد.

وی با اشاره به رویکرد برخی کاندیدها بیان کرد: وقتی که یک جریان مسئول در کشور هیچ برگ برنده‌ای در حوزه اقتصاد ندارد و نمی‌تواند کارکرد اقتصادی خود را به مردم عرضه کند مجبور است ذهن مردم را به مسائل سیاسی پرت کند و رویکرد اصلاح طلبان در کشور به سمت سیاسی است چون در حوزه اقتصاد حرفی برای گفتن ندارند در حال حاضر نتیجه آن این است که آمریکا می‌گوید ما می‌خواهیم کاری کنیم که هیچ کس جرأت سرمایه گذاری در ایران را نداشته باشد.

رئیس امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به برنامه حزب موتلفه در انتخابات، گفت: برنامه این حزب مشخص است و ما تلاش کردیم که با استفاده از تجربیات انتخابات گذشته و ضعف‌هایی که از قبل وجود داشته زمینه وحدت و ائتلاف را در بین اصولگرایان با محوریت روحانیت ایجاد کنیم و اصولگرایان برای اینکه نگذارند چرخش نخبگان از داخل نظام به بیرون منتقل شود باید ویترین عوض کرده و نیروهای جدید را وارد صحنه و از ظرفیت‌های ناشناخته خود استفاده کنند.

مجلس آینده باید مجلسی در خط ولایت باشد

وی گفت: باید مجلسی ولایی و در خط ولایت شکل گیرد و اجازه ندهیم مجلس دغدغه‌ای برای رهبری باشد و به جای اینکه باری از دوش رهبری بردارد باری هم بگذارد و نمایندگان ما باید به سمت برنامه دار شدن حرکت کنند و نقش احزاب تقویت شود.

ترقی بیان کرد: مسیر انتخاب نخبگان در کشور مسیر ساده و درستی نیست و معتقد هستیم اگر افراد برای بخش‌های تصمیم گیری کشور رشد کنند ما بهتر می‌توانیم در پرورش نیروهای مومن برای جامعه موفق باشیم.

وی با تأکید بر اینکه مجلس باید ریل‌گذار دولت باشد، افزود: باید مجلسی درست کنیم قوی‌تر از دولت و مجلس باید متصل به کانون‌های تفکر مردم شود و ظرفیت عظیم فکری مردم را برای توسعه کشور به کار گیرد.

وی با بیان اینکه سهم دولت باید یک سوم اقتصاد باشد، تصریح کرد: دو سوم باید دست تعاونی‌ها و مردم باشد تا مشکلات اقتصادی مردم حل شود و مجلس یک مجلسی شود که بازویی برای پیاده کردن اهداف رهبری باشد.

برچسب ها: حمیدرضا ترقی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: