به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۱ - ۱۹:۳۹
مردم مصر حتي آنها كه بعدها به دنيا خواهند آمد، سه صدا برايشان جاودانه خواهد ماند، يكي صداي عمرسليمان رئيس دستگاه اطلاعاتي مبارك كه با لحني ميان غرور و غم اعلام كرد: «قَرر رئيس محمد حسني مبارك تخليه عن منصب رئيس الجمهوريه...» دوم، صداي رئيس كميته انتخابات كه پيروزي دكتر مرسي را اعلام كرد: «دكتر محمد محمد مرسي عيسي العياط يكون الفائز بمنصب رئيس الجمهوريه مصر العربيه..» و سوم كه از آن دو بسيار بلندتر، رساتر، دلنشين‌تر و اميدوارانه‌تر هم بود انفجار فرياد مردم پس از اعلام خبر رياست جمهوري دكتر مرسي بود... «حريّه، حريّه...»

محسن مجتبايي- مردم مصر حتي آنها كه بعدها به دنيا خواهند آمد، سه صدا برايشان جاودانه خواهد ماند، يكي صداي عمرسليمان رئيس دستگاه اطلاعاتي مبارك كه با لحني ميان غرور و غم اعلام كرد: «قَرر رئيس محمد حسني مبارك تخليه عن منصب رئيس الجمهوريه...» دوم، صداي رئيس كميته انتخابات كه پيروزي دكتر مرسي را اعلام كرد: «دكتر محمد محمد مرسي عيسي العياط يكون الفائز بمنصب رئيس الجمهوريه مصر العربيه..» و سوم كه از آن دو بسيار بلندتر، رساتر، دلنشين‌تر و اميدوارانه‌تر هم بود انفجار فرياد مردم پس از اعلام خبر رياست جمهوري دكتر مرسي بود... «حريّه، حريّه...»بعد از اعلام ديرهنگام پيروزي دكتر مرسي در انتخابات، سيل پيامهاي تبريك نيز آغاز شد و در آن روز تاريخي پيغام و پسغامها، پيام تبريك ژنرال طنطاوي رئيس شوراي نظامي، غير از تبريك حامل پيام ديگري هم بود.
شوراي نظامي پارلمان را كه منحل كرده، بماند، اختيار بودجه و نظارت بر نيروهاي مسلح را از رئيس جمهور منتخب مردم گرفته و حتي اختيار تعيين اعضاي مجلس مؤسسان براي تدوين قانون اساسي را هم براي خود محفوظ نگه داشته است.
در چنين اوضاع و احوالي، برخي‌ها در داخل به اين تحليل رسيده‌اند كه حال كه قرار است نظاميان خود قانون اساسي را بنويسند، در اختيارات رئيس جمهور بازنگري كنند وانتخابات پارلماني را كه منحل كرده بودند دوباره بر اساس معيارهاي خودشان برگزار كنند و بنابر اين دل بستن به چنين دولتي بيهوده است(!)
برخي ديگر موضوع را از اين زاويه نگاه مي‌كنند كه آقاي مرسي عضو اخوان المسلمين است و لذا احتمالاً به تركيه گرايش بيشتري خواهد داشت تا به ايران و...
به اعتقاد اين قلم براي ارزيابي آنچه كه در حال حاضر در مصر مي‌گذرد مي‌بايست واقعيات را ديد كه بطور خلاصه به اهم آن مي پردازيم:
1- نخست آنكه نگاه مردم مصر به نظاميان اين كشور با نگاه مردم ايران به نظاميان دوره پهلوي كاملاً متفاوت بوده و حتي مي‌توان به خود جرأت داد و از قداست آنها در افكار عمومي سخن گفت كه احتمالاً ريشه آن به دوره جنگ اعراب و اسرائيل برمي‌گردد.
2- دكتر مرسي در انتخاباتي پيروز شد كه آمريكا، رژيم صهيونيستي و دولتهاي مرتجع عرب توانستند آن را مديريت كرده و ژنرال احمد شفيق را نخست به مرحله دوم برسانند و پس  رأي حدود 49 درصد را برايش از مردم بگيرند؛ بديهي است در كشوري كه فقط در قاهره بيش از يك ميليون نفر در قبرستان زندگي مي‌كنند با پول و حتي وعده غذا خيلي كارها را مي‌توان انجام داد.
به عبارت ديگر نظام سلطه موفق شد تا از پديد آمدن انقلابي كه بتواند همه چيز را «زيرورو» كند، جلوگيري نموده و چنين نشان دهد كه احمد شفيق كانديداي شوراي نظامي نيز داراي محبوبيت است.  حتي آمريكائيها مي‌توانستند با كمي جا به جايي، شفيق را به عنوان رئيس جمهور معرفي كنند اما به خوبي فهميدند كه كار عاقلانه اي نيست.
3- در مصر حدود 10 ميليون مسيحي زندگي مي‌كنند و ميليونها نفر نيز از قبل حكومت مبارك صاحب امكانات، قدرت و ثروت شده‌اند و لذا توقع و انتظار اينكه اينهااز يك دولت اسلامي حمايت كنند، انتظار نابجايي است و...
اينكه دكتر مرسي چگونه در مواجهه با مشكلات پيش رو و از جمه شوراي نظامي برخورد خواهد كرد، زمان معلوم خواهد كرد اما مسلم اين است كه روي كار آمدن وي در نتيجه بيداري اسلامي بوده و قطعاً يك فرصت است. در عين حال تجربه سه دهه گذشته و اصول حاكم بر كشور ما مي‌گويد كه كشوري مي‌تواند رهبري بيداري اسلامي را بر عهده بگيرد كه حاضر باشد، پاي شعارهاي مردم بايستد و هزينه‌هاي آن را هم بپردازد و جز ايران اسلامي چه كشوري را مي‌توان با اين معيار پيدا نمود؟
شما خواننده محترم حتماً به خاطر داريد كه نخست وزير تركيه درسفر به مصر پيشنهاد سكولاريزه شدن حكومت را داد اما با بي اعتنايي بلكه واكنش تند مردم مواجه شد.
و بالاخره اينكه چندي قبل ولي امر مسلمين جهان با تأكيد بر اسلامي بودن قيام ملتهاي منطقه، تصريح فرمودند كه امروز، جنگ، جنگ اراده‌ها و عزمهاي راسخ است و هر كه عزمش بيشتر باشد برنده است و صد البته دستگاه سياست خارجي كشور به خوبي مي‌داندكه دكتر مرسي نتيجه پيروزي جنگ اراده مردم مصر به نظام سلطه است.


برچسب ها: مصر
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: