به‌روز شده در: ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۹۰۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

مشارکت با یک بیمار روانی برای تخریب فرهنگ ایرانی!
شبکه بی‌بی‌سی فارسی در ادامه پروژه تخریب فرهنگ و هنر اصیل ایرانی، آثاری از نقاشی‌ها و سازه‌های فردی با پیشینه‌ای مشخص را به عنوان هنر ایرانی با هدف ترویج ابتذال به جای هنر معرفی کرد. این فرد که «شاپور پویان» نام دارد و بی‌بی‌سی فارسی به وی لقب هنرمند داده است، در سخنان خود فرهنگ اصیل ایرانی را دارای خشونت ذاتی معرفی کرده و دلیل آنچه به منزله تخریب فرهنگ اسلامی‌ـ ایرانی در آثار وی دیده می‌شود را مقابله با این فرهنگ خشونت بیان کرده است. این شبکه گزارش مفصلی را به معرفی آثار ترکیبی وی اختصاص داده و آثار سراسر آمیخته به فرهنگ غیراخلاقی غرب این فرد را نگاهی امروزی به هنر ایران دانسته و آنها را دارای ارتباطی تنگاتنگ با تاریخ، هنر و فرهنگ ایران معرفی کرده است. شاپور پویان متولد اصفهان است که پس از اتمام دوره کارشناسی خود در رشته نقاشی، به بهانه تکمیل تحصیلات دانشگاهی در سال ۸۸ از کشور خارج و در آمریکا ساکن شده است. وی پس از خروج از ایران در گفت‌وگویی، به اختلالات روانی اعتراف کرده بود. این بیماری سبب می‌شود فرد دچار عوارضی، چون ناآرامی و بی‌قراری، رفتارهای پرخاشگرانه، احساس بیزاری از دیگران و... شود و از این رو، عوارض این بیماری به وضوح در آثار وی مشاهده می‌شود.

عضو جامعه مدرسین: تصمیم داریم به روحانی تذکر بدهیم
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تصمیم این نهاد برجسته حوزوی برای تذکر رسمی به رئیس‌جمهور خبر داد و تأکید کرد، آقای روحانی باید اظهاراتش را به نحوی جبران کند. حجت‌الاسلام والمسلمین محسن فقیهی با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه احراز صلاحیت‌ها از آن مردم است، گفت: آنچه مسلم است، این است که اجرای انتخابات به دست دولت و نظارت آن برعهده شورای نگهبان است و نظارت به این معناست که شورای نگهبان اگر احساس کرد که تخلفی شده است، می‌تواند اعمال‌نظر کند؛ ولی اگر اختیاری نداشته باشد، این نظارت بی‌فایده است. وی در ادامه با بیان اینکه نظارت همراه اختیار را به نظارت استصوابی تعبیر می‌کنند، گفت: معنای ناظر این است که اگر اشتباهی را متوجه می‌شود، جلوی آن را بگیرد و باید قدرت این اختیار را هم داشته باشد تا بتواند عمل کند.
آغاز فرایند مذاکرات ژنو ۳
«
دی میستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه ضمن تأکید بر برگزاری مذاکرات صلح سوریه در ژنو در تاریخ ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) اعلام کرد، ارسال دعوتنامه برای کشورهای شرکت‌کننده در این نشست از ششم بهمن آغاز میشود. وی گفت: موضوع مذاکرات ژنو ۳ درباره آتش‌بس و توقف درگیری‌ها در سوریه و مبارزه با داعش و امدادرسانی است. مذاکرات ژنو ۳ به مدت شش ماه ادامه خواهد داشت و مرحله اول این مذاکرات دو تا سه هفته به طول می‌انجامد. نماینده سازمان ملل در ادامه تصریح کرد: هیچ کارگروهی در حین مذاکرات ژنو تشکیل نخواهیم داد و هیچ پیش‌شرطی را نیز نخواهیم پذیرفت. وی تأکید کرد، شورای امنیت سازمان ملل به من ابلاغ کرد که دو گروهک داعش و جبهه النصره در سوریه از گروه‌های تروریستی هستند. دی میستورا گفت: در این مذاکرات قانون اساسی سوریه و راه‌های برگزاری انتخابات آینده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
برخورد با مسجد و ترویج قمارخانه
پایگاه اینترنتی روزنامه «ینی مساوات» چاپ باکو با اشاره به دایر شدن قمارخانه‌ها در مناطق خطائی، بینه قدی، صبائیل، آبشوران، یاسامال و سایر مناطق باکو، نوشت: «گسترش سریع و فعالیت آزادانه مراکز قمار در مرکز باکو نشان می‌دهد که این مراکز تحت حمایت اشخاص عالی‌رتبه هستند.» ینی مساوات افزود: «در این مراکز، مقررات قمار و شرط‌بندی یکسان است و حتی برخی از کارکنان آنها نیز مشترک هستند و طراحی این مکان‌ها نیز مشابه است و تمامی این موارد نشان می‌دهد یک شبکه واحد برای گسترش قمارخانه‌ها در جمهوری آذربایجان وارد عمل شده است و آن را در انحصار خود دارد
تکذيب پیام سرّی
سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گزارش یک نشریه با نفوذ خارجی را درباره اینکه ولادیمیر پوتین اوایل ژانویه به همتای سوری‌اش توصیه کرده است که از سمت خود کنار برود، تکذیب کرد. به نوشته روزنامه «ایزوستیا»، روز جمعه (۲ بهمن ۱۳۹۴) روزنامه «فایننشال تایمز» خبر پیام سرّی پوتین را با استناد به منبعی در سازمان‌های اطلاعاتی غربی منتشر و ادعا کرد که «ایگور سرگون» رئیس اداره‌کل اطلاعات روسیه طی سفری در اواخر دسامبر به دمشق حامل چنین پیامی برای بشار اسد بوده است. بر اساس این گزارش، در این دیدار که سه هفته پیش از مرگ این مقام روسی انجام شده، بشار اسد تأکید کرده است که از سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد.

نگرانی شاهزادگان از آینده آل‌سعود
سیاست‌ها و تصمیم‌های پادشاه جدید عربستان طی یک سال گذشته به شدت شاهزادگان خاندان آل‌سعود را درباره آینده خود و خطر فروپاشی نظام سعودی نگران کرده است. «فؤاد ابراهیم» در مطلبی در روزنامه لبنانی «السفیر» نوشت: «همان‌طور که عبدالله تنها بازیکن در صحنه قدرت بود، ملک سلمان نیز همین روش را در پیش گرفته است و خودش هدایت، برکنار و تعیین می‌کند و هیچ قدرت دیگری نیست که بتواند مانع شود یا به هر صورتی به او اعتراض کند؛ اما درباره اینکه آیا ملک سلمان می‌تواند اختلافات خاندان حاکم را فرو بنشاند و وضعیت جدیدی را ایجاد کند، باید گفت که ناظران آگاه از اوضاع سیاسی عربستان این‌بار برخلاف گذشته بدبین هستند. روزنامه «واشنگتن پست» دیروز با اشاره به این موضوع نوشت: فرایند انتقال قدرت در تاریخ عربستان به مبهم‌ترین حالت خود رسیده است. تصمیم‌های افراطی پادشاه جدید برخلاف سنت گذشته سبب نزاع خونباری بر سر قدرت خواهد شد و شاید موضع شاهزاده طلال و نگرانی او از فروپاشی نظام به دلیل اختلافات نشان‌دهنده نگرانی جدی بسیاری از شاهزادگان آل‌سعود درباره سیاست‌های پادشاه جدید باشد، به صورتی که حکومت در اختیار یک خانه باشد و نه خاندان.

روایت سایت رهبر انقلاب از نقش هاشمی رفسنجانی در هنگامه تعیین رهبری

پایگاه مرکز نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نقل قول‌های تعیین‌کننده از امام خمینی‌(ره) درباره آیت‌الله خامنه‌ای را این‌گونه برمی‌شمرد: «حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد خمینی، نزدیکترین فرد به امام خمینی که مشاور و مورد وثوق کامل ایشان بود، نقل کرده که امام در پی سفر خارجی آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: «الحق ایشان شایستگی رهبری را دارند» [۲۴۹] . زهرا مصطفوی، دختر امام خمینی (ره) بیان کرده که آنگاه که از امام درباره‌ی رهبری آینده نظام پرسیده است ایشان از آیت‌الله خامنه‌ای نام بردند و آنگاه که از مقام علمی آیت‌الله خامنه‌ای سؤال کرده است ایشان اجتهاد آیت‌الله خامنه‌ای را تأیید کرده‌اند[۲۵۰] . آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز نقل کرده که زمانی که امام درصدد عزل آیت‌الله منتظری از رهبری آینده بودند در جلسه‌ای که با حضور سران سه‌قوه، نخست‌وزیر (میرحسین موسوی) و حاج سید احمد خمینی در محضر امام تشکیل شده بود در مورد جانشین رهبری بحث شد ایشان از آیت‌الله خامنه‌ای برای رهبری آینده نظام نام بردند. وی همچنین بیان داشته که در جلسه خصوصی خود با امام راحل نسبت به وضع رهبری در آینده ابراز نگرانی کرده است و امام در پاسخ با اشاره به آیت‌الله خامنه‌ای فرموده‌اند: «شما در بن بست نخواهید بود، چنین فردی در میان شما هست. چرا خودتان نمی‌دانید؟»

واكنش فردوسي پور به گزارش مجلس

در گزارشی که کمیسیون اصل نود مجلس روز یکشنبه درباره فساد در فوتبال منتشر کرده بود، به مسائل و موارد مختلفی اشاره شده بود؛ از جمله اشاره به «یک برنامه ورزشی پربیننده و تاثیرگذار در ورزش» که برنامه نود را متبادر می‌کرد. در این گزارش آمده بود: «یکی از برنامه های فوتبالی سیما نیز که مخاطبین بسیاری دارد، بر اساس گزارش های متعدد اهالی فوتبال و برخی شواهد و قرائت، نه تنها در افزایش ناهنجاری های این ورزش نقش فزاینده داشته است، بلکه برخی شائبه ها درباره نقش عوامل اصلی این برنامه، برای اتصال مربیان و بازیکنان خارجی به باشگاه های داخلی وجود دارد که موضوع قابل رسیدگی دقیق تر است. بسیاری از اهالی فوتبال با ارائه مستندات و شواهد قابل اعتنا معتقدند که این برنامه با پرداختن به زشتی های فوتبال و دامن زدن به این موارد، تداوم می یابد. هر چند این برنامه، توانسته است در برابر برخی معضلات فوتبال هم نقش آفرینی کند اما در مجموع با بررسی عملکرد برنامه ای که حدود یک دهه قدمت دارد، به نظر می رسد که در این برنامه تلویزیونی، گرایش به حاشیه ها بیش از اصل شده باشداین موضوع با واکنش عادل فردوسی پور مجری و تهیه کننده برنامه نود مواجه شد. فردوسی پور در برنامه نود که بعد از دو هفته تعطیلی مجددا روی آنتن رفت، به این موضوع اشاره کرد و گفت: ما خودمان از انتشار این گزارش استقبال می‌کنیم و بارها و بارها برنامه خود را به مبارزه با فساد اختصاص داده ایم ولی اگر منظور در این گزارش برنامه نود باشد که کاملا خلاف واقع است، اداره حقوقی صدا و سیما پیگیر خواهد بود.

جریمه سوشا:بازی در لیگ دسته یک!

باشگاه پرسپولیس سخت در تلاش است تا با رفع مشکلات پیش آمده برای سوشا مکانی نام او را در لیست خود حفظ کند. بر همین اساس مسئولان باشگاه در حال رایزنی با مقامات قضایی هستند تا به شکلی سوشا بخشیده شود و آنها بتوانند در آینده از توانایی این بازیکن استفاده لازم را ببرند. به گزارش شفاف، گفته می شود پرسپولیسی ها به دنبال محرومیت مدت دار سوشا از حضور در لیگ برتر هستند تا بتوانند سوشا را به شکل قرضی به یکی از تیم های دسته اولی بفرستند و بعد از پایان مدت محرومیتش بار دیگر او را به پرسپولیس برگردانند.

دلالی‌های تازه در «خطبه‌خوانی» عقد!

به گزارش قانون، یکی از حواشی که شاید کمتر مورد توجه خانواده‌ها حتی مسئولان قرار گرفته، تخلفات دفاتر ثبت ازدواج است که عمدتاً از چشم‌ها پنهان می‌ماند. بروز تخلف در دفاتر ثبت ازدواج مشکلاتی را برای جوانان و خانواده‌ها ایجاد کرده که «دلالی برای خطبه‌خوانی» و «آوردن روحانی مشهور بر سر سفره عقد» نوبرترین آنها محسوب می‌شود. به‌تازگی برخی افراد با وعدۀ آوردن روحانیون مشهور و سیاسی کشور بر سر سفره عقد زوجین، از آنها مطالبه هزینه‌های میلیونی می‌کنند که عمدتاً وعده توخالی بوده و تنها جیب زوجین را خالی می‌کند. در مواردی هم که این اتفاق افتاده و روحانیون مشهور سر سفره عقد برای خطبه‌خوانی می‌روند، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و عمدتاً به‌واسطه روابط کاری یا خانوادگی، خطبه را جاری می‌کنند.با این حال، برخی افراد که امکان ارتباط با روحانیون را دارند، اقدام به گرفتن پول برای خطبه‌خوانی از سوی آنها می‌کنند که تازه‌ترین نوع دلالی حداقل در حوزه ازدواج محسوب می‌شود.

قايق مشترک اصلاح طلبان و روحاني به تعبیر زيباکلام

صادق زيباکلام، تحليلگر مسائل سياسي،در گفتگو با خبرنگار سياسي آريا در پاسخ به اين سئوال که آيا اصلاح طلبان در استراتژي جديد انتخاباتي خود سراغ افراد کمتر شناخته شده مي روند، گفت:اصلاح طلبان چاره اي ندارند جز اينکه به سراغ کانديداهاي گمنام بروند. تمام چهره هاي اصلاح طلب و کارگزاران سازندگي را رد صلاحيت کرند. تمام کساني که در ستادهاي آقاي روحاني در انتخابات فعاليت مي کردند، رد صلاحيت شده اند. با توجه به اينکه تمام اين افراد رد صلاحيت شدند اصلاح طلبان بجاي آنکه در انتخابات شرکت نکنند و آن را بايکوت کنند که به ضرر اصلاح طلبان است، اصلاح طلبان بايد چهره هاي معمولي و گمنام در شهرستان هاي مختلف کشور را که از تحصيلات و تجربه خوب کاري برخوردارند، شناسايي کنند و در ليست اصلاح طلبان قرار دهند و با توجه به بدنه اجتماعي نيرومندي که اصلاح طلبان دارند از طرفداران خود بخواهند به اين افراد گمنام راي بدهند. وقتي که اين افراد وارد مجلس شوند شايد برخي از آنها براي جريان اصلاح طلبي باقي بمانند. زيباکلام در پايان تصريح کرد: از جهت ردصلاحيت ها، اصلاح طلبان و دولت روحاني در يک قايق هستند چرا که فقط اصلاح طلبان را رد صلاحيت نکردند، افراد ميانه رو و معتدل که در ستادهاي آقاي روحاني فعاليت مي کردند ، نيز رد صلاحيت شده اند.

قطر بیشتر از جمعیتش گردشگر جذب کرد

برپایه جدید‌ترین آمار منتشر شده در سال گذشته میلادی حدود سه میلیون نفر توریست و بازدید کننده خارجی به قطر سفر کردند. به گفته سازمان گردشگری قطر در سال گذشته بیش از ۸۵۰ هزار نفر از شهروندان عربستان و ۳۷۵ هزار نفر از هند به قطر سفر کرده‌اند. میزان در آمد دولت و صنعت گردشگری قطر از این تعداد بازدیدکننده خارجی حدود سه و نیم میلیارد یورو اعلام شده است. قطر با جمعیتی حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان بشمار می‌رود. تعداد گردشگران خارجی که در مدت مشابه به ایران سفر کرده‌اند حدود چهار میلیون نفر است که بیشتر آن‌ها را زائران از کشورهای همسایه ایران تشکیل می‌دهند.

داعش نخست‌وزیر انگلیس را تهدید کرد
خبرگزاری فرانسه از انتشار فیلمی توسط داعش به منظور معرفی عاملان حملات پاریس خبر داده است. داعش در این فیلم ضمن معرفی 9 تروریستی که عامل قتل 130 نفر در حمله به پاریس بودند، ائتلاف ضد خود از جمله کشور انگلستان را نیز تهدید به حملات انتقامی کرد. تروریست‌های داعش در این فیلم مشخصاً کامرون نخست‌وزیر این کشور را تهدید کردند.سخنگوی دیوید کامرون گفته: «ما درحال بررسی دقیق این فیلم تبلیغاتی هستیم اما چیزی که مشخصاً می‌توان گفت این است که داعش درحال افول و عقب‌نشینی است. داعش در این فیلم نه عامل حمله به پاریس را معرفی کرده و به شخص نخست‌وزیر انگلیس نیز حمله نموده است

نامه‌نگاری همسر شهید شهریاری درباره برجام

بهجت قاسمی، همسر شهید شهریاری و استاد دانشگاه شهید بهشتی در نامه‌ای خطاب به ملت ایران نوشته: هیچ اعتمادی به آمریکا و غرب نداریم اما به فرزندان این سرزمین اعتماد داریم. به مسئولان امین، غیور، شجاع و متدین کشورمان اعتماد داریم و این لحظات اقتدار را به ملتم تبریک می‌گویم. همسر شهید شهریاری در این نامه همچنین نوشته است: از مذاکره‌کنندگان و تمامی کسانی که در این سال‌ها در این مسیر تلاش کرده‌اند، سپاسگزارم و اکنون مجید عزیزم، ببین و شاهد باش که خون تو و یاران شهیدت به ثمر نشسته و دنیا در برابر اقتداری که آفریدید، سر تعظیم فرود آورده است.

باهنر تکلیف بودجه 95را مشخص کرد

محمدرضا باهنر نایب‌رئیس دوم مجلس در پاسخ به تذکر کاتب توضیح داد: طبق جدول زمانبندی آیین‌نامه، مجلس شورای اسلامی کار خودش را آغاز کرده است، با وجود آنکه هنوز گزارش کمیسیون‌های تخصصی تقدیم کمیسیون تلفیق نشده، اما اعضای این کمیسیون‌ها مشخص شده تا کارهای مقدماتی مانند برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه را انجام دهد، کمیسیون‌های تلفیق برای آمادگی‌های مقدماتی تشکیل شده‌اند.نایب‌رئیس دوم مجلس اعلام کرد مجلس به هیچ وجه امکان رسیدگی به لایحه بودجه ۹۵ و برنامه ششم توسعه تا پایان سال ۹۴ را ندارد، دولت بودجه چنددوازدهم را تقدیم مجلس کند.

هشدار درباره پرداخت برخی فوق العاده ها به کارمندان
بر اساس ابلاغیه یک نهاد نظارتی به تعدادی از مدیران دستگاه ها و نهادها، تاکید شده است که با توجه به اینکه مطابق اساسنامه مصوب برخی از مجموعه های گسترده در کشور، این دستگاه ها مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند، لذا پرداخت برخی موارد در فیش حقوقی کارمندان و مدیران آنها مانند کمک هزینه عائله مندی، به دلیل عدم شمول این مجموعه ها، با منع قانونی و تبعات قضایی و اداری همراه خواهد بود.

هفته آینده رهروان وارد تهیه لیست‌ انتخاباتی می‌شود

ایرج عبدی عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت که این فراکسیون هفته آینده وارد موضوع ارائه لیست‌های انتخاباتی در تهران و سایر شهرستان‌ها می‌شود. به گزارش تسنیم، این عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مورد رایزنی‌های انجام شده برای بررسی صلاحیت نمایندگان ردصلاحیت‌ شده گفت: پیگیری‌هایی از طریق کانال‌های قانونی شده است و دکتر لاریجانی نیز با توجه به شناختی که از اعضای فراکسیون رهروان داشتند نیز رایزنی‌هایی انجام داده است و تمامی تلاش بر این است که حقی از آنها ضایع نشود.

جزئیات انصراف یک آیت الله از کاندیداتوری خبرگان

یکی از اعضای دفتر آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به علت انصراف وی از انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: همانطوری که در نامه ایشان ذکر شده، به دلیل آنکه در لیست جامعتین نیستند و به طور مستقل نیز نمی‌خواهند نامزد شوند، انصراف دادند.وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله حائری شیرازی نمی‌خواهند این شبهه به وجود آید که با جامعتین مخالفت می‌شود و ایشان از طرف‌های دیگر حمایت می‌کند.این عضو دفتر آیت‌الله حائری شیرازی خاطرنشان کرد: اگر ایشان به طور مستقل کاندیدا شوند، ممکن است این شبهه ایجاد شود که آیت‌الله حائری شیرازی با جامعتین و افراد انقلابی مخالفت می‌کند، به همین دلیل به سرعت انصراف دادند تا این شبهه ایجاد نشود.وی با اشاره به اهداف کاندیداتوری آیت‌الله حائری شیرازی گفت: هدف ایشان از اقدام برای کاندیداتوری مبارزه با طاغوت زمان بود، به همین دلیل از تهران کاندیدا شدند، اما جامعتین از تهران تمایل به افراد دیگری دارند.

دستور جدید دولت برای سختگیری در واردات لوازم آرایشی

بر اساس ابلاغیه جدید یک مقام مسئول به نهادهای ذی ربط در امر واردات کالا، تاکید شده است که بر اساس تصمیمات گرفته شده، مجموعه وسیعی از لوازم و فرآورده های آرایشی قابلیت استفاده از ارز سیستم بانکی کشور را نداشته و دستگاههای مسئول باید توجه کنند که ثبت سفارش این محصولات صرفاً از محل ارز متقاضی امکانپذیر خواهد بود. در این بخشنامه همچنین تاکید شده است که هرگونه بی توجهی به این موضوع و اختصاص ارز مبادله ای به محصولات آرایشی، ممنوعیت و تبعات قانونی به همراه دارد.

مایلی‌کهن شرمنده بی‌بی‌سی فارسی!

در جریان رقابت‌های فوتبال انتخابی المپیک، محمد مایلی‌کهن گفت‌وگویی را با خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی فارسی انجام داد که واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. مدیر فنی سابق تیم المپیک در بازگشت از قطر در گفت‌وگو با روزنامه گل از انجام این مصاحبه دفاع کرد و خبرنگاران این شبکه را در دوحه "غریب" دانست.مایلی‌کهن در بخشی از گفت‌وگویش با روزنامه گل در پاسخ به این سوال که آیا می‌دانستید فردی که با او گفت‌وگو می‌کنید، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی است، گفت: "شما می‌گویید نکند اطلاع نداشتید اما من به شما می‌گویم اطلاع داشتم که با بی‌بی‌سی فارسی مصاحبه می‌کنم. این بچه‌ها بارها آمدند سر تمرین و چون از هموطنان عزیز من بودند، تازه شرمنده‌شان شدم که خیلی با آنها صحبت نکردم. چون سعی کردم و تصمیم داشتم در حین برگزاری مسابقات زیاد مصاحبه نکنم. وقتی غریبی این بچه‌ها را بهعنوان یک ایرانی دیدم، وظیفه خودم دانستم که با آنها مصاحبه کنم. ضمن این که در واقع رهبر کشورمان هم خودشان گفته‌اند که حتی اگر به من و نظام اعتقاد ندارید به عنوان یک ایرانی در انتخابات شرکت کنید یعنی کسانی که با نظام هم مشکل دارند.

مذاكره كامرون با روحانی درباره آزادسازی زندانی‌ها

داونينگ استريت با انتشار پيامي از تماس تلفني نخست‌وزير انگليس با رئيس‌جمهوري ايران و گفت‌وگوي آنها در موارد متعدد خبر داد. سايت نخست وزيري انگليس با انتشار پيامي اعلام كرد كه «ديويد كامرون» به مناسبت آغاز اجراي برجام با «حسن روحاني» رئيس‌جمهوري ايران تماس گرفته و با وي گفت‌وگو كرد. سخنگوي داونينيگ استريت (دفتر نخست وزيري انگليس) در اين رابطه گفت: نخست وزير براي تبريك گفتن روز اجراي توافق هسته‌اي با رئيس‌جمهور ايران تماس گرفت و گفت: اين روز براي ارتباطات بين‌المللي روز بسيار خوبي است. دو طرف در اين گفت‌وگوي تلفني بر لزوم عمل به تعهدات از سوي طرف‌هاي حاضر در توافق تاكيد و براي فراهم كردن زمينه‌هاي گسترش همكاري‌هاي اقتصادي و ديپلماتيك با يكديگر توافق كردند. موضوع سفر هيات تجاري انگليس به ايران كه در ماه‌هاي آينده انجام مي‌شود نيز از ديگر محورهاي گفت‌وگوهاي كامرون و روحاني بود. بر اساس اظهارات سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس، کامرون در این گفت‌وگوی تلفنی درباره سه شهروند انگلیسی در بند ایران نیز با روحانی رایزنی کرده و در مورد امکان بهبود وضعیت آنها صحبت کرده است.

اخبار روزانه:

*غلامحسین کرباسچی، شهردار اسبق تهران در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ارائه لیست مشترک از سوی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل با توجه به ردّ صلاحیت‌ها گفت: ممکن است دوستان با توجه به شرایط به چنین نتیجه‌ای برسند و لیست مشترکی را ارائه کنند.

*۱۰ تفنگدار آمریکایی که پس از ورود به آب‌های جنوبی ایران به دست نیروهای سپاه دستگیر و سپس آزاد شدند، برای ادامه بازجویی‌ها به «سن‌دیه‌گو» منتقل شدند. این تفنگداران که پس از تماس‌های مکرر وزیر امور خارجه کشورشان با محمدجواد ظریف و عذرخواهی آزاد شدند؛ به سرعت برای بازجویی به قطر منتقل شدند و حالا برای ادامه بازجویی به محل اقامت‌شان در آمریکا فرستاده شده‌اند.
* جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا، ۱۴ سند همکاری امضا کردند. این ۱۴سندی که به امضای مقامات ارشد ایران و ایتالیا رسید، در حوزه‌های حمل‌ونقل، راه‌آهن و ریل، همکاری‌های آموزشی و پزشکی، بازرگانی، ایمنی، همکاری‌های بندری، کشاورزی، قرنطینه و حفظ نباتات، پزشکی و دارویی است. دو کشور همچنین، بیانیه سیاسی مشترکی را برای ترسیم نقشه راه کلی گسترش همکاری‌ها و تعاملات دو کشور منتشر کردند.
* وزاری خارجه امارات، بحرین و عربستان سعودی، روز دوشنبه در «ابوظبی» نشستی را برای بررسی تحولات اخیر در روابط تهران و ریاض برگزار کردند. خبرگزاری رسمی امارات (وام) نوشت: مشارکت‌کنندگان در این نشست که «نبیل العربی» دبیرکل اتحادیه عرب نیز حضور داشت، راه‌های جلوگیری از آنچه «دخالت ایران در مسائل داخلی کشورهای عربی» نامیده شده است را بررسی کردند.
* سازمان انرژی آمریکا وابسته به وزارت خزانه‌داری این کشور طی دو گزارش مجزا، تأثیرات لغو تحریم‌ها بر صادرات نفت و اقتصاد ایران را بررسی کرده است. این سازمان تأکید می‌کند، تأثیر لغو تحریم‌ها بر بهبود شرایط اقتصادی ایران در کوتاه‌مدت بسیار محدودتر از آن چیزی خواهد بود که تصور می‌شود.
* «نیکلای لویچف» معاون دومای روسیه لغو نظام روادید بین این کشور و ایران را خواستار شد. معاون دومای روسیه این امر را برای تقویت روابط دوجانبه، به ویژه در عرصه انسانی لازم و بسیار مهم دانست. چنین اقدامی گامی منطقی برای توسعه همکاری‌های دو کشور خواهد بود.
* زنان مسلمان توفانی توئیتری را علیه دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در اعتراض به اظهارات وی که گویا هفته گذشته به طور خصوصی درباره سلطه‌پذیری سنتی زنان مسلمان بیان شده بود، به راه انداخته‌اند.

* جبهه تدبیر و توسعه ایران اسلامی که خود را بزرگ‌ترین جبهه حامی دولت یازدهم می‌داند، قرار است طی نشست خبری در روزهای آینده راهبردهای سیاسی ـ انتخاباتی خود را تشریح کند. این جبهه که از اعضای ستادهای انتخاباتی رئیس دولت یازدهم در انتخابات ۹۲ تشکیل شده، قرار است ۱۷ بهمن ماه فهرست انتخاباتی خود را منتشر کند.
* ۲۱ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به شورای نگهبان با اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور تصریح کردند، بیم آن می‌رود که دولت یازدهم با این فرمان انتخاباتی آقای روحانی، به دنبال یکدست کردن دو قوه مجریه و مقننه و تلاش برای ایجاد مجلسی دولت‌ساخته و مطیع برآید.
* آنچه در جلسه اخیر اصلاح‌طلبان ابعاد رسانه‌ای بیشتری پیدا کرد، پیشنهاد حق‌شناس برای تشکیل جبهه نجات ایران در انتخابات امسال بود، مبنی‌بر اینکه از نیروهای غیرمشهور، مستقل و اصولگرایان معتدل استفاده شود تا حداقل جلوی مجلس تندروتر گرفته شود.
* این روزها و با گذشت مدت کمی از لغو تحریم‌ها، صرافی‌های پایتخت و دیگر شهرهای پاکستان با افزایش تقاضا برای خرید «ریال» ایران مواجه شده‌اند و بهای ریال در مقابل روپیه پاکستان در چند روز اخیر بیش از دو برابر افزایش یافته است. برخی مردم پاکستان که با خرید ارزهای خارجی که ارزش آن رو به افزایش است، سرمایه‌گذاری می‌کنند، این روزها خرید ریال ایران را بهترین سرمایه‌گذاری از طریق خرید ارز می‌دانند.
* در بخشی از گزارش فساد در فوتبال که پس از مدت‌ها از سوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی منتشر شده، آمده است: افزایش بی‌رویه اموال مدیران شاغل در فدراسیون و باشگاه‌ها و واسطه‌ها طی سال‌های گذشته، مستلزم رسیدگی دقیق و تخصصی توسط قوه قضائیه است. برخی از این افراد روزی که وارد این ورزش شدند، هیچ ثروتی در اختیار نداشتند؛ اما در حال حاضر از جمله داوطلبان خرید بزرگ‌ترین باشگاه‌های کشور هستند.
* یک مقام مسئول در صنعت خودرو با اشاره به توافق اولیه شرکت پژو با ایران‌خودرو، اظهار داشت: بر اساس این توافق قرار است همکاری مشترک ایران‌خودرو و پژو به صورت ۵۰ درصد و مساوی باشد. وی با بیان اینکه در این سرمایه‌گذاری مشترک هر دو طرف ۲۵۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خواهند کرد، افزود: قرار است در قالب این همکاری سه خودروی جدید در داخل کشورمان تولید شود.
* روزنامه «گاردین» در گزارشی نوشت: «بانک‌های بزرگ اروپا همچنان درباره تبادلات تجاری با ایران نگرانی دارند. تحریم‌ها برداشته شدند؛ اما عدم قطعیت در رویکرد و موضع‌گیری مقامات آمریکایی سبب بی‌میلی بانک‌ها برای ارائه خدمات پرداختی هستند.» در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «بانک‌ها به طور خاص درباره تحریم‌های اولیه آمریکا در ارتباط با تروریسم و نقض حقوق بشر که علیه ایران باقی است، نگرانی دارند».

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: