logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۵۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

ارسال گزارش نهایی حادثه شیراز به سران قوا

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور از نهایی شدن گزارش حادثه شیراز و ارسال آن با امضای وزیر کشور به رئیس‌جمهور، سران قوا و سایر مسئولان خبر داد. حسین ذوالفقاری در گفت وگو با فارس، با بیان این که در مجموع 10 نفر به دادگاه احضار و حکم جلب صادر شد، افزود: فردی هم که خود را روی کاپوت خودرو انداخته بود سه روز پیش دستگیر شد.معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور همچنین گفت: افراد دستگیر شده براساس برداشت شخصی این کار را انجام دادند و در این راستا اقدامات لازم توسط دستگاه قضا صورت خواهد گرفت.اظهارات معاون وزیر کشور درباره ماجرای حمله عده ای به خودروی حامل علی مطهری در شیراز در اواخر سال گذشته است.

تفسیرها از شیوه استقبال معنادار روحانی از اردوغان

استقبال رئیس‌جمهور از رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهوری ترکیه در کاخ سعدآباد با اقدامی کم‌سابقه و معنادار همراه بود. یگان تشریفات اسب‌سوار که پرچم «یا ابا عبدالله الحسین» را حمل می‌کرد٬ در اطراف خودروی حامل اردوغان در حال حرکت بودند. جدیت ایران در برخورد با گروه‌های تروریستی منطقه و تاکید بر اهمیت امنیت عراق برای ایران پیام‌های این استقبال ویژه از اردوغان ارزیابی شده است.

خاطرات البرادعی از احمدی‌نژاد
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کتاب خاطرات خود با اشاره به یکی از دیدارهایش با رئیس‌جمهور سابق ایران در تهران نوشت که احمدی‌نژاد پاسخ ندادن اوباما به پیام تبریکش پس از انتخابات آمریکا را مورد توهین قرار گرفتن خود می‌دانست. وی در بخش دیگری از خاطراتش با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور سابق ایران درباره هولوکاست، نوشت: «گفتم: نباید به مخالفان خود اجازه دهید از بیانات شما سوءاستفاده کنند.» وی فوراً فهمید که به چه چیزی اشاره می‌کنم، گفت: هیچ‌کس در دنیای عرب و مسلمان حاضر نیست «رژیم صهیونیستی» را بپذیرد. البرادعی افزود: بعد از جلسه، صالحی گفت احمدی‌نژاد از تلاش من برای کمک به رفع مسئله ایران تقدیر کرده و به وی گفته است که در سفر بعدی‌اش به وین، هدیه زیبایی برای همسرم خواهد آورد. به این ترتیب، عایده یک گلدان سنتی ایرانی و یک آیه قاب‌شده زیبای قرآنی دریافت کرد. هنگام ترک تهران، به من هم بسته‌های درجه یک هدیه دادند. چنین چیزهایی جلوه‌هایی از خدمات مدنی بین‌الملل محسوب می‌شدند.

اسلام‌هراسی جواب نداد
با وجود رشد اسلام‌هراسی در سال‌های اخیر، مطالعات مركز پژوهشی پیو نشان می‌دهد دین اسلام تا سال 2050 بیشترین افزایش تعداد پیروان را خواهد داشت. به گزارش سایت رسمی پیو؛ گرایش مردم جهان به ادیان مختلف تا چهار دهه آینده دستخوش تغییرات چشمگیری خواهد شد. تحقیقات پژوهشگران مركز پیو نشان می‌دهد تا سال 2050 تعداد مسیحیان جهان همچنان بیش از پیروان دیگر ادیان است، اما افزایش تعداد پیروان اسلام بیش از هر دین دیگری خواهد بود. برخی نتایج جالب این مطالعه عبارتند از: تعداد مسلمانان تا سال 2050 تقریباً با تعداد مسیحیان در سراسر جهان برابری می‌كند. پیروان اسلام از آمار فعلی ۶/۱ میلیارد نفر به ۷۶/۲ میلیارد نفر خواهد رسید. در آمریكا تعداد مسیحیان از سه‌چهارم مجموع جمعیت دینداران در سال 2010 به دوسوم آنان در سال 2050 كاهش می‌یابد. همچنین در این سال، دیگر یهودیت دین غالب غیر‌مسیحی در آمریكا نخواهد بود و تعداد مسلمانان از یهودیان بیشتر خواهد شد.

حمایت از بیانیه لوزان با توهین به منتقدین!
رئیس ستاد انتخابات حسن روحانی در استان البرز در حضور استاندار و برخی مسئولان استان، منتقدان توافق هسته‌ای را با الفاظی خطاب کرد که مورد اعتراض حاضران قرار گرفت. حجت‌الاسلام مهدی قدسی‌محلاتی اظهار داشت: من و خانواده‌ام بیش از ۴۵ سال است که با آقای حسن روحانی آشنا هستیم.وی افزود: ۴۷ سال قبل وقتی به حوزه علمیه رفتم، چند سال زودتر آقای روحانی در حوزه ثبت‌نام کرده بود. اتاق شماره ۲۴ من بودم، اتاق شماره ۲۵ ایشان و بالاخره اتاق بعدی آقای شهیدی بودند که امروز در بنیاد شهید حضور دارند.این فعال سیاسی گفت: ۴۵ سال قبل بنا به دستور مرحوم پسندیده از بیت امام راحل(ره) برای پیگیری و هدایت مبارزات سیاسی به کرج اعزام شدم، قرار بود حضور من در کرج یک ساله باشد، اما ۴۵ سال است که در اینجا هستیم.رئیس ستاد حسن روحانی در استان البرز گفت: در یک قرن اخیر دو اتفاق بسیار مهم در ایران به وقوع پیوسته است، یکی ملی شدن صنعت نفت و دومی توافق هسته‌‌ای ایران در ۱۳ فروردین ۹۴ است.وی بیان داشت: اگر چه این توافق بسیار ارزشمند است اما نعره‌کشان، عربده‌کشان سیاسی و قداره‌بندان سیاسی حرف‌هایی می‌زنند، باید به اینها گفت که شما بروید پای منقل و وافورتان. شما را چه به این کارها!

عارف:بهار اطلاح‌طلبان در زمستان امسال رخ مي‌دهد
محمدرضا عارف، عضو مجمع ‌تشخيص‌مصلحت‌نظام با بيان اينکه رقيب جريان اصلاحات مصمم است اجازه ندهد پيروزي اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس به مانند انتخابات رياست‌جمهوري تکرار شود، گفت: بهار اطلاح‌طلبان در زمستان امسال رخ مي‌دهد. او در اولين‌نشست شوراي زنان بنياد اميد ايرانيان ضمن تبريک سال جديد و ميلاد حضرت فاطمه (س) به نامگذاري سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: بي‌ترديد نامگذاري امسال با عنوان سال «دولت و ملت، همدلي و هم زباني» از سوي رهبرمعظم‌انقلاب مي‌تواند در همگرايي بيشتر مردم و مسئولان و نزديکي قلوب به يکديگر موثر باشد

پيشنهاد سعید جلیلی برای تغییر قانون انتخابات
سعید جلیلی پیشنهاد جدیدی را در بررسی سیاستهای کلی نظام پیرامون انتخابات مطرح ساخت.از هشتم آذر 1393، سیاستهای کلی انتخابات در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد که اعضا پیشنهادات مختلفی را در این مورد مطرح می سازند که در آخرین جلسه مجمع، سعید جلیلی عضو این مجمع، پیشنهاد جدیدی را مطرح ساخت.بر اساس پیشنهاد جلیلی در مجمع تشخیص مصلحت، اگر نامزدهای انتخابات در ارتباط با جریان خارجی پای خارجی‌ها را به صحنه بکشانند به عنوان یک حرکت ناسالم تلقی شده و برای رد صلاحیت آنها اقدام می شود و به عنوان منع مداخله اجنبی تلقی می گردد.هنوز در مورد پذیرش پیشنهاد جلیلی، مرجع رسمی از مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار نظری نداشته است.

تعقيب و گريز پليس با يك ستاره مشهور فوتبال

بازيکن معروف يکي از تيم‌هاي مطرح پايتخت به همراه يکي از دوستان صميمي‌اش در اتوبان‌هاي تهران مشغول ويراژ دادن و لايي کشيدن بود و احتمالا با اين انديشه که شهر را براي لايي ايشان قرق کرده‌اند با سرعت رانندگي مي‌کرد، که با اخطار پليس روبه‌رو مي‌شود.اين بازيکن معروف با اين تصور که به خاطر شيرين‌کاري‌هاي يک سال اخيرش شهره آفاق شده بي‌توجه به اخطار پليس همچنان با سرعت به کار خودش مشغول بوده که بالاخره مأموران نيروي انتظامي موفق مي‌شوند سد راه اين بازيکن شده و او را از اتومبيل پياده کنند!گويا پرتاب کردن يک شيء نامعلوم قبل از توقف اتومبيل هم مزيد بر علت شده که مأموران نيروي انتظامي بر بازيکن معروف سخت بگيرند و بر آن شوند تا تحت هر شرايطي او اعمال قانون شود.
آقاي بازيکن، ابتدا زير بار هيچ يک از تخلفات مورد اشاره پليس نمي‌رفت و به طور مرتب با يادآوري سابقه فوتبالي‌اش از مأموران مي‌خواهد اين مسئله را ناديده بگيرند.در ادامه هم اين بار با لحن ملتمسانه خطاب به افسر نيروي انتظامي گفته: «آقا به خدا اين روزها همين‌جوري هم هزار تا مشکل برام درست مي‌شود و کافيست شما هم به خاطر اين تخلفات من را دستگير کنيد تا آينده فوتبالم تباه شود...!»

توهم نتانیاهو

روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله ای ضمن بررسی بیانیه سوئیس درباره تفاهم مقدماتی حاصل شده میان ایران و گروه 1+5 در هفته گذشته، تاکید کرد: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات هسته ای دچار توهم شده است.به گزارش ایرنا، این روزنامه آمریکایی نوشت: نخست وزیر اسرائیل تصور می کند می تواند شروط مورد نظر خود را بر توافق هسته ای ایران دیکته کند. نتانیاهو در مورد توافق هسته ای ایران و مخالفت با آن؛ بیش از حد مته به خشخاش می گذارد.

اداي احترام گلزار با آقا رجب

محمدرضا گلزار بازیگر سینما، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام عکسی از رجب محمدزاده جانباز 70 درصد کشورمان منتشر کرد. وی با انتشار عکس زیر نوشت: جانباز ٧٠٪ حاج رجب محمد زاده. هر چه آرامش داریم صدقه سر این عزیزان و شهدای دوران جنگِ،دست این بازماندگان را باید بوسید

"قطار پولدارها" پنجشنبه به ایران می‌رسد

اولین سفر قطار لوکس عقاب طلایی در سال 2015 با حرکت در "مسیر جواهرات پارسی" از 20 فروردین ماه انجام می‌شود. عقاب طلایی سال گذشته (2014 میلادی) دو سفر رفت و برگشت در ایران داشت. قطار پر سر و صدای اکسپرس دانوب که به قطار پولدارها مشهور است، سال گذشته حدود 140 مسافر را با ملیت‌های اروپایی‌، آمریکایی، استرالیایی و حتی آسیایی به ایران آورد. طبق تقویم تعریف شده، قرار است این قطار تا پایان سال 2015 هشت برنامه‌ رفت و برگشت به ایران داشته باشد.

اعتراض مهدی هاشمی به حکم دادگاه

وکیل مهدی هاشمی، از اعتراض موکلش به حکم دادگاه خبر داد. سید محمود علیزاده طباطبایی در مصاحبه تلفنی با خبرگزاری صدا و سیما گفت: روز چهارشنبه (دیروز) آخرین فرصت برای اعتراض به این حکم بود و موکلم به اصرار مادرش اعتراض خود را از طریق آقای ابوالمعالی دیگر وکیلش به دادگاه تجدید نظر استان تهران تقدیم کرد.

سلحشور سرطان دارم

فرج الله سلحشور در پاسخ به سوالی درباره مسائل مطرح شده پیرامون بیماری ریه اش تصریح کرد: برخی رسانه‌ها پیش از این بار‌ها از من پرسیده‌اند که آیا شما سرطان دارید یا خیر؟ از آن‌جائیکه در ابتدا این عارضه در حد یک عفونت ساده ریوی بود و مراحل درمان آن سپری می‌شد، اعلام کردم که "باور نکنید که من سرطان دارم.اما حالا دیگر حقیقتاً سرطان ریه دارم و دروغ نیست که می‌گویند شیمی درمانی می‌شوم و مراحل جلوگیری از پیشرفت این غده سرطانی بدخیم توسط پزشکان دنبال می‌شود.
وی در ادامه اظهار کرد: من در راه اعتلای سینمای ایران حرص زیادی خوردم، زیاد بحث کردم تا این سینما مأمنی باشد برای ترویج انقلاب اسلامی و نه اشاعه دهنده تفکرات و مبانی تفکری غرب. پزشکان اعتقاد دارند بیماری پیشرفت زیادی داشته اما مردم مسلمان ما دعا کنند ان شاءالله سلامتی حاصل خواهد شد.

ماجرای شکایت و عصبانیت کی‌روش چه بود

کارلوس کی‌روش در حالی جلسه مهم و سه ساعته خود با علی کفاشیان را ترک کرد که به شدت عصبانی و پرخاشگر بود. او به خبرنگاران گفت که از روزنامه گل و سردبیرش به دلیل نشر مسائل خلاف واقع و بازی با آبروی مردم شکایت می‌کنم. ماجرا به یکی از تیترهای امروز روزنامه گل بر می‌گردد. «سند اختصاصی گل که شائبه‌ها را دامن می‌زند. مدیر برنامه مشترک حقیقی، منتظری و کی‌روش» عنوان مطلبی بود که امروز این روزنامه منتشر کرده و در آن با انتشار اسنادی مدعی شده عامل انتقال منتظری و حقیقی ایجنتی به نام «کاروالهو» است که ایجنت کارلوس کی‌روش هم بوده و با توجه به شایعات این روزها در خصوص بحث دلالی کی‌روش دست به افشاگری زده.

احتمال عضویت رسمی ایران در سازمان شانگهای

مرکز مطبوعاتی سازمان شانگهای در اطلاعیه ای اعلام کرد، در صورت توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 و لغو تحریم های بین المللی این کشور به عنوان عضو ثابت سازمان همکاری شانگهای پذیرفته خواهد شد.به گزارش فارس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز پیش از این گفته بود: این که ایران به عضویت ثابت سازمان شانگهای دعوت شود، موضع دولت روسیه است و ما تاکنون در رابطه با این موضوع با وزارتخانه های خارجی چین، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان گفت وگویی انجام نداده ایم.لاوروف در ادامه گفته بود: اگر هیچ ناکامی ای در روند مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای 1+5 اتفاق نیفتد، وزارت خارجه روسیه مشترکا با وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری شانگهای سند دعوت و الحاق ایران به این سازمان را مورد بحث بررسی قرار خواهد داد.

پرونده جیسون رضاییان در نوبت رسیدگی
غلامحسین اسماعیلی روز گذشته در حاشیه همایش عفاف و حجاب که به مناسبت زادروز حضرت فاطمه زهرا(س) برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: پرونده جیسون رضاییان در نوبت رسیدگی قرار دارد. وی همچنین در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار ایرنا مبنی‌بر علنی یا غیرعلنی‌شدن جلسه رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی، در پنجم‌اردیبهشت‌ماه، گفت: علنی‌بودن یا نبودن جلسه دادگاه به تشخیص رییس دادگاه بستگی دارد.

احتمال انصراف لاریجانی از نامزدی مجلس دهم

شجاعی کیاسری نماینده ساری در مجلس با تاکید براینکه اگر ناطق نوری در انتخابات حضور یابد لاریجانی کاندیدا نخواهد شد، به نامه‌نیوز گفته: گویا آقایان با هم در این زمینه که اگر هرکدام بیایند دیگری کاندیدا نشود و از او حمایت کند گفتگوهایی نیز داشته اند. وی با تاکید بر این که احتمال کاندیدا شدن ناطق نوری در انتخابات مجلس ضعیف است، خاطرنشان کرده: اگر لاریجانی به صحنه نیاد ناطق می آید ولی در کل می توان گفت هر دوی این شخصیت ها نقش قوی و تاثیرگذاری را در انتخابات خواهند داشت. این تاثیرگذاری هم در بعد کاندیدا شدن آنها است هم در بعد حمایت و پشتیبانی از افرادی که وارد صحنه رقابت می شوند.

کشف مدارکی مبنی بر وجود اموال زنجانی در تاجیکستان

مسئول کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر محاکمه این متهم گفت: مقداری از اموال وی در تاجیکستان شناسایی و مدارک آن به قوه قضاییه ارسال شد.حسین دهدشتی در گفت وگو با ایرنا درباره آخرین وضع پرونده بابک زنجانی افزود: تنها ابزار در اختیار نمایندگان در این زمینه، سوال، تحقیق و تفحص است که قرار شد این سوالات در دستور کار کمیسیون انرژی نیز قرار گیرد.دهدشتی خاطرنشان کرد: افرادی که به طور غیررسمی پرونده بابک زنجانی را پیگیری کرده اند، پس از سفر به تاجیکستان فهمیده اند که یک سری منابع متعلق به وی در این کشور وجود دارد و ما این مدارک را به قوه قضاییه ارائه کرده ایم.

اگر 20 درصد مشکل مالی تحریم است دولت برای 80 درصد دیگر چه می‌کند؟!
یک سایت حامی دولت از قول اقتصاددانان تصریح کرد تنها 20 درصد مشکلات اقتصادی به تحریم مربوط است.خبر آن‌لاین در تحلیلی به قلم مهدی پازوکی اقتصاددان نوشت: اگرچه در حال حاضر، تحریم به عنوان یکی از مهم‌ترین موارد بازدارنده توسعه اقتصادی کشور مطرح می‌شود اما باید به این نکته توجه کرد که کمتر از 20 درصد مشکلات اقتصادی کشور از مسائل تحریم نشأت می‌گیرد و مابقی آن به نحوه مدیریت و اداره امور اقتصادی کشور باز می‌گردد. در حقیقت می‌توان گفت که با به توافق رسیدن در مذاکرات هسته‌ای به نحوی مشکل شروع می‌شود. با نگاهی به تاریخ نیز درمی‌یابیم که همین گونه است و رفع تحریم‌ها نمی‌تواند به توسعه اقتصادی منجر شود.یادآور می‌شود در تبلیغات قبل از انتخابات 92 حامیان اصلی دولت فعلی بارها تصریح می‌کردند 70 تا 90 درصد مشکل اقتصاد، داخلی و مدیریتی است و تنها 10 تا 30 درصد آن به تحریم‌ها مربوط می‌شود. به تعبیر دیگر اگر 70، 80 یا 90 درصد مشکل اقتصاد، مدیریتی است آنگاه این سؤال مطرح می‌شود که آیا به موازات صرف انرژی فوق‌العاده زیاد برای مذاکرات با آمریکا (و غرب)، 70 تا 90 درصد وقت و فرصت و امکانات دولت نیز صرف رفع گیرهای مدیریت و ناکارآمدی‌ها، دیوان‌سالاری دولتی شده یا اینکه دولت بعد از 16 ماه همچنان منتظر لغو یا تعلیق تحریم‌هاست؟! همچنین باید پرسید اگر آن مشکل 20 درصد حل نشد، نباید برای 80 درصد اصلی فکر اساسی کرد.

تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی 5.9 میلیارد دلاری هند به ایران

یک مقام رسمی هند گفت: تحریم های غرب باعث شده دهلی نتواند بدهی 5.9 میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کند. خبرگزاری پی تی آی هند روز سه شنبه بدون نام بردن از این مقام رسمی هند به نقل از وی اضافه کرد: تحریم های اعمال شده علیه ایران انجام معاملات بانکی را به ارزهای بین المللی چون یورو و دلار با شرکت های ایرانی برای کشورهایی همچون هند دشوار کرده است. قرار بود هند این مبلغ را که بابت خرید نفت خام ایران در بانک های این کشور ذخیره شده است تا 28 فوریه (9 اسفند)پرداخت کند.این کشور در 14 مارس 2015 (23 اسفند) 2.8 میلیارد دلار از بدهی خود به ایران را پرداخت کرد.

رونمایی از جلاد حرفه‌ایِ دیگر داعش

یکی از اعضای گروه تروریستی داعش که تبعه کشور مغرب است، در یک نوار ویدیویی پیش از به قتل رساندن گروگان سوری، حرکات جان جهادی ملقب به جلاد داعش که تبعه انگلیس بود را در تقلید کرد. به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، در این فایل ویدیویی ابتدا تصاویری از گروگان سوری که در برابر پرچم سیاه داعش نشسته و آثار شکنجه بر روی صورت او نمایان است، نشان داده می شود که خود را معرفی می کند و به پرسش هایی فردی که در پشت دوربین نشسته پاسخ می دهد. او خود را سامر الاحمد عضو ارتش سوریه در مناطق الرستن و التیفور معرفی می کند.پس از آن، قاتل داعش در تصویر ظاهر می شود که به عربی با لهجه کشور مغرب سخن می گوید و لباس سفید پوشیده و سر و صورت خود را با شال سیاه رنگی پوشانده است.او که حرکات جلاد انگلیسی ملقب به "جان جهادی" را تقلید می کرد.

روایت هستهای یک فعال رسانهای
محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای ، در وبلاگ خود ضمن تأکید بر اینکه «این چند کلمه را می‌نویسم تا فراموش نشود دو سال پیش کجا بودیم»، نوشته است: «در دوره حاکمیت تیم قبلی مذاکره کننده هسته‌ای، هر از گاهی جلساتی با حضور دست‌اندرکاران مذاکرهکننده هسته‌ای برگزار می‌شد. اگر احیاناً سؤالی هم مطرح می‌شد، با جواب‌های کلیشه‌ای، کشدار و بی سر و تهی مواجه می‌شد که سؤال کننده را پشیمان می‌کرد. این حوصله سررفتن‌ها مخصوص همکاران رسانه‌ای نبود. حتی برگزارکنندگان جلسه هم از شدت کلافگی متوالیاً از سالن جلسه بیرون می‌رفتند، قدم می‌زدند، تمدد اعصاب می‌کردند و... سخنران‌ها هم بعضاً مانند استادهای عصاقورت داده‌ای که سر کلاس، حرف‌های از قبل حفظ کرده‌ای را تکرار می‌کردند، حوصله همه را سر می‌بردند. حاضران نیز هر جلسه به طمع کسب اطلاعاتی جدید از مذاکرات می‌آمدند اما دست خالی برمی‌گشتند. تنها حسن آن جلسات، تازه شدن دیدار همکاران رسانه‌ای بود و بس. دست آخر هم 3-2 صفحه کاغذ «A4» با قید «محرمانه بودن» در بین حضار توزیع می‌شد که فقط همین محتویات را منتشر کنید و لاغیر. خنده‌دار بود که حتی در آن جلسات درباره قطعنامه‌های مکرری که علیه ایران صادر می‌شد، یک کلمه حرف نمی‌زدند.

فروش گوزن به قیمت یک میلیون تومان در باغ وحش تهران!
مدیرعامل باغ وحش ارم تهران با تایید فروش گوزن زنده و مرده در این باغ وحش گفت: قیمت هر راس گوزن اروپایی بین 900 هزار تا یک میلیون تومان است و فروش آن نه تنها غیرقانونی نیست بلکه با مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست صورت می‌گیرد.ایرج جهانگیر در گفت‌وگو با آنا در این باره توضیح داد: از آنجا که گوزن اروپایی گونه در خطری نبوده و در بسیاری از کشورهای اروپایی آن را برای مصرف پرورش می‌دهند، ما نیز با مجوز و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به فروش این گونه می‌کنیم. از آنجا که زاد و ولد گوزن اروپایی بسیار زیاد است و جایی که برای آنها در باغ وحش ارم اختصاص داده شده کوچک است، این گونه به دیگر همنوعان خود آسیب وارد می‌کند، بنابراین فروش آن بلامانع است.به گفته مدیرعامل باغ وحش ارم درباره نحوه تهیه گوزن اروپایی گفت: آن دسته از افرادی که قصد پرورش این گوزن را دارند در ابتدا درخواست داده و پس از بررسی سازمان حفاظت محیط زیست در صورت صحت ادعای آنان، گوزن به صورت زنده در اختیارشان قرار می‌گیرد، در غیر اینصورت گوزن را ذبح کرده و گوشت آن را به متقاضیان تحویل می‌دهیم.

روایت پنتاگون از قدرت ارتش روسیه

فرمانده ستاد شمالی ارتش آمریکا مدعی شد که قصد مسکو از افزایش تعداد مانورهای نظامی در یک سال اخیر اثبات خود به عنوان یک قدرت جهانی است.به گزارش مهر به نقل از پایگاه خبری هیل، دریادار «ویلیام گورتنی» فرمانده ستاد شمالی ارتش آمریکا مدعی شد که مانورهای هوایی روسیه در نزدیکی ایالات متحده آمریکا حاوی یک پیام مهم است. وی که در عین حال فرماندهی پدافند هوا – فضای شمال آمریکا (نوراد) را نیز برعهده دارد در یکی از جلسات مطبوعاتی پنتاگون (مقر فرماندهی وزارت دفاع آمریکا) گفت: روسیه می خواهد به ما بفهماند که یک قدرت جهانی است.دریادار گورتنی در تاکید اظهارات خود به پرواز بمب افکن های دوربرد روسیه در اطراف حریم هوایی کشورهایی چون کانادا، آلاسکا و کانال «مانش» اشاره کرد اما درباره زمان دقیق این عملیات ها سخنی نگفت.وی در ادامه گفت: مسکو ارتشی به مراتب مجهزتر و بزرگتر از ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق دارد.اظهارات دریادار گورتنی یادآور هشدارهایی بود که وی یک ماه پیش در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا ابراز داشت و در آنها بر افزایش جسارت ارتش روسیه طی یک سال گذشته تاکید کرد.به ادعای وی، از پایان جنگ سرد به این سوی، بمب افکن های دوربرد روسیه در یک سال گذشته بیش از هر زمان دیگری سابقه پرواز در خارج از حریم هوایی این کشور را داشته اند.علاوه بر این دریادار کورتنی مدعی شد که روسیه در حال کار بر روی طرحی است که به واسطه آن «موشک های کروز دوربرد مجهز به سلاح های متعارف» قابلیت پرتاب شدن از هواپیماهای بمب افکن، زیردریایی ها و ناوهای جنگی را پیدا می کنند.وی در ادامه هشدار داد که اگر وضع به همین منوال پیش برود، فرماندهی پدافند هوا – فضای شمال آمریکا (نوراد) با مشکلات جدی در دفع تهدید های هوایی، دریایی و موشکی روسیه مواجه خواهد شد.

تغییر سرپرست ایسکانیوز پس از پناهندگی خبرنگار ایسکا
پس از آنکه خبرنگار ایسکانیوز در جریان مذاکرات لوزان پناهنده شد و عملکرد این خبرگزاری به چالش کشیده شد، این مجموعه با تغییرات مدیریتی مواجه شد و طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حسین منوری به عنوان سرپرست خبرگزاری ایسکانیوز منصوب شد و در عین حال از علی قربانی سرپرست پیشین در نامه ای تقدیر شد.
شناسایی اموال بابک زنجانی در تاجیکستان
مسئول کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس با تأکید بر محاکمه این متهم گفت: «مقداری از اموال وی در تاجیکستان شناسایی و مدارک آن به قوه قضائیه ارسال شد.» حسین دهدشتی در گفت‌وگو با ایرنا، درباره نامه برخی از نمایندگان به رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی سریع‌تر به پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی و بابک زنجانی، ضمن بیان این مطلب افزود: «هنوز اطلاعی درباره رسیدگی به این پرونده در قوه قضائیه نداریم اما کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در مجلس از 4 وزیر دولت، قبل از بررسی بودجه سال 94 کل کشور در سال گذشته سؤالاتی پرسیده بود.» مسئول پیگیری پرونده بابک زنجانی در قوه مقننه تصریح کرد: تنها ابزار در اختیار نمایندگان در این زمینه، سؤال، تحقیق و تفحص است که قرار شد این سؤالات در دستور کار کمیسیون انرژی نیز قرار گیرد.

انتظار غیر منطقی نتانیاهو

نیویورک تایمز درخواست بنیامین نتانیاهو را برای لغو تفاهم هسته ای لوزان با ایران غیر منطقی و به دور از عقل توصیف کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از نیویورک تایمز؛ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از حصول تفاهم هسته ای لوزان مدعی شد آمریکا تفاهم بدی را با ایران امضا کرد و به همین دلیل باید آن را لغو کرد.در مقاله امروز سردبیر روزنامه نیویورک تایمز آمده است: نتانیاهو طوری رفتار می کند که ظاهرا روند مذاکرات هسته ای را در 18 ماه گذشته خودش تعیین کرده است. مذاکرات هسته ای با ایران فقط از سوی آمریکا دنبال نمی شود بلکه انگلیس، آلمان، روسیه و چین هم در آن حضور داشته اند و نخست وزیر رژیم صهیونیستی نمی تواند فقط از آمریکا بخواهد تفاهم لوزان را برهم زند.نتانیاهو پس از تفاهم هسته ای در لوزان مدعی شده بود: قصد ندارم مانع از امضای توافقنامه هسته ای باشم اما بدون شک با امضای یک توافق بد مقابله خواهم کرد.

شکایت ۲۵ نماینده از یونسی به دادستان ویژه روحانیت
یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس از شکایت 25 نماینده از یونسی، مشاور رئیس‌جمهوری به دادستان ویژه روحانیت خبر داد. احمد امیرآبادی در گفت‌وگو با «مهر» گفت: «در پی اظهارات یونسی درخصوص مسائل منطقه‌ای که منجر به ضربه به جایگاه ایران در منطقه شد و سوء استفاده‌کنندگان و دشمنان ملت توانستند از آن در جهت تفرقه در امت اسلامی استفاده کنند، این شکایت از سوی 25 نماینده مجلس به دادستان ویژه روحانیت ارائه شد

آزاده نامداری: قصد پناهندگی ندارم و ایران تنها پناه من است
پس از ایجاد حواشی در خصوصی جدایی آزاده نامداری از فرزاد حسنی و حواشی بعدی که با خبرهایی درباره احتمال پناهندگی اش همراه شده بود، این مجری تلویزیون در گفتگو با طالقان نسبت به شایعه تلاش هایش برای دریافت پناهندگی یکی از کشورهای غربی، واکنش نشان داد و گفت: از شنیدن و دیدن چنین اکاذیبی در فضای مجازی متحیر می شوم و در اینجا به صراحت می گویم به هیچ کشوری پناهنده نخواهم شد و ایران اسلامی تنها پناه من است. مگر در کشورهای غربی چه چیزی وجود دارد که در ایران از آن محروم هستم؟ و لذا تاکید می کنم یک وجب از خاک ایران را با سراسر دنیا عوض نخواهم کرد و مثل عده ای دچار خود کم بینی نیستم که وطنم را به لبخند بیگانگان بفروشم.

سرمایه دیپلماتیک فرانسه از دست رفت
نشریه فرانسوی «نوول آبزرواتور» طی یادداشتی در تحلیل و تفسیر تفاهم هسته‌ای لوزان به بیان یکی از تأثیرات منفی این توافق بر دولت فرانسه پرداخت و نوشت: فرانسه که آغازگر مذاکرات هسته‌ای ایران در سال 2003 میلادی بود و از آن زمان تاکنون جایگاه اصلی و مرکزی را در این پرونده ژئوپلیتیک به خود اختصاص داده بود، یکی از اهرم‌های عمده و مهم خود را در دیپلماسی جهانی از دست داد. نسلی از دیپلمات‌های بلندپایه به دلیل موضوع هسته‌ای ایران در دانشکده امور استراتژیک آموزش داده شدند، اما بسته‌شدن پرونده هسته‌ای ایران منبع اصلی اعتبار آنها در خارج از کشور و در فرانسه را خواهد خشکاند.

قدیمی‌ترین ایرباس جهان در ایران
در حال حاضر این هواپیما، کهنسال‌ترین ایرباس جهان است که همچنان در حال خدمت است.این جت به سفارش شرکت THAI ساخته شد و در 1978/3/1 اولین پرواز خود را انجام داد. در سال 1999 به شرکت ماهان واگذار شد. پس از بازنشسته شدن EP-MHE در کرمان، در حال حاضر این هواپیما، کهنسال‌ترین ایرباس جهان است که همچنان در حال خدمت است. چیدمان صندلی‌های این پرنده C24 Y221 است.در تاریخ 91/12/25 بدلیل هارد لندینگ در فرودگاه مهرآباد، دچار سانحه منجر به ترکیدن چهار چرخ شد.

توصیه‌های برژینسکی به آمریکا و عربستان
برژینسکی که در حال حاضر در «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» فعالیت می‌کند، در همایش سالانه بروکسل با تأکید بر پایان یافتنِ عصر استعمارگری، تأکید کرد که در نهایت، غرب و آمریکا نمی‌توانند راه‌حل خود را به سوریه تحمیل کنند و از آمریکا نیز خواست که از هرگونه اقدامی که تحمیل خواسته‌ها به‌نظر برسد، پرهیز کند. برژینسکی درباره عربستان نیز گفت: عربستان، با خودش حرف می‌زند و سعی در عبرت گرفتن دارد، اما در عین حال، همچنان حرکت‌های وهابی از این کشور بروز و ظهور پیدا می‌کند. به همین سبب به باور من نباید از این گروه‌ها حمایت کنیم. فکر می‌کنم ما نباید از این رویکرد حمایت کنیم، زیرا این کار به درگیری‌ها شدت بیشتری خواهد بخشید. بهتر آن است که خود سعودی‌ها به این نتیجه برسند که خود را درگیر جنگ‌های پرهزینه نکنند، زیرا چنین درگیری‌هایی می‌تواند حاکمیت اقتصادی آن‌ها را به خطر بیندازد، اتفاقی که نمونه آن را می‌توان در یمن مشاهده کرد.

معادل فارسی «فکت شیت» آمد
معادل فارسی کلمه «فکت شیت» توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی ارائه شد. فرهنگستان زبان و ادب فارسی همزمان با انتشار بیانیه سوئیس و رایج شدن استفاده از کلمه «فکت شیت» واژه «گزارش برگ» را به عنوان معادل فارسی این واژه ارائه کرد.

همدلی و همزبانی آغاز پیشرفت کشورها
تجربه کشورهای توسعه‌یافته جهان نشان می‌دهد این کشورها در مسیر توسعه خود در 300 سال گذشته نقطه آغاز پیشرفت خود را همدلی و همزبانی دولت ـ ملت‌های خود قرار دادند و در واقع پس از دوره‌های طولانی جنگ‌های داخلی و ستیز ملت علیه دولت و سرکوب ملت از سوی دولت‌ها و پرداخت هزینه‌های هنگفت این کژراهه‌ها، زمانی که شکاف دولت ـ ملت را پر کردند و دولت‌های موسوم به نظم وستفالیایی در اروپا شکل گرفت و در واقع دولت‌ها به‌عنوان کارگزار ملت‌ها تعریف و به رسمیت شناخته شدند و از جایگاه سلطان و ولی‌نعمتی خارج گشتند، زمینه اصلی پیشرفت این کشورها فراهم و نظم جدید در روابط دولت و ملت در این کشورها ایجاد شد.

وزیرخارجه عمان راننده ظریف شد
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز چهارشنبه وارد مسقط پایتخت عمان شد و مورد استقبال یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان قرار گرفت. اما این مراسم حاشیه جالبی داشت که از نگاه عکاسان دورنماند و بسیار مورد توجه قرار گرفت. در این استقبال یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان و ظریف سوار بر خودرویی شدند که رانندگی ان بر عهده وزیرخارجه عمان بود.

اخبار روزانه:

*حسین کنعانی مقدم از همفکران و هم طیفان محسن رضایی گفت: محسن رضایی طی نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست بازگشت خود به سپاه را مطرح کرد که رهبر انقلاب نیز با بازگشت آقای رضایی به سپاه جهت تدریس در دانشگاه موافقت کردند.

*رحیم احمدی‌روشن، پدر شهید هسته‌ای در مراسم جشن روز ملی فناوری هسته‌ای در جمع دانشجویان با تأکید بر اینکه تحمل نمی‌کنیم سر مسؤولان کلاه برود، گفت: پذیرفتن پروتکل الحاقی، ایران را با خاک یکی می‌کند.

* سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ناجا به وقوع بیش از 70 فقره درگیری و تجاوز مرزی از خاک پاکستان طی یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: بیش از 80 گروه متخلف و قاچاقچی که از دست قانون فرار کرده‌اند، در پاکستان اسکان یافته و هدایت گروه‌های خرابکارانه را بر عهده دارند.

*بر اساس آمارهاي بانك مركزي، بخش ساخت و ساز مسكن هنوز در ركود است. براساس آمار سه ماهه سوم سال 1393، تعداد پروانه‌هاي صادر شده در مناطق شهري كشور 6/36 درصد كمتر از دوره مشابه سال قبل شده است.

* حدود 300زائر عمره که روز گذشته اصفهان را به مقصد جده با پرواز شماره 1516 شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ترک کرده ‌بودند تا به زیارت خانه خدا مشرف شوند، با جلوگیری هواپیمایی عربستان سعودی به اصفهان بازگشتند و در بلاتکلیفی به سر می‌برند.کادر پروازی بوئینگ 747 ایرانی یک ساعت از پرواز گذشته، در حوالی مرزهای هوایی عربستان سعودی متوجه شدند اجازه ورود به این کشور و فرود در جده را ندارند و ناچار به بازگشت به کشورمان شدند.

* مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه درباره آنچه در فرودگاه جده رخ داده است، گفت: براساس آخرین اطلاعات دریافتی توسط سرکنسولگری ایران در جده، برای متهمان در یکی از شعب دادسرای مرتبط، پرونده تشکیل شده و امیدواریم این روند تا صدور حکم و مجازات افراد ادامه یابد.

*خودروی سفارت عربستان که روز سه شنبه برای استقبال از کاروان الاهلی در مسیر فرودگاه شهید مدنی تبریز بود، دچار سانحه رانندگی شد و همین موضوع حاشیه‌سازی برخی رسانه‌های سعودی را به همراه داشت.

* حجت‌الاسلام محمد رضا زائری، فعال فرهنگی با اشاره به تعرض دو مأمور سعودی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده گفت: راستش همه مان بدجوري داريم بي رگ و بي غيرت مي شويم! و سرعت و نسبت بي غيرت شدنمان خيلي بيشتر از اندازه تحمل شعارهايي است كه داده ايم و هنوز مي دهيم!

* حسین طلا، دبیر مجمع نمایندگان استان تهران با محکوم کردن آزار و اذیت دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، از بی‌تفاوتی سازمان حج و زیارت به این امر انتقاد کرد و خواستار پاسخگویی مسؤولان این سازمان شد.

* ابراهیم کارخانه‌ای، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: براساس بیانیه لوزان، ایران مجاز به استفاده از سانتریفیوژهای نسل یک است که این وضعیت مانع از تولید سوخت نیروگاه بوشهر در داخل می‌شود. وی افزود: فعالیت پنج هزار سانتریفیوژ نسل یک و حتی بسیار بیشتر از آن برای مدت 10 سال هیچ فایده‌ای برای ملت ایران نخواهد داشت.

*بر اساس آمار مديرعامل شركت كنترل ترافيك تهران، تهراني‌ها روزانه 6 ميليارد تومان فقط براي ورود به طرح ترافيك جريمه مي‌شوند.

* پیتر دوتن، وزیر مهاجرت استرالیا مدعی شد:‌ «حسن‌لو» پناهجوی ایرانی که برای دریافت اقامت استرالیا دست به اعتصاب غذا زده است به دنبال استفاده از تحریک احساسات عموم مردم است. سعید حسن‌لو، جوان 25 ساله‌ ایرانی که دست به اعتصاب غذا زده است در بیمارستان رویال پرس استرالیا تحت درمان است.

*سرلشکر فيروزآبادي رئيس ستادکل نيروهاي مسلح با بيان اينکه تجاوز آلسعود به يمن با چراغ سبز کشورهاي غربي انجام شده از سکوت کشورهاي اسلامي که کنار حاکمان سعودي قرار گرفتهاند انتقاد کرد.

* احمد اميرآبادي فراهاني، نماينده قم در مجلس گفت : در پي اظهارات يونسي در خصوص مسائل منطقهاي ۲۵ نماينده مجلس از يونسي، مشاور رئيسجمهور به دادستان ويژه روحانيت شکايت کرده اند.

* همايش «لوزان بدون روتوش» به همت بسيج دانشجويي 8 دانشگاه تهران روز گذشته برگزارشد. براساس اين گزارش تيم مذاکرهکننده هستهاي دعوت بسيج براي حضور دراين همايش را نپذيرفتند.

* امير حسين قاضيزاده هاشمي سخنگوي اسبق جبهه پايداري گفت :جبهه پايداري فعاليتهاي خود را ادامه خواهد داد و در اين راستا منشوري تهيه شده و تفاهم نامه وفاقي تدوين شده است.

* وحيد احمدي نماينده مردم کنگاور در مجلس، طي نطق ميان دستور خود ضمن محکوم کردن شهادت مرزبانان ايراني در شرق کشور به دست گروه‌هاي تروريستي خواستار توجه دولت و مراجع مربوطه براي جلوگيري از تکرار اين حوادث شد.

* هيئت رئيسه مجلس پيش از پايان جلسه علني مجلس تذکر کتبي احمد مقيمي نماينده بهشهر و نکا را قرائت کرد که در آن از وزير امور خارجه خواسته شده است تا فکت شيت لوزان را هر چه زودتر از طريق پرتال خبر اين وزارتخانه ارائه کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: