به‌روز شده در: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۷۲۹۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸

علا میرمحمد صادقی:

وزارت صنعت بزرگ شده است نه کوچک

رئیس هیئت امنای خانه معدن ایران با تاکید بر اینکه لازم است کاهش نرخ تسهیلات پرداختی در بخش معدن به چهار درصد برسد، گفت: دولت باید اقداماتی انجام دهد تا تسهیلات برای اخذ ماشینآلات معدنی افزایش یابد تا بتوانیم از ذخائر و از ظرفیت کشور بهره کامل را ببریم.

علا میرمحمد صادقی در سومین اجلاس معدن و صنایع معدنی کشور با تاکید بر اینکه متاسفانه صادرات فرش ایرانی در رده دهم قرار گرفته است، گفت: با فعالشدن بخش معدن علاوه بر ارزآوری، اشتغالزایی چشمگیری نیز میشود. در حوزه صنعت ابتدا باید بهدنبال اشتغالزایی و شرایطی مناسب باشیم این در حالی است که معدن تمام موارد را شامل میشود و تنها نیاز به اکتشاف و استخراج دارد.

وی با اشاره به اینکه توجه به حوزه معدن امروزه بسیار بیشتر از گذشته صورت میگیرد، تصریح کرد: فرصتهایی را که در گذشته داشتیم استفاده نکردیم و با وجود انجام مذاکرات در مورد صادرات صنایع و محصولات معدنی توجهی صورت نمیگیرد. در دورانی با بانک مرکزی جلسهای داشتیم که معتقد بود حدود 20 میلیارد دلار واردات داریم در حالی که میزان صادرات کشور بسیار محدود بود. به عنوان مثال در گذشته تنها بخشی از سنگ ایران به ایتالیا صادر میشد.

رئیس هیئت امنای خانه معدن ایران با تاکید بر اینکه توجه به صادرات معدنی از گذشته در جلسات مطرح است، تصریح کرد: بهترین راه در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به ظرفیت معادن است.

میرمحمد صادقی با اشاره به اینکه هنوز 90 درصد از معادن کشور کشف نشده است، گفت: استخراج و اکتشاف معدن هزینهبر و نیازمند حمایت دولت است. در گذشته بانکها پروانه بهرهبرداری معدن را بهعنوان وثیقه از معدنکار نمیپذیرفتند در حالی که اکنون خوشبختانه با مصوبه مجلس این مشکل حل شده است.

وی با انتقاد شدید از ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت با وزارت بازرگانی و بخش تجارت گفت: زمانی به بهانه کوچکسازی دولت، وزارتخانهها را ادغام کردند، در حالی که اکنون نهتنها تعداد نیرو در این وزارتخانه افزایش یافته، بلکه هیچگونه کوچکسازی صورت نگرفته است.

کریمی اصفهانی با اشاره به اشتغالزایی بالا با سرمایه اندک:

صنعت فرش برای بازگشت به اوج نیازمند حمایت است

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف نیز در این مراسم اظهار کرد: در سالهای گذشته صنعت فرش دستباف ایران مورد هجوم بیرحمانه مسائل و مشکلات داخلی و خارجی قرار گرفته است.

احمد کریمی اصفهانی تصریح کرد: صادرات فرش دستباف دو دهه قبل یک میلیارد و 700 میلیون دلار بود که مقام اول را در صادرات غیرنفتی داشت؛ اما در حال حاضر به دلیل سوء مدیریت و مشکلات داخلی و خارجی به 300 میلیون دلار کاهش یافته است.

وی افزود: به دلیل فراهمنبودن بسیاری از زیرساختها شرایطی برای فعالان این بخش تحمیل شده که باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد و از سویی معافیتهای مالیاتی این حوزه باید تداوم یابد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه بازار آمریکا یکی از بازارهای بزرگ فرش دستباف ایران بوده است گفت: بازشدن این بازار روی صادرات مستقیم فرش دستباف اتفاق خوشایندی است که فرصت مناسبی برای فعالان این حوزه محسوب میشود.

کریمی در عین حال بیان کرد: تصویب و اجرای قانون واردات در مقابل صادرات یکی دیگر از روشهای حمایتی برای این حوزه محسوب میشود و این روزها شاهدیم هیئتهای تجاری و سیاسی از کشورهای مختلف به ایران میآیند که باید از این فرصت به بهترین نحو استفاده شود.

وی موضوع مشوقهای صادراتی را از دیگر نیازهای صنعت فرش دانست و تاکید کرد: این مشوقها میتوانند در عرصه رقابت بینالمللی بخشی از مشکلات را پوشش دهند و مسیر تجار را هموارتر کنند.

کریمی اصفهانی خاطر نشان کرد: این صنعت برای میلیونها نفر بهطور مستقیم و غیرمستقیم با حداقل سرمایه اشتغالزایی انجام داده و کمترین وابستگی ارزی را دارد.

برچسب ها: خبر
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: