به‌روز شده در: ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۴۸۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۷:۲۹
اثبات مجدد غیرواقعی بودن جوسازی های اصلاح طلبان
آیت‌الله محمد یزدی با كسب 47 رأی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد تا مشخص شود بر خلاف خبرسازی های روزهای اخیر، آیت الله هاشمی رفسنجانی تنها 24 رأی داشت و نه 43 رأی.
محمد مهدی اسلامی - سرانجام پس از چندین روز گمانه زنی، هاشمی آمد و از مجلس خبرگان نیز جواب نه شنید. از روزی که آیت الله مهدوی کنی به کما رفت؛ زمزمه ها برای جایگزین ایشان آغاز شد.

شوک ۱۷ اسفند ۱۳۸۹ هنوز برای دوستداران هاشمی فراموش نشده بود. بزرگ اصولگرایان که هیچگاه نامزد خبرگان نشده بود؛ به ناگاه در حالی که 80 سال از عمر وی می گذشت برای اولین بار در انتخابات میان دوره ای خبرگان شرکت کرد و در پی آن برای ریاست مجلس خبرگان رهبری نیز نامزد شد و هاشمی ناگزیر به کناره گیری از رقابت شد تا در روزهایی که زمزمه برنامه ریزی سبزها برای آشوبی جدید - همان که دلیل اصلی حصر موسوی و کروبی است - شنیده می شد؛ هاشمی با حفظ احترام از ریاست مجلس خبرگان کنار رود.

دو روز پس از انتخاب آیتالله مهدوی کنی به عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری، رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای این مجلس انتخاب آیتالله مهدوی کنی را «انتخابی بحق و بجا» بر شمرده و فرمودند: « از همه‌ی آقایان تشکر میکنیم؛ بخصوص از جناب آقای هاشمی رفسنجانی، برای اینکه در این اجلاس، انتظار خصمانه‌ای را که دشمنان داشتند، خنثی کردند. آنها انتظار داشتند که بین خبرگان امت اختلاف بیفتد؛ رقابتها به صورت رقابتهای متعارف دنیای مادی در بیاید و مسابقه‌ی در خدمت، تبدیل بشود به رقابت منفىِ در تصرف مراکز و جایگاه‌ها؛ که این بحمداللَّه نشد. خب، از جناب آقای هاشمی انتظار هم همین بود؛ با توجه به سابقه‌ی عقل و احساس مسئولیتی که در ایشان همیشه ما مشاهده کردیم. و آنچه که انتخاب هم کردید آقایان! انتخاب بجا و بحقی بود. جناب آقای مهدوی شخصیت برجسته و بارزی هستند؛ هم در عالم روحانیت، هم در عالم سیاست، هم در مسائل جاری کشور، در مسائل حوزه و دانشگاه، از اول انقلاب تا امروز. آنچه اتفاق افتاد، ان‌شاءاللَّه به برکت اخلاص آقایان و اخلاص شماها و عقل و تدبیری که انسان در رفتارها و گفتارها مشاهده میکند، به خیر اسلام و مسلمین خواهد بود؛ انتظار هم همین است.»

اما در حاشیه آلام کسانی که با نام هاشمی کاسبی می کردند؛ فروخفتنی نبود. خردادماه گذشته که خبر ضایعه مغزی آیت الله مهدوی کنی گسترده شد، موج زمینه سازی برای بازگشت رفسنجانی در اجلاس تابستانی خبرگان نیز آغاز شد. طولانی شدن کمای آیت الله مهدوی کنی، انتخاب رئیس جدید خبرگان را به تعویق انداخت و آیت الله شاهرودی به عنوان نائب رئیس اول اداره امور را دنبال کرد.

تا آنجا که سایت رسمی هاشمی به قلم چهره هایی همچون محمدتقی فاضل میبدی (از حلقه منتظری) متوسل شد که مخالفان هاشمی را گروهی اندک خواند. همچنین در روزهای اخیر شایعاتی نسبت به رأی بالای هاشمی در محافل خبری مطرح می شد تا زمینه هرگونه عدم رأی وی منتفی گردد. حتی شنیده شد یکی از نزدیکان رئیس جمهور در روزهای اخیر با سفر هوایی به خدمت یکی از نامزدهای احتمالی ریاست خبرگان رسیده و با بیان اینکه تنها برای این منظور سفر کرده است و پس از جلسه با وی به تهران بازخواهد گشت، از وی برای کمک به ریاست هاشمی رفسنجانی درخواست کرده است.

هرچند همچون همیشه، او در مصاحبه امروز با روزنامه شرق هم جواب مشخصی برای آمدن یا نیامدنش در عرصه رقابت پاسخ نداده بود؛ اما از نامه کسانی که خود را اکثریت خبرگان هستند به خود برای حضور در عرصه انتخابات رئیس خبرگان خبر داده بود. دو روز قبل نیز پایگاه خبری رسمی هاشمی؛ یادداشتی از هاشم زاده هریسی با تیتر "رای اکثریت خبرگان به هاشمی است" منتشر کرده بود.

با این حال یکی از اعضای شاخص مجلس خبرگان رهبری گفته بود: تلاش ما برای نامزد شدن آیت الله شاهرودی است تا رقابت با صورت سیاسی آن شکل نگیرد. اما بر خلاف تصور آقای هاشمی ایشان در خبرگان رأی ندارد و اگر نامزد بشود، رأی نخواهد آورد که برای اصلاح تحلیل ایشان از شرایط کشور لازم است.

پیش بینی این عضو خبرگان صحیح بود. انتخابات ریاست مجلس خبرگان در دو دور برگزار شد که در دور اول، حضرات آیات محمد یزدی، محمد مؤمن، هاشمی شاهرودی و هاشمی رفسنجانی کاندیدا شده بودند که بر خلاف پیش بینی قبلی بود، و با این ترتیب آیت الله هاشمی شاهرودی از کاندیداتوری انصراف داد. حضرات آیات محمد یزدی و هاشمی رفسنجانی با کسب اکثریت نسبی آرا به دور دوم انتخابات راه یافتند و نهایتاً آیت‌الله محمد یزدی با کسب 47 رأی (اکثریت آرا) رئیس مجلس خبرگان رهبری شد؛ در حالی که بر خلاف خبرسازی های روزهای اخیر، آیت الله هاشمی رفسنجانی تنها 24 رأی داشت و نه 43 رأی.

اگرچه همانطور که امروز هاشمی در مصاحبه اش با شرق گفته بود؛ با وجود امکان نطق برای همه اعضای مجلس خبرگان رهبری در مقاطع حساس و با توجه به فضای حاکم بر آن؛ حتی ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی بر این مجلس نیز جای نگرانی نداشت، اما انتخابات اخیر پیامهای مهمی در دل خود داشت که از جمله آنها، غیرواقعی بودن خبرسازی اطرافیان وی باید دانسته شود. خبرهایی که موجب توهم تقلب در انتخابات 84 و گلایه پس از اعلام نتایج انتخابات توسط وی شد و تداوم آن نقش مؤثری در فتنه 88 داشت.

منبع: نما

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: