به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۵۵۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

اصولگرا یا اصلاح‌طلب!

امیرحسین قاضی‌زاده، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ائتلاف اصولگرایان و اصلاح‌طلبان امکان‌پذیر نیست، در مصاحبه‌ای گفته است: اینکه بگوییم این دو جریان نمی‌توانند ائتلاف کنند، موضع‌گیری تندی نیست؛ بلکه مشخص‌کردن مرز‌هاست. اصولگرایان و اصلاح‌طلبان رقیب هستند و ممکن نیست، وقتی در جریان اصولگرا هستی، در جریان اصلاحات به‌عنوان جریان رقیب هم قرار بگیری. وی با بیان اینکه وقتی رقابتی در انتخابات شکل می‌گیرد، افراد یا اصولگرا هستند یا اصلاح‌طلب، یادآور شد: هر اصولگرایی با اصلاح‌طلبان ائتلاف کند، دیگر اصولگرا نیست و وارد جریان اصلاحات شده است. وقتی افراد تغییر جهت می‌دهند، نمی‌توانند اسم خود را میانه‌رو بگذارند. برای مثال، کارگزاران بخشی از راست سنتی بودند که کم‌کم اصلاح‌طلب شدند و الآن نیز یکی از رهبران اصلاح‌طلبان هستند.

رویکرد خطرناک حاکم بر آموزش و پرورش

روزنامه «وطن امروز» در مطلبی با انتقاد از واگذاری بحث تعلیم و تربیت به بخش خصوصی نوشت: ایجاد تغییرات بنیادینی در فضای حاکمیتی‌ترین وزارتخانه کشور، یعنی آموزش‌وپرورش، با سرعتی عجیب و برآمده از نگاهی سیاسی که خود را ملزم به اجرای بی‌چون و چرای قوانین «جهانی‌سازی اجباری» می‌داند، در جریان است. این روزنامه در ادامه می‌افزاید: «آموزش‌وپرورش» مهم‌ترین و کلیدی‌ترین کرسی تربیت نسل آینده است، به همین دلیل سال‌هاست که جنگی خاموش در جهان به‌منظور غلبه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بر این بخش مهم و حیاتی در میان قدرت‌ها و نظامات جهانی در جریان است. خصوصی‌سازی مدارس دولتی ـ چه مدیران ما بدانند و چه ندانند ـ فرایند «گسست آرمانی نسل‌ها» را سرعت بخشیده و فضای خصوصی تربیت نسل آینده را به دست بخش غیر‌حاکمیتی در حوزه جهانی خواهد داد. آیا به همین دلیل است که برخی نظریه‌پردازان دولت یازدهم همراه با قلع و قمع توأمان مراکز تربیت معلم، سیستم استخدامی آموزش‌وپرورش و تخریب مدارس دولتی، علناً اعلام می‌کنند که «دوره آموزش‌وپرورش ایدئولوژیک به پایان رسیده است؟» آیا این همان طرحی نیست که هم‌اکنون در فلسطین، اردن، امارات، عربستان و مصر با هدف حذف مظاهر «نفرت» و «تعارض با جامعه جهانی» به پاکسازی کتب درسی از تاریخ «اعراب و اسرائیل» رأی داده است؟ آیا این همان نگاهی است که تقویم مهدهای کودک خصوصی کشور را به واسطه آموزه‌های نئولیبرالیستی یونسکو از مناسبت‌های انقلابی و میهنی خالی کرده است؟ ما در حال یک جنگ تمام‌عیار در همه حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی با ژنرال‌های جهانی‌سازی اجباری و نخبگان بی‌وطن هستیم. تصمیم با ماست؛ با مطهری و بهشتی و علامه طباطبایی بمانیم یا تربیت فرزندان‌مان را به زیگموند فروید و روسو بسپاریم.

مراسم دف زنی و نوازندگی برای مردگان!
آنچه امروزه به چشم می‌خورد مراسمی مبتکرانه و پر از ایده های جذابی است که در آن مداحان دیروز جایشان را به خوانندگانی داده‌اند که " شب به گلستان تنها " و ترانه هایی از این قبیل را می خوانند و دف و تار می‌زنند و شب شعر و مراسمی امروزی و بیاد ماندنی برای حضار برگزار می‌کنند.
خواندن و پخش چند سوره از قرآن و ذکر صلوات برای روح تازه درگشته از اوجب واجبات بوده تا شاید روح آن مرحوم را قرین آرامش خود قرار دهد اما امروز با خواندن چند بیت شعر و همنوازی با دف ، تار و سازهایی از این قبیل مانوس شده است.

تك خواني زنان در يك جشنواره فرهنگي

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کردستان گفت: آنچه در سینما بهمن سنندج به بهانه جشنواره فرهنگی هنری اقوام ایرانی اتفاق افتاد هیچ سنخیتی با فرهنگ دینی و بومی مردم و سنت پیامبر اعظم(ص) و مبانی قرآنی و هیچ نسبتی به آرمان‌های امام، شهدا و منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فرهنگ بومی اصیل مردمی نداشت.

حجت الاسلام صفی‌یاری افزود: اجرای تک خوانی زن، حضور افراد بی‌حجاب و بدلباس با چهره‌های زننده و فضای غیرفرهنگی، سینما بهمن سنندج را که باید ظرفیتی برای ترویج اخلاق و ارزش‌ها باشد به مرکز ضد ارزش‌ها و حرمت‌شکنی‌ها و پرده دری‌ها تبدیل کرد.

روایت وزیر ارشاد از حضور مقام معظم رهبری در نمایشگاه
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال فارس پیرامون بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب اظهار داشت: دیدار و حضور رهبر انقلاب در بخشی از نمایشگاه کتاب بسیار برای ما مغتنم بود، چون هر سال ایشان یک بخشی را انتخاب می‌کنند تا در طول زمان مجموعه ناشران را از نزدیک بازدید کنند. وزیر ارشاد تصریح کرد: ظرف ۲ یا ۳ ساعتی که ایشان در نمایشگاه کتاب حضور داشتند از غرفه‌های مختلفی بازدید کردند و فکر می‌کنم از مجموعه آنچه را که ملاحظه کردند در مجموع راضی بودند. وی در باره اینکه در حین بازدید توصیه‌ای داشتند افزود: در طول بازدید خیر، اما ممکن است بعدا که ما خدمت ایشان می‌رسیم توصیه‌هایی را دریافت کنیم. اما در بازدید اغلب با ناشران صحبت می‌کردند.

شكايت ياران روحاني و احمدي نژاد از توكلي

با شکايت ياران احمدي نژاد و روحاني، احمد توکلي بنا دارد علاوه بر دفاع از خود در مورد اتهامات انتسابي، مسائلي فراتر از آن را نيز مطرح نمايد تا از اين طريق قدري در مورد حقوق رسانه و آزادي بيان در جامعه دفاع نمايد.توکلي از چهره‌هاي شاخص اصولگرايان همواره از منتقدان سرسخت سياست‌هاي دولت ها بوده است و بر همين اساس ياران احمدي نژاد(رحيمي،مشايي، جوانفکر، بقايي و مرتضوي) و ياران روحاني(صالحي اميري و..) شکايت هايي را از وي سامان داده اند.

انتشار فایل صوتی منسوب به معاون صدام

شبکه عراقی التغییر فایل صوتی منسوب به عزت الدوری را منتشر کرد که وی در آن خبر مرگ خود را تکذیب کرده و از تجاوزات ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه یمن استقبال می کند.شبکه عراقی التغییر فایل صوتی منسوب به عزت الدوری، معاون صدام دیکتاتور سابق عراق را منتشر کرد که وی در این فایل صوتی ضمن اعلام عدم حمایت خود از داعش ادعا می کند که اگر ایران بر عراق سلطه یابد به جهان عرب لشکرکشی خواهد کرد.الدوری گفت: آنچه ما را از مذاکره و دیدار با رهبران داعش باز می دارد این است که آن ها حزب بعث را قبول ندارند و یک سوم اعضای فرماندهی آن را طی 10 ماه گذشته بازداشت کرده اند. ما با نظام فدرالی و ایجاد اقلیم ها در عراق بجز اقلیم کردستان که ویژگی های مخصوص به خود را دارد مخالفیم و باید کشور را آزاد کنیم.معاون صدام از تجاوزات ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه یمن و رهبر آن سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان استقبال کرد.

آيا فقط كساني كه دين را صحيح شناخته اند از عذاب نجات خواند يافت؟

يکي از سؤالاتي که از سوی طرفداران پلوراليسم مطرح مي شود اين است که اصولاً ما چگونه مي توانيم بگوييم که خداوندي که هادي است فقط يک گروه را هدايت نموده و ديگران از اين نعمت خداوند بي بهره اند و همچنين چگونه مي توانيم بر اين عقيده مصر باشيم که حقيقت تنها از آن ماست؟

آیت الله مصباح یزدی در پاسخ به این سؤال نوشته است: درباره پلوراليسم دو سؤال وجود دارد: ۱ـ آيا در هر مسأله‌اي يک حقيقت وجود دارد يا حقايق متعدد؟ مخالفان پلوراليسم معتقدند هر مسأله تنها يک پاسخ صحيح دارد. مثلاً توحيد حق است و شرک باطل. ۲ـ آيا فقط کساني که دين صحيح را شناخته‌اند از عذاب ابدي نجات خواهند يافت؟ جواب اين است که کساني که تلاش کرده‌اند و نتوانسته‌اند حقيقت را بشناسند و در حدي که توانسته‌اند عمل کرده‌اند، اهل نجات خواهند بود.

سیدحسن خمینی: اختلافات قومیتی را ملی نکنید

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در دیدار جمعی از فعالان سیاسی استان خوزستان، با بیان این که در استان های مختلف ممکن است میان شهرهای گوناگون اختلاف وجود داشته باشد گفت: اما این اختلافات را ملی نکنید، بلکه ارتباطات خود را افزایش دهید تا حل شوند.به گزارش «انتخاب»، یادگار امام گفت: نگذارید در مساله محدودیت امکانات، موضوع قومی شود؛ اما اگر واقعا در موارد خاصی مسأله قومیتی است، موضوع را در حد خودش ببینید و آن را تشدید نکنید، زیرا تشدید یک امر غلط، بعضا راه حل آن نیست.

آيا فرجي دانا كانديداي انتخابات مجلس مي شود؟

فرجی‌دانا در پاسخ به این سوال که تصمیمی برای کاندیداتوری در مجلس شورای اسلامی دارید یا خیر، اظهارداشت: خیر، چنین تصمیمی ندارم.
وی در پاسخ به این سوال که اگر اصلاح‌طلبان به لیست مشترک انتخاباتی برسند، بازهم در انتخابات شرکت نخواهد کرد، گفت: من به درد نمایندگی مجلس نمی‌خورم، مجلس سیاستمدار می‌خواهد و من اگر به درد کاری بخورم به درد دانشگاه می‌خورم و من سعی می‌کنم وظیفه‌ام را در سنگر معلمی به شیوه احسنت انجام دهم.

کنایه حاج قاسم به سفرای قصرنشین وطنی
سرلشکر قاسم سلیمانی پس از خواندن کتاب «آن بیست و سه نفر» نامه‌ای برای احمد یوسف‌زاده نویسنده کتاب نوشته است. در بخشی از این نامه آمده است: احمد عزیزم؛ تقریظ و تحسین رهبر عزیزمان مرا تشویق به خواندن کتابت کرد و پس از قرائت آن به مقامت غبطه خوردم و افسوس، که در کارنامه‌ام یک شب از آن شب‌ها و یک روز از آن روزهای گرفتار در قفس را ندارم. شما‌ها عارفان حقیقی و عابدان به عبودیت رسیده‌ای هستید که به عرش رسیدید،‌ای کاش در‌‌ همان بالا بمانید. چه افتخار آمیز است ربانیون بر منبر نشسته، تربیت یافتگان منابر خود را به تماشا بنشینند. چه زیباست جوانان جویای کمال، کودکانِ کمال یافته در قفسِ دشمن را ببینند.‌ای کاش سفیرانِ در قصرهای مجلل نشسته کشورمان، این سفیران در قفس گرفتار شده را ببینند وچگونه سفیر بودن را بیاموزند.

اصلاح طلبان شرایط حضورشان را فراهم کنند

یک فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد فراهم بودن شرایط لازم برای حضور اصلاح طلبان در رقابت های انتخاباتی مجلس، گفت: اصلاح طلبان خود باید شرایط را برای حضور در انتخابات برای خود فراهم کنند.محمدرضا خاتمی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر این که «قرار نیست فرش قرمزی برای اصلاح طلبان پهن شود» درباره روند رسیدن اصلاح طلبان به اجماع در مورد انتخابات آتی مجلس، اظهار کرد: اصلاح طلبان در این زمینه در حال تلاش هستند. اراده همه اصلاح طلبان بر این است که به اجماع برسند مقدمات این امر نیز فراهم شده است. ان شاءالله در آینده این سازوکار و اجماع فراهم شود و امیدواریم که اصلاح طلبان بتوانند با لیستی کامل و واحد در انتخابات مجلس شرکت کنند.وی با اشاره به اظهارات اخیر محمدرضا عارف مبنی بر این که «استراتژی اصلاح طلبان کسب اکثریت مجلس است»، خاطرنشان کرد: همه کسانی که در انتخابات ها شرکت می کنند هدف شان این است که بتوانند پیروز شوند. حال طبیعی است که برای پیروزی و کسب حداکثر آراء هدف گذاری هایی می کنند و برای رسیدن به آن اهداف تلاش هایی انجام می دهند.وی در ادامه به ارزیابی امکان پذیر بودن دسترسی اصلاح طلبان به اجماع پرداخت و با بیان این که «رسیدن به این هدف سخت است»، گفت: اصلاح طلبان دست و پا بسته نیستند و حتما یکسری استراتژی ها و روش های خاصی دارند که می توانند با شرایط کنار بیایند.

شایعه مساوی را چه کسی به نیمکت تراکتورسازی داد؟
مدیر روابط عمومی باشگاه تراکتورسازی با اعلام اینکه به آنتونیو (پسر سرمربی و عضو کادر فنی تیم فوتبال تراکتورسازی) گفته است به نیمکت خبر تساوی را ندهد، گفت: این خبر از روی سکو‌ها بیرون آمد و به او گفتم که صبر کند تا صحت خبر را استعلام کنم. کاظم شهریاری درباره اتفاقات بازی تراکتورسازی در ورزشگاه یادگار امام، به ایسنا گفت: من و آنتونیو از نیمکت تیم اخراج شده بودیم و ادامه بازی را از روی سکو‌ها ورزشگاه یادگار امام تماشا می‌کردیم. شایعه تساوی بازی سپاهان و سایپا از بین سکو‌ها بیرون آمد. آنتونیو هم بلند شد تا خبر را به نیمکت تیم برساند؛ به او گفتم صبر کند تا من صحت این خبر را پی‌گیری کنم اما آنتن موبایل‌ها قطع شده بود. وی ادامه داد: با یکی از دوستانم هماهنگ کرده بودم که نتیجه بازی سپاهان را لحظه به لحظه به من بگوید که برای هر گل که این تیم زد یک بار تماس گرفت و اعلام کرد. در هنگام اعلام خبر تساوی نتوانستم با او ارتباط بگیرم. مدیر روابط عمومی تراکتورسازی با اشاره به اخراجش از سوی فغانی، گفت: مگر من چه چیزی به او گفتم که مرا اخراج کرد؟ فقط گفتم آندو را برای چه اخراج کردی؟ او چه چیزی گفته است! بعد از این سؤال، او من را اخراج کرد.

25 بانک در یک خیابان تهران

خیابان سلسبیل یا رودکی یکی از مراکز تجاری تهران است که در سال های اخیر به طور جدی تغییر کاربری داده و درحال تبدیل شدن به مرکزی برای تجمع و حضور بانک هاست. آنا نوشت؛ در این خیابان که شاید مدت زمان قدم زدن در آن 20 دقیقه به طول نمی انجامد، 25 شعبه بانک دایر است که برخی از آنها شعب مختلف یک بانک هستند. بانک ملی با داشتن 5 شعبه در این خیابان گوی سبقت را از سایر بانک ها و موسسات مالی گرفته است. بانک های تجارت، مسکن و رفاه کارگران نیز هر یک بیش از یک شعبه فعال در این خیابان دارند. صرف نظر از استقبال مردم از خدمات الکترونیک و به تبع آن بانکداری الکترونیک، در دسترس بودن بانک نیز مزیت های خاص خود را دارد، اما وجود چند بانک در کنار یکدیگر و یا وجود چندین شعبه از یک بانک در یک خیابان چندان جالب و منطقی به نظر نمی رسد.

درخواست بختیار از موساد برای ترور امام(ره)

یک مقام سابق موساد، (دستگاه اطلاعات خارجی اسرائیل)، فاش کرده شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر رژیم پهلوی، از ماموران این سازمان در تهران خواسته بود امام خمینی(ره) را ترور کنند.آن طور که بی. بی. سی نوشته، یوسی الفر، تحلیلگر امور ایران در موساد در مقطع انقلاب در کتاب تازه خود می گوید در جلسه ای که در این باره برگزار شد، به مقام های عالی موساد گفته به دلیل کمبود اطلاعات درباره آیت الله خمینی به دشواری می توان درخواست شاپور بختیار را عملی کرد. پیش از این و در سال ۲۰۰۹ الیز زفریر فاش کرده بود که شاپور بختیار از او خواسته بود در مورد امام خمینی(ره) «کاری بکنند» اما موساد این درخواست را رد کرد.

ماجرای درخواست آیت الله بهجت از امام راحل
آیت الله حائری شیرازی در گفت‌و‌گو با فردا پیرامون روابط آیت الله بهجت با امام خمینی بیان می‌دارد: کسانی که مدعی این مدعا هستد که آیت الله بهجت هیچ کمکی به انقلاب نکرد، یک مورد بیاورند که این گونه باشد. بر عکس ایشان کمک حال انقلاب بودند و حمایت کردند حتی قبل از انقلاب و در زمان نهضت. به عنوان نمونه آیت الله بهجت در ایام نیمه خرداد شروع نهضت، نامه‌ای به امام می‌دهند و می‌گویند لازم است برای این حرکت از کسانی که حتی لوطی هستند و خیلی مذهبی نیستند نیز استفاده کنید. لذا امام نامه‌ای به طیب می‌دهد و طیب نیز در دسته را راه اندازی می‌کند و زیر شکنجه به شهادت می‌رسد. به طیب فشار می‌آوردند که بگو از امام پول گرفتم تا این کار‌ها را انجام دهم ولی قبول نمی‌کرد و می‌گفت من به سادات نمی‌توانم دروغ ببندم.

سیل تفسیرهای توهین آمیز عربستان علیه ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با هفته نامه آلمانی اشپیگل به موانع پیش روی توافق هسته ای ایران و 1+5 اشاره کرده و ضمن انتقاد شدید از مواضع ریاض در این رابطه گفته است: «سیلی از تفسیرهای توهین آمیز از سوی عربستان سعودی علیه ایران به راه افتاده استبه گزارش انتخاب، وی با تاکید بر این که ایران قصد تسلط بر منطقه را ندارد گفته «ما از داشتن کشوری با این جغرافیا و وسعت فعلی خرسند هستیمظریف در این گفت وگو تاکید کرده که «امکان توافق با غرب بر سر برنامه هسته ای ایران بسیار زیاد است، به شرط این که شرکای مذاکراتی ما مساله را جدی بگیرند

توصیه افخم به شرکت کنندگان نشست کمپ دیوید

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به برگزاری نشست رئیس جمهور آمریکا و رهبران برخی کشورهای عربی در کمپ دیوید، به شرکت کنندگان در این نشست توصیه کرد که هماهنگی بیشتری در گفتار و رفتار خود داشته باشند.وی افزود: متاسفانه حمله نظامی خارجی به یمن و حمایت آمریکا از این حمله نه تنها در تعارض با مقررات بین المللی است بلکه با برخی مفاد بیانیه کمپ دیوید هم همخوانی ندارد.

عربستان فرافکنی می کند تا بحران داخلی را بپوشاند

غرب نمی تواند ردپایی از ایران در تحولات یمن پیدا کند. چرا که این ماجرا داخلی و مربوط به نارضایتی مردم است.نشریه نشنال اینترست در گزارشی نوشت: بی ثباتی های سال های اخیر در بحرین و یمن منشأ داخلی دارد و با تحریک ایران و یا هیچ طرف خارجی دیگری نیست.نشنال اینترست با تأیید اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا که تأکید کرده بود مشکلات داخلی کشورهای عربی بزرگترین تهدید آنهاست، افزود: باراک اوباما در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز بزرگترین تهدید کشورهای عربی از سمت ایران نیست بلکه نارضایتی های داخلی، بیکاری جوانان و نبود مجرای مشروع سیاسی برای بروز نارضایتی ها این کشورها را تهدید می کند. البته طبیعی است که حاکمان این کشورها دوست ندارند چنین تحلیلی را بشنوند و اوباما هم تأیید کرد که صحبت کردن درباره این موضوعات با این رژیم ها «گفتگوی سختی» است.نشنال اینترست می افزاید: در واقع مهم ترین بی ثباتی طی چند سال اخیر که در همسایگی بلافصل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، بحرین و یمن، اتفاق افتاده، با منشأ و ریشه داخلی آغاز شد و توسط هیچ قدرت خارجی، چه ایران و یا هر کشور دیگری تحریک نشد.

ادعای تغییرات گسترده در دولت
یک سایت از احتمال برکناری وزرای «کشور»، «راه و شهرسازی»، «ورزش و جوانان» و «کار» خبر داده است. سایت بصیرت در گزارشی که از تغییر و تحولات آتی کابینه حسن روحانی منتشر کرده از احتمال معرفی محمد فروزنده به جای عبدالرضا رحمانی فضلی٬ وزیر کشور از سوی رئیس دولت یازدهم به مجلس خبر داده است. آن‌طور که این سایت نوشته احتمال معرفی رحمانی فضلی به سمت معاونت پارلمانی ریاست جمهوری نیز وجود دارد. براساس این گزارش از مجید انصاری٬ معاون پارلمانی دولت به عنوان یکی دیگر از گزینه‌های وزارت کشور نام برده می‌شود. این گزارش از علی عبدالعلی‌زاده نیز به عنوان جایگزین احتمالی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نام برده است. این سایت از کیومرث هاشمی، محسن مهرعلیزاده و محمد شریعتمداری نیز به عنوان جایگزین‌های احتمالی محمود گودرزی وزیر ورزش نام برده است. براساس گزارش این سایت جعفر توفیقی و علی عباسپور هم جایگزین‌های احتمالی علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هستند. از مرتضی بانک هم به عنوان جایگزین احتمالی علی ربیعی وزیر کار نام برده شده است. این گزارش همچنین از احتمال تغییر استانداران فارس، اصفهان، هرمزگان و ایلام خبر داده است. هفته گذشته نیز حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی از احتمال برخی برکنار‌های‌ها و جابه‌جایی‌ها در کابینه یازدهم خبر داده بود. مقام‌های دولتی گفته‌اند اظهارات آقای آشنا شخصی بوده و قرار نیست تغییراتی در بدنه کاببینه صورت بگیرد. محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم هم اعلام کرده حسن روحانی قصد دارد در کابینه خود تغییراتی اعمال کند.

حمایت از تیم مذاکره کننده

سیدرضا تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: از تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات هسته ای حمایت می کنیم.به گزارش ایسنا، او در سخنانی در شهر کلاردشت افزود: با توجه به منویات رهبرمعظم انقلاب، از تیم مذاکره کننده می خواهیم خط قرمزها را همواره مد نظر داشته باشند.

مخالفت قالیباف با ورود دیوان محاسبات به شهرداری ها

خبرآنلاین نوشت؛ شهردار اعلام کرد: براساس مقررات کار شفاف سازی و کنترل مالی در شهرداری ها از طریق شورا و تعیین سازمان حسابرسی و بررسی بودجه و تفریق بودجه انجام شده و می شود. وی ادامه داد: اعتقاد داریم در این بخش دیوان محاسبات با توجه به گستردگی کار، نه چنین سازوکاری دارد و نه امکان ورود وجود دارد از طرفی حتی ممکن است خللی هم در کار جاری شهرداری ها به وجود آورد، لذا امیدواریم در جلسه ای که هفته آینده با مسئولان دیوان محاسبات داریم دوستان متقاعد شوند.

توصیف حدادعادل از تهدیدات آمریکا

غلامعلی حدادعادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس، تهدیدات اخیر آمریکایی ها علیه ایران را «کری خوانی قبل از مسابقه» خواند و گفت: این رفتارها، نوعی کار تبلیغاتی روانی برای باج خواهی در مذاکرات است.او در گفت وگو با مهر در رابطه با اقدام برخی نمایندگان برای پیگیری طرح سه فوریتی در حوزه هسته ای و حواشی پیش آمده در این رابطه یادآور شد: صرف نظر از درستی یا نادرستی این کارها، نیت کسانی که اقدام می کنند، خیرخواهانه است؛ یعنی نگران عزت و منافع ملی هستند، هرچند ممکن است در انتخاب روش ما با آنها اختلاف سلیقه داشته باشیم.

فایل صوتی ضد ایرانی رهبر «داعش»

خلیفه خودخوانده گروه تروریستی «داعش » در تازه ترین فایل صوتی خود با ناتوان خواندن «آل سعود» در جنگ با یمن پیش بینی کرد این جنگ نسخه سعودی ها را خواهد پیچید.

به گزارش «سی.ان.ان»، «ابوبکر البغدادی» افزود: «آل سعود اهل نبرد نیستند و «طوفان قاطعیت» آنها وهمی است که بزودی خودشان را نابود خواهد کرد». به نوشته «ایرنا»، این سخن «البغدادی» به معنی مخالفت با حمله به یمن و کشتار مردم این کشور نیست، بلکه وی معتقد است ناتوانی آل سعود باعث نفوذ بیشتر ایران در منطقه شده و لازم است خاندان سعودی نابود شوند تا به ادعای سرکرده گروه تروریستی «داعش»، مردم حول محور خلافت ادعایی وی گرد هم آیند. همزمان، شبکه امریکایی «سی.ان.ان» در خبری اعلام کرد اطلاعات موجود حاکی از آن است که «البغدادی» در سلامت است و همچنان اداره و رهبری گروه «داعش» را بر عهده دارد.

ورود مجلس به تخلف 32میلیاردی

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از برگزاری جلسه اعضای کمیسیون به منظور روشن شدن ماجرای تخلف 32 میلیارد تومانی در صندوق رفاه دانشجویی دولت سابق طی 2 روز در هفته جاری، خبر داد و به «خانه ملت» گفت: سوء استفاده های مالی صورت گرفته، چه از روی قصور، عمد و چه از سر تسامح بوده یا هر چیز دیگری، تخلف و جرم است که ابعاد مختلف آن در کمیسیون آموزش و تحقیقات مورد بررسی قرار می گیرد.

هشدار درباره بدهي برخي دستگاهها به تامين اجتماعي

بر اساس ابلاغيه يک مسئول مهم اجرايي به تعدادي از وزارتخانه ها و سازمانهاي دولتي، تاکيد شده است که با توجه به مشکلات و تبعات ناشي از بدهي برخي دستگاههاي اجرايي به تامين اجتماعي، بايد در اسرع وقت ضمن مراجعه به شعبات تامين اجتماعي، نسبت به اخذ مفاصا حساب بيمه بابت حق کارکنان تا انتهاي سال 1393 اقدام و گزارش مربوط به اين موضوع را ارسال کنند. در اين ابلاغيه تاکيد شده است که در صورت عدم اخذ تسويه حساب، مسئوليت مربوط به جرايم ديرکرد و ساير تبعات اداري و مالي آن بر عهده مدير آن دستگاه خواهد بود.

استقبال ویژه هاشمی از رئیس جمهوری عراق
براساس آیین تشریفات، معمولا سران کشور‌ها در سفر به تهران تنها برای دیدار با رهبری، رئیس جمهوری و رئیس مجلس، به دفتر آن‌ها می‌روند و بقیه مقامات ایرانی از جمله وزیر خارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی، باید برای دیدار، به محل اقامت رئیس کشور مهمان بروند. با این حال فواد معصوم رئیس جمهوری عراق برخلاف آئیین تشریفات تصمیم گرفت شخصاً برای ملاقات با هاشمی، به دفتر او برود و هاشمی هم در اقدامی برخلاف معمول، در خارج از ساختمان مجمع از او استقبال کرد.

راهکار انصارالله برای حل بحران یمن

یکی از اعضای شورای سیاسی انصارالله ضمن تاکید بر وجود هماهنگی و اتحاد میان انقلابیون، مردم و ارتش در مقابله با تجاوز آشکار به یمن اعلام کرد که راهکار پیشنهادی انصارالله برای حل بحران یمن راهکار سیاسی است.محمد القبلی در گفتگو با مهر گفت: مردم یمن عداوتی با کسی ندارند و ظلمی را در حق کسی مرتکب نشده اند که مورد ظلم واقع شوند، این یک امر طبیعی است اما مسئله ای که در اینجا غیر طبیعی می نماید ظلمی است که در حق مردم یمن اعمال شده است.وی افزود:عربستان یک کشور متجاوز است که حملات بی هدف هوایی، دریایی و زمینی این کشور به یمن به هیچ وجه قابل توجیه نیست.القبلی درپاسخ به سؤالی درخصوص حمایت «اسماعیل ولد الشیخ» نماینده سازمان ملل در امور یمن در دیدار اخیر خود با «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی یمن تصریح کرد که این خبر را نشنیده اما در این صورت می توان گفت که چنین مسائلی نشانه های مثبتی نیستند.وی همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص راهکار پیشنهادی انصارالله برای حل بحران یمن اعلام کرد که انصارالله از ابتدا حامی راهکار مذاکره و اتخاذ راهکار سیاسی است.

دارایی اوباما چقدر است؟

کاخ سفید اعلام کرد، ارزش دارایی های باراک اوباما بین 9/1 تا 9/6 میلیون دلار است و وی هیچ تعارض منافعی ندارد. تابناک نوشت؛ اسناد کاخ سفید فاش ساختند، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بین یک تا پنج میلیون دلار پول در قالب اوراق خزانه داری آمریکا و اعتبارات دوجانبه داشته و بین 200 تا 400 هزار دلار نیز در قالب حسا ب های پس انداز کالج داشته و درآمد سه قرارداد کتاب را نیز دراختیار دارد. جان ارنست، سخنگوی کاخ سفید اظهار کرد: براساس قوانین آمریکا همه مقامات عالی رتبه فدرال باید به طور علنی دارایی ها و منافع مالی شخصی خود را اعلام کنند. با توجه به برآوردهای ما، نه رئیس جمهور آمریکا و نه معاون وی تعارض منافع ندارند.

ماجرای کشتی سنگاپوری

روز پنجشنبه در یک اقدام هماهنگ رسانه‌ای، یک مسئول آمریکایی در کنار شبکه‌های عربی مدعی شدند که پنج قایق ایرانی با هدف متوقف کردن یک کشتی باری سنگاپوری در خلیج فارس تیر هشدار شلیک کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، شبکه سی. ان. ان اعلام کرد هنوز مشخص نیست آیا تیرهای شلیک شده به کشتی آلپاین اترنیتی، اصابت کرده یا خیر. با این حال واقعیت این است که کشتی تجاری سنگاپوری روزهای نخست فروردین ماه گذشته باعث وارد آمدن خسارت زیادی به یک دکل نفتی ایران شده و از محل گریخته بود.در همین راستا حبیب جدیدی، مدیر کنسرسیوم فاز ١٣ پارس جنوبی در گفت وگو با «شانا» با اشاره به این که شناور سنگاپوری آلپاین اترنیتی متعلق به شرکت نروژی ترنس پترول پیش از پرداخت خسارت، قصد خروج از آب های منطقه را داشته، افزود: از کشورهای همسایه منطقه می خواهیم با توجه به توافقنامه Rompi نسبت به توقیف و تحویل شناور یاد شده، همکاری لازم را انجام دهند.

دستور آیت ا... لاریجانی درباره دسترسی مسئولان به یک سامانه مهم قضایی

بر اساس ابلاغیه آیت ا... لاریجانی رئیس قوه قضاییه به مسئولان قضایی کشور که بر اساس ماده 73 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز صادر شده، مقرر شده پس از ثبت احکام قطعی و اسامی محکومان مربوط به شعب رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز، تنها مقاماتی چون دادستان کل کشور و وزیر دادگستری به این اطلاعات دسترسی داشته باشند و هرگونه دسترسی غیرمجاز به این پایگاه یا بهره برداری خارج از ضوابط قانونی از آن، مشمول مجازات های مقرر در قوانین جزایی و اداری خواهد بود.


نظر حزب اعتماد ملی درباره احزاب جدید اصلاح طلبان
رسول منتجب نیا عضو ارشد حزب اعتماد ملی در گفت وگویی با نامه نیوز، در خصوص اظهارات اخیر مسئولان شورای نگهبان مبنی بر دخیل بودن حوادث سال ۸۸ در بررسی صلاحیت‌ کاندیداهای انتخابات مجلس، اظهار داشت: قطعا مقصود شورای نگهبان این نیست که کلا کسی اسم اصلاح‌طلبان را نیاورد، بلکه مقصود این است که طبق قانون اگر شخصی محکومیت موثر کیفری داشته باشد، باید مطابق قانون با او برخورد شود. اساسا مسئولیت شورای نگهبان این است که طبق قانون عمل کند و از حریم قانون اساسی کشور دفاع کند. هر حزب جدیدی که ایجاد شود حتی احزاب رقیب هم قدمشان مبارک است و به نفع کشور هستند و باید از آن‌ها حمایت شود و اگر رقابتی هم هست رقابت قانونی و سالم باشد. قائم‌مقام و از اعضای مؤسس حزب اعتماد ملی، با بیان اینکه حزب ندا و اتحاد ملت از دوستان ما و جز اصلاح طلبان هستند، خاطرنشان کرد: هیچ فاصله‌ای میان آن‌ها و دیگر احزاب اصلاح‌طلب نیست و همه قواعد اصلاح‌طلبی را که با یک جهت گیری خاص و روش‌های متفاوت است به رسمیت شناخته و پذیرفته‌اند.
معامله هسته ای «تل آویو» با «واشنگتن»

«یدیعوت آحارونوت» نوشت:« ارزیابی های اخیر منابعی در وزارت امور خارجه اسرائیل، جامعه اطلاعاتی و کمیته روابط عمومی امریکا و اسرائیل (آیپک) نشان می دهد کنگره امریکا قادر نیست جلوی امضا کردن توافق هسته ای با ایران را بگیرد و بر این باورند که ممکن است زمان آن باشد تل آویو شیوه خود را تغییر دهد».

به گزارش خبرگزاری «صدا و سیما»، این پایگاه اینترنتی اسراییلی افزود:«منابعی در اسرائیل اکنون متوجه شده اند به جای ادامه دادن به مبارزه ای شکست خورده باید مسیر دیگری را در پیش بگیرند که تضمین کننده منافع تل آویو باشد یعنی دریافت غرامت از امریکا به صورت سلاحهای گرانقیمت یا کمک های دیگر. به گفته این منابع، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می تواند به مقابله با این توافق ادامه دهد یا این توافق را بپذیرد و در مقابل، خواستار دریافت مزایای گسترده ای از جانب امریکا شود.»

راه افتادن غرفه ایران در جشنواره کن!

سرانجام با گذشت 3 روز از برپایی بازار جشنواره فیلم کن، غرفه سینمای ایران برپا شد. غرفه سینمای ایران که طی دو روز برگزاری جشنواره فیلم کن در یک روند کم سابقه خالی بود و این اتفاق باعث بازتاب رسانه ای در شبکه های مجازی هم شده بود، سرانجام برپا شد. تابناک نوشت؛ امیر اسفندیاری، مدیر بخش بین الملل فارابی از غایبان اصلی غرفه است که هرساله حضور داشته است. عدم برپایی غرفه سینمای ایران در روزهای ابتدایی بازار کن بازتاب های مختلفی داشت

اخبار روزانه:

* عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق‌الاوسط»، نشست سران شورای همکاری خلیج‌فارس و رئیس‌جمهور آمریکا در تفرجگاه کمپ دیوید را «تاریخی و بی‌سابقه توصیف» کرد و مدعی دخالت ایران در امور داخلی منطقه شد؛ وی در این مصاحبه گفت: ما درباره تقویت و افزایش همکاری نظامی و امنیتی راهبردی بین کشورهای شورای همکاری و آمریکا در قالب سه چهارچوب اساسی بحث کردیم که عبارتند از: تقویت همکاری نظامی، مقابله با تروریسم و برخورد با چالش‌ها که دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای منطقه در صدر آن است. الجبیر همچنین مدعی شد، ایران تهدیدی برای منطقه به شمار می‌رود؛ وی درباره جزئیات مذاکرات مقامات سعودی با آمریکایی‌ها گفت: توافق کاملی در دیدگاه‌های ما و آمریکا نسبت به موضوعات منطقه‌ای و تهدیدات ایران وجود داشت.

* مجله آمریکایی «فارن‌پالیسی» در مطلبی درباره نشست باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با مقامات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و پیشنهادات واشنگتن برای فروش سلاح‌های پیشرفته به آنها در تیتر روز پنجشنبه خود نوشت: «این دیپلماسی نیست، نمایشگاه تسلیحات است». «ویلیام هارتانگ» نگارنده این یادداشت، قراردادهای میلیارددلاری برای فروش سلاح‌های پیشرفته را، ابزار انتخابی اوباما در این روزها برای حل مشکلات مختلف دانسته است. به نوشته وی، تبعات این امر، خون‌آلود است. فارن‌پالیسی با اشاره به رقم‌های قراردادهای آمریکا با کشورهای خاورمیانه [غرب آسیا و شمال آفریقا]، آنها را سرسام‌آور توصیف کرده و نوشته است، این رویکرد نتایج فاجعه‌باری به همراه داشته است. فارن‌پالیسی یادآور شده است، در سال 2011 نیروهای امنیتی عربستان و امارات با حمایت آمریکا به سرکوب جنبش دموکراسی‌خواه در بحرین پرداختند و تابستان گذشته، امارات نیز نیروهای اسلام‌گرا در لیبی را بمباران هوایی کرد. به‌تازگی هم که عربستان سعودی با هواپیماها و بمب‌های آمریکایی حملات مخربی علیه یمن آغاز کرده که 700 کشته غیرنظامی در پی داشته است.

* تا کنون 12 نماينده مجلس اعلام کردندکه طرح سه فوريتي را امضا نکردند.

* اسماعيل جليلي، عضو شوراي مرکزي فراکسيون رهروان ولايت مجلس در مورد گمانه‌هاي مطرح شده پيرامون اختلاف بين لاريجاني و باهنر و احتمال تغيير در ترکيب هيئت رئيسه مجلس در سال آخر مجلس نهم، گفته: اينکه در هيئت رئيسه مجلس تغييراتي ايجاد شود حتمي است. اين تغيير نيز در سطح نواب رئيس است و شرايط براي تغيير و کنار رفتن يکي از نواب تا حدود زيادي وجود دارد. قطعا در فراکسيون رهروان به جز آقايان باهنر و ابوترابي فرد، گزينه سومي نيز براي نايب رييسي معرفي مي شود .

* زاهدي وزير سابق علوم، جلالي رئيس دفتر آيت‌ا...مصباح يزدي، مجيد نامجو وزير نيروي احمدي‌نژاد، محمد حسيني وزير ارشاد دولت دهم و مجتبي ثمره هاشمي مشاور ارشد احمدي‌نژاد هاشميان، خواهرزاده آيت‌ا... هاشمي و ابراهيم جهانگيري،برادر اسحاق جهانگيري از جمله افرادي هستند که شايعات آمدن آنها در کرمان به گوش مي رسد به اين جمع بايد محمدرضا باهنر را هم افزود .

* دبير کل حزب مردم سالاري با بيان اين که براي انتخابات آينده داوطلب خواهد شد، گفت: اين که در کدام شهر ثبت نام کنم، هنوز مشخص نيست. مصطفي کواکبيان همچنين افزود: حزب مردم سالاري براي انتخابات مجلس ليست انتخاباتي خواهد داد.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت درباره شایعات صدور حکم دو مأمورخاطی سعودی گفت: با توجه به آخرین تماسی که با سرکنسول ایران در جده داشتیم، وی اعلام کرد که پرونده دو پلیس خاطی کامل شده و از دادسرا به محکمه فرستاده شده است. وی با بیان اینکه محکمه آخرین مرحله برای صدور رأی است، افزود: بر اساس گفته سرکنسولگری ایران، صدور رأی حداقل 10 روز طول می کشد، بنابراین هرگونه شایعه مبنی بر صدور حکم دو مأمور پلیس خاطی سعودی قطعاً شایعه است. این در حالی است که طی روز های گذشته شایعاتی مبنی بر صدور حکم اعدام با شمشیر دو مأمور خاطی سعودی در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

*محمد‌حسین صفار هرندی، مشاور فرهنگی فرمانده سپاه گفت: حمله برخی از افراد در آبان سال ۱۳۵۸ به سفارت آمریکا در تهران از روی «هوس» بوده است. هرندی نامی از این افراد نبرده، اما گفته که عده‌ای تا دیروز از دیوار سفارت آمریکا بالا می‌رفتند و امروز به‌دنبال پهن کردن «فرش قرمز» برای آمریکا هستند.

*دولت رئیس جمهور فراری یمن اعلام کرد، در صورتی که ایران اجازه بازرسی از کشتی اش را ندهد، مسؤولیت هر حادثه ای برعهده این کشور خواهد بود. نیروی دریایی ایران هم اعلام کرده که کشتی نجات توسط ناوگروه نیروی دریایی ایران محافظت می شود.

* صدیق قویدل، رئیس شورای اسلامی روستای مرادی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم گفت: بتازگی موضوع دزدیدن الاغهای وحشی غرب جزیره قشم موجب نگرانی مردم این منطقه شده است. وی افزود: یک احتمال در این مسأله موضوع استفاده از گوشت این الاغها در رستورانها و صنایع غذایی است که باید به سرعت این موضوع را پیگیری کرد.

*«ترکی الفیصل»، رئیس پیشین سازمان اطلاعاتی عربستان سعودی در گفت وگو با سی‌ان‌ان، ضمن انتقاد از رویکرد اوباما در برابر ایران گفت که اوباما از همان روزهای نخست تبلیغات انتخاباتی، راه درستی را نرفته است و برای مثال به فرستادن پیام نوروزی برای مردم ایران اشاره کرد.

* آیین تشییع و تدفین پیکر مطهر شهید سید اسماعیل سجادی، از شهدای افغان مدافع حرم حضرت زینب (س) در شهر کیلان از توابع شهرستان دماوند برگزار شد. سید اسماعیل سجادی هفته گذشته در دفاع از حرم حضرت زینب (س) به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

* یک دیپلمات ایرانی به خبرگزاری ریانووستی گفت که هیچ توافقی برای انتقال سوخت مصرفی از ایران به روسیه انجام نشده است.

* شبکه تلویزیونی العربیه مدعی شد که گارد ساحلی امارات با کشتی های ایرانی که به یک کشتی سنگاپوری در خلیج فارس حمله کرده بودند، مقابله کرد.

* ابراهیم آقامحمدی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اظهارات اخیرعراقچی پیرامون امکان دسترسی وبازدید از مراکز نظامی ایران طبق پروتکل الحاقی، با بیان اینکه بازدید از مراکز نظامی جزو مباحث مذاکرات هسته‌ای نیست، گفت: سخنان عراقچی عبور از خط قرمزهاست.

* پروفسور پرویز کردوانی، پدرعلم کویر شناسی ایران با ذکر اینکه استفاده از مالچ نفتی برای مقابله با ریزگردها خیانت است، گفت: باید به جای مالچ نفتی، از ریگ پاشی استفاده شود.

* شبکه اسکای نیوزعربی گزارش داد که دولت عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور فراری یمن، سفیر خود را از تهران فراخوانده است. این اقدام در اعتراض به سیاستهای ایران در برابر یمن صورت گرفته است.

*حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با بیان اینکه یارانه نشریات دولتی در راستای حمایت از نشریات بخش خصوصی قطع شده است، گفت: نشریات دولتی بیش از یک سوم یارانه مطبوعات را می بلعیدند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: