به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۵۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

اختلاف اصلاح‌طلبان به استان‌ها رسید

طی روزهای گذشته، یکی از جلسات اصلاح‌طلبان به میزبانی جبهه منحله مشارکت و با سخنرانی رئیس شورای این جبهه در همدان برگزار شد. اظهارات لقمانیان از آن جهت که سرخط تعدادی از ناآرامی‌ها در کشور بوده و همچنین خط انتخاباتی اصلاح‌طلبان را مشخص می‌کند، قابل تأمل است؛ این اظهارات از سیاست‌های اصلاح‌طلبان در برخورد با دولت یازدهم پرده برداشته است. لقمانیان مانند سایر اصلاح‌طلبان پس از سیاه‌نمایی درباره دولت قبلی و عملکرد آن گفت: «فرصت همیشه برای تشکیلات پیش نمی‌آید، اگر یک فرصت خوبی پیدا شد، باید از اولین فرصت به نحو احسن استفاده کرد. ما نباید مشکلات گذشته را داشته باشیم؛ اول باید یک انسجامی داشته باشیم که نداریم، حالا نمی‌دانم سر چه چیزی است که همیشه اختلاف داریم. باید بتوانیم روی حداقل اشتراکات خود کار کنیم؛ همیشه این‌گونه بوده است که در انتخابات به‌دنبال شعارهای خیلی تند و تیز و احیاناً هیجان‌انگیز رفته‌ایم و وقتی موفق شدیم دیگر دور هم جمع نشده‌ایم». لقمانیان درباره راهبرد اصلاح‌طلبان برای موفقیت در انتخابات آینده افزود: «در این چند سال ندیده‌ام که احزاب راهبرد مشخصی داشته باشند؛ قبل از انتخاب‌شدن باید بتوان با مردم ارتباط گرفت. وقتی به فکر نان و مشکلات مردم نباشیم، آنها می‌گویند دموکراسی مال خودتان و خودتان بروید دنبال کنید؛ مردم طبقه پایین اصلاً ما را نمی‌شناسند. ما الآن می‌خواهیم دو نفر، سه نفر، چند نفر را توی استان کاندیدا بکنیم، اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم شش ماه دیگر همان تعداد هستیم». ازسوی دیگر، اصلاح‌طلبان کرمانشاه پس از ضرب و شتم یکدیگر در جلسه انتخاباتی 8 اسفند، به‌تازگی با شکایت از یکدیگر در مراجع قانونی نشان دادند که برای پیروزی در انتخابات و اداره امور سیاسی و قانون‌گذاری کشور، یک جریان فکری ناتوان هستند.

هزار نيروي تربيت شده ي دوران احمدي نژاد در صف نامزدي انتخابات مجلس

عبدالرضا داوری از حلقه نزدیکان به احمدی‌نژاد اظهار داشت : آقای احمدی‌نژاد هشت سال رئیس دولت بوده‌اند طبیعتا در دوران ایشان چه در سطح ستادهای دولت یعنی وزارتخانه‌ها و چه در سطح صف دولت یعنی استانداری‌ها، مجموعه‌ای نزدیک به پنج هزار مدیر ارشد از طرف ایشان تربیت شده‌اند. دولت آقای روحانی همه این افراد را از صحنه خارج کرده است، حالا اگر این افراد تصمیم بگیرند در حوزه‌هایی که مقبولیت اجتماعی دارند وارد عرصه انتخابات شوند این متفاوت است با اینکه بخواهیم یک برنامه انتخاباتی را منتسب کنیم به آقای احمدی‌نژاد. شما به سابقه برخی از افراد قبل و بعد از دولت آقای احمدی‌نژاد نگاه کنید مثلا آقای سعید جلیلی، ایشان قبل از دولت آقای احمدی‌نژاد در رده‌های میانی وزارت خارجه کار می‌کرد بعد از دولت تا سطح دبیر شورای عالی امنیت ملی و کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شد. همین طور آقای پرویز فتاح، صفار هرندی، باقری لنکرانی و…. آقای احمدی‌نژاد دوران خود یک سابقه و رزومه اجرایی برای جریان اصولگرا درست کردند که قبلا جریان اصولگرا فاقد آن بود.

نظرسنجی از آمریکایی‌ها در مورد برنامه‌ هسته‌ای ایران

مرکز نظرسنجی پایگاه خبری بلومبرگ بتازگی نظرسنجی‌ای بین شهروندان آمریکایی طرفدار دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در مورد برنامه هسته‌ای ایران و توافق لوزان انجام داده است. در این نظرسنجی از افراد پرسیده شده است که آیا نسبت به تفاهم‌نامه هسته‌ای سران کشورهای 1+5 با ایران، خوشبین هستند یا بدبین؟ نتایج نشان می دهد طرفداران دموکرات ها با نسبت 3 به یک گفته اند نسبت به این موضوع احساس خوشبینی می کنند.در مقابل جمهوریخواهان با نسبت 2 به یک گفته اند نسبت به پایان موفق این توافق بدبین هستند.نکته دیگر این که اکثریت آمریکایی ها در دو حزب به این موضوع اشاره کرده اند هر قراردادی که اوباما با ایران بکند باید به تائید نهایی کنگره برسد.

شهدای شما در حد خدایان کشور ما هستند!

عمار ذابحی در گوگل پلاس نوشت:تعدادی از ژنرال‌ها از کشورهای دیگر به ایران آمده بودند، به من گفتند برای این‌ها حرف بزن. ته دلم گفتم من برای مردم خودمان «یا حسین (ع)» و «یا زهرا (س)» می‌گویم، ولی این‌ها که چیزی را قبول ندارند.شروع کردم قصه محمد فاضل در هویزه را برایشان گفتم. وسط صحبت‌هایم که ترجمه می‌شد یک پیرژنرال کره شمالی بلند شد سرپا ایستاد. من فکر کردم خسته شده است.

پرسیدم تمام کنم؟ گفت نه، ادامه بده.

من باز قصه محمد فاضل و چند داستان دیگر را گفتم، آخر صحبتم این پیرژنرال یک احترام نظامی گذاشت و گفت: «اگر یکی از این‌هایی که قصه‌‌شان را برای ما تعریف کردی در کشور من بود یکی از خدایان کشور به حساب می‌آمد».

حمایت نشریه اصلاح‌طلب از ازدواج سپید

یکی از نشریات زرد مرتبط با نشریات شبه اصلاح‌طلب در یادداشتی به قلم یکی از شبه روشنفکرها، به حمایت از زنای رایگان« ازدواج سفید» و تبلیغ روابط جنسی نامشروع پرداخت.!

این هفته‌نامه که ارتباط نزدیکی با عناصر گروهک نهضت آزادی، اصلاح‌طلب و جریان ملی‌گرا دارد، در شماره 20 خود در مطلبی به قلم «ن.ب.ک» یکی از فمنیست‌های ضددین و در حمایت از اقدام شنیع زنای رایگان «ازدواج سپید» و هجمه به دین اسلام نوشت:

«من حتی رابطه‌های دوستی بین پسران و دختران را که به ازدواج منجر می‌شود سنتی می‌دانم چون معتقدم دو نفر که می‌خواهند تا پایان عمر در کنار هم زندگی آرامی داشته باشند تا تجربه زندگی مشترک زیر یک سقف را داشته باشند نمی‌توانند تصمیم صحیحی برای انتخاب خود بگیرند که این امر متأسفانه به دلایل مذهبی و سنتی در کشور مقدور نیست.»

حذف آیات مربوط به جهاد در قرآن از کتب درسی مصر

صهیونیست ها از حذف آیات جهاد در کتب درسی مصر ابراز خشنودی کردند. سفیر سابق رژیم صهیونیستی در مصر، از حذف آیات مربوط به جهاد در قرآن کریم از کتب درسی دانش آموزان مصری استقبال کرد. به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، «زیوی مازال»، سفیر اسبق رژیم صهیونیستی در قاهره، از اقدام عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور کنونی برای حذف آیات مربوط به جهاد در قرآن از کتب درسی مصر، استقبال کرد و این کار را «انقلاب دینی و جنگ فرهنگی در مقابله با افراطی گری دینی در مصر» نامید. مازال این اقدام را در مقاله ای که در مرکز صهیونیستی مطالعات جامعه و حکومت «اورشلیم» منتشر می شود، مورد تمجید ویژه قرار داد. وی گفت: السیسی نسبت به حذف آیات قرآنی و واحدهای آموزشی مشوق جهاد تمایل شدیدی داشته است.

آیت الله یزدی رئیس کمیسیون تحقیق خبرگان شد

آیت الله محمد یزدی، به عنوان رئیس کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.خاطرنشان می شود پیش از این مرحوم آیت الله مهدوی کنی(ره) ریاست کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری را بر عهده داشت.کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری، 11 عضو اصلی و پنج عضو علی البدل دارد.

بی بی سی مجبور به اعتراف شد

یکی از سیاست های اصلی شبکه انگلیسی بی بی سی، سیاه نمایی علیه جمهوری اسلامی است و این شبکه تلاش کرده تا جایی که امکان دارد اخبار و گزارشات خود را به گونه ای تنظیم کند که یا نظام جمهوری اسلامی و حاکمیت ایران را زیر سوال ببرد و یا حتی الامکان تهمت هایی را به ایران بزند تا رفع این تهمت ها برای دولتمردان ایرانی مستلزم صرف هزینه باشد.اما با تمام این توصیفات، این شبکه مجبور شد اعتراف کند که ایران نقشی در یمن نداشته و عربستان هم بدون دستیابی به مقاصد خود، عقب نشینی کرده است."خبرنگار امورامنیتی بی بی سی" در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی فارسی به گونه ای واضح تمام حملات عربستان به یمن را بی فایده توصیف می کند و مجبور می شود که به قدرت حوثی ها در یمن اعتراف کند.وی با اشاره به عملیات متجاوزانه طوفان قاطعیت از طرف عربستان به یمن می افزاید: «اگر حمله هوایی ادامه یابد واکنش بین المللی بیشتری ایجاد خواهد کرد و تازه به نتیجه خاصی هم نرسیده اند. حوثی ها سر جایشان هستند و هادی [رئیس جمهور فراری یمن] هم در ریاض است. عربستان می داند که نمی تواند در این عرصه به پیروزی نظامی دست یابد و باید راه حلی سیاسی پیدا کرد.»وی اضافه کرد: «عملیات عربستان بیش از یک ماه در جریان بود و بیش از 1000 نفر کشته و 3000 نفر مجروح بر جای گذاشته است. یمن از یک فاجعه انسانی رنج می کشد و نمیشد که این وضع ادامه یابد و برای همین باید چیزی عوض می شد؛ یا عربستان و متحدانش دست به عملیات زمینی می زدند که خیلی خطرناک بود یا گرایش به راه حل سیاسی.»خبرنگار بی بی سی درباره قطع حملات هوایی عربستان می افزاید: «پس از اعلام خاتمه حمله هوایی بیش از 12 بار حمله هوایی کردند و حوثی ها هم یک مرکز نظامی را در تعز گرفته اند. جنگ ادامه دارد و حملات هوایی هم همچنین، صریح بگویم که من تغییری نمی بینم.»"فرانک گاردنر" اعتراف میکند: «عربستان می داند که نمی تواند در این عرصه به پیروزی نظامی دست یابد و باید راه حلی سیاسی پیدا کند.»

ایران هیچ محدودیتی برای اتباع جمهوری آذربایجان ایجاد نکرده است

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر ایجاد محدودیت برای اتباع جمهوری آذربایجان در گذرگاه های مرزی، سید محمدحسین آیت اللهی، مسئول رسانه ای سفارت ایران در باکو با تکذیب این خبر گفت: ایران هیچ محدودیتی برای اتباع جمهوری آذربایجان ایجاد نکرده است.به گزارش ایسنا، وی با تاکید بر تمایل جمهوری اسلامی ایران برای تقویت ارتباطات مردمی بین مردم ایران و جمهوری آذربایجان افزود: اتباع جمهوری آذربایجان با استفاده از قانون لغو روادید می توانند هر زمان که بخواهند به ایران سفر کنند. برخی رسانه ها در روزهای گذشته خبری منتشر کرده بودند مبنی بر این که ایران قوانین جدیدی در رابطه با گذرگاه های مرزی وضع کرده که براساس آن، شهروندان جمهوری آذربایجان نمی توانند بیش از دوبار در یک ماه به ایران سفر کنند.

زور آزمایی ناوهای ایران و آمریکا تنش ساز می شود

سایت آمریکایی وانشگتن فری بیکن (freebeacon) در گزارشی نوشت: «ناوهای ایرانی در روز چهارشنبه عصر به یمن رسیدند و این حرکت می تواند آغازی بر تنش بین ایران و آمریکایی که هر دو با ناوهای خود در این منطقه حاضر شده اند، باشد.»این سایت نوشت: «درست چند روز بعد از اینکه آمریکا از ارسال دو ناو به سمت یمن خبر داد، اکنون دو ناو ایرانی در نزدیکی یمن قرار گرفته اند. این حرکت می تواند آغازی بر تنش بین ایران و آمریکا باشد، زیرا هر دو کشور سعی بر اینکه دارند که زور آزمایی جدی را در یمن انجام دهند.»این سایت در ادامه افزود: «آمریکا و برخی از کشور های نگران این هستند که ایران با استفاده از محموله های دریایی به یمن سلاح ارسال کند و خبرها حاکی ازاین است که این ناو ایرانی قرار است برای سه ماه در این منطقه بماند.مقامات ایران با صراحت کامل از حضور ایران در آبهای بین المللی دفاع کردند و آنها اعلام کردند این ناو ها فعلا در نزدکی یمن خواهند ماند و عجله ای برای برگشت آنها نیست.»

شعر پیام دار ظریف در فیس بوک
وزیر خارجه ایران صبح جمعه در صفحه فیس بوکش با انتشار یک عکس، شعری از سهراب سپهری را منتشر کرد با این مضمون که «من به آنان گفتم: آفتابی لب درگاه شماست، که اگر در بگشایید به رفتار شما می‌تابد».

محمدجواد ظریف در این مطلب نوشته؛
متن کامل شعر پشت زمینه از سهراب سپهری
به تماشا سوگند/ و به آغاز کلام/ و به پرواز کبوتر از ذهن/ واژه‌ای در قفس است. / حرف‌هایم، مثل یک تکه چمن روشن بود. / من به آنان گفتم: / آفتابی لب درگاه شماست/ که اگر در بگشایید به رفتار شما می‌تابد. / و به آنان گفتم: سنگ آرایش کوهستان نیست/ هم‌چنانی که فلز، زیوری نیست به اندام کلنگ. / در کف دست زمین گوهر ناپیدایی است/ که رسولان همه از تابش آن خیره شدند. / پی گوهر باشید. / لحظه‌ها را به چراگاه رسالت ببرید. / و من آنان را، به صدای قدم پیک بشارت دادم/ و به نزدیکی روز، و به افزایش رنگ. / به طنین گل سرخ، پشت پرچین سخن‌های درشت. / و به آنان گفتم: / هر که در حافظه چوب ببیند باغی/ صورتش در وزش بیشه شور ابدی خواهد ماند. /هرکه با مرغ هوا دوست شود/خوابش آرام‌ترین خواب جهان خواهد بود. /آنکه نور از سر انگشت زمان برچیند/می‌گشاید گره پنجره‌ها را با آه. /زیر بیدی بودیم. /برگی از شاخه بالای سرم چیدم، گفتم: /چشم را باز کنید، آیتی بهتر از این می‌خواهید؟ /می‌شنیدیم که بهم می‌گفتند: /سحر می‌داند، سحر! /سر هر کوه رسولی دیدند/ابر انکار به دوش آوردند. /باد را نازل کردیم/تا کلاه از سرشان بردارد. /خانه‌هاشان پر داوودی بود، /چشمشان را بستیم. /دستشان را نرساندیم به سر شاخه هوش. /جیبشان را پر عادت کردیم. /خوابشان را به صدای سفر آینه‌ها آشفتیم.
درخواست برخی مسئولان از دولت درباره مهدکودک ها

بر اساس نامه برخی اعضای کابینه از مسئولان ارشد نهاد ریاست جمهوری، درخواست شده است با توجه به اعلام گزارش هایی مبنی بر تعطیلی مهد کودک های تعدادی از دستگاه های اجرایی، دستور و اعتبار مناسبی جهت تداوم فعالیت این مراکز ابلاغ شود. در این نامه، علت چنین درخواستی مغایرت رویکرد حذف مهد کودک ها با ابلاغیه سیاست های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری، اهداف و اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی کارکنان دولت و کودکان آنها ذکر شده است.


عربستان: ایران را تحریک نکنید

یک شاهزاده سعودی با اشاره به درخواست عربستان از هم پیمانان خود برای عدم تحریک ایران اذعان کرد که نیروهای ایرانی می‌توانند عربستان را طی 24 ساعت نابود کنند. به گزارش فارس، «طلال بن عبد العزیز» که یکی از شاهزادگان عربستان سعودی است اذعان کرد که «ریاض» از هم پیمانان خود خواسته است که در جنگ علیه یمن، ایران را تحریک نکنند.شبکه «فاکس» آلمان به نقل از طلال که هیجدهمین فرزند آل سعود است و چندین منصب بین المللی و دولتی را بر عهده داشته است ادعا کرد: «عربستان به هم پیمانان خود گفت که با تحریک و تهدید ایران ماجراجویی نکنند؛ زیرا اگر ما این اقدام را انجام دهیم بدین معناست که دروازه آتش جهنم را به روی خود گشوده ایم. نیروهای ایران می توانند عربستان را طی 24 ساعت نابود کنند».وی که برخی منابع مدعی شده اند بعدا این سخنان خود را تکذیب کرده، تصریح کرد، خلبانان های جیره خوار آمریکا، اسرائیل، مصر و پاکستان در قبال هر بمبی که شلیک می کردند 7500 دلار درخواست می کردند و هم پیمانان عربستان این کشور را خوار کردند.این شاهزاده سعودی همچنین اذعان کرد که سربازان ارتش عربستان از ترس اینکه به دست نیروهای یمنی کشته شوند، پا به فرار گذاشته اند.

بازار یک کالای اساسی در دست شرکت عربستانی

وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: گروه صافولا، یک شرکت تولید کننده مواد غذایی عربستانی است که در دوره تحریم‌های ایران عملکرد خوبی داشته، شاهد کاهش سرمایه گذاری در ایران بوده و نرخ تورم دو رقمی در این کشور میزان درآمدهای آن را به شدت کاهش داده است. صافولا تولید کننده روغن‌های خوراکی و دیگر مواد غذایی در بازارهای خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرده که در سه ماهه منتهی به پایان ماه دسامبر ۲۰۱۴، ۱۵۰ میلیون دلار سود خالص داشته، در حالی که اکثر تحلیلگران سودی حدودا ۱۷۰ میلیون دلاری را برای این شرکت تخمین می‌زدند. فاروق میاه، از مؤسسه ان سی بی‌کپیتال گفت، شرکت صافولا حدود ۱۵ درصد کل درآمد خود را از فعالیت در ایران به دست می‌آورد. صافولا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده مواد غذایی در خاورمیانه است که به رغم تنش‌ها، بدون سر و صدا در ایران سود خوبی به جیب زده است. اقتصاد دانان منطقه‌ای به تاریخ طولانی روابط تجاری بین خانواده‌های مهم تجار ایرانی و سعودی اشاره می‌کنند. به گفته تحلیلگران، مدیران شرکت صافولا عمدتا خود را کنار می‌شکند و به مدیران داخلی در ایران اجازه می‌دهند تا کار‌ها را خود پیش ببرند. دولت ایران از طریق پرداخت یارانه به شرکت صافولا بهشهر و دیگر تولید کنندگان مواد غذایی مهم کمک می‌کند تا جلوی افزایش قیمت کالاهای اساسی مورد استفاده خانواده‌های ایرانی را بگیرند.

طبل‌ جنگی بین ایران و آمریکا به صدا درآمد!

"امیر عباس فخرآور" ضد انقلاب فراری و جاسوس موساد در تازه ترین اظهارات فیسبوکی خود در واکنش به اعزام ناو آمریکایی به سمت سواحل یمن نوشت: «خبرگزاری آسوشیتد پرس گزارش داد که سخنگوی سابق وزارت دفاع آمریکا سرهنگ جان کربای از طرف وزیر امور خارجه آمریکا جان کری به عنوان سخنگوی جدید وزارت خارجه انتخاب شده است. این یکی از اتفاقات بسیار عجیب در واشینگتن است که معمولا به سادگی اتفاق نمی افتد. همه کارشناسان سیاسی در این شهر می دانند که در پشت پرده واشینگتن بین وزارت دفاع و وزارت خارجه یک رقابت و نبرد نفس گیر و تن به تن جریان دارد و اینکه سخنگوی وزارت دفاع سخنگوی وزارت خارجه شود، فقط خبر از یک حادثه بسیار بزرگ دارد و آن اینکه ایالات متحده برای شرایط جنگی خودش را آماده می کند.»جاسوس موساد در ادامه افزوده استک «نکته بسیار عجیب این است که سخنگوی وزارت خارجه خانم جین ساکی بود که به کاخ سفید منتقل شد و قاعدتا باید قائم مقام وی خانم ماری حرف، به جای وی سخنگوی وزارت خارجه می شد اما بلا فاصله پس از اینکه ماری حرف در این هفته نتوانست پاسخگوی خبرنگاران درباره حرکت ناوهای هواپیما بر آمریکا به سمت سواحل یمن باید، عملا به سبک دیپلماتیک، ماری حرف از سخنگویی وزارت خارجه برکنار شد. گفته می شود ناوهای هواپیمابر ارتش آمریکا برای جلوگیری از ارسال کمک نظامی جمهوری اسلامی، راهی این منطقه شده اند. طبل های جنگ به صدا در آمده است.»

جانشین ادعایی خلیفه داعش کیست؟
نشریه «نیوزویک» در گزارشی اعلام کرد که پس از آسیب دیدگی شدید ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش، در عملیات گسترده ارتش عراق، هم اکنون «ابو علا العفری» جانشین وی شده است. العفری در سال ۱۹۹۸ و پیش از آنکه به یکی از اعضای ارشد القاعده تبدیل شود، به افغانستان سفر و در سال ۲۰۰۴ با القاعده بیعت کرد. در همین ارتباط، دکتر «هشام الهاشمی» از مشاوران دولت عراق ضمن تأیید این خبر گفت: بر اساس گزارش‌هایی که به دست ما رسیده است، العفری موقت به عنوان سرکرده ارشد داعش منصوب شده است. وی افزود: انتصاب العفری به عنوان سرکرده ارشد داعش پس از آسیب‌دیدگی شدید البغدادی صورت گرفت. به گفته الهاشمی، العفری متولد منطقه «الحضر» موصل در استان نینواست و می‌توان گفت که نقش وی در گروه‌های تروریستی بسیار برجسته‌تر از ابوبکر البغدادی است.

ادعای نظارت ۲۵ ساله بر غنی سازی ایران

وزیر انرژی آمریکا در مصاحبه ای جدید مدعی شد که بر اساس توافق جامع، نظارت بر چرخ غنی سازی در این ۲۵ ساله خواهد بود.به گزارش مهر به نقل از رویترز، «رانست مونیز» در مصاحبه با شبکه سی.ان.بی.سی به منتقدان توافق هسته ای با ایران اطمینان داد که آمریکا در چارچوب این توافق می تواند هر گونه فعالیت نظامی احتمالی ایران را که مرتبط با برنامه هسته ای آن باشد، ردیابی کند.وزیر انرژی آمریکا در این رابطه گفت: ما برای مدت زمان حداقل ۱۰ سال امکان این را خواهیم داشت که هرگونه فعالیت نظامی مرتبط با برنامه هسته ای ایران را به سادگی ردیابی کرد و زمان کافی نیز برای واکنش به آن خواهیم داشت.

افزایش واردات کالاهای آمریکایی به کشور

براساس آمار گمرک در سال گذشته 36 هزار و 363 تن کالا به ارزش 154 میلیون و 117 هزار و 713 دلار از ایالت متحده آمریکا به ایران وارد شد.این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه از نظر وزنی 47.45 درصد و از نظر ارزشی 16.41 درصد افزایش را نشان می‌دهد.گفتنی است؛ در اسفند ماه سال گذشته 5 هزار و 94 تن کالا به ارزش 19 میلیون و 6 هزار و 479 دلار از ایالت متحده آمریکا به ایران وارد شد.این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه از نظر وزنی 162.70 درصد افزایش و از نظر ارزشی 6.92 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

هشدار خاص جنتی در سیستان و بلوچستان
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه داعش از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ خود و جذب نیرو استفاده می‌کند، در جمع خبرنگاران در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفته: مردم مراقب باشند که فریب تبلیغات و نیرنگ‌های صورت گرفته برای جلب افکار عمومی و تحقق مقاصد پلید و شوم در شبکه‌های اجتماعی را نخورند.

20 حزب و تشکل در نوبت مجوز

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور، تضارب آراء و بیان نقطه نظرات را موجب شکوفایی رشد و تعالی دانست و با تاکید بر ضرورت ایجاد شعب خانه احزاب در شهرستان ها یادآور شد: 15 حزب در دولت یازدهم تاسیس شده است و 20 حزب و تشکل سیاسی نیز در نوبت تائید و دریافت مجوز قرار دارند. محمدامین رضازاده افزود: احزاب سیاسی و تشکل ها در چهارچوب اساس نامه می توانند نظر و انتقادات خود را مطرح کنند. وی افزود: گروه ها، احزاب و تشکل های سیاسی باید با اتحاد و انسجام در داخل کشور و با وحدت رویه، برای بالابردن قدرت دولت و نظام در عرصه بین الملل تلاش و حرکت کنند.

وفاق با احمدی نژاد قابل پیش بینی نیست

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری وفاق این جبهه با جریان نزدیک به محمود احمدی نژاد را غیر قابل پیش بینی ذکر کرد.مرتضی آقاتهرانی در گفت وگو با ایلنا٬ در پاسخ به این سوال که آیا جبهه پایداری در انتخابات آتی مجلس با جریان نزدیک به احمدی نژاد وفاق خواهد داشت یا خیر٬ گفت: الان وقت صحبت درباره این موضوع نیست و نمی دانم در آینده این موضوع چه می شود و وفاق جبهه پایداری با جریان نزدیک به آقای احمدی نژاد قابل پیش بینی نیست.عضو شورای مرکزی جبهه پایداری همچنین در مورد راهکارهای وحدت میان اصولگرایان و چگونگی تحقق یافتن آن افزود: محور وحدت برای جبهه پایداری رعایت و پایبندی به اصول است و این رکن اساسی است که رویکرد جبهه پایداری برای انتخابات آتی را شکل خواهد داد.وی همچنین در پاسخ به این سوال که برای جبهه پایداری نزدیک شدن به جامعتین تا چه اندازه مهم استٰ افزود: همانطور که به آن اشاره کردم، برای جبهه پایداری محور وحدت پایبندی به اصول است و در این میان در مورد اشخاص یا گروه ها استثنا وجود ندارد.

عربستان هواپیمای هلال احمر ایران را برگرداند

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر اعلام کرد: «هواپیمای حامل کمک های بشردوستانه هلال احمر ایران برای مردم مظلوم یمن به خاک کشور بازگشته و رایزنی ها برای ارسال مجدد کمک ها ادامه دارد». به گزارش «مهر»، وحید رحمتی افزود:« برای ارسال این کمک ها به یمن ناگزیر بودیم تا از آسمان پروازی عربستان عبور کنیم و به این منظور هم وزارت امور خارجه ایران مجوزهای لازم را از عربستان دریافت کرده بود». وی گفت: «متأسفانه هنگام نشستن این پرواز در خاک یمن، جنگنده های عربستان اجازه فرود به پرواز حامل کمک های انسان دوستانه برای مردم یمن را نداده و پرواز به اجبار، به تهران باز می گردد». در پی این اقدام، کاردار عربستان در تهران به وزارتامورخارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

ادعای برج‌سازی عظیم آقای استاندار
یک سایت محلی، اسنادی از برجسازی عظیم یک استاندار منتشر کرده که ارزش آن ده‌ها میلیارد تومان برآورد می‌شود. به نوشته رسانه‌ها، در این پروژه که سقف مجاز ۱۳۱۷۸ متر مربع است، ۱۴۴۶۷.۵ متر مربع ساخته شده است که خبر‌ها از تخلف اضافه بنا و تشکیل کمیسیون ماده صد حکایت می‌کند.

تمسخر رفتگران در خندوانه

در بخشی از این برنامه رضا شفیعی جم در اقدامی غیر متعارف و عجیب، به بهانه تقلید رفتار رفتگرانی که شبها خیابان ها را تمیز می کنند و بعضا سر و صدایشان ممکن است داخل منازل بیاید، برای دقایقی به تمسخر این قشر زحمت کش پرداخت.هر چند وی بلافاصله از مخاطبان خواست تا با تشویق رفتگران، هر گونه شایبه ی تمسخر آنها را از بین ببرد اما حجم رفتار تمسخر آمیز وی تا حدی بود که دیگر میهمان برنامه یعنی بیژن بنفشه خواه نیز طی اظهاراتی، تلویحا گلایه خود از رفتارها و اظهارات شفیعی جم را بیان کند و تاکید کند که آیا واقعا سخنان و رفتارهای وی موجب رنجش این قشر زحمت کش نشده است؟در این قسمت از برنامه رامبد جوان بلافاصله تاکید کرد که هدف از این برنامه تمسخر هیچ فرد و گروهی نیست و تنها شوخی با رفتگران مدنظر بوده است اما رفتارهای عجیب و تمسخر آمیز شفیعی جم به حدی بود که به نظر می رسد دست اندکاران برنامه خندوانه باید به جبران این اقدام زشت خود بپردازند.

به نظر می رسد عذرخواهی رسمی از این قشر زحمت کش و شریف و همچنین دعوت از تعدادی از رفتگران در یکی از برنامه های آینده خندوانه، می تواند تا حدی جبران کننده رفتارهای نادرست شفیعی جم در این برنامه باشد.

موضع امریکا درباره کشتی های ایرانی اطراف یمن

وزیر دفاع امریکا مدعی شده چند کشتی باربری ایران که ظاهراً در آب های اطراف یمن هستند حامل سلاح های پیشرفته برای شورشیان حوثی این کشور هستند. «اشتون کارتر» افزود: «حضور ناوهای امریکایی در آب های نزدیک یمن «گزینه های» رئیس جمهور را باز می گذارد». به گزارش «تابناک»، وی به این سؤال که آیا خدمه نظامی امریکا سعی خواهند کرد برای جلوگیری از هرگونه انتقال سلاح به یمن وارد کشتی های ایرانی شوند یا خیر پاسخ روشنی نداد و گفت: «به شما نمی گویم که ایالات متحده آماده چه اقدامی است. همانطور که رئیس جمهور گفت، ما گزینه هایی داریم».

تفاوت امروز با اول انقلاب از نظر احمدی‌نژاد!
احمدی‌نژاد در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی گفته: اوایل انقلاب از افراد خواهش می‌کردند تا پستی را بپذیرند اما الان نه تنها افراد به دنبال پست‌ها می‌دوند بلکه میلیارد‌ها تومان خرج می‌کنند تا به منصبی برسند. این یعنی جدا شدن از راه انقلاب.

فروپاشی 19 خانواده ایرانی در هر ساعت

هر روز آمارهای تازه‌ای درباره طلاق در ایران منتشر می‌شود و هر جا که حرف از آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی است، پای طلاق هم در میان است. تازه‌ترین آمارهای سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد در ‌سال گذشته در هر ساعت ١٩ خانواده در ایران از هم فرو پاشیده است.

اختلاف 1+5 در باره تحریم های ایران

چند تن از دیپلمات های مذاکره کننده غربی از رویکرد متفاوت شش کشور عضو گروه 1+5 در رابطه با نحوه بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران در صورتی که ایران به تعهدات خود پایبند نباشد خبر دادند.به گزارش ایسنا، خبرگزاری ایتارتاس روسیه با اعلام این خبر تاکید کرد که منابع حاضر در مذاکره هم چنین از اختلاف دیدگاه کشورهای 1+5 در مورد نحوه برداشته شدن تحریم ها خبر دادند.این در حالی است که در گزارشی که توسط سایت رسمی دولت آمریکا اخیرا منتشر شده است ضمن تاکید بر لزوم دستیابی به یک مکانیزم مشخص برای برداشته شدن تحریم ها آمده است اگر موضوع مهمی از اجرا نشدن توافق از طریق این روند (مکانیسم مورد توافق) قابل حل شدن نباشد در نتیجه همه تحریم های پیشین سازمان ملل دوباره بازگردانده خواهد شد.

دعوت ایران به « ژنو ۳ »

منابع دیپلماتیک اعلام کردند ایران نیز از مدعوین سازمان ملل متحد برای مشارکت در نشست «ژنو ۳» درباره سوریه، خواهد بود. به گزارش «تسنیم» به نقل از «رای الیوم» ، منابع دیپلماتیک اعلام کردند ایران نیز جزء کشورهایی است که «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه از آن برای شرکت در رایزنی های ژنو دعوت به عمل خواهد آورد. این منابع افزودند: «دی میستورا دعوتنامه های جداگانه ای به طرف های داخلی و خارجی ذی ربط در بحران سوریه جهت حضور در ژنو، از اواسط ماه آینده ارسال خواهد کرد» . منابع دیپلمات مذکور تاکید کردند: «رایزنی ها تا اواسط ماه ژوئن آینده جهت مقدمه سازی برای طرح سیاسی ارائه شده توسط دی میستورا درباره نتیجه رایزنی و پیش بینی های وی از حل و فصل سیاسی، ادامه می یابد.»

چک تأمین اجتماعی هنوز دست بابک زنجانی است!
سید تقی نوربخش با اشاره به برخی مقاومت‌ها در برابر جریان رسیدگی قضایی به آنچه نشریه آتیه نو «پرونده‌ها» خوانده، گفته است: بسیار متأسفم برخی از افراد که اعمالشان باید مورد قضاوت دستگاه قضایی کشور قرار بگیرد، عجولانه و یکطرفه به قضاوت در مورد خودشان می‌پردازند و خود را از هر اشتباهی بری‌الذمه می‌دانند که این حد از افراط در بی‌خطا دانستن خود جای سؤال دارد. در حالی که هر مدیری ممکن است اشتباهات یا خطاهایی در عملکرد خود داشته باشد. وی با تأکید بر اینکه مطمئنیم دستگاه قضایی در این موارد حکم عادلانه‌ای خواهد داد، گفت: همانطور که در گزارش تحقیق و تفحص مجلس آمده در بروز برخی تخلفات براساس مدارک موجود، جای شکی وجود ندارد اما میزان جرم و جزای آن را قوه‌قضائیه باید مشخص کند. به‌صورت مشخص در مورد پرونده آقای بابک زنجانی، هنوز هم چک‌های سازمان نزد ایشان است و تحویل سازمان داده نشده و ما منتظریم ببینیم دستگاه قضایی چه حکمی در این خصوص صادر می‌کند.

دروغ عجیب رسانه آمریکایی درباره برنامه هسته ای ایران

پایگاه تحلیلی آمریکایی "هات ایر" (Hotair) با انتشار گزارشی به نقد عملکرد دولت آمریکا در برنامه هسته ای پرداخته و با طرح ادعاهای دورغین، مواضع ایران در مذاکرات را تخریب کرده است.این رسانه آمریکایی مدعی شد که تنها پس از گذشت چند هفته از اعلام تفاهم نامه مشترک هسته ای، ایران می خواهد بسیاری از بندهای مطرح شده در تفاهم نامه را به نفع خود تغییر کند.در این گزارش آمده است: «تنها چند هفته بعد از اعلام تفاهم نامه، چارچوب توافق هسته ای به طور فزاینده ای مورد شک و تردید قرار گرفته است. ایران درخواست کرده که [محدودیت های] این توافق به جای 10 سال، تنها برای مدت 5 سال ادامه داشته باشد.»این پایگاه آمریکایی در ادامه مدعی شد: «جمهوری اسلامی همچنین می خواهد، دوبرابر تعداد سانتریفیوژهایی که در سوئیس مورد توافق قرار گرفته است را فعال نماید.»موضوع لغو تحریم ها نیز در این گزارش از قلم نیافتاده و آمده است: «دولت [آمریکا] تاکید دارد که تحریم ها به صورت مرحله ای لغو خواهد شد؛ اما تهران مدعی است که تمامی تحریم ها باید هم زمان با توافق لغو گردد.

تکذیب ادعای نیویورک تایمز درباره ظریف

روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" در گزارشی مدعی شده بود: «جواد ظریف در جلسات خصوصی به همتایان غربی خود گفته که عقب نگاه داشتن ژنرال های سپاه و روحانیون قدرتمند مخالفان مذاکرات، "هنری ظریف" است و اگر ایران در این مرحله جزئیات ارائه دهد، شانس توافق نهایی نابود می‌شود.»ژاما امروز یک مقام نزدیک به مذاکرات هسته ای ضمن تکذیب ادعای نیویورک تایمز اظهار داشت: «دکتر ظریف، وزیر خارجه ایران همچون گذشته با توافق دو مرحله ای مخالفت کرده است.»وی افزود: ظریف همواره در داخل و خارج مذاکرات بر ملی بودن و غیرجناحی بودن موضوع هسته ای تاکید کرده است.

ادعای «آبزرور» درباره قطع برق نیمی از ترکیه توسط هکرهای ایرانی

«آبزرور» در گزارشی ادعا کرد ایران در واکنش به اتهاماتی که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برضد تهران مطرح کرده بود نیمی از ترکیه را در خاموشی فروبرد. به گزارش «خبرگزاری صدا و سیما»، این روزنامه انگلیسی افزود: «نیمی از ترکیه یعنی 44 استان از 81 استان این کشور که شامل استانبول و آنکارا نیز می شود و در مجموع بیش از چهل میلیون جمعیت دارد، سه شنبه سی و یکم مارس دچار قطع دوازده ساعته برق شد». «آبزرور» ادامه داد:«این اتفاق افتاد زیرا ایران می خواست چنین شود. این خاموشی در ترکیه به علت حمله ای سایبری روی داد که مبدا آن ایران بود. این حمله سایبری یک تاوان بود، شمه ای از آنچه ایران توان اجرای آن را دارد. برق نیمی از ترکیه به طور کامل قطع شد و همه چیز از کار افتاد، رایانه ها، فرودگاه ها،چراغ های راهنمایی، بیمارستان ها، آسانسور ها و حتی خدمات آب و فاضلاب، همه چیز متوقف شد. انگار ترکیه به دوران حجر بازگشته بود.» گزارش مدعی شده است که «حملاتی نظیر این با استفاده از یک بدافزار که از طریق نامه های الکترونیکی یا فلش مموری که به یک رایانه متصل به شبکه برق وصل می شود، صورت می گیرد».

ابلاغ مجوز 1.5 میلیارد دلاری کمک به مناطق گرمسیری کشور

براساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول مهم اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده است که مجوز استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای "مطالعه و اجرای سامانه های انتقال و شبکه آبیاری و زهکشی اصلی مناطق گرمسیری" توسط وزارت نیرو صادر شده و این طرح مهم با استفاده از تسهیلات فوق حداکثر به مبلغ یک میلیارد و 575 میلیون دلار اجرایی خواهد شد. بر اساس ابلاغیه مذکور، شروع طرح فوق در سال 94 و مدت اجرای آن 8 سال خواهد بود.

سکاندار دور زدن تحریم‌ها از بازداشت به دفترش برگشت
مدیر نفتی بازداشت‌شده در پرونده بابک زنجانی که وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از وی به عنوان سکاندار اصلی دور زدن تحریم‌ها در حوزه فروش نفت نام برده است، به قید وثیقه از بازداشت آزاد شده و به محل کار قبلی خود در یکی از ساختمان‌های مرکزی وزارت نفت بازگشته و به امضای نامه‌ها و انتصاب افراد با‌‌ همان سمت قبلی مشغول است.
خبرگزاری فارس درباره آزادی وی نوشته: یکی از پرونده‌های مهم جنجالی و مشهور مروبط به تحریم‌ها در سال‌های اخیر پرونده فروش نفت و میعانات گازی به بابک زنجانی بوده است. تلاش‌ها برای آزادی این مدیر نفتی بالاخره به نتیجه رسید و وی در روزهای پایانی سال ۹۳ با قید وثیقه از بازداشت شش ماهه آزاد شد. مقامات و نهادهای مسئول در وزارت نفت می‌گویند به دلیل اینکه اتهام وی در این پرونده هنوز اثبات نشده است، بازگشت وی به سمت قبلی ایرادی ندارد.
33 هزار روستا خالی از سکنه

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: حدود 33 هزار روستا و آبادی در کشور خالی از سکنه شده اند و نباید کاری کنیم که به تخلیه روستاها کمک شود. سید ابوالفضل رضوی افزود: 64 هزار روستا داریم که از این تعداد حدود 39 هزار روستا بالای 20 خانوار و مابقی کمتر از 20 خانوار هستند. وی با اشاره به جمعیت 21 میلیون و 500 هزار نفری روستایی و عشایری کشور ادامه داد: بی توجهی به روستاها و عشایر به معنای افزایش حاشیه نشینی شهرهاست. هر یک از ما که به عنوان مسئول بر صندلی تکیه زده ایم باید جوابگوی این مشکلات باشیم و مردمی که می بینند و به دلیل مسئولیت نظارت، نمی گویند باید جوابگو باشند. رضوی تصریح کرد: توسعه با همکاری همه انجام می شود، هنگامی که همه با هم باشند توسعه اقتصادی نیز فراهم می شود و برای رفع مشکلات اقتصادی باید بخش خصوصی بزرگ و دولت کوچک شود و این تدبیر دولت تدبیر و امید است.


حمله مدافع پرسپولیس به هوادار ایرانی در قطر
انتشار فیلمی در فضای مجازی پرده از یک درگیری شگفت انگیز در پایان مسابقه پرسپولیس مقابل لخویا برمی دارد. در این فیلم بازیکنان پرسپولیس مشغول خروج از ورزشگاه و سوار شدن به اتوبوس هستند که مسیر عبورشان از سوی چند هوادار ایرانی اسکورت شده است. هواداران خطاب به بازیکنان چیزهایی می‌گویند که احتمالا بعضی از آن‌ها طعنه‌هایی خطاب به ایشان است که در یک نمایش ضعیف با سه گل مغلوب لخویا شده‌اند. در همین لحظه محمدرضا خانزاده مدافع پرسپولیس در حرکتی عجیب رو به یکی از این هواداران می‌ کند و مشتی به سوی او پرتاب می‌ کند. هم تیمی‌ها که از این صحنه متعجب شده‌اند، دور او را می‌ گیرند و او را به سمت اتوبوس می‌ برند و او در این فاصله رکیک‌ترین جملات را خطاب به هوادار نگون بخت به زبان می‌ آورد. دوربینی که این صحنه را گرفته خانزاده را تا لحظه سوار شدن به اتوبوس تعقیب می‌ کند و با سروصدایی از سمت در خروجی ورزشگاه دوباره به آن سمت بازمی گردد. لحظه‌ای که ظاهرا سوشا مکانی به دنبال آن هوادار دویده تا حقش را کف دستش بگذارد. در این بین مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس هم به دنبال آرام کردن وضعیت است که ناگهان صدای کریم باقری را می‌ شنویم که با لحنی تند سوشا را به سمت اتوبوس هدایت می‌ کند و می‌ گوید: «مگر قرار است هر کسی هر حرفی به ما بزند، او را کتک بزنیم؟»

حضور مرتضوي در دادگاه

صبح امروز (شنبه) سعيد مرتضوي در رابطه با شکايت اولياي‌دم مرحوم روح الاميني در شعبه 79 دادگاه کيفري استان تهران حضور يافت.حجت‌الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه در اولين نشست خبري در سال 94 درباره پرونده سعيد مرتضوي و اينکه قرار است در تاريخ پنجم ارديبهشت ماه به چه پرونده هايي رسيدگي شود؟ گفت: دادگاه پنجم ارديبهشت ماه دادستان سابق تهران در خصوص شکايت يکي از اولياي دم کشته‌شدگان کهريزک است که پرونده آن به دادگاه رفته است و ادامه رسيدگي به موضوع کهريزک است.
جدیدترین آمار تولید علم ایران در ۲۰۱۵

بنیانگذار ISC با اشاره به وضعیت تولید علم ایران گفت: بر اساس آخرین آماری که از پایگاه استنادی ISI استخراج شده است تولیدات علمی دانشمندان و پژوهشگران ایران به ۷ هزار و ۱۹۸ مدرک بالغ شده است.مهرنوشت: دکتر جعفر مهراد افزود: تقریبا چهار ماه از سال میلادی ۲۰۱۵ سپری شده است. ایران همچنان به انتشار مدارک علمی که در موسسات بین المللی معتبر ثبت و نمایه سازی می شوند، ادامه می دهد.چهره ماندگار علمی کشور اظهار داشت: از کل تعداد ۷ هزار و ۱۹۸ مدرک جمعاً ۶ هزار و ۸۵۳ مورد به مقالات پژوهشی تعلق دارد که در مجلات معتبر بین المللی منتشر شده است. تعداد ۱۴۷ مورد به نقد و بررسی، ۶۱ مورد به نامه ها، ۴۳ مورد به سردبیری و ۴۰ مورد نیز به تصحیح نوشته ها اختصاص دارد.


روایت علم‌الهدی از آرزوی جان کری در مذاکرات
امام جمعه مشهد مقدس در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه امروز خود بیان کرد: وزیر امور خارجه گفت در یکی از مذاکرات با وزیر خارجه آمریکا یک جا جان کری این را بیان کرد که «ای کاش ما نیز در آمریکا یک رهبر داشتیم»؛ برادران این نعمت فاطمه و علی و امام زمان است، جریانی اتفاق افتاد و عزت و احترام ما محفوظ ماند.


داعش درصدد حمله به عتبات عالیات

گروه تروریستی داعش درصدد حمله به عتبات عالیات در عراق است. به گزارش مشرق، گروهک تروریستی داعش با ارسال پیامی به تروریست های خود، از آنان خواست برای تخریب ضریح های مطهر امامان شیعه (علیهم السلام) آماده شوند. سایت خبری «وردنا» در این باره نوشت: «گروهک تروریستی داعش در فلوجه عراق، طی نامه ای تحت عنوان «آمادگی برای جنگ بزرگ» از اعضای خود خواست برای حمله به مرقد امامان شیعه (علیهم السلام) آماده شوند.» هفته گذشته چند عضو گروه تروریستی داعش که قصد نفوذ به کربلا را داشتند دستگیر شدند.

مناظره باز هم روی آنتن نرفت

برنامه مناظره شبکه یک سیما بدون اطلاع رسانی قبلی سازمان صدا و سیما همچون هفته گذشته برگزار نشد. این برنامه، هفته گذشته نیز به رغم اعلام روابط عمومی سازمان صدا و سیما در شصت و هشتمین برنامه مناظره که به نظام رتبه بندی معلمان اختصاص داشت؛ به دلایل نامعلومی پخش نشد. ایرنا نوشت؛تهیه کننده برنامه مناظره در مورد دلایل پخش نشدن این برنامه، اظهار داشت: بنده اطلاع دقیقی از این امر ندارم. علیرضا اسکندری خاطرنشان کرد: معاونت سیما و یا مدیر شبکه یک سیما باید در مورد این امر توضیح دهند. پخش برنامه مناظره از سال 93 آغاز شده و با دعوت از کارشناسان حوزه های مختلف توانسته در بین مخاطبان سیما از جایگاه مناسب و مطلوبی برخوردار شود. مدیر گروه اقتصادی شبکه یک سیما گفت: این برنامه به سبب ایجاد تغییراتی در دکور و چیدمانش به صورت موقت پخش نمی شود.

دریافت 40 نوبت یارانه با مدارک جعلی

باند 5 نفره اتباع افغانی که با جعل مدارک بیش از500 میلیون ریال یارانه دریافت کرده بودند دستگیر شدند. خبرگزاری صدا و سیما نوشت؛ فرمانده انتظامی شهرستان برخوار گفت: این باند با جعل مدارک افراد فوت شده در شهرستان برخوارعلاوه بر گرفتن یارانه اقدام به سوءاستفاده های مالی و اداری با نام این افراد می کردند. سرهنگ صادقی افزود: افتتاح حساب های بانکی ، دریافت کارت سوخت، خرید و فروش وسائل نقلیه ،صادر کردن سند ازدواج رسمی ودفترچه بیمه از دیگر اقدامات این باند خلافکار بود. وی گفت: پرونده این افراد برای رسیدگی بیشتر به مراجع قضایی تحویل داده شد.

تجمع ارامنه تهران مقابل کلیسای خلیفه گری

جمع کثیری از ارامنه تهران به نشانه محکومیت کشتار ارامنه توسط دولت عثمانی (سال 1915میلادی) ظهر جمعه مقابل کلیسای خلیفه گری ارامنه تجمع کردند. این گروه از ارامنه ساکن در تهران ضمن محکوم کردن اقدام دولت عثمانی در کشتار ارامنه به عنوان نخستین نسل کشی قرن بیستم، خواستار اقدام سازمان های بین المللی برای احقاق حقوق کشته شدگان و بازماندگان این واقعه شدند.

اخبار روزانه:

* حجت‌الاسلام سیدمحمد غروی، عضو شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، درباره جلسات مشترک دبیران کل جامعتین با‌ آیت‌الله مصباح‌یزدی و تشکیل سه‌ضلعی وحدت در میان اصولگرایان گفت: جامعتین، جامعتین است و ضلع سوم ندارد. آیت‌الله مصباح جنبه شخصیتی خودشان را دارند و از لحاظ جنبه اجتماعی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هستند. برخی، از جلسات آیات یزدی و موحدی و مصباح‌یزدی این تلقی را داشته‌اند که ضلع سومی به جامعتین اضافه شده، درحالی‌که این‌گونه نبوده است.

* حضور معاون رئیس دولت یازدهم و رئیس سازمان محیط زیست در تجمع «حامیان حیوانات»، آن هم در شرایطی که براساس گفته وی، «این سازمان در چنین موضوعاتی هیچ مسئولیت و تکلیف قانونی ندارد»، موجب حیرت ناظران سیاسی و اعتراض «حامیان انسان‌ها» شد! معصومه ابتکار درحالی در این تجمع غیرقانونی حضور یافت که هنگام هجوم ریزگردها به مناطق مختلف کشور، به‌ویژه خوزستان به بهانه‌های مختلف از حضور در جمع مردم مظلوم کشورمان امتناع کرده است!

* خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره کنفرانس «منع گسترش سلاح‌های اتمی» که روز دوشنبه در نیویورک برگزار می‌شود، طرح یک تریلیون‌دلاری آمریکا برای نوسازی زرادخانه هسته‌ای این کشور را عامل گسترش فضای یأس و بدبینی بر تلاش جهان برای حرکت به‌سمت جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای دانسته است. «آنگلا کین» نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح هسته‌ای می‌گوید: «شاهد توقف در مسیر حرکت به‌سمت جهان عاری از سلاح هسته‌ای هستیم». 45 سال پس از اجرایی‌شدن ان‌پی‌تی، کشورهای غیرهسته‌ای با مشاهده ناتوانی درزمینه تحقق جهان عاری از سلاح‌های اتمی روزبه‌روز ناامیدتر می‌شوند.

آمریکایی‌ها در برنامه‌های ظاهری و نمایشی تلاش می‌کنند با توجیه رفتار بدشان برای آنها دلایل منطقی ارائه کنند تا کمتر مجبور شوند برای حاکم‌کردن سلطه‌شان به زور متوسل شوند، با این حال هر از گاهی حوادثی رخ می‌دهد که تلاش آنها برای پوشیده نگه‌داشتن چهره پلیدشان امکان‌پذیر نیست، از جمله این حوادث فعالیت‌های هسته‌ای مخرب آنهاست که در بالا به آن اشاره شده است.

* هرچند آمریکایی‌ها در طول یک سال گذشته سعی کرده‌اند، این‌گونه القا کنند که دیپلماسی، یگانه‌مسیر پیش روی آنها با ایران است؛ ولی طرح تازه‌ و بسیار پیچیده‌ای را برای فرایند استحاله از درون و براندازی نرم کلید زده‌اند که برخی بازیگران مهم داخلی هم در آن دخیلند. مجریان طرح مذکور، تمرکز خود را بر سوءاستفاده از نهادهای دولتی و سازمان‌های به‌ظاهر مردم‌نهاد معطوف کرده‌اند و شیوه بسیار خلاقانه‌ای را برای نفوذ، هدایت و ایجاد تنش در داخل کشور دنبال می‌کنند. براساس اطلاع منابع آگاه، سفرهای ناگهانی هفته‌های گذشته آمریکایی‌ها به کشورمان برای پیاده‌سازی این پروژه صورت گرفته است.

* هاشم صباغیان، وزیر کشور دولت موقت، در پاسخ به این پرسش القایی آرمان که آیا معتقدید آقای روحانی چهارچوب‌های اعتدالی مهندس بازرگان را رعایت می‌کند، می‌گوید: آقای روحانی باید در مرحله اول، جنس «اعتدال» مهندس بازرگان را بشناسد و سپس در راه ایشان گام بردارد. این کار نیز با مطالعه و اندیشه در سیر تفکر مهندس بازرگان امکان‌پذیر است.

*هفته‌نامه «نیوز‌ویک» در بحبوحه رقابتهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا مدعی شد که«ویکتور پینچاک»، تاجر اوکراینی و بزرگترین حامی مالی بنیاد کلینتون، تحریمهای ایران را نقض کرده است.

* استوارت جونز، سفیر آمریکا در عراق وجود هرگونه ارتباط میان مستشاران آمریکایی و ایرانی را رد کرد.

* تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی در دستور کار جلسه هفته جاری کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرار دارد.

* آیت ا... مرتضی مقتدایی، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور گفت: قطع رابطه دیپلماتیک ایران با عربستان سعودی خواست ملت عزیز و عزتمند ایران و مورد تأیید مراجع بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: