به‌روز شده در: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۱۴۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

اختلاف کارگزاران و اعتدال بر سر نامزدی خبرگان

گفته می‌شود وضعیت نامزدی «حسن روحانی» و «اکبر هاشمی رفسنجانی» برای انتخابات آینده مجلس خبرگان، موجب اختلاف کارگزاران و گروه اعتدال شده است. از یک‌طرف، گروه کارگزاران معتقد است آقای هاشمی رفسنجانی رأی اول تهران در انتخابات خبرگان را خواهد داشت و از طرف دیگر، گروه اعتدال (حلقه اطرافیان حسن روحانی) همین باور را در مورد حسن روحانی دارند. از طرف دیگر، هر دو گروه از ترس اینکه ممکن است نامزد مورد نظرشان در تهران نتواند آرای لازم را به‌دست آورد، فرد رقیب را به نامزدی از استان‌های دیگر تشویق می‌کنند. بر همین اساس، گروه کارگزاران تلاش دارد تا حسن روحانی از استان «سمنان» در انتخابات خبرگان رهبری شرکت کند. همچنین گروه اعتدال نیز به‌دنبال آن است که هاشمی‌رفسنجانی از استان «قم» یا «کرمان» نامزد انتخابات خبرگان شود. در حال حاضر، حسن روحانی و اکبر هاشمی‌رفسنجانی، نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری هستند. گفتنی است حلقه اعتدال معتقدند که هاشمی رفسنجانی دیگر هیچ جایگاهی در قدرت در آینده نظام ندارد و از طرف دیگر باید اقدامی انجام دهیم که آقای روحانی نفر اول انتخابات خبرگان بشود و این خیلی برای «فعالیت‌های آتی» و «شخص روحانی» مهم است که به‌عنوان نفر اول تهران، وارد مجلس خبرگان بشود.

تلاش بي وقفه اصلاح طلبان براي انتخابات مجلس

با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی، اصلاح‌طلبان تلاش خود را برای ورود به مجلس شورای اسلامی بیشتر کرده‌اند. در این میان، برخی از نمایندگان اصلاح‌طلب سابق مجلس شورای اسلامی در شهرستان‌های مختلف با به‌کارگیری مرتبطان خود در ادارات و نهادهای شهرستان‌ها، فعالیت‌هایی در راستای انتخابات سال آینده مجلس انجام داده‌اند. از جمله این اقدامات، می‌توان به مطرح کردن بحث واگذاری زمین دولتی به افراد فاقد مسکن توسط مرتبطان این افراد اشاره کرد. از طرف دیگر، برخی از اصلاح‌طلبان در شهرستان‌های مختلف بر سر رسیدن به جایگاه نمایندگی مجلس هم با یکدیگر به توافق نرسیده و دچار اختلافاتی شده‌اند.

ادعای یک عضو حزب جدید اصلاح‌طلب درباره هاشمی

عضو یکی از احزاب جدیدالتأسیس اصلاح‌طلب با اشاره به تکاپوها و رایزنی‌های آقای هاشمی‌رفسنجانی، از روند جدایی وی از جریان اصلاحات خبر داد و اظهار داشت که وی آمادگی دارد در انتخابات آینده با طیف سنتی اصول‌گرایان همکاری کند. این عضو حزب اصلاح‌طلبان که سابقه نمایندگی نیز دارد، در مورد رایزنی‌های آقای هاشمی‌رفسنجانی گفت: ایشان دو شرط اساسی برای پیوستگی به راست‌سنتی دارد؛ اول اینکه، احترام وی حفظ شود و تخریب‌های انجام‌گرفته در مورد وی در جریان اصول‌گرا جبران شود و دوم اینکه، فرزندش «مهدی هاشمی» از تمامی اتهامات مندرج در پرونده، تبرئه گردد. وی افزود: البته آقای هاشمی در موضع تخریب قرار دارد و در صورتی که به جریان اصول‌گرا بپیوندد، راه اصلاح‌طلبان برای حضور در مجلس دهم، هموارتر می‌شود، هرچند ایشان در وحدت جریان اصلاح‌طلب می‌تواند در کنار آقای خاتمی، روحانی و حسن خمینی نقش جدی ایفا کند. وی خاطرنشان کرد: پیغام‌هایی از سوی وی به آقای ناطق نوری و برخی عناصر سنتی اصول‌گرایان به‌ویژه افرادی که در اتاق بازرگانی فعال هستند، فرستاده شده است.

رشوه 600 میلیون ریالی سوداگران مرگ

گفته می‌شود رشوه 600 میلیون ریالی سوداگران مرگ از سوی مأموران وظیفه‌شناس استان بوشهر رد شد. رئیس بازرسی استان بوشهر گفت: برابر اخبار رسیده مبنی بر شرارت‌ها و تیراندازی‌های مکرر به‌دست باندی شرور و سابقه‌‌دار، با انجام اقدامات اطلاعاتی و فنی و تعقیب و مراقبت ویژه پلیسی مخفیگاه آنان شناسایی شد و پس از چندین روز کار اطلاعاتی و عملیاتی، افراد باند دستگیر شدند. سرهنگ ابراهیمی افزود: متهمان حین انتقال به مقر برای فرار به مأموران مبلغ 600 میلیون ریال معادل شصت میلیون تومان پیشنهاد رشوه داده بودند که مأموران پس از هماهنگی، رشوه را رد کردند و مراتب صورت‌جلسه شد.

دو ازدواج سیاسی دیگر
در هفته‌ای که گذشت دو ازدواج سیاسی دیگر میان فرزندان و وابستگان سیاسیون ایرانی شکل گرفت. نخست جشن ازدواج علی عادلی فرزند محمد حسین عادلی با نسیم‌السادات خاتمی فرزند علی خاتمی که در باشگاه دیپلماتیک وزارت امورخارجه و با حضور چهره‌های اصلاح طلب و همچنین برخی از اعضا کابینه دولت یازدهم برگزار شد. ازدواج سیاسی دیگر هم مربوط به خانواده مطهری و ایازی بود. به این ترتیب که پسر علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و دختر سید محمد هادی ایازی معاون سابق قالیباف و از مسئولان فعلی وزارت بهداشت در روزهای اخیر با هم ازدواج کردند.

شروط جديد بازگشایی سفارت انگلستان در تهران

در مسیر بازگشایی سفارت انگلستان در تهران، موضوعات تازه‌ای مطرح شده است. بر اساس گزارش‌های رسیده، مسئولان انگلیسی اصرار دارند تجهیزاتی را بدون نظارت بازرسان جمهوری اسلامی ایران وارد سفارتشان در تهران کنند. فایننشال تایمز در این‌باره می‌نویسد: مقامات انگلیس گفته‌اند که درخواست ایران برای بازرسی محموله‌های حامل لوازم مورد نیاز برای تجهیز مجدد سفارت انگلیس در تهران، قابل قبول نیست، چون این کانتینرها حامل تجهیزات ارتباطی بسیار حساس هستند که برای حفظ امنیت این سفارت‌خانه ضرورت دارند. البته مقامات کشورمان با این مسئله مخالفت کردند و معتقدند انتقال تجهیزات مربوط به سفارت‌ها باید بر اساس کنوانسیون وین باشد.

دلیل محبوبیت نماینده بی حجاب عربستان در توئیتر
پایگاه اجتماعی توئیتر اعلام کرد: هشتگ «منال رضوان» اولین سفیر زن سعودی که در شورای امنیت سازمان ملل بدون حجاب ظاهر شد و به نمایندگی از کشورش سخن گفت، محبوبیت زیادی کسب کرده است. منال رضوان به دو علت جنجال گسترده‌ای به پا کرده است. یکی به این علت که زن است و دیگری که جنجال برانگیز‌تر است، حضور بدون حجاب وی در شورای امنیت است. برخی از سعودی‌ها معتقدند منال رضوان نماینده کشورشان نیست و برخی دیگر نیز به ویژه زنان و جوانان یه وی افتخار می‌کنند.

هديه قران در آلمان

گروهی از جوانان مسلمان آلمانی در خیابان‌های اصلی برلین، ترجمه کتاب مقدس قرآن کریم به زبان آلمانی را به شهروندان این کشور اهدا می‌کنند. این اقدام که به همت پویش اسلامی «إقرأ» انجام شد، با هدف معرفی اسلام و نشان دادن تسامح و برادری این دین مبین به‌دور از هرگونه افراط‌گری و خشونت، صورت گرفت. محمد بن‌رسول، مترجم قرآن به زبان آلمانی و یکی از شهروندان مسلمان این کشور، مبتکر راه‌اندازی این پویش است.

مبلغ یک میلیارد تومان براي تبليغ انتخابات اتاق بازرگاني

به‌تازگی یکی از افرادی که در انتخابات اتاق بازرگانی نامزد شده، مبلغ یک میلیارد تومان را بابت تبلیغات به یکی از روزنامه‌های کشور پیشنهاد داده است. این فرد که به‌سبب حضور برادرش در یکی از مناصب دولتی، از نفوذ بالایی نیز برخوردار است، از صحنه‌گردانان اصلی فهرست نزدیک به حزب منحله مشارکت است که از قضا رابطه خوبی نیز با نزدیکان مشائی دارد. وی در دولت پیشین، بارها در کنار اسفندیار رحیم‌مشائی و حمید بقایی دیده شده به‌گونه‌ای که برخی صاحب‌نظران، او را یکی از حامیان مالی جریان انحرافی می‌دانستند.

روحانی به کویت می رود

سفیر کشورمان در کویت از سفر حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان به کویت در آینده ای نزدیک خبر داد.علی رضا عنایتی در گفت وگو با روزنامه النهار گفت که هنوز تاریخ دقیق این سفر مشخص نشده اما این سفر در پاسخ به سفر شیخ صباح الاحمد به تهران خواهد بود.

ادامه حمایت رسانه ای ها از سلیمی نمین

در پی اعلام حمایت جمع کثیری از اهالی فرهنگ و رسانه از عباس سلیمی نمین، جمع دیگری از چهره های سیاسی، فرهنگی و رسانه ای با امضای نامه حمایت از این منتقد، موج دوم حمایت ها را رقم زدند. به گزارش فارس، این نامه به امضای 40 فعال سیاسی و فرهنگی رسیده است.

صندلی خالی منتظر آیت الله است!
روزنامه آرمان منسوب به آیت الله رفسنجانی در یادداشتی نوشته: بار دیگر قرار است رئیس مجلس خبرگان انتخاب شود اما این‌بار سیاسیون قد علم کرده‌اند. باز هم پیش بینی تکرار رفتار اعضای مجلس خبرگان در سال 86 است یعنی با در نظر گرفتن مصلحت این مجلس خط بطلانی بر خواب آشفته سیاسیون شکست خورده در سال 92 بکشند. آیت‌الله هاشمی بارها و بارها و بارها اعلام کرده که میلی به نشستن بر کرسی‌های ریاست ندارد اما آنچه برای او ارزش محسوب می‌شود تحقق خواست ملت است. چندی قبل هم عنوان داشته بود که اگر فردی اصلح برای ریاست مجلس خبرگان نیاید؛ او وارد عرصه خواهد شد. تا به امروز آیت‌الله هاشمی شاهرودی از گزینه‌های جدی ریاست مجلس خبرگان است اما تصور نمی‌شود با کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی او قصدی برای رقابت داشته باشد و اگر مرد اعتدال تشخیص دهد که باید وارد عرصه شود، مطمئنا به تکلیف عمل می‌کند. برای او حفظ نظام و ارکان‌های آن اولویت اصلی است و اگر مشاهده کند حضور او موجبات تقویت این مجلس را فراهم می‌کند، برای خود فرض می داند که باید حضور یابد. او نشان داده زمانی که نظام به او نیاز داشته بدون آنکه چه نتیجه ای برای شخص خودش دارد، در خط مقدم بوده است.

احمدی نژاد: من باید نقد کنم، اما نمی کنم!
رئیس دولت نهم و دهم با بیان اینکه برخی مشکلات قابل تحمل نیست گفت: اگر قرار باشد کسی نقدی کند، آن شخص من هستم، زیرا من جای‌ جای ایران و جهان را دیده‌ام و نسبت به مشکلات اطلاع دارم اما اکنون جای نقد نیست. احمدی‌نژاد در سخنرانی خود در مسجد دولت‌آباد شهرری با اشاره به اینکه من قصد صحبت و سخنرانی نداشتم، اظهار کرد: اما وقتی با دعوت امام جماعت این مسجد مواجه شدم، احساس مسئولیت کردم که بار دیگر مروری بر انقلاب و دستاوردهای آن داشته باشم. احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به اینکه ایران بدون انقلاب اسلامی معنا و مفهومی ندارد خاطرنشان کرد: سرافرازی، عزت‌ و ظلم ستیزی مردم از دستاوردهای انقلاب اسلامی است اما ما برای چه انقلاب کرده‌ایم. اگر پاسخ به این پرسش را فراموش کنیم، انقلاب توسط شیطان از مسیر خود منحرف می‌شود. ما انقلاب نکردیم که ظواهر تغییر کند یا قیافه‌ها و ادبیات ما عوض شود یا عده‌ای بروند و عده‌ای بیایند. ما انقلاب نکرده‌ایم که مسابقه قدرت در قالب دستجات شکل بگیرد. این‌ها هیچ یک ارزش فداکاری نداشت. ما انقلاب کردیم تا ملت‌ها از زنجیرهای اسارت‌‌ رها شوند. انقلاب آمد تا ظلم، ‌ستم، تجاوز و توهین به ملت‌ها تمام شود. انقلاب آمد تا کرامت انسانی، عدالت و رفاه، امنیت و صلح را به انسان‌ها هدیه کند.

مبارزان شیعه حاضر در سوریه
واشنگتن‌پست به نقل از تحقیقات «فیلیپ اسمایت» از مؤسسه واشنگتن، حضور پررنگ مبارزان شیعه را عامل تغییر توازن نظامی در سوریه به نفع دولت این کشور دانسته است. طبق برآورد وی، حدود پنج تا هفت هزار رزمنده حزب‌الله، پنج تا ده هزار نیروی عراقی، چند صد رزمنده افغان و چند صد مشاور نظامی ایران، سرنوشت جنگ داخلی در سوریه را تغییر داده‌اند.

شهادت سیدرضا حسینی مقدم در سامرا
سیدرضا حسینی مقدم، روز شنبه ۱۸ بهمن‌ماه در شهر سامرا به شهادت رسید. به گزارش تسنیم، این شهید برای مقابله با تروریست‌های تکفیری و داعش در شهر سامرا و در جوار مرقد مطهر امام عسکری(ع) به شهادت رسیده است. پیش از این نیز شهید تقوی که مستشار نظامی ایران در سامرا بود توسط تک تیراندازان داعشی در شهر سامرا در دفاع از حرم امام حسن عسکری(ع) به شهادت رسید. شهید رضا حسینی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس بوده و طبق وصیتش در قبرستان «وادی‌السلام» نجف به خاک سپرده شد.

توصیه های آیت الله یزدی به روحانی و جنتی

آیت الله محمد یزدی، رییس دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری و رییس کمیسیون 107 و 109 قانون اساسی در جلسه این کمیسیون با توصیه به رئیس جمهور، از وی خواست در موضعگیری ها و سخنانی که ایراد می کند مواظب باشد تا خدای ناکرده برای کسب رضایت بخشی از مردم، از منویات رهبر معظم انقلاب و آرمان های امام راحل، زاویه پیدا نکرده و اعتمادی که مردم به ایشان کرده اند با موضعگیری های خاص و بیان برخی مسائل، خدشه دار نشود.

او در بخش دیگری از صحبت های خود یادآور شده است: بنده بالاخص به وزیر ارشاد تذکر می دهم که آقای وزیر ارشاد! به معاونت موسیقی تان تذکر بدهید که موسیقی در اسلام حرام است. تکخوانی زن بدون تردید حرام است. همه مراجع هم مخالف هستند، حتی همخوانی هایی که در بین آن تکخوانی زن باشد هم حرام است. ترویج موسیقی اصولا حرام است. آقای وزیر! مراقب باشید، رانت پدرتان را از بین نبرید، با رانت پدرتان به وزارت ارشاد رسیده اید.

تشریفات اجرای حکم رحیمی در دادسرای تهران آغاز شد

دادستان کل کشور درباره پرونده محمدرضا رحیمی گفت: تشریفات اجرای حکم این پرونده در دادسرای تهران آغاز شده است.سید ابراهیم رییسی در حاشیه مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دانشگاه علوم قضایی این مطلب را بیان کرد.

روایت امیر کویت از ﻟﺒﺎﺱ ﻧﻈﺎمی ﺻﺪّﺍﻡ

"شیخ ﺟﺎﺑﺮ" ، امیر کویت ﺩﺭ ﺧﺎﻃﺮﺍﺗﺶ می نویسد: زمانی که ﺟﻨﮓ ﺍیران ﻭ ﻋﺮﺍﻕ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺪ، ﺑﺮﺍی ﺗﺠﻠیل ﺍﺯ ﻣﻘﺎﻭﻣﺖﺻﺪّﺍﻡ ﺑﻪ ﻋﺮﺍﻕ ﺭﻓﺘم ؛ ﻣﻮﻗﻊ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﺻﺪّﺍﻡ ﺷﺨﺼﺎً ﭘﺸﺖ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺍﺗﻮﻣﺒیل ﺑﻨﺰ ﺗﺸﺮیفاﺕ ﻧﺸﺴﺖ کﻪ ﻣﺮﺍ ﺗﺎ ﻓﺮﻭﺩﮔﺎﻩ ﺑﻐﺪﺍﺩ برساند. امیر کویت می نویسد: ﺻﺪّﺍﻡ ﺣﺴیﻦ ﺩﺭ حالی کﻪ ﺳیگار ﺑﺮﮒ کوبایی ﺑﻪ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺷﺖ ؛ ﻣﺘکبرﺍﻧﻪ کنارم ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺑﻮﺩ، ﺑﻪ ﺍﻭ ﮔﻔﺘﻢ :ان شاء اﻟﻠﻪ ﺳﻔﺮی ﺑﻪ کویت ﺑیایید ﻣﻨﺘﻈﺮﺗﺎﻥ ﻫﺴﺘیم ، ﺻﺪّﺍﻡ ﺑﺎ ﻫﻤﺎﻥ ﻟﺤﻦ ﻣﺘکبرﺍﻧﻪ ﮔﻔﺖ : کویت ﺧﺎﻧﻪ ﻣﺎﺳﺖ ﺣﺘﻤﺎً می آیم...ﻭ ﻣﻦ ﺳﺎل ۱۹۹۰ زمانی کﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﻓﺮﺍﺭ ﺑﻪ ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﻧیرﻭﻫﺎی نظامی بعثی ﺑﻮﺩﻡ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭﺵ ﺷﺪﻡ... ﺩﺭ ﺟﻨﮓ ﻋﺮﺍﻕ ﺑﺎ کویت ﺻﺪّﺍﻡ ﺩﺭ ﭘﺎﺳﺦ ﺑﻪ ﺧﺒﺮﻧﮕﺎﺭﺍﻥ که ﭼﺮﺍ ﺩیگر ﻟﺒﺎﺱ نظامی نمی پوشید؟ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﺍﺩ : ﺩﺭ کویت ﻣﺮﺩی ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺧﻮﺩ نمی بینیم، ﺍﮔﺮ ﺩﺭ ﺟﻨﮓ ﺑﺎ ﺍیرﺍﻥ ﻟﺒﺎﺱ ﻧﻈﺎمی می پوﺷیدﻡ ﺑﻪ ﺍیﻦ ﺧﺎﻃﺮ ﺑﻮﺩ کﻪ ایرانی ها ﻣﺮﺩ ﺟﻨﮓ ﻫﺴﺘﻨﺪ...صدّام ﺩﺭ ﻫﺸﺖ ﺳﺎﻝ ﺟﻨﮓ ﺑﺎ ﺍیرﺍﻥ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺑﺎ ﻟﺒﺎس نظامی بود.

توکلی: برای درک موضع رهبری باید جایگاه ولایت را فهمید

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس در جمع دانشجویان انجمن‌های اسلامی مستقل سراسر کشور گفت: قبل از درک موضع رهبری، باید موقع ایشان را درک کرد، اگر موقع رهبری را درک نکنیم، موضع ایشان را نمی‌توانیم درک کنیم. وی با بیان این که ولایت فقیه دارای دو جنبه نظری و عملی است، ابراز کرد: حرمت رهبری، سرمایه ملت ایران است و باید خود را در معرض هدایت و فرامین ولی فقیه قرار دهیم و به این دستورها عمل کنیم. این مهم است که بدانیم آقا در چه شرایطی قرار دارد. کافی است بفهمی چه انتظاری از تو دارد و بعد بروی و انجام دهی. اگر قانع نشدی هم اشکالی ندارد و جرمی مرتکب نشده ای. همیشه لازم به امر و نهی نیست. البته اگر نظر رهبری را بدانیم خوب است، اما باید سعی کنیم از عقل خود هم کمک بگیریم.

جمع اوردي بنرهاي احمدي نژاد

گفته می شود بنرهای اطلاع رسانی مراسم سخنرانی دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت نهم و دهم به صورت سازماندهی شده و گسترده از صبح جمع آوری شدند. این حرکت در حالی رخ داد که مردم شهرری با حضور گرم خود در این مراسم از حمایت خود را از احمدی نژاد اعلام کردند.

هلاکت سرکرده داعش در افغانستان

پلیس افغانستان دیروز اعلام کرد که ملاعبدالرئوف یکی از فرماندهان پیشین گروهک طالبان در استان هلمند در جنوب این کشور کشته شده است.برخی ملاعبدالرئوف را به عنوان فرمانده طرد شده طالبان و از سرکردگان حامیان گروه تروریستی داعش در جنوب افغانستان معرفی می کنند. گفته می شود که در این حمله چهار نفر از همراهان وی نیز کشته شده اند. عبدالرئوف در نتیجه حمله پهپادی در جنوب افغانستان کشته شده است..

عملیات زمینی در عراق با پشتیبانی 62 کشور

هماهنگ کننده آمریکایی ائتلاف بین المللی ضد داعش اعلام کرد که به زودی عملیات زمینی گسترده ای در عراق با پشتیبانی 62 کشور انجام می شود."جان آلن" به خبرگزاری رسمی اردن گفت: حمله ای گسترده و زمینی طی هفته های آینده انجام می شود.آلن در خصوص این عملیات خاطرنشان کرد: نیروهای عراقی طی هفته های آینده برای بازستاندن اراضی این کشور عملیاتی زمینی را آغاز، و نیروهای ائتلاف از این عملیات پشتیبانی می کنند.وی اظهار داشت: 4 پایگاه در الانبار، التاجی، بسمایا و اربیل ایجاد کرده ایم و نیروهای ائتلاف در این پایگاه ها در حال آموزش نیروهای عراقی هستند.این فرمانده نظامی آمریکایی خاطرنشان کرد که این نیروها در عملیات مذکور حضور خواهند داشت.

دولت 25 ميليارد به ابتکار حق الکشف داد
بر اساس مصوبه روزهاي اخير هيئت دولت که توسط معاون اول رييس جمهور به معصومه ابتکار ابلاغ شده، مقرر شده است مبلغ 25 ميليارد ريال به صورت هزينه اي از محل اعتبارات رديف ۵۱۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ تحت عنوان هزينه هاي «پيش بيني نشده » بابت پرداخت در محورهايي چون حق الکشف در اختيار سازمان حفاظت محيط زيست قرار بگيرد تا برابر قوانين و مقررات مربوط هزينه شود.

گاهی باید قمار کرد!
رسانه آمریکایی نشنال‌اینترست با چاپ مطلبی تحت عنوان «الآن مذاکرات با ایران را غرق نکنید» از سناتورهای کنگره این کشور خواست تا از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران خودداری کنند. در این مطلب آمده است: اگر از هر دیپلماتی بپرسید که هدف از مذاکرات چیست به شما خواهند گفت که «هدف» گرفتن چیزی از طرف مقابل است، بدون اینکه چیز زیادی در قبالش بدهی.
نویسنده در بخشی از این مطلب می‌نویسد: دیپلماسی کار سختی است نه فقط به این علت که اوضاع سیاسی داخل کشورها با هم متفاوت است و منافع کشورها با هم فرق دارد، بلکه گاهی به این علت است که کشورها در مقابل همدیگر سنگربندی کرده‌اند، لذا باید بعضی وقت‌ها برای اطمینان از نتیجه‌بخش بودن مذاکرات قمار کرد.

نتانیاهو:فقط من می توانم در برابر ایران بایستم

نخست وزیر رژیم صهیونیستی که ماه گذشته بدون دعوت کاخ الیزه به پاریس سفر کرده بود می گوید به رغم مخالفت های داخلی و خارجی برای سخنرانی در کنگره درباره مذاکرات ایران به واشنگتن سفر خواهد کرد.بنیامین نتانیاهو، در کنفرانس فعالان فرانسوی زبان حزب لیکو گفت: «من نه فقط به عنوان نخست وزیر اسرائیل بلکه به عنوان نماینده کل مردم یهود به پاریس رفتمنخست وزیر رژیم صهیونیستی در توضیحات بیشتر در این باره گفت: «اولین و مهم ترین دسته از کسانی که می خواهند ما را بکشند رژیم ایران است که علناً می گوید قصد دارد ما را نابود کنموی در ادامه تأکید کرد تنها او ـ و نه رقبایش ـ می تواند در برابر ایران و جامعه بین المللی قد علم کند.نتانیاهو گفت: «من در برابر فشارهای بین المللی قد علم کرده ام و این فشارها کم نیستند؛ دیگران حتی قبل از انتخاب شدن، در برابر این فشارها تسلیم می شوندنخست وزیر رژیم صهیونیستی در پایان به تکرار ادعاهای خود درباره برنامه هسته ای ایران پرداخت و با بیان دوباره اینکه «توافقی بد» با ایران در حال شکل گیری است گفت هر کس که نگران امنیت اسرائیل است باید با این توافق مخالفت کند.

مجوز روحاني براي برگزاري همايش «معماري دست کند»
بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول ارشد اجرايي به مسعود سلطاني فر، اعلام شده است که با توجه به مجوز حجت الاسلام روحاني رييس جمهور کشورمان، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مجاز است به استناد قانون نحوه اعمال نظارت بر کاهش هزينه هاي غيرضرور نسبت به برگزاري اولين گردهمايي بين المللي «معماري دست کند» تا سقف هزينه مبلغ 1 ميليارد و 498 ريال از محل اعتبارات مربوطه اقدام کند.

عناصر وابسته به داعش، به نفع شیطان می جنگند

نایب رئیس مرکز موسوم به اتحادیه جهانی علمای مسلمان می گوید تمام اقدامات گروه داعش حرام است و هیچ ربطی به اسلام و مسلمانان ندارد؛ بنابر این نبرد با آن حرام است. به گزارش جام نیوز، «احمد الریسونی» گفت: عناصر وابسته به داعش، به نفع شیطان می جنگند. این اتحادیه وابسته به جنبش توحید و اصلاح – شاخه ارشادی حزب عدالت و توسعه – است و «یوسف قرضاوی» مفتی مصری – قطری ریاست آن را برعهده دارد. الریسونی گفت افسران و سربازان مغربی که در کنار کشورهای هم پیمان ضد گروه داعش می جنگند، برای امارات نبرد می کنند و امارات به خاطر آمریکا می جنگد و آمریکا برای اسرائیل و در نهایت اسرائیل با هدف خصومت و دشمنی می جنگد. الریسونی خاطرنشان کرد: نبرد ضد داعش، نبردی حرام است و جنگی که اکنون علیه آنان صورت می گیرد، حرام در حرام است و ربطی به اسلام و مسلمانان ندارد، بلکه اسلام و مسلمانان قربانی این جنگ هستند.

بیست‌و‌هفتمین جلسهدادگاه مهدی هاشمی برگزار شد
بیست‌و‌هفتمین جلسه رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی صبح دیروز در شعبه٢٨ دادگاه انقلاب برگزار شد. این جلسه دادگاه همانند جلسات قبلی به‌صورت غیرعلنی در شعبه٢٨ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. با رسیدن به‌وقت اذان‌ظهر و عدم‌خروج مهدی هاشمی و وکلای مدافع وی، پیگیری‌های خبرنگاران حاضر در مقابل دادگاه انقلاب از ادامه جلسه دادگاه در نوبت عصر حکایت می‌کرد. جلسه قبلی رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی ١٥دی‌ماه برگزار شد که سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی پس از پایان این جلسه از دادگاه در جمع خبرنگاران بیان کرده بود که جلسه بعدی دادگاه احتمالا آخرین جلسه رسیدگی باشد.

علی مطهری: نگاه ما به مسأله حفظ نظام باید تغییر کند
علی مطهری به آنا گفت: گاهی یک منتقد را به روز سیاه می‌نشانیم و از زندگی ساقط می‌کنیم. اگر در دانشگاه است، از دانشگاه اخراجش می‌کنیم و حتی برای فرزندانش تضییقاتی ایجاد می‌کنیم و اگر کار دیگری دارد، باز آن قدر فشار می‌آوریم تا از نظر اقتصادی در مضیقه قرار گیرد. این رفتارها باید اصلاح شود و یکی از عوامل مؤثر در این اصلاح این است که نگاه ما به مسأله حفظ نظام باید تغییر کند و فکر نکنیم که برای حفظ نظام هر کاری می‌توانیم بکنیم. باید بدانیم که برای یک کار مقدس از وسیله نامقدس نمی‌توان استفاده کرد.

عذرخواهی تلویزیون بابت مقایسه پراید با داعش
پیرمؤذن، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حمایت از صنعت خودروسازی کشور گفت: «صدا و سیما به خاطر پخش گزارش نادرست و غیرمنصفانه درخصوص مقایسه خودرو پراید با گروه تروریستی داعش، از شرکت سایپا و اعضای کمیسیون صنایع که خدمتگزاران عرصه صنعت هستند، عذرخواهی کرد.

علي جنتي: به خاطر نصاب ها، ماهواره ها را جمع مي کنيم!

«علي جنتي»وزير ارشاد، گفت: چاره اي جز اين نداريم که از نظر فرهنگي و ديني جوانان را در برابر مسائل سوء فرهنگي واکسينه کنيم. وي با بيان اينکه نه مي توانيم تمام ديش هاي ماهواره را جمع کنيم و نه مي شود شبکه هاي اجتماعي را به طور کامل بست، ادامه داد: هر جا ديشها را جمع کرديم، دو روز بعد ديش ها برگشت و انگار فقط براي کار و کاسبي نصابها ديش ها را جمع مي کنيم.

ترکان : ستاد روحانی از زنجانی پول نگرفته است
اکبرترکان، که در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، قائم‌مقامی ستاد حجت‌الاسلام حسن روحانی را برعهده داشت، به‌ کل دریافت کمک پنج‌ میلیارد تومانی بابک زنجانی توسط ستاد انتخاباتی رییس‌جمهوری در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری را فاقد صحت دانسته و خبر را تکذیب می‌کند: «این اظهارنظر حرف بیربطی است. به صراحت می‌گویم که این موضوع صحت ندارد». مشاور ارشد رییس‌جمهوری البته آماده است برای شفاف‌سازی هرچه بیشتر، ترازنامه‌ مالی ستاد انتخاباتی حسن روحانی ر‌ا ارایه دهد. ترکان خط‌ و ربط حاشیه‌سازی‌ها و شایعه‌پراکنی‌هایی از این دست را از میان آدم‌هایی می‌داند که به گفته او از معاون اول رییس دولت گذشته پول گرفته‌اند و حالا توپ را به زمین دیگری می‌اندازند.

پشت پرده انتخاب نماینده جدید ایران در سازمان ملل
منابع آگاه به المانیتور گفته‌اند، ابوطالبی گزینه وزارت امور خارجه برای نمایندگی ایران در سازمان ملل نبوده، بلکه روحانی ابوطالبی را انتخاب و حتی زمانی که مشخص شد که وی نمی‌تواند این پست را در اختیار بگیرد بر این انتصاب اصرار داشت. ابوطالبی اکنون به عنوان مشاور سیاسی رئیس جمهور کار می‌کند. تمام نمایندگان دائم ایران در سازمان ملل نیازمند حمایت کامل آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم ایران هستند؛ حمایتی که قطعا ابوطالبی هم واجد آن بود. برخی ناظران در تهران تأیید خوشرو توسط آیت الله خامنه‌ای را به حمایت‌های ظریف، روحانی و خرازی نسبت می‌دهند. اگر این درست باشد، چنین حمایتی می‌تواند قدرت سفیر ایران در سازمان ملل را به سطح سال ۲۰۰۰ یعنی دوران حضور ظریف در سازمان ملل ببرد، زمانی که وی نقشی اساسی در تحولات مهم مانند حمله آمریکا به عراق و افغانستان بازی می‌کرد. اطلاعات زیادی درباره برنامه‌های خوشرو در دست نیست؛ اما یک منبع به المانیتور گفته است «وی قرار است پیش از نوروز به نیویورک سفر کند».
یک منبع آگاه که درک خوبی از اوضاع فعلی دارد تصریح می‌کند که «خوشرو به ظریف وفادار است. وی ۱۰۰ درصد مرد ظریف در امریکا خواهد بود». بنابراین به نظر می‌رسد، شکست نامزدی ابوطالبی برای این پست، پتانسل تضعیف روحانی و در مقابل تقویت قدرت در حال ظهور خرازی و شاید حتی ظریف را داشته باشد. در حالی که قرار است انتخابات مجلس سال آینده و انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۷ برگزار شود احتمال سخت‌تر شدن شرایط برای روحانی وجود دارد.

اخبار روزانه:

* «مهمت عسگر» یکی از ۱۱ مظنون عضویت در داعش که دادگاه عالی «نیغده» در حال رسیدگی به اتهامات آن‌هاست، می‌گوید «سازمان اطلاعات ملی» ترکیه در مراحل آغازین ناآرامی‌های داخلی سوریه، به آن‌ها برای قاچاق سلاح به گروه‌های مخالف این کشور کمک کرده است. این عضو داعش گفته در سال ۲۰۱۱ پس از تسلط نیروهای بشار اسد بر شهرهای شمالی سوریه و بسته شدن مسیرهای انتقال سلاح از این مناطق، یکی از همکارانش به نام «حیسم توپالکا» به وی گفته که قصد دارد از ترکیه به سوریه سلاح ارسال کند.

* رئیس بخش تأمین نیروی انسانی ارتش رژیم صهیونیستی فاش کرد حدود ۵۰ درصد از صهیونیست‌ها از خدمت در ارتش گریزانند. ژنرال هگای توپولنسکی، در نشستی در تل‌آویو گفت: «بر اساس ارزیابی‌های ما، حدود50 درصد از اسرائیلی‌ها در ارتش خدمت نمی‌کنند... نیمی از این تعداد مشمول خدمت الزامی نمی‌شوند؛ اما نیمی دیگر به دلایل مختلف از خدمت در ارتش فرار می‌کنند.» رئیس بخش تأمین نیروی انسانی ارتش این رژیم توضیح داد: 600 هزار نفر در ارتش خدمت می‌کنند که از این تعداد، 400 هزار نفر نیروی احتیاط هستند.

* منابع موثق اعلام کردند گام بعدی ملک سلمان بن‌عبدالعزیز، پادشاه جدید عربستان، ایجاد تغییرات گسترده در دستگاه دیپلماسی عربستان شامل تعیین سفیران جدید در پایتخت‌های عربی و بین‌المللی از جمله واشنگتن، لندن، قاهره، بیروت و پاریس است.

* پایگاه خبری بامی‌لو که یک پایگاه ایرانی در زمینه خرید و فروش است، آگهی‌های گسترده‌ای را در رسانه‌های خارجی منتشر کرده است. این پایگاه که از سوی یک شرکت آلمانی آن را در ایران ایجاد کرده، در جدیدترین اقدام خود در پایگاه روزنامه «هاآرتص» که یک روزنامه معروف صهیونیستی است، آگهی چاپ کرده است.

*سعید زیباکلام، عضو هیأت علمی فلسفه دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در یکی از بندهای توافقنامه ژنو ذکر شده که امکان بازگشت یک مبلغ توافق شده از درآمدهای مسدود شده فراهم می شود، گفت: بعدها وقتی دو ماه بعد توافق، تفاهم نامه انتشار پیدا کرد، معلوم شد که از اموال مسدود شده جاری ما برداشت نمی شود، بلکه از فروش نفت همین 6 ماه، یک بخش کوچکی از آن 2/4 میلیارد دلار برداشت می شود و به ایران بازگشت می شود.

* کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهشهای مجلس صبح دوشنبه در مراسم افتتاح همزمان پروژه های قابل افتتاح شهرستان شاهرود، چندین مرتبه به برخی مسؤولان حاضر در جلسه در راستای توجه به جلسه و موضوعات مطرح شده تذکر داد که در این بین بهروز اسودی، مدیر کل صنعت و تجارت استان سمنان همچنان به صحبتهای خود با جواد تولایی رئیس اداره صنعت، شهرستان شاهرود ادامه داد. به همین علت نیز نماینده مردم شهرستانهای شاهرود و میامی با مشاهده این بی توجهی، به نشانه اعتراض سخنان خود را نیمه تمام گذاشت و مراسم را ترک کرد.
* ناصر سودانی، نماینده مردم اهواز در مجلس با انتقاد از فرافکنی مسؤولان در مورد آلودگی هوای استان خوزستان، گفت: اگر مسؤولان دولتهای قبل باید برای کاهش آلودگی هوا برنامه ریزی می‌کردند، خانم ابتکار نیز هشت سال مسؤول سازمان حفاظت محیط زیست بود، چرا در آن زمان اقدامی انجام نداد؟

* علیرضا نوذری، مقام مسؤول در وزارت نیرو با اعلام اینکه ذخایر آبی تهران هم اکنون در وضعیت بدی قرار دارد، گفت: هوای ملایم زمستان برای تأمین آب تابستان آینده پایتخت نگران‌ کننده است.
*اکبر ترکان، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد با اشاره به سیاستهای غلط اقتصادی در گذشته گفت: تحت تأثیر این سیاستها تقریباً نساجی و پوشاکمان را به تایلند، کره و چین و ترکیه باختیم.

* بعد از گذشت سه ماه، حکم پرونده متهمان اغتشاش در بیمارستان فاطمی اردبیل اعلام شد. حجت‌الاسلام محمدعلی قاصدی، رئیس کل دادگستری استان اردبیل در این خصوص گفت: متهم ردیف اول در این پرونده به 5/7 سال حبس محکوم شد. وی افزود: متهم ردیف اول علاوه بر حبس به 115 ضربه شلاق و دو سال تبعید نیز به ایرانشهر محکوم شده است. وی تصریح کرد: از بین 9 متهم پرونده یک نفر از آنها تبرئه شده و هشت نفر دیگر به حبس و شلاق محکوم شدند. قاصدی افزود: احکام صادر شده قطعی بوده و قابلیت اجرا دارد.

* خبرها حاکی است که برج‌سازان در جزیره تاریخی کیش به ساخت وسازهای بی رویه روی آورده اند و به همین دلیل زمین فروشی در این جزیره رونق گرفته و کیش را از مأموریت اصلی خود که منطقه آزادی برای جذب گردشگر باشد، دور کرده است. این در حالی است که نرخ برخی آپارتمانهای مسکونی وتجاری در برجهای این جزیره با قیمت آپارتمانها واملاک در شمال تهران برابری می کند!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: