کد خبر: ۱۰۵
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۰ - ۱۷:۰۴
در یادداشت زیر به قلم «محمد پور خوش سعادت» به استراتژی آمریکا برای نابودی تدریجی معنا و مفهوم اسلام سیاسی پرداخته شده است

محمد پور خوش سعادت
بلوک غرب برای مقابله با جبهه ای که انقلاب اسلامی ایران در دنیا ایجاد کرده است از تمام توان خویش بهره گرفته و در طول ۳۳ سال گذشته از هیچ کوششی فرو گذار نکرده است. هرچند مسأله اسلام امريکايي موضوعي بود که در پيامهاي اواخر عمر امام خميني(ره) با حساسيت فراوان مورد هشدار قرار گرفت. اما در داخل  عمدتاً مسأله تقابل اسلام ناب و اسلام امريکايي به حدّ نزاعهاي سياسي جناحها تقلیل داده شد. در حالي که در ادبيات امام خميني(ره) مسأله رويارويي همه جانبه امريکا و غرب در قالب تقابل اسلام امريکايي و اسلام ناب محمدي(ص) به مثابة مرکز ثقل رويارويي گستردة فرهنگي و سياسي آيندة جهان اسلام با بلوک غرب مطرح بود. آن چه در استراتژی های تمدن رو به زوال غرب و خصوصا آمریکا قابل توجه است برنامه ریزی برای انزوا و نابودی رقیب است. در طراحی رسانه های غربی اسلام به اسلام افراطی و اسلام میانه رو تقسیم بندی شده است. آنها می خواهند این باور را بقبولانند که  برخی مسلمانان اسلام حداکثری را برمی گزینند که دارای مشی انقلابی و جهادی و افراطی گری است و گروهی میانه روی و اعتدال و یا اسلام حداقلی را در پیش می گیرند که منحصر به عبادات و مسایل شخصی است و با سیاست و حکومت کاری ندارد.آمریکا گروههای خود ساخته القاعده و طالبان را از مصادیق مهم اسلام افراطی می داند و ایران، حزب الله لبنان و حماس را در این راستا تبلیغ می نماید. اما اسلام میانه از نظر غرب کشورهایی مانند ترکیه و مالزی هستند که شاخصه اصلی آنها سکولاریسم و توسعه سیاسی اقتصادی است و اسلام آن ها حالت شخصی دارد.  رسانه های بلوک غرب برای نیل به مقصود خود نوعی رویارویی و یا حداقل رقابت میان دو اسلام خود ساخته تدارک دیده اند دررویارویی از آنجایی که عربستان به عنوان مبلغ تفکروهابیت که خواستگاه القاعده و طالبان است نه تنها در این رویارویی جایی ندارد بلکه از ایران در این رویارویی شبیه سازی شده است چرا که غرب تمایل دارد دوستان خود را به انحا مختلف حفظ نموده و آن تفکری را که با آن درگیر است را منزوی نماید (اصولا دلیل حمایت از القاعده و طالبان نیز این موضوع بوده است تا بتواند الترناتیوی در مقابل جمهوری اسلامی باشند)  و در مقابل از ترکیه به عنوان نمادی از یک کشور توسعه یافته در منطقه یاد می کند که نه تنها سمبل دمکراسی و توسعه اقتصادی است، بلکه نمادی از اسلام معتدل محسوب می شود. به عبارتی ترکیه به عنوان کشوری مسلمان که با تکیه بر سکولاریسم راه های توسعه و ترقی را پیموده و جایگاه خود را در منطقه تحکیم نموده، اکنون باید به عنوان الگویی موفق برای سایر کشورهای اسلامی مطرح شود. اگر بخواهیم به عمق این استراتژی غرب در خصوص جهان اسلام و نابودی تدریجی معنا و مفهوم اسلام سیاسی پی ببریم به ناچار می بایست بصورت گذرا به جریان های فعال و بازیگر این استراتژی نگاهی بیندازیم .
وهابیت
عامل اسلام خشونت گرا :
وهابیت به عنوان جنبش اسلامی، انشعابی از مذهب حنبلی، یکی از مذاهب چهارگانه‌ اهل سنت است که اندیشه های آنان با هیچ‌یک از سایر مذاهب اسلامی سازگاری ندارد. فرهنگ وهابیت بر اساس تکفیر فرق اسلامی، ایجاد تفرقه میان مسلمین و خشن جلوه دادن تعالیم اسلام، محو آثار رسالت وحی، سازش با تمام جباران و مستکبران استوار است. وهابیت، جنبش سیاسی مذهبی می‌باشد که از همان بدو کار خود، برای رسیدن به اهداف خود به خشونت‌ و روشهای تروریستی متوسل شده است. بزرگترین آسیبی که وهابیها به پیکره امت اسلامی وارد کرده اند این است که همواره مسلمانان را به درگیری های داخلی تشویق و از دشمن بیرونی غافل کرده اند. آنان بر ضد شیعه , ایران و  حزب الله لبنان چنان خصمانه موضعگیری می کنند که هرگز علیه صهیونیستها آن گونه سخن نمی گویند. گویی از نظر آنان دشمن اصلی اسلام، شیعیان هستند!!
 پس از واقعه‌ی یازده سپتامبر که برای مهندسی افکار عمومی دنیا طراحی شده بود ، آمریکا احساس نمود که دیگر ممکن است طالبان و وهابیت برای آنها مشکل‌ساز شوند، پس نقشه‌ی راه و خاورمیانه‌ی جدید را مطرح نمود. به نظر می‌رسد این جنبش که با حمایت استعمار انگلیس رشد نمود و با حمایت‌های آمریکا به حیات خود ادامه داد، دیگر برای آنها مصرف نداشته و آل سعود نیزخواستار جدا کردن خود از این ایدئولوژی می باشد.
مدل اسلام رحمانی ترکیه :
مدل ترکیه نوعي اسلام آمريکايي مدرن است . در اسلام سکولار ترکیه، دین اسلام هم ردیف مسیحیت و یهودیت و حتی بی‌دینی است.  یک دین ظاهرگرای دست بسته و منفعل ویژگی‌هایی مانند اسلام گزینشی و فردی، تسلیم در برابر غرب و اجتناب از استکبارستیزی که هم باحجاب است و هم نماز خوان، هم در مراسم عزای امام حسین شرکت می‌کند، هم سپر موشکی ناتو را مسلط بر مسلمین می‌سازد و هم کشتی مرمره را روانه‌ی اسراییل و هم در مقابل سوریه به عنوان یکی از محور های مقاومت علیه اسرائیل می ایستد.
در طرح خاورمیانه بزرگ که از جانب آمریکایی ها مطرح شده است واشنگتن مایل است نظام سیاسی ترکیه را به عنوان الگویی جهت کشورهای خاورمیانه بزرگ اشاعه دهد قدرت گرفتن و قهرمان سازی از ترکیه، بویژه در صحنه جهان اسلام، رفتار برنامه ریزی شده و دقیقی برای تغییر نگاههای اسلامگرایانه از سوی ایران به ترکیه است. آنچه از بررسی کارکرد های این دو نوع اسلام به نظر می رسد می توان گفت که مدافعان سکولاريسم و ليبراليسم غربي در همان ميداني به نفع بلوک غرب بازي مي کنند که متحجران و سلفي گرايان و طالبانيها.  بلوک غرب می کوشد با پیگیری توامان  اسلام طالبانی،و اسلام به ظاهر رحمانی ، اسلام  ناب محمدی راکه خواستگاه ایرانی دارد را به حاشیه براند. آنچه که در اين ميان مورد هجوم هر دو گروه با انواع نامها و شعارها و روشها قرار مي گيرد همان انديشه منطقي، مترقي و انقلابي اي است که در ايران به انقلاب اسلامي انجاميد و در جهان معاصر موج بازيابي هويت اسلامي و بيداري مسلمين را پديد آورده است .

برچسب ها: اسلام امريکايي
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: